Jump to content
Sign in to follow this  
Nu_stiu_totul

Vine iarna...

Recommended Posts

Dupa topul ADAC m-am luat eu, mai mult sau mai putin nevoit, si m-am ales cu Dunlopurile de rahat pe care le am pe Civic. Ma scot din sarite gumele alea, Vredesteinurile de pe Kalos erau bestiale fata de ele.

Share this post


Link to post

Mda, nu sunt prea bune. Bine macar ca le-am luat la jumatate de pret, sa fie tzeapa mai mica.

Share this post


Link to post

Pana acum am folosit numai Vredestein Snowtrack. Are rost sa trec la Goodyear Ultra Grip 7?

Share this post


Link to post

Daca as fi in locul tau, nu as face miscarea asta sub nicio forma. Urmatoarele gume de iarna o sa fie cu siguranta Vredesteinuri.

Share this post


Link to post

Vreau si eu vredănştainuri pentru mobra. Se exista? :P

Share this post


Link to post
Dupa topul ADAC m-am luat eu, mai mult sau mai putin nevoit, si m-am ales cu Dunlopurile de rahat pe care le am pe Civic. Ma scot din sarite gumele alea, Vredesteinurile de pe Kalos erau bestiale fata de ele.

 

Si mie mi s-a parut ciudat topul ala. Cel putin despre dunlop nu prea am auzit de bine. Iarna trecuta un amic cu dunlop s-a chinuit sa bage masina pe unde am bagat-o eu cu viking-uri. Daca ar fi fost vorba de niste anvelope de dimensiuni mai mari as fi luat din nou viking datorita pretului, dar la dimensiunile pe care le are Aygo... nu se merita sa iei ceva ieftin. :D

Pana acum am folosit numai Vredestein Snowtrack. ...

Ai avut probleme cu ele pe unde ai fost?

 

Usor, usor catre Vredestein Snowtrack ma indrept si eu, dar vreau sa mai aud niste opinii si despre Goodyear Ultra Grip si Nokian WR :D

Share this post


Link to post

Eu nu am avut probleme nici cu Quatrac 2 de la Vredestein si astea sunt all-season. Cica ar avea si astea acelasi compus Silica 2 ca si Snowtrack, presupun ca in cantitate mai mica.

Share this post


Link to post

Elfu. Cu vredestein Snowtrack am iesit pe ninsoarea mare de pe 3 ianuarie primul la 8 dimineata si am umblat in tot orasul. Nici o problema. Am urcat la cota 1400 prin padure si am ajuns pana sus la telecabina noaptea la 3.

Share this post


Link to post

.. dar vreau sa mai aud niste opinii si despre Goodyear Ultra Grip si Nokian WR :D

 

Ultragrip 7 am eu si sunt foarte bune. Cu Nokian am mers pe volvo, si sunt grozave pe zapada.

viking am avut pe cielo, bunisoare dar nu ca cele de sus.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Eu nu am avut probleme nici cu Quatrac 2 de la Vredestein si astea sunt all-season.

De astea am avut si eu pe Aveo...si pe 3-4 ianuarie chiar si-au facut treaba cu brio.

Banuiesc ca nu la fel de bine ca unele de iarna...dar suficient cat sa ma scoata din necaz.

In schimb mi s-au parut ciudate pe apa...nu stiu, poate a fost doar o impresie.

 

Acum oscilez intre Vredestein Snowtrack si Toyo SnowProx... :-?

Share this post


Link to post

Nici un cauciuc de iarna nu stie sa se comporte normal pe apa ( zice lumea ) chiar daca temperatura e sub 7 grade.

Share this post


Link to post

Pai ala era AllSeason... :) Quatrack2, pe numele lui.

Share this post


Link to post

Fata de precedentele all-season pe care le-am avut, pe apa asta e vis. :)

Share this post


Link to post
... Nici un cauciuc de iarna nu stie sa se comporte normal pe apa ...

Fals, e unele care poate. Intr-un an, am umblat cu Snowtrakurile pana in vara si mergeau de vis pe ploaie torentiala.

Share this post


Link to post

Io pot a depune marturie pentru Michelin Alpin 2 ca-s bune. Dar nici de vredensteinen astea nu poci pentru ca sa zic de rau.

De rau poci ca sa zic de Dunlop care sunt bunicele pe zapada dar pe asfalt ud (cum e 50% din iarna) sunt groaznice.

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca se apropie iarna am renuntat sa mai caut Vredenstein asa ca am luat azi Michelin - Alpin A3 la buburuza.

Cu tot cu montaj/echilibrat roti vreo 900 Ron. Sper sa fie ok. :)

 

Ca prima impresie... pe vremea de acum de afara franeaza mai bine masina cu ele decat cu Continental Eco Contact3 caucioacele originale.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post
Fals, e unele care poate. Intr-un an, am umblat cu Snowtrakurile pana in vara si mergeau de vis pe ploaie torentiala.

 

Practic poate ca e fals.

In teorie orice producator iti va spune categoric cum ca atunci cand nu e iarna nu recomanda in nici un fel de conditii cauciucul de iarna, dimpotriva.

Adevarat insa ca in topurile de cauciucuri de pe diverse situri sunt din cand in cand anvelope allseason care depasesc multe special destinate sezonului in care sunt testate.

Acestea insa sunt foarte putine la numar si din pacate nu prea ai de unde sa sti care sunt.

Share this post


Link to post

Aloo.. in teorie sau in marketing?

Daca anvelopa de iarna e in V, si evident cumulat cu santurile mari, cum sa nu mearga mai bine decat un cauciuc de vara de uscat?

Confirm si eu teoria lui Tolin, pe ploaie torentiala am mers fantastic cu cele de iarna.

Share this post


Link to post

Pai teoretic nu ar merge mai bine datorita densitatii materialului la temperatura de vara si mai ales a faptului ca, nu prea vezi guma de iarna in V si deci nu ar disipa apa.

NU zic cum ca nu sutn cazuri extraordinare ( a se citii iesite din comun ) cum tocmai povestiti voi, dar teoria / marketingul / definitia cauciurilor de vara-iarna zic ca nu e bine.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
... nu prea vezi guma de iarna in V si deci nu ar disipa apa.

Nu prea vezi pentru ca majoritatea da bani pe mp3-uri, nu pe pneuri. Apropo, buna instalatia audio de pe Tigra.

 

Oricum, mesajul face parte din categoria: nu faceti la fel, acasa, daca profilul pneului nu permite, nu se degaja apa de sub el. La unele, daca m-as pune in locul apei, n-as stii sa ies. In plus, vara, temperatura apei de ploaie este mult mai mica decat cea a asfaltului, deci, nu trebuie sa socotim relativ la temperatura aerului, la 1m de sol.

Share this post


Link to post

1. nu inteleg care e treaba cu instalatia de pe Tigra, e miniona dar e de ajuns, nu s-a bagat nici un leu in ea, asa am luat masina. Pneurile de iarna pt tigra le-am luat dupa cat m-am priceput mai bine, din pacate sfaturile sunt greu de gasit pentru ca ele sunt foarte subiective tinand cont ca fiecare defineste altfel " cauciucuri bune "

2. Nu vreau sa te supar dar temperatura pneului NU este la 1 metru de sol ci chiar pe sol si de multe ori mai mari decat a solului, deh, frecarea asta. E vorba de acele celebre 7 grade celsius care vara.. nu le gasesti nicaieri, indiferent ca e sau nu ploaie.

 

Si ca am dreptate sau nu , eventual, urmatoarele posturi in replica ar fi elucidat problema. Cum insa consider textul tau care a generat raspunsul meu de la punctul 1 ca si atac personal, ok, e ca tine, imi cer scuze pentru necunoastere si dezinformare. Ma retrag !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

De unde tendinta asta de-a lua totul personal ? Era vorba despre instalatia originala, era vorba ca suna bine si n-are legatura cu ce a urmat. Nu stiu sa fi schimbat tu ceva si nici nu-i treaba mea. Eu am treaba cu cei care isi schimba intai mp3-ul si isi cumpara pneuri din ce le mai ramane, cu ei ma intalnesc pe drumuri, din fata sau din spate. Iar de ei, din principiu, ma apar, nu-i atac.

 

Daca materialul unui pneu de iarna este mai aderent sub +7'C, atunci proprietatea aceasta este valabila si la 25'C. Probabil ca ele nu se mai diferentiaza la temperaturi spre 80'C. Altfel, daca ai urmarit o cursa auto dupa o ploaie, pilotii cauta pe linie dreapta o zona uda, sa mai raceasca pneurile, pentru a le pastra intre anumite limite de temperatura.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tolin are dreptate. Dar, ca orice lucru, nu e perfecta dreptate asta, asa cum zice si el. La anumite gume de iarna si de la anumite viteze in sus, gumele de iarna favorizeaza acvaplanarea. Ori din cauza ca nu sunt in stare sa evacueze suficienta apa sau sa o faca suficient de rapid, ori din cauza ca sistemul lor de "prindere a zapezii" functioneaza prea bine, ridicand masina pe o pelicula fină de apa (apa nu se comprima la fel de mult ca zapada).

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...