Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

Off topic, cand am desfacut corpul - ala e prins in patru suruburi, iar gogomarcii din service (pot sa spun numele? sa nu se interpreteze ca fac reclama negativa!) cand au desfacut acolo mi-au pierdut o piulita asa ca au pus una de la ei, clasica, fara guler si super ruginita (n-are conteaza ca nu e ca aia din fabrica!! las' ca merge si asa).

 

Tipic romanesc... Si da, mai bine le dai numele pentru a vedea si altii si a sta departe de ei. Numai asa, ramanand fara clienti, or sa realizeze ca ei exista datorita noua, fraierilor care le inghitim serviciile jenante. Si poate atunci is vor crea si alte criterii de selectie a personalului decat rude/prieteni/cunostinte.

Share this post


Link to post

salut care sa fi problema aprinderi martorului abs , masina are 45600km nu a fost schimbat lichidul de frina va rog sa ma ajutati

Share this post


Link to post

Revenind la topic...

Masina mi se pare ca are o fiabilitate mult mai redusa fata de batranul Matiz.

Consumul e pe departe de a fi unul normal pentru un motor de 1,4.

Share this post


Link to post

Care-i consumul normal pentru un motor de 1,4L ? Declara si tu mai putin, cum fac cei cu alte motoare si o sa fi multumit.

 

post-402-126703403471_thumb.jpg

 

Stai si tu (punctele acelea negre) pe pata rosie (mai deplasata spre dreapta in cazul motorului tau) si o sa te minunezi de consum, daca traficul iti permite.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

stie cineva care poate sa fie problema aprinderi bec (bord) abs nu face asa tot tinpul care sa fie problema

Share this post


Link to post

Am un Aveo hatchback 1.4 16v 100cp, luat in octombrie 2008. Masina are 20.091 km. Am observat de aproximativ 1 luna ca servodirectia nu mai functioneaza prea ,,lin". Cand masina este rece, servo merge foarte fin, dupa cativa km devine mai rigida. Deasemenea, daca invart maxim de volan stanga-dreapta se aude un tacanit. Repet, nu se aude decat la intoarcerea maxima a volanului. Kalos-ul dupa 6 ani si 90.000km nu facea asa. Eu banuiesc ca ar fi pompa de servo, care a intrat in prima faza a "mortii". Daca este asa, s-a imbolnavit cam repede. Nu am avut nici un fel de problema cu masina pana acum. O sa ma duc in service cu prima ocazie sa vad daca are intr-adevar ceva.

 

@Costelus2008: Sunt sanse mari sa fie unul dintre senzorii de la ABS, mai ales daca nu sta aprins tot timpul.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Toate masinile cu servodirectie cand e rotit volanul maxim-maxim, fac asa (un tac-tac). Nu te ingrijora!

Iti poti si tu imagina cat se "chinuie" pompa servo cand are de lucru pentru actiunea asta: volan maxim.

 

Oricum, foarte putin offtopic:

Am intrebat un mecanic de la opel-chevy ce a schimbat cel mai mult, pana acum, (de 7 ani de cand lucreaza in domeniu), la Kalos-uri/Aveo-uri, si mi-a raspuns ca el personal a schimbat pe garantie la Aveo-uri, mai multe casete de directie decat telescoape si discuri de frana. (pe mine m-a cam pus pe ganduri, sper sa nu mi se stice caseta, ca sigur ma rupe de bani costul uneia noua)

 

 

Share this post


Link to post

La cati vad eu rotind volanul pe loc prin parcari, n-au service-urile atatea casete de directie.

Share this post


Link to post

Si eu am dubii ca ar avea intr-adevar ceva, dar mi se pare ca face cam tare. O fi doar impresia mea, ma lamuresc cu prima ocazie.

 

Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme in legatura cu caseta de directie, sunt sigur ca ai grija de masina ta. Spre ex, la kalos am schimbat in 6 ani un senzor de abs, flansele la amortizoare si rulmentul de presiune, parca. Sunt masini ok daca te porti ok cu ele.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Ce dimensiune au boxele din usa fata? Trebuie data jos fata de usa pentru a avea acces la ele? Se da jos greu? Multumesc!

Share this post


Link to post

Salut la toti

O intrebare pentru cei care aveti dublu airbag, pe display la ceas sint 2 martori pentru airbag pasager.

Unul indica daca este dezactivat airbagul pasager, iar al doilea cred ca ar fi identic cu cel care este in bord si sa indice functionarea airbagului pasager.

Dar acesta pentru pasager nu se aprinde la punerea contactului la fel ca si cel din bord, cel putin nu imi aduc aminte sa il fi vazut vreodata aprins.

Imi poate spune cineva daca lui i se aprinde ?, in manual nu am gasit nimic legat de el

Mersi

Share this post


Link to post

@fry,

Acelasi lucru mi l-au spus si mie.

Intr-o postarea anterioara am spus ca am schimbat si eu o caseta de directie la numai 5000 KM (atunci am observat ce e ceva aiurea, am schimbat-o la prima revizie), a mers foarte bine cateva mii de km, dupa care a inceput sa troncane, dar nu imi mai vibreaza volanul. La toate celelalte 2 revizii i-am rugat sa-mi verifice la caseta, dar toti mi-au spus ca e un troncanit normal.

2. Mi se pare stupid ca pentru a schimba becul de la semnalizare pe fata, chiar si pozitia pe dreapta, trebuie sa demontez grila radiatorului si farul.

Share this post


Link to post

Ce dimensiune au boxele din usa fata? Trebuie data jos fata de usa pentru a avea acces la ele? Se da jos greu? Multumesc!

 

 

sunt de 13 cm pe fata si 17 pe spate

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns, e pusa intrebarea de ceva vreme iar pana la urma vazand ca nu spune nimeni nimic, am pus mana pe surubelnita si am dat fata de usa jos ca sa imi raspund singur:p

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Buna ziua,

Sunt nou pe topic, dar vreau sa va spun, ca utilizator de AVEO 1,2, ca masina asta este o catastrofa.

O am din 2007 si a debutat cu martorul de defectiune motor - service scump, explicatii aiurea, defectiune remediata in timp, dupa cca 45.000km nu s-a mai aprins.

S-a ars motorul aerotermei.

Apoi s-a spart radiatorul in mers.

M-a exasperat schimband becuri la 1-2 saptamani se ardeau becurile la faruri. Bineinteles, servisare scumpa, deviz cu verificare instalatie electrica, pentru ca apoi becurile sa-si curme viata, ca de obicei.

Consum mare - la drum intins 6,5 - 7.

Acum am probleme cu electrica iarasi. Radioul nu se mai inchide la oprirea masinii si scoaterea cheii din contact, ceasul nu mai merge, becul de mers inapoi nu se mai aprinde.

Am mers in service, verificat sigurante - nu sunt arse, verificat bec ners inapoi - nu este ars. Bineinteles, alta programare, alti bani, etc

Nu mai vorbesc de zgomote, haionul balangane, tapiteria a fost facuta cu economie fara rosturi suficiente, fapt care adus la destramarea la cusaturi, etc

Ati mai vazut asa ceva ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ca si impresie generala despre Aveo...

Este o Dacie berlina cu iz american...

Share this post


Link to post

Nu am postat niciodata impresiile mele despre Kalos, cel putin asa imi amintesc. Peste cateva zile masina va avea un nou proprietar cu acte in regula, caruia ii doresc multi kilometri cu satisfactie si fara probleme. Momentul vanzarii mi-a creat un sentiment de bucurie si satisfactie ca masina va ajunge la cineva care sa se bucure cu adevarat de ea si care din prima vizionare a fost convins ca "dovlecelul" a fost bine ingrijit, iar cei 176 000 nu sunt deloc o problema.

As fi foarte subiectiv daca as nota comportamentul masinii in acesti 6 ani si 176000 km, dar nu pot decat sa ma declar satisfacut si foarte multumit de alegerea facuta acum cativa ani. Noua generatie de Kalos de atunci, considerand trecerea de la Daewoo la Chevy, a fost un pas inainte in dezideratul coreenilor de a imbina costurile cu calitatea, esteticul si performanta in limite unor preturi decente.

Am iubit aceasta masina pentru confort, usurinta in conducere si intretinere. Nici nu vreau sa-mi amintesc de perioada initiala in care dealerul isi dezvolta experienta prin suturile in DOS primite de la unii clienti, dar per total nu mi-am putut retine zambetul de satisfactie cand anul trecut dovlecelul a trecut cu brio testul de emisii DEKRA fiind omogogat E4 la 5 ani vechime si 150000 km.

Ma despart cu inima indoita de un adevarat si respectabil prieten, cu adevarat potrivit pentru posibilitatile si nevoile normale ale majoritatii acelora care apartin acestui forum.

Chevroletul Kalos merita dupa opinia mea nota maxima, dar sunt convins ca multi alti posesori ai altor modele si marci isi vor aprecia masina lor la maxim. Din acest motiv va rog sa-mi scuzati subiectivitatea exagerata. 20000000.gif

post-2099-127404263505_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Singura chestie misto de pe Kalos este motorul (cel de 1,4 16V), care daca nu tii cont decat consuma si stii sa-i proportionezi reprizele, trage demential.Practic in 2 si 3 rupe...In rest cu regret o spun, fiabilitatea lasa de dorit.

Share this post


Link to post

Daca ai avut tu ghinion sau ai luat vreo cazatura asta nu inseamna ca toate sunt proaste :D , eu am prieteni care fac taximetrie cu kalos/aveo si in afara de problema radiatorului spart si cate un senzor abs nu au schimbat nimic in 200kkm, si ca sa schimbi un senzor abs la 170kkm eu zic ca e ok. Stii cum e...cat dai atata face.

Share this post


Link to post

daca nu tii cont decat consuma si stii sa-i proportionezi reprizele, trage demential

Cum zice şi Tommy aici, grija consumului e cel mai mare consumator. Mai bine, cei ce se plâng de consum, şi-ar modifica stilul de condus (dovadă că e unul greşit stau posturile celor care raportează consumuri normale, indiferent că posturile respective sunt pe topicul de Kalos/Aveo sau pe cel de Matiz) :)

Share this post


Link to post

Daca ai avut tu ghinion sau ai luat vreo cazatura asta nu inseamna ca toate sunt proaste :D , eu am prieteni care fac taximetrie cu kalos/aveo si in afara de problema radiatorului spart si cate un senzor abs nu au schimbat nimic in 200kkm, si ca sa schimbi un senzor abs la 170kkm eu zic ca e ok. Stii cum e...cat dai atata face.

 

Masina avea 38.000 cand am luat-o.

Nu am cumparat-o dupa ureche.Si nici din targ.

Acum a ajuns la 62.000 in care s-au schimbat:

-bucse bascule;

-rulment stanga fata;

-senzor ABS stanga fata;

-senzor ABS dreapta fata;

-saboti frana;

 

-si altele pe car momentan nu mi le mai amintesc;

 

Intr-o alta ordine de idei m-am saturat de povestile pescaresti ale taximetristilor.

Emil...nu ma chinui sa-ti explic ce am vrut sa punctez.

Ca si impresie general, Chevrolet e un jeg de masina.

Vorba mecanicilor de la reprezentanta..."parca spui de Dacie"!

Share this post


Link to post

Masina avea 38.000 cand am luat-o.

Nu am cumparat-o dupa ureche.Si nici din targ.

Acum a ajuns la 62.000 in care s-au schimbat:

-bucse bascule;

-rulment stanga fata;

-senzor ABS stanga fata;

-senzor ABS dreapta fata;

-saboti frana;

Si cine e de vina ? Sabotii s-au dus fara sa franezi ? Rulmentul s-a dus fara sa dai in gropi cu el (ai schimbat jantele, care nu se mai echilibrau) ? Bucsile din cauciuc le-a mai uns cineva ? Cablurile de senzorii ABS s-au intrerupt singuri ? Cand ai avut alta masina, de capacitate cilindrica mult mai mica, te plangeai de un consum la fel de mare. Tu faci comparatii tot timpul cu masini conduse si intretinute de catre altii.

Share this post


Link to post

Tolin, vezi ce a scris un coleg cu un Aveo de 1,2 mai in urma.

Sa nu ne mai ascundem dupa deget daca tastezi pe google "impresii aveo"...iti pui mainile in cap.

Share this post


Link to post

Si de ce parerile nu-s unanime, de ce unii n-au probleme si altii se victimizeaza la orice postare ? Eu sunt convins ca unii nu pot fi multumiti vreodata de catre o masina. Ti-am mai spus, cand masina aceasta a fost produsa in 300.000 de exemplare pe an timp de 7 ani, poti sa-mi arati 1000 de nemultumiti, ca nu reprezinta ceva. Daca intelegi numerele mari, nici 200.000 de nemultumiti nu reprezinta ceva. Conduc de 4,5 ani aceasta masina si stiu bine ce reprezinta.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pe orice forum auto ai sa gasesti impresii bune sau proaste, acum depinde cat de pretentios esti. Si mercedes daca e sa ai tot ai gasesti ceva care sa nu-ti placa, nu exista masina perfecta ! :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...