Jump to content
Sign in to follow this  
iso

"Intinerire" chedere

Recommended Posts

Operatziunea de intinerire a chederelor e simla si eficienta . Se unge cu o cirpa chederul( :oops: ...corect se unge cu glicerina sau silicon... :oops: ) se asteapta citeva minute apoi se sterge cu o cipa uscata . Efectul optic e super , arata ca nou dar atentie trebuie sters cit mai bine sa nu ramina unsuros(skirbos) . In rest pastreaza si elasticitatea in timp .

Tot pentru "cauciucarae" merge si pentru lamele stergatoarelor de parbriz :thumbl: care ramin elastice(testat de mine si le am deja de 3 ani) . Atentzie la strers ca altfel mizgileste parbrizul , kih... :nonono:

Share this post


Link to post
Operatziunea de intinerire a chederelor e simla si eficienta . Se unge cu o cirpa chederul  se asteapta citeva minute apoi se sterge cu o cipa uscata . Efectul optic e super.

 

ISO, cred ca ai uitat ce era mai important: cu ce se unge chederul?...ca am inteles ca il pui pe cirpa si ungi dar cu ce?... :wink: ...ulei, aracet, silicon?....sauuuu glicerina boraxata, ca parca se mai vorbise pe forum de asa ceva... :?: :?:

Share this post


Link to post

Eu eram cu glicerina boraxată. Aia o dădeam şi-o voi da pe chedere la iarnă, ca să nu mai îngheţe apa din ele. Acum, dac-o avea şi efect tip "Gerovital", adică să le întinerească - cu atât mai bine ! :thumbr:

Share this post


Link to post
Eu eram cu glicerina boraxată. Aia o dădeam şi-o voi da pe chedere la iarnă, ca să nu mai îngheţe apa din ele.

 

Iarna, cand e foarte frig, pt a nu se lipi usile de chedere, eu ung chederele cu o carpa inmuiata in solutie de antigel (ATENTIE: solutie de antigel, adica antigel amestecat cu apa distilata, asa cum se gaseste in vasul de expansiune, NU antigel concentrat pt ca ataca chederele).

Referitor la ungerea chederelor pt aspect, si eu folosea intr-un timp un burete din acela impregnat cu silicon (pt pantofi, bordul masini, etc).

Share this post


Link to post

Eu am o problema la chederul spate: cum ploua incxepe sa scartaie de ma seaca la creieri.Cum deschid usa cum nu se mai aude nici un zgomot.Ce naiba sa-i fac?

Share this post


Link to post

Incearca sa mai "stringi" usa...adica s-o reglezi , aliniezi , etc ...

Share this post


Link to post
Eu eram cu glicerina boraxată. Aia o dădeam şi-o voi da pe chedere la iarnă, ca să nu mai îngheţe apa din ele. Acum, dac-o avea şi efect tip "Gerovital", adică să le întinerească - cu atât mai bine ! :thumbr:

Unde gasesc glicerina boraxata? Si sub ce forma e, lichida, solida, etc...

Share this post


Link to post
Unde gasesc glicerina boraxata?

Incearca la farmacie! Stiu ca era in niste sticlutze mici!

Share this post


Link to post
Unde gasesc glicerina boraxata? Si sub ce forma e, lichida, solida, etc...

 

Numa' la farmacii gasesti ; este intr-adevar in sticlutze mici, identice cu cele de esente alimentare ( esenta rom etc ) si este in stare lichida . Si eu folosesc asta in special iarna fiind foarte vascoasa ; pe langa asta , nu are efecte negative asupra chederelor . Atentie , neaparat sa se foloseasca carpa si nu vata ( eu am folosit intr-o iarna niste tampoane demachiante - a nu se confunda cu altceva , da ?! - furate de la sotzioara mea , si mi-au ramas numa urme de vata pe chedere ... scopul a fost atins , da' la capitolul estetic a fost jale ) .

Share this post


Link to post

Ca lumea :lol: "chedere cu blana" model pentru iarna :lol: :lol:

Share this post


Link to post

:oops: Pai ma gandeam sa le fie cald si lor , saracutzele ... :oops:

Share this post


Link to post

Eu folosesc un spray cu ulei siliconic. Este specificat pe el ca protejeaza suprafetele de plastic, cauciuc, vopsite, etc. Avand in vedere ca etansarea usilor se face intre cheder si o suprafata vopsita a caroseriei, cred ca este bine de folosit un produs care garantat nu depreciaza, mai ales in timp, nici cauciucul, nici vopseaua.

Parca asa scrie si in manual.

Buna faza cu tampoanele demachiante. Am sa incerc si eu. Pana acum foloseam o bicatica de carpa de in (lasa mai putine scame) pe care pulverizam din butelie. :thanks:

Share this post


Link to post

Si eu am folosit glicerina si silicon pt chedere si de atunci nu s-au mai lipit pe ger.

De asemenea (cam offtopic) inainte de iarna e bine sa demontati fatza de la usi si sa ungeti ca lumea tijele respective (mai frumos ar fi sa le curatati bine in benzina inainte mecanismele etc... :-D )...pus si ceva ulei in incuietori (ca sa mearga macar din cheie cand e f f f frig si tijele ingheata/nu au fost curatate)...

Daca respectati astea, problema de la Cielo cu inghetatul usilor se rezolva.

Share this post


Link to post
pus si ceva ulei in incuietori (ca sa mearga macar din cheie cand e f f f frig si tijele ingheata/nu au fost curatate)...

 

 

NU puneti ulei in incuietori !! De acesta se va "lipi" praf, si cu timpul cheia va intra mai greu si incuietoarea va merge mai greu. Pt iarna folositi un spray special pt incuietori (acum 2 ierni am dat pe el 40-50k, nu mai stiu exact, si il am inca si acum; e excelent). Deci ideea e ca in incuietori sa bagi o solutie care degreseaza (vara e buna si benzina); in nici un caz ulei, sau vaselina.

Share this post


Link to post

Expero, ai rezolvat faza cu scartaaitul chederului de la usa din spate ? Daca da, zi-mi si mie cum ai facut, ca si la mine face la fel. E vreo solutie?

Share this post


Link to post

Ia-ti un spray siliconic din ala de bord si pulverizeaza frumushel pe acolo si o sa vezi ca nu mai scartie :banana:

Share this post


Link to post
Operatziunea de intinerire a chederelor e simla si eficienta . Se unge cu o cirpa chederul( :oops: ...corect se unge cu glicerina sau silicon... :oops: ) se asteapta citeva minute apoi se sterge cu o cipa uscata . Efectul optic e super , arata ca nou dar atentie trebuie sters cit mai bine sa nu ramina unsuros(skirbos) . In rest pastreaza si elasticitatea in timp .

Tot pentru "cauciucarae" merge si pentru lamele stergatoarelor de parbriz :thumbl:   care ramin elastice(testat de mine si le am deja de 3 ani) . Atentzie la strers ca altfel mizgileste parbrizul , kih... :nonono:

Pt.chedere e foarte bine sa le dai cu silicon macar o data pe an,dar daca ai atins lamele stergatoarelor cu silicon...poti sa schimbi parbrizul :redface:

Va spun asta din experienta...am spalat parbrizul cu acetona si tot nu s-a curatat siliconul.Imi stersese un "binevoitor" parbrizul cu aceeasi cirpa cu care a lustruit bordul... :wallbanger:

I-am umplut frigiderul de "hot-dog" la fiecare ploaie... :-W

Share this post


Link to post

Eu am alta problema dar cred ca la mine trebuie schimbat chederul. Masina o tin parcata in fata casei cu doua roti pe trotuar. Cand ploua mai torential asa intra apa culmea pe jos pe la cheder. Intra apa care se prelinge din interiorul si de pe marginea usii. Pentru intretinere sunt spray-uri speciale. Am condus odata o izoterma care pe langa usile ei avea pe intreior usile camerei frigorifice. Pe aceste usi era un buzunar special in care se gasea un spray de uns chederele. Era dat de IVECO odata cu cumpararea masinii!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...