Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

ansamblu motoras pentru reglajul electric al farului de leganza?

 

 

Share this post


Link to post

-am cumparat un opel vectra A cu motor 1,8 tip C 18NZ 1796cm 66 KW an fabricatie 1992, intrebare motorul este identic cu cel de pe DAEWOO ESPERO se potriveste KITUL de distributie de espero pe vectra A?

Share this post


Link to post

Sal stiti cumva daca se potrivesc motorasele geamurilor electrice de opel astra g la cielo?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Revin cu o veche problema si anume injectoarele de Cielo SOHC (8 valve) din `96 + GPL. Peste tot se spune ca se mai potrivesc de Astra F, de la nu stiu ce alt opel si asa mai departe. Intrebarea mea este: Concret, are cineva sau stie modelul exact? Astra F (ce motorizare) sau orice alt motor. Citisem pe alte site-uri ca se mai potrivesc de, citez "astra, vectra, kadett, racer, cred ...daca mai retin bine ca merge si de pe ceva suzuki si de la golf...dar nu garantez. " . Pe un post aici pe forum gasisem pe cineva ca si-a pus de renault si a obtinut consum mai mic dar si ca masina se "infinge" mai bine, dar nu modelul concret. Este totusi o problema si de aceea rog pe cei avizati, care stiu concret un model ce se potriveste, nu doar pareri, sa impartaseasca acest lucru cu noi. Un cod de injector, un cod de motor (sau macar litraj, model), ceva sa ne ajute in cautari. Va multumesc.

Edited by iulian2009

Share this post


Link to post

stie cineva daca pentru chevrolet aveo se potriveste vreun cap de planetara spre cutie de la alta masina?

Share this post


Link to post

... si-a pus de renault si a obtinut consum mai mic dar si ca masina se "infinge" mai bine, dar nu modelul concret. ...

 

 

 

Asta este un mit

Share this post


Link to post

si-a pus de renault si a obtinut consum mai mic

Am un prieten, posesor de Cielo (Sohc), care şi-a schimbat injectoarele cu unele de Logan. Din câte am înţeles nu necesită niciun fel de "adapare" :rolleyes:

Share this post


Link to post

Am un prieten, posesor de Cielo (Sohc), care şi-a schimbat injectoarele cu unele de Logan. Din câte am înţeles nu necesită niciun fel de "adapare" :rolleyes:

 

NU se potrivesc. Am fost in service cu ea, cu mecanicul langa mine, injectoare de logan 4 bucati le primeam moka daca se potriveau.Asadar e basm. :(

Share this post


Link to post

Salut !

Am si eu o intrebare...stie careva daca se potriveste cutia automata de pe Leganza, pe un Espero 1,8L SOHC automat ?

Tipul cutiei automate de pe Espero, conform unei liste gasite la unii baieti care repara asa ceva, este acelasi cu cel de la Astra F si Vectra A .

Ar mai fi echipata si Leganza cu un astfel de tip de cutie, dar, nu stiu daca sunt diferente constructive de la un model la altul de autovehicul.

Imi trebuie o cutie ca a mea nu mai functioneaza...am gasit una de Leganza, trebuie sa o vad Luni, dar mai voiam parerea cuiva...

Atasez lista cu tipuri de transmisii automate, poate ajuta pe careva care are aceleasi probleme.

Bafta !

Merci!

lista.pdf

Share this post


Link to post

Espero are cutie Aisin Warner, japoneza.

 

Te sfatuiesc sa pui cutie manuala, gasesti la dezmembrari ieftine, de Leganza nu se potriveste, e ZF, nemteasca.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Salut !

M-am informat un pic si am aflat din manualul de reparatii de la Leganza, ca a fost si un model echipat cu cutii AISIN, nu stiu daca se potrivesc pe motorul de 1,8L de la ESPERO, motorizarile de pe Leganza fiind de 2,0 L si 2,2 L.

Maine o sa vad cutia si o sa-mi dau seama daca este cea care-mi trebuie, am inteles ca e adusa din Anglia...oare la astia si motorul e pe dos...?!

N-as mai vrea sa fac modificari, m-am obisnuit cu cutia automata, e foarte comoda.

Multumesc pentru raspuns...va tin la curent !

Bafta!

  • Like 1

Share this post


Link to post

:) ) Nu e si motorul pe dos, stai linistit.

Share this post


Link to post

Ba bine ca da...daca nu-i motorul, e cutia pe dos...glumesc, dar nu se potriveste!

Am fost azi si am vazut cutia si dupa cum arata, vine montata invers decat la noi...adica cu cutia de viteze in dreapta cum stai la volan.

Asta ar insemna ca, daca ai monta-o pe stanga...am avea 4 viteze de mers inapoi si marsarier inainte...!

Ok...am vorbit cu proprietarul unui parc de dezmembrari auto si spunea ca aduce luna care vine niste masini la dezmembrat...poate gasesc o cutie de Vectra sau de Astra...ciudat, la Opel nu prea am auzit sa aiba probleme cu cutiile hidramate...sunt facute in alta parte sau tot acolo dar la alte standarde ?

Ne mai auzim...Bafta !

Share this post


Link to post

Salut !

Stie cineva daca, cutia automata de pe Espero 1,5L se potriveste pe Espero 1,8L ?

Merci !

Share this post


Link to post

Deci nu s-a potrivit de Leganza...ca ai uitat sa ne informezi.

Share this post


Link to post

...pai nu sa potrivit de Leganza...credeam ca sa subanteles din penultimul post...!

Am mai vazut o Leganza care avea aceiasi cutie ca prima - ZF ...cred ca cele cu cutii AISIN sunt mai rare.

Am vorbit cu un tip de la o dezmembrare si poate sa-mi aduca o cutie automata de Espero 1,5L daca este sigur ca o cumpar, dar stiu ca motoarele de 1,5L sunt mai mici ca dimensiune, decat, cele de1,8L si nu stiu daca ambele folosesc acelasi tip de cutii...!

Stie cineva ?

Share this post


Link to post

Leganza cu motor de 2.2 are Aisin, nu s-a vandut la noi, ci majoritar in State. La noi sunt cu motor de 2 litri, care au ZF. La Espero toate au Aisin Warner, dar 1.5 are modelul 50-41LE, si cel de 1.8 50-40LE, deci teoretic difera, ce nustiu sa-ti zic.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Buna ziua.

Compresorul de AC de la un Cielo 8v din 2004, s-ar potrivi pe un Cielo 8v din 1996?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur!

Share this post


Link to post

Stie cineva daca bucsa ochelar de la caseta de directie de Espero 1.8 se potriveste de la alta masina si daca da de la care.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Te referi la bucsa de ghidaj?

Share this post


Link to post

e o bucsa in forma de 8 in burduful din spatele bieletelor de directie .suruburile care prind bieletele trec ambele prin aceasta bucsa ...am inteles ca se taie burduful sau ceva de genul sa o schimbi...pe catalog nu am gasit cod pt ea. este incercuita pe foto atasat.Multumesc.

post-19782-030535400 1297713853_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Posibil ca piesa respectiva sa fie intr-un set complect ce cuprinde si alte piese cu un singur cod, motiv pentru care nu are cod separat. Trebue sa fie o alta metoda de demontare, fara a taia burduful.

Share this post


Link to post

Intentia mea este sa pun o cutie de Opel pe motorul meu de 1.5 75cai.

Stie cineva ceva?

Share this post


Link to post

Andrei...pe cielo cutia din cate stiu este f13...de opel merge f13 sau f16 ...recomandat ar fi f13 ...astra F1.6 75cp cod motor c16se .f 16 e altfel la rapoarte.deci se poate f13 de opel :D prinderea fiind identica ,opel ul este tot fabricatie GM.

Edited by anaksunamun

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...