Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Pedala ambreiaj Matiz - scirtiie din nou

Recommended Posts

Ei bine, da! scirtiie din nou! pedala noua, cu cablu nou, scirtiie!

 

Studiind un pic montajul pedalei, cred ca zgomotul se datoreaza arcului de revenire al pedalei care ori nu e paralel cu axul (pedala nu e strinsa bine), ori pur si simplu urechea de pe pedala freaca de ceva ... cred ca o sa arunc un ochi, ca de "meseriasi" m-am cam lamurit...

Share this post


Link to post

Vreau sa-ti spun ca si la Matiz-ul de la noi de la firma aceeasi problema.Dar e infiorator acel scartiit.O sa il intreb pe baiat daca a rezilvat si cum.

Share this post


Link to post

Am observat de curind, mie imi scirtiie scurt pedala de acceleratie in momentul cind ridic brusc piciorul de pe ea. Zgomotul vine din interiorul habitaclului, de la pedalier. Cu nitica vaselina cred ca se rezolva, dar n-am avut inca chef sa ma bag pe acolo cu toate gecile pe mine.

Share this post


Link to post
Am observat de curind, mie imi scirtiie scurt pedala de acceleratie in momentul cind ridic brusc piciorul de pe ea. Zgomotul vine din interiorul habitaclului, de la pedalier. Cu nitica vaselina cred ca se rezolva, dar n-am avut inca chef sa ma bag pe acolo cu toate gecile pe mine.

 

Asa am patzit si eu, si am crezut ca e de la frecatul arcului de tensionare, pe pedala, insa dupa ce am pus vaselina acolo, a continuat sa scartzaie. Am luat pedala la puricat ... si ghici de unde vine zgomotul ? Chiar din sudura. N-am ce-i face ... decat sa inlocuiesc pedala, insa nu merita efortu ... dau muzica mai tare.

Share this post


Link to post

Cum din sudura ?!?!?!?!?!

Adica se misca pedala pe pirghie? Ar trebui sa se simta la picior, nu ? Eu n-am simtit nimic naspa pe acolo.

O sa ma uit mai atent. Mersi de info.

Share this post


Link to post

Au sudat prost dreptunghiul ala de metal pe care-tzi pui piciorul (pedala) de parghia ce trage "sfoara". Nu se misca, sunt rigide, dar scartzaie dupa un timp. La mine a inceput scartzaiala dupa un drum mai lung, de 5 ore.

 

Asa face la mine, la pedala de acceleratzie. La ambreiaj e alt tip de scartzait, "mai din spate", cred ca se rezolva cu niste vaselina de mecanisme fine.

Share this post


Link to post

O sa ma uit. Cred ca totusi se rezolva cu "alifie".

 

14/04/2004 Intr-adevar s-a rezolvat cu nitica vaselina dintr-un spray!

Share this post


Link to post

La mine cablul avea fire rupte si ruginite si de aia scartaia.

Share this post


Link to post

Dupa multi ani si kilometri parcursi, Lucman! astea ale noastre de (aproape) noi, a mea a inceput la 1500km!

Share this post


Link to post

Cred ca e dupa nu stiu ce dar e clar unele masini sunt lucrate mai prost decat altele.Sper sa nu dam in chestia asa face toate ca ma duc la Craiova si le pun masina fular.

Share this post


Link to post

Problema e de furnizori, Ovidiu ... au incercat sa integreze in Ro cit mai multe subansamble marunte, pentru scaderea costurilor, dar au luat-o in freza; pina acum stiu sigur de vasul de expansiune Matiz, care a fost facut la Oradea si la care s-a renuntat, prefera sa importe din Coreea ... si cu pedalele o fi la fel.

Share this post


Link to post

Nou si interesant: ansamblu pedala ambreiaj, sub forma de poza:

pedala_ambreiaj_thumb.jpg

Share this post


Link to post

... imi vine sa le tai oole alora din service: la vreo saptamina dupa ce mi-au schimbat pedala, gasesc la picioare un bumbutz de cauciuc, de provenienta neidentificata ... baiat prevazator, il pun in torpedou, ca nu se stie la ce trebuie mai incolo; asaaaaaa ... dupa un drum mai lung facut acum 2 saptamini ma trezesc cu patina de cauciuc a pedalei pe jos ... buuuuun! cum draq a cazut aia? ma uit bine la ea si am o revelatie: idiotul o pusese invers, cu josul in sus! (in partea de sus are o crestatura prin care sa treaca pirghia pedalei, deci e imposibil s-o montezi prost si sa stea la locul ei!); cu aceasta ocazie, observ in partea dreapta a pirghiei pedalei o ureche cu o gaura in ea ... caut febril bumbutzul de cauciuc si minune! de acolo era! animalul nu-l infipsse bine la locul lui!

 

Happy now, nu mai zice nimic pedala acum.

 

PS: in poza de mai sus nu se vede urechea, ca e pe partea cealalta ...

Share this post


Link to post

Voua vi se misca stanga-dreapta pedala de ambreiaj ? La mine da, cam 2 cm dreapta si 1 cm stanga, in vreme ce frana si acceleratzia nu.

 

Daca-i simptom de boala, ce sa-i fac ?

Share this post


Link to post

e simpton de inloc pedala, iute un drum pana la service- poate n-o sa ai surprize in trafic. daca deja ai fost la srv, spune-ne cum a decurs vizita :?:

Share this post


Link to post

Iata ca am si eu un zgomot de la pedala de ambreiaj. L-am identificat aseara. Este mai mult un fluierat usor, cand apas sau las libera pedala. Ciudat este ca face numai in a 3-a sau a 4-a. Pe loc sau 1-a, 2-a nu zice nici pas. Cred ca o sa incerc intai cu service-ul ca tot ma duc la revizie in iunie (poate nu e de la pedala :X ). Daca nu si nu incerc cu vaselina sau alte smacuri.

@NFS, daca iti mai amintesti unde ai dat cu "alifie"?

Share this post


Link to post

Pai... eu am avut beleaua la acceleratie, nu la ambreiaj... si cu alifie mi-au dat bajetii de la Autonet eu nu mi-am batut capul. Asa ca nu stiu exact unde au bagat... dar ce-i asa greu?!?! Bagi nasu acolo si dai pe la imbinari, pe oriunde e o parte de metal care se poate misca!

Share this post


Link to post

ai dreptate NFS, n-am cascat eu bine ochii :satraiti: Mi-a sarit in ochi titlul topicului si am recitit pe sarite. Ma bag si eu pe dedesupt dar dupa revizie.

Share this post


Link to post

Am avut si eu probleme la matiz cu ambreiajul;l-am reparat temporar.

La matiz cablul de ambreiaj este predispus deteriorari in zona pedalei datorita unghiului facut de cablu cu parghia pedalei, fapt care duced la deteriorarea invelisului care se afla intre zbirul metalic si teaca metalica in forma spiralata.La mine s-a facut chiar un sant,si scartia ingrozitor.l-am reparat(carpit) dandu-i ulei cu densitate mare si vasilina.Acum parca nu-l mai recunosc , fiind obisnuit timp de cateva saptamani cu scartaitul si cu apasatul greoi.

Share this post


Link to post

Pedala mea de ambreiaj, actiona pe post de turometu - tuning din fabrica :) Pe la 3500 incepea sa zbarnaie, iar la turatii si mai ridicate, zbarnaitul devenea infernal. Masina fiind noua nu am prea exagerat cu turatia, dar acum cand am inceput sa merg mai turat, fenomenul devenise chiar deranjant. Initial s-a incercat remedierea problemei, fara succes, iar azi au schimbat pe garantie, tot ansamblul, pedala-bucsa-arc. Acum nu mai zgomoteste nimic, si s-a redus simtitor si vibratia din pedala, la ralanti.

Edited by guru

Share this post


Link to post

Si la mine scartaie ceva pe acolo, am uns cu spray articulatiile de la pedala si degeaba. Nu stiu cum as putea sa bag niste ulei pe cablu fara a-l demonta pentru ca sigur cablu scartaie si cred ca cu timpul sigur se va rupe

Share this post


Link to post

Salut,

Referitor la scirtiatul ambreiajului... am patit-o si eu... La fel am dat cu wd40 la pedala, acolo unde se leaga de fir si degeaba, nu a avut nici un efect. Am fost la un moment dat la un mecanic care a luat nush ce spray, s-a uitat sub capota sa vada unde merge partea cealalta a cablului de ambreiaj si a dat acolo cu spray la greu (Adica f mult) si gata... a tacut... Au trecut ceva luni de atunci si ambreiajul meu merge fara probleme...

Poate te ajuta si pe tine asta!

Share this post


Link to post

La mine a avut o perioada cand pacanea atunci cand luam piciorul dupa ambreiaj(doar cand ajungea sus). Acum nu mai face. Nu am facut nimic in acest sens

Share this post


Link to post

Nu stiu cum as putea sa bag niste ulei pe cablu ...

 

Nu cred ca-i bine sa bagi ulei. Invelisul de teflon (cred ca asa-i spune) nu se-npaca cu uleiul.

Share this post


Link to post

Si la mine a avut cateva tentative de scartaiala. Facea numai cand calcam ambreiajul, pentru ca apasarea era rapida. De vreo 2 ori am dat cu ceva vaselina pe arc+articulatii si pe ciocul unde se agata cablul. Apoi a mai facut de vreo 3-4 ori insa dupa 1-2 zile nu ma facea asa ca am lasat-o in plata domnului. De aproape un an n-am mai auzit vreun scartait.

Si acceleratia mi-a scartait la vreo 3 luni dupa ce am luat-o. Ceva vaselina pe arcul pedalei si pe articulatiile de acolo au linistit-o definitiv.

Aceeasi problema si la pedala de frana. Asta a fost mai insistenta, am curatat si uns pe acolo de vreo 10 ori aproape 3 ani, altfel nu tacea. De aproape un an, la fel, nici un sunet dinspre ea.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...