Jump to content
Sign in to follow this  
skkip3r

Conversie Cutie Automata - Cutie Manuala

Recommended Posts

am vazut cutie automata pe cielo 95 cu motor 1.5 ohc

 

Toata lumea a vazut cutii automate pe cielo cu motor 1,5 sohc :) .E vreo noutate asta?

Share this post


Link to post

OFFTOPIC: Poate pune cineva cutie automata pe Matiz?

Share this post


Link to post

Salut!Eu am pus pe un Espero automat o cutie manuala de Cielo,pentru ca cea automata s-a dus naibii.Daca aveti nelamuriri,va pot ajuta cu sfaturi intrucat operatiunea am facut-o singur.Apropos,nu e nevoie sa schimbati ECM-ul de la automata la manuala.Merge perfect!

Share this post


Link to post

De cat e Espero? Si de ce s-a dus naibii, nu i-ai facut intretinerea cum trebuie, sau utilizare necorespunzatoare, de genul bagat in reverse din mers...Daca uleiul e schimbat la 2 ani sau 40.000, cutia duce mai mult decat restul masinii, fiind si japoneza.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare se potriveste cutia manuala de pe GLE pe motorul 1,5 16v DOHC?

Share this post


Link to post

Daca vrei sa inlocuiesti cutia automata cu una manuala (F16), raspunsul este afirmativ. Bineinteles ca realizarea unei astfel de conversii presupune muuult mai mult decat apare la prima vedere si presupune costuri insemnate, primul pas (mic !) fiind ambreiajul.

Share this post


Link to post

Imi cer scuze nu prea m-am exprimat corect, eu vreau sa inlocuiesc cutia de pe cielo Executive 1,5 16v manuala cu una de Gle tot manuala, ma intereseaza daca sunt lafel, daca se potrivesc, am ceva probleme la cea de Executive.Stiu ca nu prea sunt pe topicul corect, dar nu am gasit un alt topic unde se dezbate aceasta tema, daca stie cineva alt topic , rog sa ma indrume si pe mine acolo.Multumesc !

Share this post


Link to post

Dupa cunostintele mele, sunt perfect compatibile (F16). Trebuie mentionat insa ca exista mai multe variante de rapoarte de transmisie (pe capacul din stg. in partea de jos, exista o "limba" pe care este stantata varianta constructiva (CR - raport scurt, WR - raport lung, etc).

Cred ca ar trebui deschis un topic " cutie viteze manuala (MT)".

Edited by smv

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns o sa le pun una langa alta si o sa citesc in amanunt tot ce scrie pe ele.

Share this post


Link to post
On 6/16/2011 at 6:16 PM, argon said:

De cat e Espero? Si de ce s-a dus naibii, nu i-ai facut intretinerea cum trebuie, sau utilizare necorespunzatoare, de genul bagat in reverse din mers...Daca uleiul e schimbat la 2 ani sau 40.000, cutia duce mai mult decat restul masinii, fiind si japoneza.

Cutia nu e japoneza ci este americana toata ziua. General Motors Turbo Hidra-matic T125C. De acolo si denumirea populara de "masina hidramata". Gigantul General Motors are cea mai mare experienta in cutii automate (ei le-au inventat de altfel) dar cu toate acestea o cutie automata nu va tine niciodata atit de mult ca una manuala. Una manuala face lejer milionul de kilometri...poate chiar si un milion jumatate de km...de altfel shimbi doua trei motoare si pastrezi aceeasi cutie (Daca e manuala). Una automata chiar si exploatata si intretinuta in mod corect este de asteptat sa pice dupa 200.000 Km. In cazul unei masini automate schimbi doua trei cutii si mentii acelasi motor...

Share this post


Link to post

Cutia de pe espero 1.8/20 e AISIN, deci japoneza.

Pe 1.5 dohc nu stiu exact.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...