Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Anvelope Continental

Recommended Posts

Cu riecul de a fi insistent, am nevoie de un raspuns urgent.

Vreau maine sa merg sa iau 2 anvelope.De fapt, nu vreau, trebuie. Mi s-a taiat unul transversal...total...si nu se poate face nimic.

Cu banii sunt in balta...si vreau ceva ieftin.

Cum cunt anvelopele Continental?

Share this post


Link to post

are un amic la caravelle, 2 facute in germania, si 2 in franta (asa a zis)

foarte multumit e

Share this post


Link to post

Eu am Continental din fabrica si sint f.multimit de ele. Chiar si pe zapada s-au comportat admirabil.

Share this post


Link to post

Continental, din pacate, tot un fel de Montane, aderentza extrem de proasta pe carosabil umed.

Semnat: Stan Patzitu'

 

PS. Mergi in Metro/Carefour/etc... si tre' sa gasesti ceva mai bun pe la vreo oferta.

Share this post


Link to post

Mai zic inca o data: Nu este nevoie sa iei neaparat anvelope de firma mare! Important este sa iei un profil superior!

De exemplu, Sava Intensa sau Matador MP41 sunt net superioare unor GoodYear GT2 made in turkey sau Pirelli P3000. Si costa mult mai putin...

 

EDIT: Acu vazui ca te intereseaza pe 12", pe tico, unde nu ai multe variante... Iti recomand Sava sau Uniroyal de la www.anvelope.ro. Sava din pacate au numai pe 80 dar merg perfect (am eu pe masina) iar Uniroyalul nu are canale de evacuare apa so pe ploaie sunt slabute.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Va multumesc mult pentru sfaturi.

Am facut un experiment...sper sa fie bun...pana acum am fost multumit. Mi-am luat Montana, generatia noua, cu 4 paturi de panza. evacuare apei pe laterale...all seasons...

Cele luate de mine sunt sub licenta Brigestone. Fabricate in Romania...sper sa fie bune...

Share this post


Link to post

Offf, Da Doamne sa nu ai pb cu ele! Dar, din pacate pt tine, nu prea cred ca o sa se intample asa...

Share this post


Link to post

Se gasesc si cauciucuri coreene pt tico la chematraders(intersectia 13 sept cu trafic greu)

kumhoo sau hankook

Sunt f bune,la tico am avut hankook,iar la matiz am schimbat montanele(varza) cu hankook.

Edited by A.C_MATIZ

Share this post


Link to post

Montanele sunt f.proaste in general, componenta cauciucului este slaba si din cauza asta imbatraneste repede, nu are aderenta etc... Pentru tico sunt f. bune lassa, pretul este undeva la 100 ron pe bucata.

Share this post


Link to post

daca stiti, atunci cand spuneti de un cauciuc, dati mai multe amanunte, adica pret, profil(iarna-vara)

please :) >-

Share this post


Link to post

Acum...o sa vedem...cum va fi.

Unii spun ca ar fi bune, altii ca ar fi proaste... ( de Montana e vb).

Din ce am cautat si m-am interesat, sunt 2 tipuri. Unele fabricate sub licenta romneasca si altele, sub licenta Brigestone...de aproape un an.

Ce-i drept, masina nu e hartopita si nu o muncesc nici ff mult..deci nu ar fi problema...Acum vom vedeacat vor tine. Ce-i drept, acum ca le-am pus pe fata, am remarcat o diferenta la luarea gripolor. Inainte aveam pirelli. Astea parca sunt mai rigide, si gopile mi se pare ca le iau mai usor.

Nu ma pricep foarte bine, dar daca ma tin 2 ani...e ok.

Pe Dacie, tot Montana aveam si au fost ok.

Daca Doamne fereste sunt cu probleme...asta e...

Share this post


Link to post

tin 50 mii si montanele, probleme apar la echilibrare dupa o vreme la unele, la confort clar, si la apa au o aderenta dubioasa in general, incearca sa le umfli cu 0.2 mai mult decat spune cartea si vezi cum se comporta. a mele au 35 si zici ca-s noi, ma enerveaza ca nu se duc mai repede sa le pot schimba :)

 

@alx: si good year la turcia se fabrica? stiam de pirelli..

Share this post


Link to post

yep. toate marcile mari si cu preturi mici sunt made in turkey. La fel sunt si bridgestoneurile... marcile mari si produse la mama lor au preturi maaari (ex 195x65x15 Michelin made in france sunt peste 4mil/buc)

tommy, montanele nu se vor uza niciodata, sari de suta de mii si ele nu vor fi uzate... scapa de ele, soon! daca vrei, iti arat pe montanele de pe logan ce galme aveam eu la 15k km...

Share this post


Link to post

tin sa te contrazic pirelli p3000 nu sunt facute in turcia ci in spania...

si am numai cuvinte de lauda...

Share this post


Link to post

Am avut si eu timp de 2 ani Pirelli P3000 pe Cielo, aderenta extraordinara inclusiv pe ploaie, se duc repede de la frane si demaraje cu scartz; iarna nu le-am incercat pt. ca aveam cauciucuri de iarna.

Share this post


Link to post

Ok, peste, am sa incerc sa vin cu tico de la serviciu cu Pirelli P3000 si ai sa vezi ce inseamna aderenta mai slaba decat a montanelor...

Poate noi o fi ceva de capul lor dar dupa 1 an la revedere...

Share this post


Link to post

nu te deranja..

iti fac eu un demo cu ale mele...

dar nu joi asta ci peste 2 sapt

Share this post


Link to post

AM avut si eu P3000 si s-au dus... si plang... Dar vin altele acum... dupa o experienta trista cu Lassa

Share this post


Link to post

Eu am P3000, sunt relativ noi, au vreo 10000 Km, de vreo luna jumate, Acum sunt foarte multumit de ele, pe uscat au o aderenta muuuuult mai buna ca Montana si mult mai buna ca SAVA, nu stiu ce SAVA.

 

Cand le-am schimbat am trecut de la Sava noi pe fata (max 15 000-20 000 Km), si Montana foarte uzate pe spate, Pot sa zic ca dupa cateva zile am plecat la Buc. Am scurtat timpul cu 15 min. fara sa vreau. In curbe au o aderenta bestiala, sunt mai silentioase si masina se simte altfel la viteze mari, altfel in bine.

 

Acum stiu ca nu sunt cele mai bune, dar in comparatie cu Montana si alte kitciuri dinastea sunt bestiale si-si merita bani. Pt. cauciucurile astea momentan am doar cuvinte de lauda, sa vedem mai incolo, cat rezista?

 

Bafta!!

Edited by test_driver

Share this post


Link to post

Mai am doar pe spate P3000 ca cele de pe fata s-au tocit(geometria naspa). Pe spate sunt inca bune. Aderenta a fost buna (cand le aveam pe toate 4) dar cred ca din cauza asta se duc mai repede. Acum am hankook H706.

Share this post


Link to post

1. unde gasesc anvelope continental 155-65 R13 cu profilul din attach?

2. unde gasesc capacelele de la parbriz de sub stergatoare, care ascund sub ele suruburile cu care este prinsa masca?

 

multumesc, vic.post-1848-1143092828_thumb.jpg

Share this post


Link to post

capacele am luat de la autodaewoo.ro... 0,50 lei/buc.

Share this post


Link to post

Anvelope gasesti la:

Bucuresti, Slobozia, Fetesti, Cernavoda, Constanta, Mangalia, Tulcea, Vaslui, Buzau, Galati, Braila, Barlad, Iasi, Suceava, Piatra Neamt, Radauti, Sf.Gheorghe, Bacau, Brasov, Sibiu, Cluj-Napoca, Arad, Oradea, Baia Mare, Satu Mare, Timisoara, Lugoj, Deva, Hunedoara, Drobeta Turnu-Severin, Ramnicu-Valcea, Pitesti, Craiova, Ploiesti, Slatina, Targoviste, Giurgiu, Oltenita

 

Capacelele de la parbriz gasesti la:

Oltenita, Giurgiu, Targoviste, Slatina, Ploiesti, Craiova, Pitesti, Ramnicu-Valcea, Drobeta Turnu-Severin, Hunedoara, Deva, Lugoj, Timisoara, Satu Mare, Baia Mare, Oradea, Arad, Cluj-Napoca, Sibiu, Brasov, Bacau, Sf.Gheorghe, Radauti, Piatra Neamt, Suceava, Iasi, Barlad, Braila, Galati, Buzau, Vaslui, Tulcea, Mangalia, Constanta, Cernavoda, Fetesti, Slobozia, Bucuresti

 

Mai scrieti si voi alte localitati ca eu am obosit…

GLUMESTI? La orice magazin pe care scrie “Piese Auto Daewoo” gasesti raspuns la intrebarile tale!

Share this post


Link to post

Problema cu acele capacele e destul de serioasa pt ca nu prea se gasesc la magazinele de piese auto. Eu sunt din Bacau si am cautat de mi-au sarit ochii dupa ce ale mele au fost furate de un alt baiat nevoias. Anvelope Continental se mai gasesc dar trebuie sa fii cu ochii pe magazine pentru ca se aduc destul de putine

Share this post


Link to post

pt florinbad

 

ia asculta, tu ce parere ai ca scriam aici daca se gaseau cele mentionate la cele magazine? te dai mare cu geografia. ma, tu esti lup//te bat de te rup.

e clar?

 

tolin_afc: @toti amatorii > de la mine a luat 60 de zile suspendare, altii vor fi mai darnici, iar la expirare ma indoiesc ca va mai putea posta aici. Baiatul confunda forumul cu stadionul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...