Jump to content
Sign in to follow this  
ticodriver

Concert Depeche Mode

Recommended Posts

Unq Viper, nu trebuiau sa aiba 2 reveniri? eu parca asa tineam minte :scarpin:

Share this post


Link to post

@viper. Ai perfecta dreptate : reci !!! Macar ei au fost reci, ca sucurile...

Publicul a fost magnific, o prietena care sta in zona zicea ca se auzeau aplauzele si tipetele de o furnica pielea :D . Suuuper atmosfera !!

Ma asteptam sa comunice cu publicul, sa ne "antreneze" la cantat, sa faca mai multe "mix-uri" pe melodii asa cum au facut la "Personal Jesus".

Share this post


Link to post
Publicul a fost magnific, o prietena care sta in zona zicea ca se auzeau aplauzele si tipetele...

Eu l am ascultat de pe balcon :P ... se auzea pana la mine la Muncii :)

Share this post


Link to post

@sebian: ba da, trebuiau 2 bis-uri cu cate 2 piese fiecare, si au facut 1 cu 3 piese... Au inceput la 21:30 si au terminat pe la 23:15... Deci, un pic magari...

Share this post


Link to post

O parte din piesele de "encore" au fost cantate chiar in concertul propriu-zis. Ori cat ar fi insistat publicul pt un al doilea "bis", era degeaba ; deja se suisera in masini si dusi au fost :(

Share this post


Link to post

Asta e se vede ca sunt britanici! Lucru acesta nu s-a intamplat cu 50 Cent. A fost un concert de nota 100. A fost foarte comunicativ cu publicul iar concertul s-a mai preluncgit cu aproape 1 ora.

Share this post


Link to post

Nu stiu totusi cum poti sa compari 50Cent cu DM :-W

Share this post


Link to post

Cu riscul sa-mi aprind paie in cap: la un concert rock de exemplu nu ai sa vezi asa raceala... Dau 2 exemple: Metallica si Scorpions...

Share this post


Link to post

De Metallica nu zic nimic, decat respect, dar sa vezi la Scorpions ce se incinge atmosfera cand urla Good Evening Budapest sau mai stiu eu ce, la Bucuresti :wallbanger:

Share this post


Link to post

Gresit. Scorpions niciodata nu au zis de Budapesta in loc de Bucuresti! Iron Maiden, da, altii, da, ei nu. Mai mult, s-au chinuit sa zica "Bucuresht"...

 

Revenind la DM: sonorizarea la inceputul concertului mi s-a parut metalizata pe voce (vorbim pur de partea DM, restul nu conteaza ca au cantat pe alte puteri). Apoi, in general, slaba. Nu neaparat ca putere cat calitativ. Sa ma iertati ca sunt Giga-contra, dar am "fumat" multe concerte de toate felurile la viata mea si stiu ce se poate. Si unele chiar pe acelasi stadion, deci partea cu "acustica proasta a stadionului" cade.

 

Apoi, daca tot au fost reci si nu au respectat 100% "schedule-ul", puteau macar sa respecte publicul si sa nu intarzie 30 de minute... Probabil era prea lumina afara si nu dadea bine la luminile de pe scena...

 

Acum, gata cu carcoteala (nu am de gand sa zic nimic despre "calitatea" umana a publicului, vorbind pur de partea non-concert adica ce s-a intamplat si cum s-a intamplat sus la bude si la sucuri...). Per total, un concert care nu trebuia ratat! Nu de alta, dar multe trupe mari s-au destramat inainte sa le vedem, si e pacat sa nu ai asa o amintire...

 

P.S. imi aduceam aminte cu nostalgie aseara, iesind de la concert, cum era cu 12-14 ani in urma cand ieseam de la un concert rock de pe acelasi stadion si ne asteptau "depecherii" in strada sa ne dea omoru', ca asa era pe atunci... Eu eram din cei "partial tradatiori", care ascultau si Depeche Mode... Ce vremuri...

Share this post


Link to post

@ticodriver: Ai fost la concertul lui Scorpions, de pe stadionul Dinamo??? A fost suuuuuper atmosfera, se vedea ca s-au simtit bine in concert...si ei si publicul au "trait" toate melodiile ;)

Share this post


Link to post

Nu sunt fan Scorpions (desi ascult si heavy metal...cine a fost joi la intalnire stie :rock: ), pe de o parte si, pe de alta parte, nu calc pe stadionu' ala nici mort :mrgreen:

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Off-topic:

- Scorpionii au fost de 3 ori parca, de 2 in Bucuresti si 1 data la Brasov. De fiecare data show total!

- Metallica... Trebuiau sa cante 1h45min... Au cantat 1 ora in plus. Ce ne-a incantat la maxim a fost animatia dintre piese!!! Vorbeau cu publicul non-stop intre piese! A, si aveau "bunul-simt" sa anunte si ce canta :D

Share this post


Link to post

Tico driver, tu erai incantat si daca nu veneau :D

Si daca mergi pe Dinamo, ti-e frica sa nu te converteasca? Ca la frati =))

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa fi fan inrait al unei formatii ca sa mergi la concert, cred ca juma' din public nu cunoastea piesele noi, ci doar pe cele de pe albumele vechi, si eventual doar hit-urile.

Multi au venit pe "show" ..si pt acele cateva hituri. Daca ar fi fost mai "comunicativi" acum multi din public ar fi fost pe net sau in magazine sa faca rost de discografie ;)

 

Off-topic : @viper, m-au lovit niste zvonuri ca ar veni iarasi Metallica in concert la toamna...stii ceva?

Share this post


Link to post

De acord cu tine. Eu am venit in primul rand pentru soatza mea care a dansat non-stop. Apoi pentru show si la final pentru DM. Dar au avut piese la care era liniste pur si simplu... Pentru ca lumea nu stia versurile. Pentru ca lumea nu stia piesele. Deci lumea venise mai degraba pentru DM de acum cativa ani (vreo 15-20)...

 

P.S. nu stiu nimic, dar merg clar. Insa 2 dintre ei au lansat un album separat de curand...

Share this post


Link to post

Un concert de palmares. :)

Super reci, misto partea cu efectele pe fimare in direct, misto ecranele, urat cu bisul si revenirea, urat cu partea ca parca intreg stadionul era format din paparazzi,...

Cat despre DM... muzica electronica care a mancat rockul acela din inima. Daca e sa fie electronica, sa fie complet, daca e sa fie rock, la fel. Depeche e asa... un fel de campari orange.

Share this post


Link to post

Am fost si eu , am stat jos pe stadion si chiar mi-a placut, m-am simtit bine si eu si sotia, desi nu suntem fani sau asa ceva.Oricum a meritat banii , eu am dat doar 120 ron pe doua bilete.M-am gandit ca poate nu o sa mai prind asa ceva la Bucuresti, insa am aflat ca vine si BILLY IDOL pe 10 iulie. SUNT FOARTE FERICIT !

Share this post


Link to post

Si uite si niste poze facute la concert, incepand cu ora 16 si ceva, de cand am ajuns si pana la sfarsit. E voie sa atasez si video-uri? :D

 

:o fftopic: @Tommy: nicio sansa sa ma converteasca potaile rosii, dar oricum tot nu calc pe acolo...si-asa a fost prea mult pt mine la concert sa port bandana aia alb-rosie :P

post-261-1151218139_thumb.jpg

post-261-1151218149_thumb.jpg

post-261-1151218156_thumb.jpg

post-261-1151218164_thumb.jpg

post-261-1151218176_thumb.jpg

post-261-1151218462_thumb.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Hmmm,calzi ,reci,conteaza mai putin.Important este ca au venit si ca am fost acolo!Anii de liceu i-am petrecut ascultand DM si The Cure prin depeshoteca.Nu mi-am imaginat ca voi ajunge sa ii vad si sa-i ascult live,chiar in orasul meu.

 

Once in a life time!!A meritat din plin.Bineinteles ca la sfarsit nu mai aveam voce.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Acum serios, DM au fost si au ramas o legenda, si concertul nu trebuia ratat. Nici nu mai conta ce faceau, oricum n-as fi regretat. Au fost atatia ani in care i-am ascultat, am crescut cu muzica lor si am fost implicata in eternul razboi rock-depeche, fiind si eu printre cei care sareau parleazul de la unii la altii.

A fost un adevarat concert-eveniment. Cine stie cand ii mai prindem in Romania. Iar la "Personal Jesus" a fost ceva extraordinar, canta toata lumea si era efectiv o situatie din aceea de-ti dadea fiori, un adevarat moment de extaz.

 

Dar intr-adevar, pe total au parut putin cam plictisiti (sau obositi), tehnica excelenta dar cam lipsea feelingul. La ei, ca publicul a vibrat pur si simplu.

Share this post


Link to post

 

 

sa-mi fie scuzat off topicul, dar mi-e scarba sa impart aerul cu oameni ca astia!!!

Edited by stryder

Share this post


Link to post

Da, bun comentariul - "ce fain ii calul"!!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...