Jump to content
Sign in to follow this  
Immortal

Chevrolet Kalos

Recommended Posts

Hello!

 

Intr-un final va prezint si eu al meu Chevrolet Kalos HB, 1.4L 94CP si aproape full-options (lipsesc airbagurile laterale).

L-am luat sambata, pe nepregatite: am platit avansu', dosaru' a fost acceptat pe loc si am plecat cu masina (se grabea patronu' :D ). Masina insa nepregatita - trebuie prezentata luni la dealer pentru degresare. In plus, a fost necesar o "incarcare" din mers a bateriei, deoarece aceasta nu a apucat sa stea in noaptea dinainte la redresor (nestiind ca va fi cumparata).

 

In rest, ce pot spune. Leasing 2ani cu avans 35% cu valoare reziduuala inclusa, reducere full-CASCO primul an (masina era pe stoc, iar Kalosurile de pe stoc beneficiau de aceasta reducere) si inca alte cateva 'mici' ajustari (reduceri ce sunt confidentiale).

Cum AVEOul nu m-a dat pe spate si cum era un picut cam "scumput", am ramas la alegerea initiala. Pe care momentan nu o regret.

 

Impresii -vin de pe o Berlina din 1998, deci...- Cele mai putin bune la inceput:

- aparent cam inghesuitoare in spate. Scaunele din fata stau aproape de maximum in spate, astfel ca pentru pasagerii de pe bancheta nu e suficient loc.

- motor relativ galagios, in special mai sus de 3000-3500rpm; ar fi fost de apreciat o cursa putintel mai scurta a schimbatorului, insa cred ca aceasta e totusi suficienta - de vreo 2ori am incurcat treptele 3/5 (in special datorita 'pozitionarii' total diferite fata de berlina mea); un singur "hiccup" - n-a vrut sa intre in marsarier. A doua oara insa a mers ca unsa. Ar mai fi, tot aici, o sensibilitate mult prea accentuata a pedalelor - toate cele 3 imi par mult prea moi. Ambreiajul prinde cam jos pentru gustul meum dar e OK si deja m-am obisnuit cu el - astfel ca nu mai tre' s-o turez la 3000rpm ca sa plec de pe loc.

- vizibilitate 'satisfacatoare'. Era 'proasta' pana sa dau scaunul soferului la maxim in jos. Va fi probabil 'buna' dupa ce voi scoate tetiera centrala

- Hankook'urile cu care a venit imi par slabute rau. E drept ca nu am nimerit decat ploaie si nu am apucat s'o plimb mai mult de 110km, insa cam asta e "prima impresie".

- sistemul audio, foarte laudat de altfel pe multe forumuri, m-a facut sa ma astept la "mai mult". E mult peste cel al altor masini din clasa ei de pret si chiar peste; venind insa de pe Pioneer DEH 3600MP cu Infinity CS6500 + Infinity9630i (all 90RMS), amplificate de un JBL GTO 75.40 II, Blaupunktul pare cam handicapat.

- zgomotoasa rau (de noua :( ) pe denivelari - am remarcat deja vreo 3-4 - airbagul dreapta sau... incinta lui (torpedoul era gol), altul prin sezutul banchetei spate (sau p'acolo) si altul cauzat de policioara (da, deja) portbagajului

- cam... grasuta?! Asa mi s-a parut in parcare - a mea avea nevoie de cel mai mult loc dintre toate. Suspectez designul portierelor. In plus, nu vad bordul si parca imi vine destul de greu sa ma obisnuiesc cu lipsa unui portbagaj. Manevrele de parcare laterala in spatii sub 150% din lungimea masinii sunt imposibile. Inca.

- lipsa covoraselor (nici macar pe stoc!).

 

- in rest...totul e superlativ. Sunt extrem de entuziasmat de ea - motorul imi pare extrem de fin (oare de ce? #-o ) Nu stiu ce altceva sa mai zic... Bordul nu imi placea cand il comparam cu cel al unui Lacetti full (de Astra H nu mai spun), insa acuma... :X

Sa nu se inteleaga ca, date fiind "multitudinea" de probleme enumerate, as fi catusi de putin nesatisfacut! Nu e asa, insa pur si simplu aparentele probleme sunt mai usor de amintit si enumerat.

 

Nu stiu daca as putea fi mai entuziasmat ca acuma. Acum... va invit la o scurta sesiune foto, pentru ca eu nu mai am cuvinte: click aici pentru a vedea pozele .

 

Va salut. PE TOTI! :)

Share this post


Link to post
Ar mai fi, tot aici, o sensibilitate mult prea accentuata a pedalelor - toate cele 3 imi par mult prea moi.

 

Asa e la masiniile noi, adica si la Kalos, am condus un Polo si la fel de moi erau. La Berlina toate pedalele erau tari :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cand am plecat din gradina dealerului...ah, sa va povestesc? :D

 

Cred ca lasam loc de vreo juma' de metru si in fata, si in spate :) Masina turata la 4000rpm (deh, daca nu s-auzea! ;) ) si ochii cat cepele...

 

Pe masura ce trec kilometrii, imi pare tot mai usor de condus. Chiar ma gandeam aseara, la ceai cu iubita: "uite domne' cat de usor poate fi condusul - covrig, pedale si schimbator". La berlina mea, din pacate, erau mult mai multe griji.

 

Am testat si franele, de la vreo 70km/h - aratand prietenilor (care apar si intre-o poza) ceva, era cat p'aci sa nu dau un 'cedeaza' la o frmusete de giratoriu' din Mamaia. Parca eram pe alta planeta. M-am prins relativ tarziu, insa masina a franat nesperat de bine (a intrat si ABS) - de rapid si... drept, spre uimirea mea. Ploua, iar in conditiile astea, cu berlina aveam doua variante:

1) Treceam ca porcu' - tipul din giratoriu, ce detinea o frumusete de X5 negru, s'a asigurat, chit ca avea prioritate, astfel ca oprise sa il lase pe... porcu' (sa nu zic bou') cu "cosciugu'" sa treaca.

2) Blocam singura roata care frana. Nu vreau sa ma gandesc la deznodamant.

 

Dar gata. Banuiesc ca astfel de comparatii chiar nu'si au sens, insa la mine e primul repet - astfel ca va rog sa indurati niste comparatii care, normal, tuturor li se vor pare penibile.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Bestial masina! Super culoarea dar o va trebui s-o speli des :P

 

Sistemul de sunet este foarte bun pentru unul stock, fara amplif si alte chestii. Cd-playerul Blaupunkt nu e un varf de gama dar stie functiile de baza si are display monocrom care ajuta foarte mult ziua pe soare.

 

In rest sa ai grija de ea si ea va avea grija de tine. Cat mai mult km!

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos :) . In sfarsit vor fi 2 perle negre pe-aici. Asa cum zicea si AAdorjan se murdareste f. repede. Ca sfat ..nu te jena sa o dai si cu ceara de fiecare data cand o speli. :) >-

Share this post


Link to post

Frumoasa jucarioara si rea (94 CP). S-o stapanesti sanatos si te asteptam pe la intalniri.

Chiar toti membrii dwcc isi pozeza masina in locul ala? :-W

Share this post


Link to post
S-o stapanesti sanatos :) . In sfarsit vor fi 2 perle negre pe-aici. Asa cum zicea si AAdorjan se murdareste f. repede. Ca sfat ..nu te jena sa o dai si cu ceara de fiecare data cand o speli. :) >-

 

Cum adica doua??? Pai si a lui Tolin ce are?? E un negru mai putin negru sau un negru mai mult negru???

Share this post


Link to post

E un link catre o galerie in primul post ;)

 

Multumesc tuturor de urari!

 

@dreamlike: am vrut s-o fotografiez langa Cazino, da' ploua prea tare :D

D'abia cand ma-ndreptam spre casa s-a mai linistit, si am zis sa profit de ocazie pentru a-i face macar cateva poze ca sa apuc sa-mi deschid si eu un thread :)

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Boxele din spate sunt din carton sau din plastic?

 

Vezi ca ai presiune foarte mare in gume. Mai scade din ea si nu o sa ti mai para chiar asa de galagioasa.

Share this post


Link to post

ma inscriu si eu in clubul celor de culoare neagra...acelasi model si aceeasi culoare o am si eu...fa-ti abonament la spalatorie...

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos, vecine! :P

 

Te asteptam sambata la intalnire la cafe d'art la ora 14:00 sa ne arati bijuteria neagra, intre timp o sa caut masina poate facem niste poze spion :D

 

PS: eu stau la 2 strazi mai jos, o sa-l vezi pe ticozaur cu sticker :) >-

post-64-1142262197_thumb.jpg

post-64-1142262215_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Mike, m-ai prins :) )

Abia am venit cu aia din fata (berlina gri) care nu vrea sa mearga deloc :(

 

@Satori - presiunea e 2.2 in toate cele 4 roti acum. Dimineata si ieri, cand au fost facute pozele, avea 2.6

 

Si uhhh, e instabila rau pe vantu' asta :(

 

[add]

Satori: nu stiu daca sunt din carton. Spre nesimtirea mea, la boxe nu m-am uitat prea mult. (poate si pentru ca nu'mi merge CDwriteru' si nu ascult decat radio) :(

 

sebip: sa'ti traiasca. Azi dimineata am spalat'o, acum e plina de zoaie ca am spalat parbrizu' :( Plus ca s-a pus prafu', in 5ore, de...

Si DEJA am remarcat o mica zgaraietura...

Uf.

[/edit]

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Sa stii ca e normal sa nu mearga dacia! E invidia la mijloc!

Avem un membru in ct care a renuntat la espero pt un 320D si are numai probleme cu diesel-ul, se pare ca salupa se razbuna ;)

 

Daca vrei sa scapi de zgarieturi schimba locul de parcare, treci si pietoni si masini in numar mare pe acolo :D

Share this post


Link to post

Tu chiar nu vezi ca'mi boschetaresc masinile? :(

Niciodata nu le las ca aialalti, "spre sosea". Prefer sa o zgarii decat sa o las chiar si putin iesita.

 

Iar garaju' e departeeee si afara e atat de frig... :D

Share this post


Link to post

Crede-ma ca stiu, botul de la dacie vb singur :)

Dar in curand ma mut la casa si scap de grija asta :>

Share this post


Link to post
Niciodata nu le las ca aialalti, "spre sosea". Prefer sa o zgarii decat sa o las chiar si putin iesita.

 

Deci "buba" de la eleron ti-ai facut-o singur ca sa nu-ti boschetareasca masina?

Share this post


Link to post

Bre, s-o asternut praful pe topicul asta. Nemuritorule, mai baga, omule, o impresie, ceva. Cum is noile jante? Ce zgarieturi mai ai pe masina (a mea e plina de ciobituri, parbrizul nu face exceptie).

Hai, mai intra pe forum si mai baga si tu o impresie, ceva.

Share this post


Link to post

Ii tot vad eu masina... trec cel putin de 2-3 ori (cred) pe saptamana pe langa ea :D Nu vezi multe masinute deastea mici si dragute asa negre :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...