Jump to content
Sign in to follow this  
body

Seat Cordoba

Recommended Posts

Taica-meu ar vrea o masina cu banii jos , deci exclus din start Hyundai sau Chevy din motive de leasing.

Mai concret el este la pensie dar lucreaza in continuare la pravalie la noi ( suntem firma privata si are un post de conducere deci un salariu bun iar contractul este pe perioada nedeterminata ) iar la firmele de leasing la care am intrebat mi s-a spus ca nu poate face leasing datorita varstei.

Ce parere aveti despre seat cordoba , varanta pe benzina cu motor de 1,4 l , 100CP?

Multumiri

Edited by body

Share this post


Link to post

Io m-am dat cu Cordoba TDI 130 Stylance. Am fost foarte placut impresionat (mai putin zgomotul, insa la benzinar nu se pune problema). O tinuta de drum foarte precisa, zgomot aerodinamic redus, rupe asfaltul (insa iar nu se pune, era alt motor), design simpatic, portbagaj marisor.

 

Daca nu cautam musai masina pe GPL, probabil nu luam Nubira :) Si cealalta optiune era Cordoba, pentru ca pentru mine avea dimensiunile ideale si ma atrage si tinuta de drum putin rigida. Mie personal mi-a placut, mi s-a parut foarte pe gustul meu (adica, un pic sportiva, suspensii ferme, micuta dar in 3 volume si nu hatchback, si nici design de hibrid discutabil ca si Clio Symbol sau Fabia sedan :) ).

Share this post


Link to post

Mda , eu vorbesc de varianta sedan , care vine la un pret ( una din variante) in jur de 13.000 euro DDP.

PS Ca idee , seatul e o masina fiabila?

Edited by body

Share this post


Link to post

Pai, Cordoba e doar sedan. De aia mi-a placut.

La pret nu ma bag pentru ca nu stiu pretul concurentei. Aici la putere egala si aceleasi optiuni, e comparabila la pret cu Clio si mai ieftina decat 206 sau sor-sa Polo.

 

Cu fiabilitatea, n-am idee. A mea e prea veche ca sa poata fi data de exemplu, e cu totul alta generatie. Vag au avut probleme de fiabilitate, insa din cate am inteles s-au tras de la TDI si nu de la benzinare. Baga un ochi pe reliabilityindex.uk (la Ibiza) sau pe topgear sau whatcar.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Pai Cordoba e mai mare decat 206 si decat clio si decat polo , sau nu mai vad eu bine???

Share this post


Link to post

... a aparut noul Accent ... facut in ue(Turcia cred)... deci fara taxe... motor 1.5 CRDI 110 cai... mie imi place cum arata...

Share this post


Link to post

Sorry , dar nu ma intereseaza masina facuta in Turcia!Stiam de noul accent , am pe cineva la Tiriac care mi-a confirmat ca e fabricat in Turcia!

PS Tata vrea masina pe benzina.

Edited by body

Share this post


Link to post

Cordoba e Ibiza cu portbagaj, si e pe platforma de la Polo (modelul anterior). Ibiza e concurenta deci cu Clio si 206, inclusiv la pret...

 

@Mortymer

cat costa accentul ala?

Eu n-am prejudecati cu masinile facute un turcia. In general sunt mai fiabile decate cele made in UE pentru ca uzinele sunt mai moderne. Renault a declarat ca prin sondaj masinile facute in turcia respecta mai bine parametrii decat cele facute in Franta, Brava facuta in turcia era in 2004 pe locul 17 la fiabilitate iar Bravo facuta in Italia pe 84, Toyota face masini in turcia si nu sunt probleme...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

cordoba e misto dar e... mica. f mica. io d-abia am incheput. dar finisajele sunt misto. dar platesti pt ele...

Share this post


Link to post

A , si ar mai fi un avantaj , daca poate fi numit asa !Serviceul / dealerul autorizat pt Ploiesti e la 50 de metrii de domiciliu si , mai mult, il cunosc pe patron!

Ma interesa daca masina merita 13.000 euro , la capitolul fiabilitate cum ar sta si daca a avut ceva "bube" acest model!

Share this post


Link to post

Whatcar ii da 4 stele din 5 la fiabilitate/calitate.

Pe Whatcar, Seat era anul trecut la constructori pe locul 12 din 30. Ei calculeaza fiabilitatea functie de pretul mediu al reparatiilor. Erau inaintea VW, Renault, Fiat, Peugeot, dar dupa skoda sau Daewoo :)

 

pe reliabilityindex Ibiza are un punctaj bun, insa sunt toate modele si generatiile la gramada...

Edited by mr_

Share this post


Link to post
... la capitolul fiabilitate cum ar sta si daca a avut ceva "bube" acest model!

Body, nu contest pe niciunul din colegii nostrii de forum... dar cred ca gasesti ceva mai multa experienta "in domeniu" pe vwforum. Din cite stiu eu au si sectiune de Seat.

Share this post


Link to post

ok , mersi , intru acolo ca sa ma docomentez! :) >-

Care ar fi adresa lor?

Edited by body

Share this post


Link to post

Mersi mult , eu cautam la vwclub.ro unde e slabut rau ! :) >-

Share this post


Link to post

Am pus doar Esp si perdea si am ajuns la 13 k cip.

La banii astia imi iau masina de 1 an diesel de 130 cai.

Share this post


Link to post
Care ar fi adresa lor?

 

 

 

#-o sincer, nu m-am gandit ca se poate sa nu-l stii!

Share this post


Link to post
Am pus doar Esp si perdea si am ajuns la 13 k cip.

La banii astia imi iau masina de 1 an diesel de 130 cai.

Unde nene , era acum 2 zile expusa una in centru (Ploiesti)_cu destule pe ea la 13.4sute si ceva de euro pretDDP!

Repet ce am scris mai sus !Pe tata nu-l intereseaza diesel!

Iata oferta:

CORDOBA AGGRESIVE

 

OFERTA VALABILA PENTRU 2 MOTORIZARI:

 

1,4l/ 100 CP

CIP 10.990 Euro

DDP 13.151 Euro

1,4TDI/ 100CP

CIP 12.250 Euro

DDP 14.832 Euro

 

Dotari standard:

 

Aer conditionat semiautomat (Climatic)

Inchidere centralizata cu telecomanda

Airbag sofer + pasager

Imobilizator electronic

Faruri ceata fata

Lampa ceata spate

Reglaj electric faruri

Servodirectie, servofrana

Volan reglabil axial si pe inaltime

Scaun sofer reglabil manual pe inaltime

Bancheta spate rabatabila asimetric

Stergator parbriz cu temporizare

Luneta incalzita

Filtru de praf si polen

Jante otel 6Jx14

Anvelope 185 / 60 R14

 

 

Cea expusa mai avea ceva pana la 13.4sute si ceva de euro!

Edited by body

Share this post


Link to post

Pai poate nu vad eu bine: esp, airbaguri perdea, coloare metalizata estem?

(la 1,4 benzina de 100 cai, si fara "nene" daca se poate te rog frumos, ca nu am facut calculatia la ferrari)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

La cat circula tata cu ea ( max 8.000 km pe an) nu-i trebe ESP , airbaguri pedea si alte prostii din astea !

Eu m-am referit strict la fiabilitate sau pb aparute!

Edited by body

Share this post


Link to post

Cordoba nu prea are probleme.

Are o tinuta de drum buna si o suspensie mai ferma.

Are portbagaj destul de mare, insa locuirle din spate sunt mici.

Daca as avea bani, Cordoba mi-as lua.

 

Cordoba nu este o Ibiza cu "fund", ci a fost dezvoltata ca model individual.

Nu este "pe platforma de Polo (anterior)". Polo nou este Polo vechi restilizat.

Platforma este comuna pentru Fabia, Polo si Ibiza. Prima care a aparut a fost Fabia.

 

Daca iti place in urma unui drive-test, cumpar-o si nu vei regreta.

Share this post


Link to post

Scuze Body daca te-am deranjat, eu m-am referit la preturi,

si la niste dotari la care am EU pretentia la banii astia,

plus ca este o masina absolut banala din punctul meu de vedere.

Dar daca vrei numai pareri "pro" pentru ca te-ai hotarat deja, sau tatal tau,

trebuia sa spui, pentru a ne abtine cei care credem altceva.

 

PS: Nu tuturor li se pare o prostie Esp-ul sau perdeaua de airbaguri.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu m-a deranjat nimic Doamne Fereste de aia am si cerut pareri , dar tata = pensionar = merge putin = merge nu foarte tare .Deci pentru situatia data ESP , airbag cortina e o prostie . Got it?

Si inca nu s-a hotarat la nimic .

Pe mine ( el ) la ora actuala intereseaza fiabiliatatea in primul rand avand in vedere ca ar cam fi ultima lui masina !

Share this post


Link to post

Bafta Multa indiferent care va fi alegerea! Sincer!

Share this post


Link to post

@Tommy

Altii insa la banii astia vor masina NOUA, nu SH+optiuni. Iar la 13.000 TTI nu cred ca intra vreuna care sa ofere ESP si airbag perdea. E alegerea lor si eu unul o inteleg.

La 100CP se poate trai si fara ESP, iar Cordoba are o tinuta de drum suficient de buna incat sa se poata lipsi de el fara probleme, mai ales pentru cineva care nu o foloseste pentru curse.

Iar airbagul (perdea sau frontal) e o dotare care ideal ar fi sa fie inutila.

 

 

Later edit

Sorry, pana a intrat mesajul meu s-a mai scris

@Body

Daca vrea musai benzinara, de ce nu-i sugerezi o japoneza gen Yaris sau Corolla VVT? Sunt si foarte fiabile, si motoarele pe benzina mai rafinate decat MPI-ul de VW.

In 13.000 intra cred si o Nubira CDX pe GPL, care nu mi se pare chiar asa de urata. Sau nu-i place Daewoo? Ar fi o masina economica de rulat si de intretinut.

 

PS 2

Asa a zis si taica-miu, cand si-a luat Clio :D . Ca e ultima lui masina, ca nu mai e la varsta la care sa faca intreceri si ca dCI 65 ii ajunge. Insa cand a venit la mine cu ea si a descoperit autostrazile si ca se poate alerga mai tare decat il ducea motorul lui, i-a trecut... acum vrea una de minim 100CP :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...