Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Atentie, curge!

Recommended Posts

Iesind ieri cu masina in oras, am lasat-o in Piata Constitutiei. Nu opresc bine masina cand o cartita (pentru cunoscatori aia care sapa in piata) incepe sa gesticuleze ca "vezi ca iti curge...". Ma dau jos, ma uit pe sub masina, chiar curgea, deschid capota, antigel este, lichid de frana pare ca da, servo are putin lichid, si la mine curgea consistent, cand ma prind de faza: curgea de la aerul conditionat.

In primul moment m-am cam speriat, asa ca sper ca forumistii sa nu pateasca sperietura. Daca ati mers cu aerul conditionat, si curge in dreapta, cum ar veni sub cutia de manusi, aerul este.

Share this post


Link to post

Stai linistit ca si eu am patzit la fel. E mai tot timpul baltoaca sub mashina. Sa vezi ce mistho e cind furtunul de la condens scapa din tzeava in care e pus shi tot condensul curge in mashina cum am patzit eu. Puteam pune barcutze pe lacushorul care s-a facut la scaunul din dreapta fatza. Vezi ca am facut parca shi un subiect pe tema asta. Noroc cu Laurentziu83 care m-a scos din necaz! :shock:

Share this post


Link to post

Asta e o gluma de genul: Vezi ca ti se invarte roata! E normal sa-ti curga condensul din instalatie ca din orice sistem de AC.

@hitman:Cu placere. Daca mai aveti intrebari despre masina spuneti-mi, mie imi place sa o iscodesc. Acum ma gandesc la un sistem de filtru de climatizare pentru modele cu AC, pentru ca nu merge sistemul aplicat de cei cu non-AC si cred ca am gasit. Cand e gata deschid un topic.

Share this post


Link to post

Frumos ai patit-o . La fel si eu cand tragand intr-o parcare la margine de drum am fost informat de al mic cu lacrimi in ochi ca s-a sticat masina , curge ceva din motor . Adevarul e ca puteau sa scrie macar in cartea tehnica de chestie ; in schimb am facut "analize" complexe ale lichidului iar confirmarea deplina ca AC-ul era de vina am primit-o numai la revizia de 1k de la mecanic. Oricum "curge" intr-un loc rau ales .

Share this post


Link to post

"Analize complexe" am facut si eu demult, cand am luat tico. Am patit la fel ca voi, sperietura si apoi testul complex: se introduce degetzelul in baltoaca, se pune pe limba, se actioneaza papilele gustative=> nu are gust, nu e antigel, nu e lichid de parbriz=> totul e ok. condens de a/c.

Share this post


Link to post

Vad bine ca analizele mele complexe sunt identice cu ale tuturor !!

Ca sa fiu cinstit partea cu "gustatul" am facut-o pe sest ca altfel al mic s-ar fi oferit sa imi sara in ajutor !!

Oricum picura pe burduful rotii din dreapta !!

Share this post


Link to post

Se pare ca eu am spart putin tipicul, in sensul ca nu am gustat lichidul. Dat fiind ca antigelul are rolul de detergent al sistemului de racire, am presupus ca e ceva mai alunecos, iar la mine era clara consistenta de apa. Lichid de spalat parbrizul nu prea avea cum sa fie, la Matiz baltoaca se face sub spoiler dupa spalat.

Un alt element care m-a facut sa ma gandesc la A/C a fost problema enuntata cu ceva vreme in urma cu tzeava care sarise si facea balta in masina.

Asadar am concluzionat, este aerul de vina.

Share this post


Link to post

Eu eram obisnuit cu aerul conditionat de acasa care facea ditamai baltaul in fata blocului iar la masina nu m-a mai mirat. Culmea era ca mi-au venit vecinii sa ma reclame ca se poate prabusi blocul. :lol: Da-s obisnuit cu ei de cand au venit cei de la cablu si le era frica de gaurile facute in pereti cu bormasina. :lol: La cati mosi am eu in bloc...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...