Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Ati Supravietuit?

Recommended Posts

:) >- in primul rind daca mai e un topic dedicat acestei nebunii rog adminii sa-l mute acolo eu nu am gasit

 

Asadar pot spune ca am avut de parcurs in aceasta seara 7 kilometri pe una dintre cele mai mari artere ale tarii Bulevardul Iuliu Maniu. timpul de deplasare o ora si 15 minute. trafic... nu se poate descrie. Am mai trait o singura data ceva asemanator la meciul Steaua- Villareal cind furtuna de zapada m-a prins in aglomeratie fara gume, dar eram 5 in masina si am compensat. In seara asta am fost singur si Maty a dansat ca o curca pe valuri in bataia viscolului.

Atoritatile: desi sint obisnuit sa nu dea cu nimic am mers in paralel cu 2 utilaje de deszapezit deci nu am ce sa le reprosez, in scimb politie nu era pe nicaieri.

Parerea mea e ca multa lume nu a luat in seama avertizarile meteo si a iesit pe strada cu masina, iar seara au trebuit sa le readuca acasa si de aici nebunia creata.

Sper ca nu ati ajuns la vreo circa de accidente usoare si ca sinteti intr-o bucata

alte date din trafic nevasta-mea: Parhon - Cringasi 2 ore cu jumatate de ora stat blocata in intersectie la aviatorilor

Frati-miu Sofitel - Militari 2 ore si un sfert

taica-miu televiziunea publica - Militari 45 de minute :mrgreen: traiasca meroul bucurestean

 

ps 1 in parcarea televiziunii linga Maty se chinuiasa iasa unul cu solenza. L-am impins, si el drept multumire m-a intrebat daca ma descurc cu buburuza. I-m dat peste nas si am iesit singurel ca un fulg :-> :dizzy: Privirea omului din Solenza cind eu treceam pe linga el ca pe asfalt... nepretuita

 

ps 2 conteaza sa ai gume de iarna, chiar si pe matiz... cine spune altceva... sa-mi fie cu iertare

 

ps 3 iarna nu-i ca vara... chiar daca de miine ar trebui sa fie primavara

Share this post


Link to post

Eu am facut fix 135 minute de la Pta Chibrit la Podul Grand si inapoi la Pta Chibrit ...adica un traseu care se face in mod normal in 10-15 minute .

Gresala mare a fost ca m-am bagat pe dreapta pt a intra pe pod care era blocat de un TIR dupa care am incercat sa intru pe contrasens pe cealalta bretea care era ocupata de alt TIR dupa care am incercat alta bretea de intoarcere care era blocata ...ati ghicit de alt TIR si cind m-am trezit aveam in dreapta numai TIR uri si nu mai puteam intoarce asa ca m-am suit pe trotuar si am ajuns pe breteaua de intoarcere spre Turda ...dar pierdusem deja 2 ore stand tras pe dreapta blocat intre TIRuri .

Pina la urma am supravietuit ca sa zic asa dar RUSINE autoritatilor care nu au facut nimic ...puteau sa continue sa dea cu solutie antiderapanta cum au facut la prinz nu sa plece si sa lase mii de masini blocate .

Share this post


Link to post

Am facut 50 de minute din Plevnei pana la Leu la ora 4 jumate. De obicei fac 5. Drumul spre casa a fost nemasurat. Zapada ca zapada, autoritatile ca autoritatile dar tot oamenii sunt mai nesimtiti. Oare de or considera ca si contrasensul e o banda de mers? Sau de ce cand totusi au rosu se baga in intersectii cand vad ca cei care au verde nu pot intra, nu zic de cei care intra daca au verde si totusi intersectia e blocata. Nesimtiti! Atat!

Share this post


Link to post

Winter tyres rulessssssss!

Le-am dat clasa multora azi cand i-am depasit in deplina siguranta... Am facut o gramada de depasiri azi... la 20-30km/h... pe chei am mers si cu 60... o adevarata nebunie... i'm high...

Share this post


Link to post

cate masini cu lanturi a-ti vazut?

cand am plecat pe la 3 jumate de la servici s-a mers cursiv, dar cu 15 km/h.. degeaba se pisau aia cu solutie maro, ca nu avea rezultat..

Share this post


Link to post

Ce mai , a fost aglomerat, am facut un drum de 10 min in 60 min.Dar nu va bucurati ca ati ajuns acasa...mai e si maine o zi...la fel

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Am incercat sa vin acasa (Baneasa - Drumul Taberei) normal (17:30 - 18:00). Nu se putea, asa ca am facut vira tribord (sau babord ?!), am descalecat pe la Amzei, am bagat niste aripioare si pe urma am intrat la Patria la ceva cu Bill Muray, ceva cu niste chestii frante (flori?!) - umor sec si acum sunt acasa si am reusit chiar sa infig masina intr-un loc in parcare (pentru scos e alta zi).

Cred ca nu-s rele cauciucurile de iarna, dar merg si astea pe care mi le-au dat baietii cand am luat masina :D .

Share this post


Link to post

toate ca toate dar astazi unchiului meu i-au aruncat un mare bolovan de sare PRIN luneta de la mercedes...

rezultatul:

paguba de 14 milioane:

difuzoare spate, luneta, camera de marsarier...

si MULTI draci + o tapiterie din pielealba jegoasa si uda...

concluzie: ar trebui batuti imbecilii care arunca cu sare fara sa se uite...

 

ceva de genu asta a patit si NFSul la santa fe dar la o scara mult mai mica...

 

 

P.S.

si eu maine imi iau Citroenul...

Share this post


Link to post

Eu m-am nimerit in Bucuresti anul trecut in timpul unor ploi torentiale si am ramas masca. Parca toti cetatenii iesisera cu masinile, era o nebunie totala. Am vazut si in seara asta la tv ca era o abram_bureala :P dementiala.

Share this post


Link to post

Pe la 22 am prins o portiune pe trafic greu unde nu era tipenie de masina si am facut cateva piruete... :tongue: sa radem de situatie ca altceva nu avem ce face. Cu primarul asta vicleanu sau cum il cheama nici o sansa...

Share this post


Link to post

nu este vorba numai de primarie, ci si de oameni..

1.spuneam, cate masini a-ti vazut ca s-au echipat cu lanturi, cu toate ca se stia ca va ninge..

2. urmariti imaginile cu dealul de la cotroceni.. masini cu anvelope de vara care se chinuie sa urce, este impinsa, ambaleaza la maxim motorul, patineaza si formeaza ghiara.. intre timp, masina este ocoilita de masini care au anvelope de iarna fara probleme, .. o astfel de masina poate creea blocaje incredibile

3.

am iesit afara, pluguride de zapada nmu au ce sa dea, ca zapada nu ewsdte mare, dar traficul auto a batatorit-o si a inghetat asa, pisatul maroniu nu prea are efect din cauza viscolului...

va continua

Share this post


Link to post

Am facut de la servici pana acasa 45 de min. In mod normal parcurg distanta in 15 min (dimineata chiar mai putin :> ). La viteza de 15 km/h am tremurat nitel la urcarea unei pante. Dupa ce am ajuns sus, ma intrebam retoric ce faceam daca derapam?!..Daca Papadia nu reusea sa urce pe asfaltul ala lucios si o lua inapoi, in jos? Nici practic si nici teoretic nu cred ca ma descurcam. Poate imi dati niste sfaturi.

Share this post


Link to post

În Braila nu a fost asa de rau ... pana pe la ora 4 cand s-a intetzit ninsoarea.

La 5:20 am plecat spre Galati si am facut un drum de 20 minute in 50. Dar nu din cauza zapezii ... ca nu era asa mare (am depasit fara probleme la 80 km/ora cu cauciucuri de vara) ... ci din cauza unei domnishoare dotata de naiba stie cine cu o Toyota Land Cruiser cu niste caucioace cat Nubirica mea ... si care mergea cu 30 km/ora. La 2-3 km de iesirea din Braila am dat de coloana si mi-a venit randul sa o depasesc la al doilea pod ... adica la semnul de intrat in Galati. Cred ca cine i-a cumparat masina o sa-i cumpere si un abator ... sa aiba suficinet spatiu de depozitare pentru carnea pe care a primit-o cucoana!!!

La intoarcere a fost ceva mai greu ... ca deja ningea f. tare ... dar am facut dumul in 25 minute ... adica onorabil date fiind conditiile. Deja pe afara nu se mai poate circula decat prin locurile curatate de primarie ... si nu stiu cum o sa ma descurc maine ... probabil o sa fac frigul si-mi pun lantzurile!!

Edited by george03

Share this post


Link to post

M-a prins si pe mine zapada astazi. Dimineata stiam ca o sa ninga, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa, avand in vedere ca maine este 1 Martie...

 

In concluzie: nu m-am incumetat sa plec de la serviciu decat pe la 21:00, drumul liber, dar am mers incet. Am reusit sa ajung acasa fara evenimente.

 

Nu am nici un an de cand am permisul, imi era groaza cand ma gandeam ca trebuie sa plec cu masina!

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

inseamna ca sunt singurul anormal care chiar se bucura ca ninge si nu-mi fac probleme de cum si cew.. maine dimineata oricum trewbe sa fiu la servici la 6.30 indiferent de ce si cum..

oricum nu plec fara lanturi la mine..

ps.. am fost chiar si la plimbare pe vremea asta, fara masina insa..

Share this post


Link to post

Eu zic sa nu va plangeti foarte tare de Bucuresti ca nici in orasul european Timisoara nu se circula mai bine. Asa ceva n-am vazut nicaieri pe unde am umblat in tara asta. A nins o zi intreaga si nu am vazut macar un plug pe ulite (la ce gropi sunt nu se pot numi strazi). Primaria lui Ciuhandu sucks.

Share this post


Link to post

Nici eu nu am scos lopata si lanturile din octombrie din portbagaj.

Dar.. deocamdata nu-i de lanturi in Bucuresti ;)

Cauciucurile de iarna isi fac treaba, dar mi-ar place sa ninga vreo 3-4 zile macar.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

I'm back fortat din concediu :) azi am plecat de acasa (rosiori) TR la ora 1:30 si am ajuns acasa (dristor) la ora 17:30...din care ultima ora jumatate am facut-o din rahova pana in dristor, asta fiindca am avut inspiratia sa o iau pe ocolite (parcul tineretului) fiindca daca veneam pe unirii, piata alba iulia, ma uitau sfintii pe-acolo...Drumul in afara fost o adevarata aventura cred ca m-am oprit de vre-o 7 ori sa scutur stergatoarele de gheata care se forma inevitabil si..o adevarata placere sa iesi in pulover si cu capul gol (m-am si tuns intre timp) in vijelia din afara localitatilor sa cureti stergatoarele...asta in afara de vre-o 2 emotii de traseu (o frana cu tenta de rasucire si o curba abordata cam tare) in rest ...bine ca am ajuns..acum stau si ma gandesc la ce se intampla daca IAC-ul meu se defecta acum, am avut noroc, s-a defectat cu 3 zile inainte cand ma duceam la rosiori, m-am trezit cu masina in 5000 ture la relanti...ce mai, un concediu plin de peripetii...ce-am patit cu reparatia sau scos-ul hartiei bagata in prealabil canalul IAC pentru a-mi putea continua drumul data viitoare.... :D

Share this post


Link to post

Eu am facut in intervalul 21 - 1 peste 70 de km in Bucuresti si comunele de langa.

 

Am fost nevoit sa intru prin zapezi si noroaie pana la numarul din fata dar cu caucioacele de iarna am trecut.

 

Rezultatele ...

post-689-1141170971_thumb.jpg

post-689-1141170996_thumb.jpg

Edited by steph

Share this post


Link to post

Io unu n-am vazut nici un utilaj azi. Debandada totala, toata lumea avea alta banda. 10 mergeau cu 30km/h si sareau din sleau in sleau, dar binenteles ca se gasea un destept care sa mearga cu 60km/h si sareau toti din fata lui, pentru ca sarea si mai rau ca ei. Basca era sa ma si trosneasca unu in spate cu toate ca am dat semnal nu cu 50m inainte ci cu 100, la 50m am inceput sa franez si dobitocu' nu frana de loc. Nu stiu unde dracu se uita... Am avut noroc ca banda de la ax de pe contrasens era goala si m-am bagat pe aia. Si autoritati si soferi numai imbecili. Vai de mama lor.

P.S.: Io am ajuns pe la 11:30 acasa si incepusera baietii dotati cu 4x4 sa dea in ele cu 70-80km/h. O sa avem niste stiri interesante maine dimineata.

Share this post


Link to post

Eu totusi am ramas mirat ca aseara nu am facut decat o ora si 10 min pana acasa (Dorobanti-Dristor), pe la 19:00. Asta in conditiile in care cu cateva zile inainte de Craciun, pe asfalt uscat, am reusit sa fac 1:25. In mod normal fac 30 min. Fara cauciucuri de iarna, dar cu lopata si lanturile la mine (totusi nu era de lanturi). Pe drum absolut nici o masina de aruncat cu solutie sau de deszapezit. Cu toate astea, nu pot sa spun ca s-a circulat oribil, ba dimpotriva. Doar o tanti cu un Kalos a considerat ca mai bine schimba banda scurt, fara semnal, prin fara mea. Daca nu aveam viteza mica, azi postam la accidente.

Share this post


Link to post

Asa arata la noi. Nici nu-mi vine sa cobor la masina. :dizzy:

 

Later edit: Straduta din poza e un bulevard de fapt, numai ca cei cu utilajele beau cafele de ieri seara si au uitat sa curete drumul! :(

 

post-1315-1141196955_thumb.jpg

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Bai nene dimineata cred ca a dat cu aviara in soferi... S-a circulat prin centru ca prin branza... daca e pe-asa, sa tot ninga nenicule!

Share this post


Link to post

Da' sunteti rai, sa mor io! Pai va plingeti ca nu erau utilaje pe strazi la ora 19. :shock: Pai in aglomeratia aia si pe viscolul ala numa utilajele mai lipseau. Nu-i normal, utilajul se baga cind se elibereaza strazile si dupa ce se opreste (sau cind e pe cale sa se opreasca) ninsoarea.

 

Eu de exemplu am intalnit utilaje pe strazi aseara pe la 11.

 

Da' ne-am invatat numai sa ne plingem si sa dam vina pe "autoritati".

Share this post


Link to post

CNN f...ing news...masina timpului a fost inventata de romani si parca ar functiona...dar din terte motive s-a strecurat o erroare in program si ieri timpul a stat pe loc...

 

De pe Brezoianu pana in Drumul Taberei 2h 25min...macar acum nu mai imi pasa de consum... oricum e mare... :wallbanger:

 

@NFS:Nu-i normal, utilajul se baga cind se elibereaza strazile si dupa ce se opreste (sau cind e pe cale sa se opreasca) ninsoarea.

 

Ba eu zic ca intr-o tara civilizata ar trebui sa se ia aminte de avertizarile meteo...iar treaba cu dezapezirea in trafic sa stii ca tot in tarile cu apa calda am vazut ziua in cursul saptamanii in plin trafic utilaje care nu dau cu nisip sau cacao de asta ci cu solutii ce chiar topesc gheata sau zapada...bine ... ar trebui sa mentionez ca Bucurestiul nu este la fel de aglomerat ca Parisul sau Viena sau chiar Sofia... ;)

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...