Jump to content
Sign in to follow this  
kohinoor

Viteza A 3-a

Recommended Posts

sal all

mi-am luat matiz recent,fost posesor tico.masina relativ noua 24.000 caraie in a 3-a de ma dispera pana se incalzeste.Proprietarul(fostul) spunea ca e normal.Pls astept sugestii sau ma indrept direct spre garantie?mentionez ca sunetul e ceva intre cel facut de un manunchi de chei+crank metalic care suna cam periculos.

in rest agata a2-a si rar intra greu in marsarier.sincer am fost mai multumit de tico(consum,sprint,si mai putin galagios)

Share this post


Link to post

sa il stapanesti sanatos in primul rand :)

 

apoi si la mine agata putin treapta a II a si in mars arriere intra cand vrea ea sau cand ma apas putin in levier, iar cu treapta a III a nu prea e normal, la mine cel putin merge ca unsa si rece

 

nu prea am experienta in matize , sunt de abia la inceput, sa mai asteptam si alte pareri competente

 

pana atunci... :drinkers:

Share this post


Link to post

Ambreiajul nu prinde prea jos, prea aproape de podea ?

Share this post


Link to post

In primul rand verfica-i uleiul...eu daca as fi in locul tau l-as schimba.Daca tot face verifica reglajul ambreiajului si daca tot face, posibil sa ai probleme cu sincroanele de la a ii-a si a iii-a...garantie!!!!

Share this post


Link to post

Vezi poate e de vina timoneria,am avut probleme la cielo cu ea, intra foarte greu in a 2-a, sau ambreajul

Share this post


Link to post

Offtopic:

Lasati omul sa raspunda la intrebarea mea, nu-l mai speriati, poate nu este atat de grav.

Share this post


Link to post
Ambreiajul nu prinde prea jos, prea aproape de podea ?

mie imi pare normal,poate putin cam moale pedala de ambreiaj dar cum se explica totusi faptul ca dupa ce se incalzeste numai scoate ragetele acelea?

Share this post


Link to post

Cu raspunsuri de genul: "mie mi se pare normal,poate putin cam moale" cand intrebarea cerea altceva nu se poate continua.

Share this post


Link to post

Ce intelegi tu prin normal ? Te-a intrebat omul de cursa ambreiajului ! Normal ca nu mai caraie dupa ce se mai incalzeste caci se mai subtiaza uleiul si intra mai usor in viteze ! Vino la intalnire sambata si si vei avea parte de pareri calificate :) >-

Share this post


Link to post
Cu raspunsuri de genul: "mie mi se pare normal,poate putin cam moale" cand intrebarea cerea altceva nu se poate continua.

k scuze nu fiti rai nimeni nu-i nascut mecanic

ambreiajul e mai sus sa zic moale tare vad ca-i relativ pt ca nu am cu ce sa compar.

caraie mai tare cand bag primele dati in a 3 apoi se estompeaza putin si la un moment dat dispare.

si mai e o intrebare :matizul e normal sa fie asa galagios (din explicatii am inteles ca balboteaza lichidul si ca de acolo mare parte din galagie)

Share this post


Link to post

Unde ai vazut rautate la cineva care incearca sa te ajute ?

Normal - pentru mine normal e ca ambreajul sa prinda "sus", sa aiba o cursa mai mare pana cupleaza, adica la oarece distanta fata de "blana" podelei. Pentru alti, normal e asa cum vine reglat din fabrica (prost), ca pentru sumahari, cursa scurta. Acest reglaj creeaza unele probleme la Matiz, la retrogradari 3->2 si 2->1, si necesita o buna sincronizare picior-mana, abilitate, cu alte cuvinte.

Moale - la apasare nu trebuie sa se simta o opozitie din partea pedalei. Din momentul in care incepi sa simti pedala "tare" te pregatesti urgent de schimbarea cablului de actionare.

Faptul ca se comporta cutia diferit la rece, pana sa se incalzeasca, te trimite si la verificare, completare sau schimbare, in caz ca nu stii ce se afla in cutie, a uleiului.

Si un sfat general, al doilea proprietar la o masina inlocuieste imediat toate consumabilele de pe masina, indiferent de kilometraj, atunci cand nu cunoaste istoria masinii.

 

PS1 cred ca ai remarcat lipsa oricarui termen tehnic in acest post.

 

Waiting soon with another cartoon !

 

PS2 o rugaminte: abandoneaza ortografia asta de maidan, ca sa primesti respect, intai trebuie sa-l oferi.

Share this post


Link to post
PS2 o rugaminte: abandoneaza ortografia asta de maidan, ca sa primesti respect, intai trebuie sa-l oferi.

 

Mutumesc pt.ajutor.

Cu respectul pt. varsta pe care o ai voi accepta cel de-al 2-lea ps.Dar respectul nu insemna totusi limbaj elevat.

si ca sa arat respect,voi fi sincer.

acum o luna am descoperit acest forum.Prima saptamana am fost incantat (atatea sfaturi,opinii etc)

A doua saptamana am vazut ceva diferit-prea multe opinii.In ultimele doua saptamani am tras o concluzie.

Daca ai ceva la masina du-te la un mecanic.

Forumul e ok si voi spune si de ce:-prin opinii poti diferentia un lucru grav de unul banal.In rest multe gadgeturi,vise..

Sincer astept sa inmatriculez masina si ajung cu ea in service oricum.Am vrut doar sa vad ce insemna daewoo club.M-a impresionat un matiz in Cta care avea un parasolar cu daewoo club si mi-a adus aminte de solidaritatea de odata a trabantistilor si apoi a oltcit-istilor.

In speranta ca adevarul spuselor mele va fi interpretat la valoarea gandirii si nu a vocabularului scris va salut cu stima(respect folosit prea mult duce la altceva)

Dan

Share this post


Link to post

OFFTOPIC (putin, dar necesar):

 

Cu respectul pt. varsta pe care o ai voi accepta cel de-al 2-lea ps.Dar respectul nu insemna totusi limbaj elevat.

Era vorba de ortografie si nu de limbaj (elevat (?), de nivelul lui nici nu se pune problema), iar respectul era relativ la limba romana si la toti cei care citesc postarile tale. Eu nu exist, sunt doar un IP alocat dinamic.

Share this post


Link to post
sal all

mi-am luat matiz recent,fost posesor tico.masina relativ noua 24.000 caraie in a 3-a de ma dispera pana se incalzeste.Proprietarul(fostul) spunea ca e normal.Pls astept sugestii sau ma indrept direct spre garantie?mentionez ca sunetul e ceva intre cel facut de un manunchi de chei+crank metalic care suna cam periculos.

in rest agata a2-a si rar intra greu in marsarier.sincer am fost mai multumit de tico(consum,sprint,si mai putin galagios)

Erau sincroanele din a 2-a si a 3-a!Noroc cu garantia!

Share this post


Link to post
Prima saptamana am fost incantat (atatea sfaturi,opinii etc)

A doua saptamana am vazut ceva diferit-prea multe opinii.

In ultimele doua saptamani am tras o concluzie.Daca ai ceva la masina du-te la un mecanic.

 

Da' ti-a trebuit ceva vreme Dane sa-ti dai seama ca e un forum nu un service auto..

 

Forumul e ok si voi spune si de ce:-prin opinii poti diferentia un lucru grav de unul banal.In rest multe gadgeturi,vise..

 

Asa e viata, si noi la fel cu ea..

Share this post


Link to post
Erau sincroanele din a 2-a si a 3-a!Noroc cu garantia!

 

 

Am zis eu mai sus,pentru ca este problema frecventa la Matiz.Si la Tico apare aceeasi problema daca nu schimbi uleiul din cutie la timp si nu-i verifici periodic nivelul..

 

Daca e pedala prea slaba la ambreiaj (adica nu debreiaza indeajuns) atunci va intra tot timpul greu in viteza.

Daca e nivelul uleiului mic in cutie atunci una din simptome mai probabila va fi un zgomot la treapta a v-a.

 

Acum nu ziceti ca"dupa razboi multi viteji s-arata" ..

 

Imi pare rau ca a trebuit sa descoperi la service ca masina are probleme cu sincroanele la o varsta atat de frageda.Eu sincer am vazut la City Center Dorobanti o gramada de cutii de matiz desfacute,tocmai slabei fiabilitati..

 

numa bine :drinkers:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...