Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Peugeot 307 1.6 E

Recommended Posts

Taci bre... vorbesc de NOUL yaris...

Share this post


Link to post
Si daca vrei sa vezi preturile si cate ceva despre Toyota un click aici. Intr-adevar, cu 1200 euro mai scumpa decat PJ-ul tau.

Avem la firma vreo 20 de Corolla sedan si diesel si benzen. M-a impresionat doar dieselul pentru silentiozitatea extraordinara :osanale: . Restul: este o masina mica la interior, nimic spectaculos la design. Eu cel putin am avut senzatia de inghesuit fata de Megane si fata de Pejo. Iar varianta hatch e mai urata decat sedanul. Deci apreciez fiabilitatea dar nu imi place masina (nu e urata dar nu prea imi place),e mai mica si ii mai si lipsesc niste chestii gen senzor faruri si stergator (stiu ca nu mori fara ele dar e mai placut cu ele). Oglinzi incalzite are doar la D-4D :shock: . Si in final e si mai scumpa.

 

Danezu'??? Ai vazut noua Yaris? Ai facut test drive cu dansa?

Alex n-am facut drive test dar repet, masina e mica rau. Probabil ca e mare la interior pentru cum arata la exterior dar e totusi dintr-o clasa inferioara. Si mai costa si vreo 13.400 EUR DDP varianta cu motor de 1.3l.

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Da bre un link la NOUL Yaris.

Share this post


Link to post

Eu bine am luat-o. Cu ceva peripetii (http://www.pejo.ro/forum/index.php?showtopic=2035#).

Poze cat de curand.

Masina merge superb, e mult mai vioaie decat Megane-ul desi nu i-am dat peste 3000 rpm. Finisarea mult mai buna ca la Renault, stergatoarele automate functioneaza mai bine la Pejo ca la Reno. Spatiu in spate mai mic decat la Reno, la sofer insa mai larg la picioare in special. Cotierele sunt bune doar la drum lung cand tii mana pe volan. Altfel e greu sa schimbi vitezele. Consum urban intre 11-12 % (era de asteptat) iar extraurban la medie de 100 kmh 6.5%. Directia e mai putin usoara usoara ca la Reno, frana mai progresiva (nu mi-a intrat abs-ul pana acum).

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos...sa ai parte numai de drumuri bune!

Daca cumva vinzi Matiz-ul ...ma intereseaza :thumbl:

Share this post


Link to post

Felicitari, ma! imi place ca e tot E-klasse, hihi!

 

PS: pina la urma e neagra sau ...

Share this post


Link to post

da felicitaciones, sa vii cu el la intalnire... sa-l calarim si noi...

Share this post


Link to post

:worthless:

Felicitari Dane! La TZshpe mii de km fara probleme :mrgreen:

Share this post


Link to post

Revin cu poze...cam tarziu, stiu.

 

PS. rog pe acesta cale un moderator sa mute topicul la "Masina Mea" ca sa nu mai deschid un topic acolo.

 

Mai pun un set.

post-22-1146467735_thumb.jpg

post-22-1146467746_thumb.jpg

post-22-1146467754_thumb.jpg

post-22-1146467763_thumb.jpg

post-22-1146467770_thumb.jpg

post-22-1146467777_thumb.jpg

post-22-1146467789_thumb.jpg

post-22-1146467799_thumb.jpg

post-22-1146467823_thumb.jpg

post-22-1146467890_thumb.jpg

post-22-1146468046_thumb.jpg

post-22-1146468056_thumb.jpg

post-22-1146468066_thumb.jpg

post-22-1146468075_thumb.jpg

post-22-1146468085_thumb.jpg

post-22-1146468100_thumb.jpg

post-22-1146468109_thumb.jpg

post-22-1146468118_thumb.jpg

Share this post


Link to post

lookin' good! clima bizonica... hmmm...

Share this post


Link to post

Te-ai inscris pe pejo.ro? Sau ramai de-al nostru?

Share this post


Link to post

M-am inscris dar raman p'aci ;)

Share this post


Link to post

Dupa 1 an si jumatate am intalnit si prima defectiune si anume "centrala de comanda a climatizarii". Simptomele erau ca la actionarea butonului inspre cald mergea invers (spre rece) din cand in cand. Prima mea impresie a fost ca ar fi un contact prost dar intr-un final mi s-a schimbat comanda climatizarii. Schimbul s-a facut pe garantie - gratis - dar am intrebat de curiozitate cat costa piesa si mi s-a spus ca aprox. 1.300 RON fara TVA. Altfel sunt foarte multumit de masina, doar consumul ma cam supara ca am ajuns la 13-14% urban in Bucuresti (la o viteza medie de 14 kmh).

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Acolo se situeaza consumul... La fel imi ia siaurisul de 1.6...

Share this post


Link to post

Eu ajung si la 15-16. :D Bucuresti, Bucuresti...

Share this post


Link to post

Voi sunteti seriosi cu asa consumuri la 1.6?

Share this post


Link to post

Frumoasa negruta ta! Arata excelent atat la interior cat si la exterior. Pacat de consumul asta... da' cand vine vorba de Bucuresti, nimic nu ma mai mira.

Share this post


Link to post

La mine la 1.6 nu sare de 11.5, dar nemenajata si traversez orasul spre munca. Inainte nu sarea de 10.5.

 

Vlad, la tine cred ca rotile isi spun cuvantul :)

 

Misto 307-ul, imi place ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Cu consumul sunt un pic linistit ca am intrebat un coleg cu VW Bora 1.9 TDI 90 CP ce consum mediu are si mi-a aratat 10% pe cam acelasi traseu. Ma mai verific in week-end cand mai resetez computerul sambata dimineata si pana duminica seara scot un 10-11% care mi se pare normal in urban.

Altfel ca si remarci de-a lungul timpului m-am chinuit un pic cu stergatoarele automate care mergeau cam aiurea dar s-a rezolvat prin inlocuirea stergatoarelor originale cu unele Bosch de la Augsburg si din cand in cand mai apare un scartait la pedala de ambreiaj care se rezolva o data la 6 luni cand ma duc in service (la 1 an am revizie dar am si la 6 luni vizite intermediare - gratis).

Oricum nu regret ca nu am luat diesel (desi am vrut dar era 2.000 EUR plus). Calculele hartiei inca ma arata castigator cu benzinarul (apropo de topicul de actualitate zilele astea). Am doar 20.000 km facuti in 1 an si 9 luni, revizia ma costa 460 RON fata de 870 RON la diesel, ma bucur de silentiozitatea motorului si nu in ultimul rand ... decontez benzina :D , lucru pe care vi-l recomand tuturor (recunosc ca n-am prevazut chestia asta cand am ales masina).

Tommy, esti un fericit. Am un coleg cu Clio Symbol 1.4E 75 CP care consuma asa. Un Peugeot 307 1.6 HDI 110CP care merge de la Mall Vitan la Dr. Felix (Pta Victoriei) consuma 10%. Oricum consumul din oras este direct proportional cu consumul la relanti (ar trebui sa includa asta in brosuri la vanzare) caci mai mult stai pe loc decat mergi :wallbanger: . Iar computerele de bord ar trebui sa afiseze si un consum pe min/ora/zi etc. mai degraba decat pe km.

Share this post


Link to post

Am implinit 2 anisori si 22.000 km cu masina, ocazie cu care, pe langa revizia reglementara, am schimbat un bec far, placutele de frana fata (pret total cu revizie cu tot 920 RON), mi s-a resoftat computerul de bord si inchiderea centralizata (relantiul era usor neregulat si aveam niste balbaieli la debreiere care au disparut, iar inchiderea de pe cheie nu mai functiona) - pe garantie. Oricum luna asta a fost luna masinii pentru mine - am facut revizie, RCA, CASCO, ITP si mai am de schimbat si cauciucurile de iarna.

Share this post


Link to post

Pana la urma este sau nu o masina fiabila? Sa te poarte multzi km fara probleme.

Share this post


Link to post

Ti-a dat raspunsul inainte sa pui intrebarea.

 

Faina masina, sa o porti cu placere. Frumoasa si culoarea asta... :->

Share this post


Link to post

Mecanic masina este fiabila. Nu am avut nici o problema cu articulatiile sau alte elemente mecanice. Am suspectat ambreiajul la balbaielile de la debreiere dar s-a dovedit a fi o problema electronica.

As putea spune (asa cu au mai spus si altii de altfel) ca la partea electronica mai au de lucrat. Masina este plina de gadget-uri electronice (gen senzori ploaie / faruri / climatronic) plus cele uzuale gen computer motor etc si se pare ca mai apar bug-uri din software.

Sunt multumit si de comportamentul masinii. Dinamica este buna, motorul isi face treaba onorabil, nu te lasa in depasiri dar la 110 CP nu esti "speeedy gonzales". La un stil de condus mai sportiv motorul se dovedeste cam gurmand dar trebuie luata in considerare si masa cam mare a masinii (peste 1.3 tone). Si la confort sta bine desi suspensiile sunt cam tari (masina sta foarte bine in curbe) si la denivelarile (a se citi gropile) din Bucuresti te cam zdruncina. Se sta bine in scaune (sunt bine profilate si au un bun suport lateral). Masina este cam joasa asa ca atentie mare la borduri si gropi (am un scut metalic si e cam zgariat pe dedesubt).

Overall sunt multumit de investitia facuta. Probabil ca in 6 luni - 1 an o sa o vand si atunci voi vedea si valoarea de revanzare (pt. care la masinile frantuzesti toata lumea este pesimista).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...