Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Mari Pesti Sau Show De Imagine

Recommended Posts

Una e sa faci gainarii cu terenuri si case (vezi Nastase si Basescu) sau fonduri de tip Caritas (Vantu) si alta sa-ti asumi responsabilitatea unei fabrici.

 

Vezi ca Basescu avea fabrica de inghetata inainte de a fi presedinte.

Nu te aprinde, mai au si altii fabrici, care si le-au construit singuri, nu cumparate de la stat pe nimic.

M-am saturat de povestea cu adus bani de acasa.

Daca mi-o spuneai deseara.. poate dormeam bine si era altceva..

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@tommy ... totusi liliana e o domnisoara! O domnisoara care si-a dat cu parerea si atat ... Fiecare ne-am dat cu parerea, nu ? :D :P Chill my friend, ca era interesant sa discut cu tine pana acum! Let`s get back to that!

Share this post


Link to post

Eu spun ca e o doamna.

Dar ce te repezi asa lordule? ca am zis ca e o poveste de adormit copii?

Afla ca stiu ce inseamna sa aduci bani de acasa. REAL.

NU cum trambiteaza de-alde unii la tembelizor.

Share this post


Link to post

Oricum, presa, implicit ma refer si la televizor, are tendinta sa ofere o imagine diforma a lucrurilor, are tendinta sa exagereze, sa scoata in evidenta pe cat posibil doar greselile si alte alea. C`est la vie!

Share this post


Link to post

@Tommy: Nu te aprinde, mai au si altii fabrici, care si le-au construit singuri, nu cumparate de la stat pe nimic.

 

Off-topic si cu riscul de a deveni nesuferita: " fabrici pe care si le-au construit ..." si nu "fabrici, care si le-au construit ..." . Asa "cere" acuzativul in lb. romana.

 

On-topic, cu speranta ca nu voi deveni si mai nesuferita: daca nimeni nu le cumpara pe cele de la stat, ramaneam in continuare cu proprietatea majoritara a acestuia. Si s-a vazut cat de benefica a fost! Sau mizai pe faptul ca, pana acum, dadeau toate faliment si rasareau in schimb green-field-urile investitorilor privati? Eu zic ca si asa privatizarea a fost intarziata prea mult (nu intamplator, caci de la stat se fura cel mai cu spor). In Cehia s-au vandut fabrici pe o unitate de moneda (simbolic), numai in baza angajamentului cumparatorului ca va pastra si dezvolta afacerea. Daca s-au facut fraude, acestea au fost judecate punctual si nu condamnat principiul.

Ceea ce mi se pare suspect in cazul de fata (Patriciu) este ca faptele care se judeca acum s-au petrecut in ultimii doi - trei ani si la momentul respectiv nimeni nu a zis nimic. Si anchetele, cercetarile etc se fac tot pe banii contribuabililor si, iata ca pana in prezent, in majoritatea cazurilor am dat banii degeaba. Nimeni nu-i intreaba de sanatate pe procurorii care au instrumentat atat de bine cazul Bivolaru de ala primeste acum azil politic in Suedia?

Share this post


Link to post

Faptele care se judeca in cazul Patriciu intr-adevar au o vechime de 2-3 ani. Si aici ajung din nou la ceea ce am zis cateva posturi in urma, printre primele parca, ca toata aceasta ancheta a demarat atunci cand Patriciu a deranjat pe cine nu trebuia! Si acum isi primeste pedeapsa!

Share this post


Link to post

La traditia in cercetat de aici si nu vorbesc doar de ultimii 60 de ani ("curat neconstitutional, dar umfla-l" - citat aproximativ), toti invinuitii ar primi azil in oricare tara democratica. Abuzul facut atunci la lumina reflectoarelor, dovada ca nici nu stiau ce fac, i-a facut reticenti pana si pe cei care nu sunt deacord cu practicile MISA. Defapt, ca la orice inregimentare, are loc o spalare a creierului.

Share this post


Link to post

Off-topic si eu:

Liliana: Tommy: Off-topic si cu riscul de a deveni nesuferita: " fabrici pe care si le-au construit ..." si nu "fabrici, care si le-au construit ..." . Asa "cere" acuzativul in lb. romana.

 

Constructia era alta: "mai au si altii fabrici, care si le-au construit singuri"

Vezi ca ai modificat textul, nu-i frumos ;)

[paranteza] Nu esti nesuferita, mie in schimb imi iese cateodata, mii de scuze daca mi-a iesit[end paranteza]

 

Revenind on-topic:

Stiu cum a fost in Cehia, stiu si cum a fost cu imprumuturile in Germania dupa razboi,

nu ca in Romania dupa 89 unde dobanzile au ajus la 200% intr-o vreme, fapt ce i-a omorat pe multi.

 

Dar, nu se repara o greseala prin alta.

 

Si daca ar fi dupa mine, da, trebuiau demolate toate si construit de la zero pe principii capitaliste, nu pe cincinale.

Raul trebuie starpit din radacina!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Revenind on-topic:

... stiu si cum a fost cu imprumuturile in Germania dupa razboi,

 

Ohoho, acolo sunt alte discutii .. Alte treburi .. Uite-te unde este astazi Germania. E locomotiva Uniunii Europene si trage toate celelalte vagoane (tari) dupa ea. Si interesant e ca rezista ... nu stiu cat va mai rezista dar oricum momentan rezista!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post
Doamne "lordule"...ma inspaimanti. Daca tu poti spune ca PAtriciu este un oarecare...e grav.

Conduce cel mai mare cotizant la bugetul de stat. Este nuamrul UNU in domeniul carburantilor in Romania...Este el un simplu afacerist?...Sa inteleg atunci ca ceilalti manageri de multinatioanle sunt muritori de foame...sau si ei sunt oameni de afaceri? Chair nu mai inteleg nimic.

Lordule...sa manipulezi bursa, in State se pedepseste cu 47 ani de puscarie...Zi-mi si mie cum se numeste "vanzarea actiunilor la bursa pentru un interval de 15 minute"? Tu de ce nu ti-ai luat actiuni la Rompetrol.

Ca un secret...cateva actiuni la Rompetrom am si eu si Stiu destul de bonisor cum se cumpara...

Deci TREZIREAAAAAAAAAAAA!!!!

Cat priveste titlul...poate e gresit putin...ma gandeam putin la Nastase, dar toti sunt la fel...

Hay Bafta si o zi buna!

 

 

Asa e in State se iau 47 de ani de parnaie da' dupa cate decenii de "tras" tepe !Si oricum inside information vor fi utilizate mereu iar la bursa indiferent de unde vor exista intotdeuna jucatori care nu risca ..Sa fim seriosi nu am inventat noi roata !!Ca si coruptia cu care ne ameninta astia din UE adica sanchi la ei nu exista da' fiul lui Kofi Anan sau altii de prin Germania si Franta !!Treaba naspa e ca aia iau da' in puii mei mai si fac ceva BUN ai nostrii se aresteaza intre ei si noi nu avem o autostrada ca lumea...Si ideea asta cu Bucrestiul nenica daca puteti figiti caci daca e adevarat ce spune nea Vidi am pus-o ..Eu nu inteleg de ce puii mei nu se apuca de centuri sa traga 2 centuri adevarate in jurul capitalei intai si apoi sa se apuce de periferii si ultima sa fie centrul capitalei !!Pana mea ce tampiti!!!

Share this post


Link to post

Si legatura au toate astea cu Patriciu? ... E gresit total acest topic! Fiecare isi spune baiul in felul lui ...

Share this post


Link to post

PAI STAI O TZARA CE TOPICUL E DESPRE PATRICIU EXCLUSIV!?!?E despre marii pesti si aia de la Prijarie ce sunt mici!?!? :) ))))...Hai ca merge merge go on!!

Share this post


Link to post

Nuu, dar el vrea sa-l scoata basma curata pe Patriciu :)

Investitor strategic.. poate face si-o investitie la rahova.

 

 

Incalificabil!

O femei martor cheie in procesul Zambaccian amenintata si stropita cu motorina in Bacau!

La puscarie cu criminalii!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Si legatura au toate astea cu Patriciu? ... E gresit total acest topic! Fiecare isi spune baiul in felul lui ...

 

 

Auzi calibras? Nu esti tu cel care propavaduia iubirea si pacea pe topicul Pacino vs de Niro ? De ce acolo te-ai suparat ca cineva ti-a murdarit intentia dar aici nu ai remuscari in a critica ideea altcuiva ? Ei bine, afla ca eu nu consider ca acest topic este gresit! Ba chiar as aprecia un topic pertinent de analiza a aderarii Romaniei la UE. Te oftici ? :P

 

Cred ca ati uitat complet si de cei doi americani puternic sprijiniti de Bush si implicit de Departamentul de Stat. Ba chiar imi amintesc de aparitia unui comunicat al DS in vara anului trecut (sau cand a fost Patriciu arestat) in care justitia din Romania era acuzata de clientelism politic. Nu ca ar fi fost departe de adevar, dar puteti sa va imaginati cine era beneficiarul apropului. Si luati aminte, succesul afacerilor lui patriciu nu a fost managementul "de top" asa cum multi incearca sa acrediteze ideea, succesul lui s-a datorat in primul rand faptului ca a stiut ce rotite sa unga, iar in al doilea rand ca a avut doi americani dintre care unul l-a sprijinit puternic pe Bush.

 

Iar faptul ca a fost un Mesia pentru multi oameni si a salvat una sau mai multe companii care au fost scufundate tot de oameni pusi in functii pe criterii politice nu inseamna ca trebuie sa-i pup talpile si sa-i multumesc frumos ca exista. Statul roman a fost bun cu el si l-a iertat de multe datorii, i-a acordat facilitati, etc. Foarte bine, uite un exemplu cum statul incurajeaza initiativa privata. Dar acelasi stat a exagerat cu acordarea de facilitati, iar raportat cu alte investitii asemanatoare, Rompetrol (a se citi Patriciu) este cu mult deasupra tuturor. De petrolul din Golf cumparat de firme din nu stiu ce paradis fiscal care il revindeau la un pret "convenabil" Rompetrolului mai are sens sa pomenesc ? De mita in "petrol contra hrana" ? Bine, la ultima renunt ca devenise deja un sport pentru americani si francezi.

 

Nu pot sa comentez daca este o vanatoare politica sau nu. Presupun ca da! De regula cand politicul vrea sa elimine pe cineva nu o face pentru ca nu si-a platit cotizatia, o face pentru ca acel/acea CINEVA s-a implicat politic. Avem asadar CAUZA si EFECT! Si nu vreau sa aud ca Patriciu a fost un bun politician care s-a luptat pentru contribuabil si acum trage ponoasele, va asigur ca am fi avut de-a face cu un puternic curent de opinie PRO Patriciu (ceva in genul celui care o sprijina pe Macovei). In mod cert, cineva se grabeste sa scoata vinovati in preajma raportului de tara, dar asta nu inseamna ca patricianul este curat in pampersi! Dimpotriva, este un proces care trebuia sa apara mult mai devreme. Din pacate, de prea mult zel procurorii s-au poticnit in capete de acuzare rahitice sau vicii de procedura.

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Haha ... daca erai un pic mai atent nu mai era nevoie sa scrii pagini intregi! Si aici si acolo nu am facut altceva decat am cerut sa se respecte titlul si cerintele topicului! E chiar asa de greu sa observi treaba asta? Aici in titlul spune clar de ancheta membrilor PSD. Si Patriciu nu este membru PSD! Pe topicul Pacino Vs. De Niro reiese clar inca din titlu ca e vorba doar de ei acolo si nu de Sean Connery sau de altii ... Deci, citeste cu mult mai multa atentie pentru a vedea faptul ca am propavaduit exact acelasi lucru in ambele parti ... Doooh!

 

Am sa revin..

 

Mda, cum sa nu, te asteptam ... cu idei noi si pline de cuget!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Stai linistit lordule, m-am lamurit. Nu esti decat un diletant. N-am ce sa discut cu tine, nici macar atunci cand o sa inveti scrierea limbii engleze. BTW, nu trebuie sa folosesti cuvinte in engleza la sfarsitul posturilor, ceea ce esti 'transpira' din adancurile gandirii tale.

Share this post


Link to post

Sincer, ti-am cerut eu sa stai de vorba cu mine? Sau, am simtit eu nevoia prezentei tale in discutiile mele? Sa fim seriosi, eu cred ca tu ai fost cel care ai simtit nevoia sa comunici cu mine si te-ai bagat pentru a-ti arata calitatile intelectuale, calitati de altfel perfect asemanatoare cu ale unui academician probabil, sau poate cu ale lui Patapievici sau ale lui Balaceanu-Stolnici - asemanarea poate continua si cu Paleologu <D-zeu sa-l ierte!> ( ca din aroganta de care ai dat dovada nu pot sa trag alta concluzie - mai ales ca eu nu te jignisem deloc - ) ... Eu sub nici o forma nu am vrut, nu vreau si nu am sa vreau vreodata treaba asta! Cat despre scrierea limbii engleze, hai sa lasam barfele deoparte! Oricine este indreptatit sa greseasca un cuvant! Oricum, ma bucur ca stau de vorba cu o persoana care nu face asemenea greseli si care e perfecta in tot ceea ce face! Ai tot dreptul sa ii judeci pe toti ceilalti! Poate ai sa faci lumea mai buna cu capacitatile tale intelectuale debordante ... Nu ar trebui sa schimbi nimic la tine, esti perfect :D ... Si ca tot veni vorba de limba engleza si de cuvintele pe care le scriu eu in aceasta limba a carei scrieri dupa spusele tale nu o stapanesc, ce iti spun tie cuvintele "ugly" si "look" L-) :-? ?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Vad doi cocosi zbarliti, dar nu vad unde-i gaina. Pana atunci, cartonas galben la fiecare.

Share this post


Link to post
PS ia-mi uitati ce poza misto am gasit cu Bombo.

 

Nu e Bombo. ci Bomba (adica sora-sa)!

Share this post


Link to post
@eugenbonta ... Pai mai Eugene, tu il incadrezi pe Dinu Patriciu la MARI CORUPTI DIN PSD? Tu asa vezi lucrurile? Tu il vezi drept un peste mare? Pai daca tu asa vezi lucrurile inseamna ca nu ai inteles nimic din ceea ce se intampla in tara asta! Povestea cu Patriciu se prezinta in felul urmator: Patriciu a declarat ca nu ii convine faptul ca Basescu ajunge seful statului, drept pentru care acum Basescu ii ofera pedeapsa necesara! Au aparut clar si oameni care au citat din spusele lui Basescu, in care presedintele declara foarte multumit: "Patriciu mai are doar 2 saptamani de liniste". Dinu Patriciu are una dintre cele mai mari, daca nu cea mai mare rafinarie din Europa de Est. Aduce bani la economia statului cat nu aduc probabil cateva mii sau sute de mii de locuitori ai acestei tari la un loc! Imi aduc aminte cand am fost la un chiosc de ziare ca sa cumpar primul numar din suplimentul Capital cu 300 oameni bogati ai tarii. In momentul in care am cerut revista, vanzatoarea imi spune: "Doriti revista cu oamenii care au dus de rapa economia tarii?". Eu nu tin minte sa o fi intrebat nimic. Cata lipsa de informare ... Cata ignoranta ... Cata invidie si ipocrizie ... Cata lipsa de educatie ... Gandire de proletar! Toti cei de acolo sustin economia tarii (indiferent daca sunt corecti sau nu, cinstiti sau nu - o data ce acei bani sunt declarati inseamna ca sunt si impozitati) ... Printre cei 300 se afla si Dinu Patriciu! Patriciu este un om rasat, educat, un mare arhitect, care a stiut sa isi exploateze calitatile! Nu spun ca este pe deplin cinstit, sau pe deplin corect in tot ceea ce face! Nimeni nu este. Insa, cu toate astea, nu cred ca a gresit atat de grav pe cat este de chinuit acum de statul nostru. E normal ca un om de calibrul lui sa fie atat de umilit in fata tuturor? Este normal ca un om ca el sa planga in fata a milioane de oameni pentru ca nu mai poate suporta umilinta? ... Si acum colac peste pupaza, mai este acuzat si pentru spalare de bani ... Sa fim seriosi oameni buni!

Nu e chiar asa !

1. Petromidia nu e cea mai mare rafinarie , nici macar una dintre cele mai mari rafinarii din europa de est ci e o rafinarie construita sa prelucreze titei arabesc sulfuros- coroziv!

2. O fi Patriciu rasat si cum mai zici tu dar daca a calcat pe bec trebuie sa plateasca indiferent daca ceea ce plateste la stat este o suma foarte mare( si aici ti-o spune unul -( adica eu) liberal in convingeri)!

3. Stii ce a fost inainte de rev Patriciu si daca nu o fi cu suparare sa-i spui lui mutu ( nu fotbalistul) ca banii stransi de acest personaj sunt bani albi

4. PSD-ul nu e un partid ci o adunatura , o cloaca ale caror singure idealuri erau (si inca sunt) sa fure pe toate caile posibile

Edited by body

Share this post


Link to post
Nu e Bombo. ci Bomba (adica sora-sa)!

Vai tu, puteam sa jur ca e el, pacat ca nu i-au pozat si posetuta.

Share this post


Link to post

Ia sa imi mai dau si eu putin cu parerea aici ... Eu, si daca cititi cu atentie posturile mele veti observa, nu am zis ca Patriciu este in totalitatea un om cinstit. Nici nu are cum sa fie! Nu ai cum sa faci in Romania o asemenea avere si sa fii si Hristos pe langa asta. Ceea ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca este prea haituit si ca este folosit drept tap ispasitor si drept un trofeu in lupta anti-coruptie. Este un circ mediac in acest moment! De ce nu este judecat in libertate asa cum sunt judecati multi alti corupti si multi alti hoti din tara asta ? Nu trebuia pus chiar asa de usor in fata plutonului de executie!

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Justitia si tomberonul

 

Zoe PETRE

 

 

Decent educata sa nu lovesc in invinsi, ma gandeam sa nu scriu nimic despre dl. Nastase, si asa desfigurat de cascada de acte de lesmaiestate a caror victima se considera. Mi-era mai la indemana sa-l iau peste picior pe vremea cand, trufas, cerea,in batjocura institutiilor statului al carui demnitar era - si este inca - sa i se numere ouale. Acuma, cand refuza exact aceasta numaratoare, parca nu se mai face.

 

Mi-era mai la indemana sa-l infrunt cand isi indemna procurorii sa-l lege pe Mugur Ciuvica, decat acum, auzindu-l cum reclama in direct ca vecinilor lui li se scotoceste prin dulapuri, li se confisca lenjerie, CD-uri si inscrisuri, cum evoca apocaliptica perspectiva a propriilor dosare cu continut politic - cine stie ce bombe or mai fi pe-acolo, ce stenograme sulfuroase, ce instrumente de santaj - care risca sa devina publice. Ma simt aproape ca atunci cand aflam cum, prin casa mamei lui Mugur Ciuvica si a prietenei lui Mugur Ciuvica, scormoneau procurorii, confiscand de-a valma agende, caiete de notite din studentie, facturi de intretinere si orice discheta le cadea sub mana.

 

Ma gandesc cu sincera compasiune la trauma pe care acest valmasag le-o provoaca celor doi fii - unul major, altul inca minor - ai dlui Nastase. Aproape aceeasi solicitudine am incercat-o si cand fetita de nici trei ani a lui Ciuvica plangea inspaimantata, si cand reprezentantii legii se lasau rugati indelung inainte de a permite tatalui pe care venisera sa-l ridice - mama fusese deja luata la Parchet - sa nu lase copila singura in casa.

 

Nu mi-a placut sa-l vad pe Ciuvica infatisat natiei la o ora de varf, in mijlocul unei anchete care duhnea de la o posta a razbunare politica, dar nu-mi place nici sa-l vad victimizat pe dl. Nastase, autorul direct al acelei razbunari. N-am cum sa nu-mi amintesc de catusele cu care dl. Erceanu, fost si actual director al Bibliotecii Nationale, era tarat in fata camerelor de luat vederi ca un borfas ordinar pentru o vina absolut imaginara. Nu pot sa nu-mi amintesc de mesajul viperin suierat chiar de dl. Nastase unui amic de-al meu si inamic de-al D-sale in campania electorala din 2000: "Stiu ca n-ai facut nimic ilegal, dar cat sa te umfle Parchetul pentru trei zile in care sa apari in zeghe la televizor la o ora de varf tot se gaseste!"

 

Nu-mi place ca opinia publica a devenit procuror, anchetator si judecator. Dar asta ar trebui sa-i placa distinsului jurist Nastase, care declarain 2001,in legatura cu marile procese de coruptie declansate in timpul administratiei Constantinescu "Afacerea Jimbolia", afacerea "Costea"- "Raspunsul la aceste chestiuni s-a dat cu ocazia alegerilor.". In 2001, dl. Nastase facea apologia Justitiei prin plebiscit. Acum, cand e vorba de propria pretioasa persoana, brusc dlui Nastase nu-i ma place judecata poporului.

 

Nu vad cum dl. Nastase are fruntea sa denunte politizarea Justitiei dupa ce, in 2002, declara despre porcaria arestarii lui Ciuvica: "Din punctul meu de vedere, in cazul Armagedon chestiunile juridice sunt nesemnificative, ce ma intereseaza este dimensiunea politica!". Tot pe-atunci socotea ca "separatia intre puterile statului este formula lui Montesquieu, care, sigur, era valabila la un anumit moment, dar acum trebuie sa incercam sa vedem felul in care puterile statului pot sa colaboreze." Acum colaboreaza; oare de ce o fi atat de suparat?

 

In fata acestor intamplari simetrice, pe care un vorbitor de limba engleza l-ar numi "Justitie poetica", iar romanul, pedagog, tot repeta de veacuri "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", vroiam totusi sa ma abtin, sperand in sinea mea ca nu atat Montesquieu, cat legea talionului - ochi pentru ochi, etc.- e de mult depasita. Doar ca deunazi, o prietena mi-a aratat fotografia tomberoanelor dlui Nastase. Pe ambele scria, mare, cu vopsea groasa, "Str. Prezan". Care va sa zica, chivernisit si econom, proprietarul multimilionar din Zambaccian avusese grija ca, la casa noua, sa ia cu el pana si tomberoanele vechi, date in folosinta fostului sau apartament de primaria de sector.

 

Si mie mi-au furat niste amarati de gunoieri tomberonul, asa ca ma simt - pentru prima si ultima data in viata - solidara cu dl. Vacaroiu, vecinul pagubit din Str. Prezan. Ideea ca Presedintele Camerei Deputatilor fura tomberoanele Presedintelui Senatului si pleaca cu ele in lume imi pare a depasi orice imaginatie. Drept care, strigand in gand "Fiat iustitia, pereat mundus!" am scris totusi acest necrolog politic.

Share this post


Link to post
Ia sa imi mai dau si eu putin cu parerea aici ..

Patriciu .. De ce nu este judecat in libertate asa cum sunt judecati multi alti corupti si multi alti hoti din tara asta ? Nu trebuia pus chiar asa de usor in fata plutonului de executie!

 

Probabil ai visat .. chiar daca pentru unii o fi un vis. Cum nu e in libertate??? Cine l-a executat ???

Share this post


Link to post

"Executia" a fost anuntata pentru ziua de azi, avand in vedere "gradul inalt de periculozitate publica".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...