Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Am rămas fără buşonul de benzină şi nu ştiu cum

Recommended Posts

Stie cineva daca zaharul este solubil in benzina? Eu n-am incercat.

Share this post


Link to post

Cred ca este. Eu auzisem ca se topeste in benzina, in felul asta trece de filtre, apoi, cind da de caldura de la motor, SE CARAMELIZEAZA, infundind toate alea!

Share this post


Link to post

Aaa... ce perversitate, s-ar putea să fie aşa, de-aia fiind şi aşa distructiv :mda:

Share this post


Link to post

Am vazut la Politehnica la magazinul cu piese Daewoo, buson de benzina original, dar era 210 mii lei.

Share this post


Link to post

la magazinul de la iesirea din pasajul muncii, 110k buson de tico, original

Share this post


Link to post

Multumesc frumos, dar mi-am pus buson original a doua zi, nu eram nebun sa merg cu coaja aia de plastic luata din benzinarie (dupa aia am vazut pe ambalaj ca scria "a nu se folosi decat in caz de urgenta"). Tot ma mir insa de ce nu s-a aprins becul galben :?

Share this post


Link to post

si eu merg tot cu capac de ala "in caz de urgenta" si sincer nu l-as schimba, pt ca de ex. la daewoo-urile de la servici supapa de la capacele originale nu prea functioneaza si creeaza vid in rezervor.

gresesc cu ceva? da si totusi de ce ii spune "capac numai pt. urgenta"?

Share this post


Link to post

Pai, deoarece nu toate busoanele sunt la fel, capacul e facut sa se potriveasca doar aproximativ, cat sa mergi cu el pana ajungi sa cumperi un buson potrivit.

 

Ideea este ca busonul trebuie sa etanseze gura rezervorului pentru a creea conditiile de presiune necesare pentru o alimentare cu combustibil corespunzatoare. La busonul nou mi s-a parut ca nu etanseaza prea bine, ca atare i-am mai trantit eu o garnitura de cauciuc peste si sta la fix.

 

Ma miram ca nu s-a aprins beculetul galben deoarece, in urma unei vizite in service, am plecat cu busonul nestrans (probabil s-au servit si ei cu benzina, deh) si dupa cativa kilometri s-a aprins 'check engine'. M-am dat jos, l-am strans si s-a stins. Acum insa, cand l-am pierdut de tot, nu s-a aprins deloc :roll:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...