Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Valentine's Day Vs Dragobete

Recommended Posts

Pai ai gresit limba, roberth. Trebuia sa-i spui "Fii dragobeata mea"... in romaneste. Daca i-ai zis in engleza n-a inteles.

Share this post


Link to post

Stii ce cred eu roberth .. trebuia sa ii spui pe koreeana! Atunci cred ca iti dadea un scurt flash din faruri, facea un scurt beep beep, dupa care o luai cu motorul gata incalzit! Ba mai mult, era gata sa iti scoata un consum de sub 5 in oras ... Pentru ea koreeana ii limba dragostei! :) ) ... Acuma .. intrebarea mea este .. cum se spune "Be my valentine" in koreeana? :D

Share this post


Link to post

Ca sa fim total in deriva offtopicului, cred ca a lui e facuta in Romania asa ca mai degraba intelege vorba lu' nea Gigi de la Craiova, cel ce-a asamblat-o intre 2 beri.

Share this post


Link to post

Mda .. si asta e o idee! :) ... Dar roberth a zis ca a incercat si pe englezeste si pe romaneste ... pe nemtzeste nu trebe` ca nu toarce nici sa ii dai de baut Matizul ca o masina nemtzeasca! :) .. Deci poate are urme de koreeanca prin ea ... Macar o piulitza ceva, un praf ceva ... Cine stie ...

Share this post


Link to post

:o fftopic: Astept cu nerabdare sa mananc un curcan rumenit de Thanksgiving Day. Sper sa ajunga si la noi cat de curand ca de 4 iulie deja dam cu artificii in herastrau. :) )

Share this post


Link to post

Bere rece dau eu.

Share this post


Link to post

Eu zic ca e un lucru bun. Daca reusim sa importam cate o sarbatoare in fiecare zi a anului, mai mult, sa le si legalizam pe toate, stam acasa linistiti si petrecem tot anul.

 

Cine e cu mine ?

Share this post


Link to post

Eu sunt demult. Poti conta. Vorba aceea: "Munca-i pentru negrii si tractoare"

Share this post


Link to post
Eu zic ca e un lucru bun. Daca reusim sa importam cate o sarbatoare in fiecare zi a anului, mai mult, sa le si legalizam pe toate, stam acasa linistiti si petrecem tot anul.

 

Cine e cu mine ?

 

 

Eu sunt 110% de acord cu aceasta minunata propunere, dar am doua mari rugaminti:

1. TOATE sarabatorile sa fie imprumutate din minunatele state unite.

2. sa-l convinga cineva pe sefu' meu ca e bine sa ma plateasca in continuare, chiar daca eu stau acasa :osanale:

Share this post


Link to post

Si primele de fidelitate, ca nu te duci la altii.

Share this post


Link to post

Eu am o idee si mai buna! Hai sa ne mutam toti in america! Acolo nu se munceste deloc! :D ... Cine e cu mine?

Share this post


Link to post

In Congo e mai bine, ca-s bananele gratis.

Share this post


Link to post
... Acuma .. intrebarea mea este .. cum se spune "Be my valentine" in koreeana? :D

 

나의 발렌타인 있으십시요

Share this post


Link to post

Mda .. asa m-am gandit si eu initial! Am sa incerc si eu pe Matizu` meu .. ca ii koreean! Poate poate mai face o reducere de benzina .. :D

Share this post


Link to post
@all>

Nu inteleg pt. ce atata revolta ca importam o zi de la americani. Va comportati de parca ar dauna sanatatii sau v-ar jignii.

 

Pentru acelasi motiv pentru cae nu bagi benzina intr-un motor diesel...

SAU orice haina trebuie s ase poriveasca celui ce/o poarta...daca aceeasi haina e purtata de o persoana cu fizic necrespunzator..se obtine efectul numit..PENIBILISM...

:drinkers:

Share this post


Link to post
Bre mon cher, io m-am revoltat ca mi se baga pe gat o sarbatoare catolica intr-o tara 85% ortodoxa. Pricepi acuma?

Nu e chiar asa !Acu' 2 ani de ziua asta eram in Kuwait , tara musulmana 99,99 % si se sarbatorea in magazine , la TV etc Valentine's day.

Nu cred ca era bagata pe gat , dar se practica din motive comerciale in primul rand .

Share this post


Link to post

Bre mon cher, sarbatorile astea se baga sa infloreasca comertul si serviciile, n-au treaba la cultura, civilizatie, religie sau alte retineri din astea. Sa mearga biznisul si toata lumea sa fie fericita, asta-i scopul lor.

Share this post


Link to post

Romanii prefera Dragobetele, dar se dau in vant dupa surprizele lui Valentin

Balaceanu-Stolnici: Valentine’s Day, un kitsch importat, adus din motive comerciale

 

Tinerii vibreaza in asteptarea Zilei lui Valentin, arhicunoscuta drept "Valentine’s Day", unii (unele) visand la cadouri scumpe sau cel putin simpatice, altii planuind o distractie de pomina. Dar cine este acest domn Day (vorba unei voci de radio)? Se zice ca este varianta invechitului Dragobete, la romani, sau mostenitorul ghidusilor Eros si Cupidon.

 

Majoritatea considera ca Valentine’s Day este un kitsch numai bun de exploatat economic, ca fraieri sunt destui... Si ce era de urmat dupa Craciun, Revelion sau Sf. Vasile? Un Valentine’s Day, ca apoi, peste zece zile, ne amintim de traditie si vine Dragobetele. Imediat se pune de ghiocei la 1 Martie, fetele si mamele se iubesc mai mult de 8 Martie (bietii barbati, ce vina au ei?!) si, hop!, am ajuns din urma Sfintele Pasti. Cosmar sau bucurie, Doamne ce-o fi?!

 

Toate cluburile si-au pregatit programe care mai de care mai speciale, cu exceptia unuia care si-a pus in cap sa-l "doboare" pe Valentin, organizand "Anti Valentine’s Day". La Club A se vine cu o alternativa "la sirop si telenovele" - in intampinarea celor care nu vor romantism gratuit sau dulcegarii ieftine - cu baietii de la Tapinarii, pusi sa aplice conceptul "minte-ma, dar minte-ma frumos", punandu-si in cap sa cante despre viata de cuplu in mod realist, ironic si autoironic.

 

Preotul Valentin, un martir

 

Dar, totusi, cine e Valentin? In cartea "Hristos si tinerii", Laurentiu Damian scrie ca nu vede "legatura intre viata mucenicului Valentin, marturisitor al credintei crestine, si marele kitsch mediatic Valentine’s Day". Si, continua: "Se spune ca imparatul Claudius al II-lea nu reusea sa-si adune oastea pentru ca barbatii refuzau sa se inroleze. Credea ca motivul era acela ca barbatii romani nu voiau sa isi paraseasca sotiile. Din cauza acestui fapt, imparatul a interzis logodnele si nuntile in Roma. Un preot crestin, pe nume Valentin, a intuit imediat ca tinerii au primit o ispita greu de purtat; o fi vazut cu siguranta ca interzicandu-li-se casatoria, unii tineri, deznadajduind, au cazut prada desfraului, traiului in concubinaj (...) Valentin, neputand rabda pierderea sufleteasca a acestora, a cununat in secret perechile ce au apelat la el (...) Cand imparatul Claudius a aflat ca preotul Valentin a nesocotit hotararea sa, l-a intemnitat pe parinte, care a murit ca martir in inchisoare in anul 270 d.Hr., la data de 14 februarie".

 

Dragobetele, fiul babei Dochia

 

Simbolul pagan al dragostei, la romani, a ramas Dragobete, fiul babei Dochia, celebrat la 24 februarie, cunoscuta si sub denumirea Cap de primavara. La acea data biserica ortodoxa sarbatoreste Aflarea Capului Sfantului Ioan. "Dragobete este patron al dragostei, sarbatorit uneori in lumea satelor si la 1 Martie, probabil se continua aceasta traditie din 24 februarie pana la 1 martie", spune Oana Halpern, muzeograf la Muzeul Taranului Roman. Ea a adaugat ca "este momentul in care incepe noul anotimp. Este identificat cu zeul Cupidon din mitologia romana, Zeul Dragostei, sau cu Eros, zeul iubirii in mitologia greaca. Este ziua in care pasarile se strang in stoluri, se imperecheaza si incep sa-si construiasca cuiburile. Se spune despre pasarile care nu si-au gasit pereche ca vor ramane singure peste an. La fel se intampla si cu fetele. Feciorii si fetele se adunau si mergeau la padure sa culeaga primele flori. Tot in aceasta zi se facea un fel de descantec pentru dragoste, descantec de Dragobete. Fetele tinere isi strangeau apa din omat si se spalau pe fata in tot cursul anului pentru a ramane tinere si frumoase".

 

Imi place Dragobetele, pentru ca face parte din traditia romaneasca. Valentine’s Day este un kitsch importat care a fost introdus la noi din motive strict comerciale. (Acad. Constantin Balaceanu-Stolnici)

 

«Valentine’s Day, o inventie de marketing»

 

Daca Valentine’s Day si Dragobete celebreaza iubirea, romanii ce vor sa sarbatoreasca? De pilda, Nicolae Manolescu, presedintele Uniunii Scriitorilor, spune: "Nu prefer nici Dragobetele, nici Valentine’s Day. Ambele imi sunt egal de indiferente; prima e folclorica, cealalta e americana. Problema e ca americanii nu mai stiu ce sa inventeze, iar noi, romanii, avem mania sarbatorilor traditionale. Treaba lor, pe mine ma lasa complet rece".

 

"Prefer Dragobetele. Valentine’s Day este un fel de McDonald’s, asa ca intre McDonald’s si sarmale in foi de varza cu smantana, prefer sarmalele in foi de varza cu smantana", spune Liviu Mihaiu, adaugand: "Noi nici nu stim cine e Domnul Day, Domnul Valentine’s Day, ma rog, desi il sarbatorim in fiecare an. O fi vreun pedofil, vreun pervers, si noi il aniversam in fiecare 14 februarie. Valentine’s Day este o inventie de marketing care-mi displace profund. Nu acelasi lucru insa pot spune despre 1 si 8 Martie, care sunt grupuri de zile legitime, cum spune domnul presedinte Basescu".

 

Un alt jurnalist, Cristi Tabara, prefera Dragobetele: "Nu sunt cu americanismele. Cred ca avem suficiente valori interne care trebuie cunoscute. Este necesar ca mai intai sa stim foarte bine ce este acela un schimb cultural si abia apoi sa facem schimb de traditii", ca si actorul Adrian Pintea care zice: "Prefer, fara discutie, Dragobetele. Imi suna mai bine si sugereaza intocmai traditiile de baza ale poporului meu. Ele imi transmit mai bine spiritul pur romanesc decat ar face-o orice fel de import". Maia Morgenstern accepta toate ofertele: "Pentru mine si familia mea, orice prilej de sarbatoare este bine venit, fiindca este o bucurie. Asa ca celebram toate sarbatorile, si cele nationale, si cele evreiesti, si cele crestine, si Valentine’s Day, si Purimul etc". (M. Golea/R. Draghici)

 

http://www.gardianul.ro/index.php?a=mediac...a2006021401.xml

Share this post


Link to post

Well, this is the day, Happy Valentine's Day to all lovers all over the continents ! May your wallet be as big as your love and may you find the resources to prove your feelings to your loved ones. Please remember that lovely gifts varying from paper hearts to diamond necklaces can be found in special edition Lovers' Day gift wrapping in stores all around the world. May your love grow greater and greater each year and may you give proof of how big it is !

Happy Valentine's Day to you all !

 

 

 

(Acest mesaj a fost scris in limba engleza pentru a se evidentia clar carei categorii social-culturale se adreseaza.)

Share this post


Link to post

Iata-ne ajunsi de Dragobete.

 

Tuturor celor care isi serbeaza azi dragostea le urez La multi ani !

 

Va doresc tuturor sa fiti iubiti !

Share this post


Link to post

Vedeti cat e de liniste azi la televizor si in magazine spre deosebire de ziua de 14 februarie? Vi se pare corect asa? Mie nu ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...