Jump to content
Sign in to follow this  
xix1319

Cum Reglez Usa Fata-Schimbare bolturi

Recommended Posts

Uite ca mi-am schimbat bolturile mari de la toate usile, intr-un sfarsit (15-20 min a durat). Tocmai am venit de la service Daewoo, AutoCenter, 35 lei manopera, 2 lei boltul. As zice ca am scapat de 50-70% din zgomote si pacaneli (adica face in mai putine cazuri si cu pocnituri mai mici). Urmeaza sa schimb cat de curand (singur, ca e simplu) si bolturile mici.

Share this post


Link to post

Atentie! Daca aceste bolturi nu se schimba la timp se strica balamalele si apoi apare joc in usa chiar si dupa inlocuirea bolturilor. Jocul se observa cand usa e aproape inchisa (miscari sus-jos).

Bolturile au 2 pozitii. Cand se constata ca a aparut joc in usa se mai bat cu ciocanul pana ajung in pozitia 2. Cand apare iar joc se schimba.

Nu garantez 100% pt corectitudinea info. Asa mi-a spus un mecanic Daewoo.

Share this post


Link to post

Salut, vreau si eu sa-mi schimb bolturile la toate usile si cred ca o sa o fac singur. Se ung cu vaselina normala sau cu ce e mai bine? Chestia aia care e prinsa de boltul mic si care intra in interiorul usii se unge si ea?

Apoi as vrea sa curat un pic si sistemul de inchidere/incuiere al usilor, e plin de praf. Cu ce ma sfatuiti sa-l curat, alcool izopropilic, benzina? Cu ce sa ung apoi?

Share this post


Link to post

"broastele" le-am curatat/uns acum trei saptamani cu WD40 - si am dat apoi cu ulei/vaselina

am uns si tot ce inseamna parghii intre elementele inchiderii (maner, tumburus incuiere etc)

 

dar pentru operatie am desfacut toate fetele de usi, si am uns prin interior - de atunci se inchid perfect usile, nu mai sunt zgomote etc.

Share this post


Link to post

Si eu aveam probleme cu inchiderea ambelor usi fata. S-au lasat putin dar nu au joc. Numai ca cea din dreapta s-a rezolvat intamplator. Cum? Eram la munte si am parcat langa drum unde era mal. Pasagerul din dreapta a lasat usa deschisa la maxim. Cand am lasat frana de mana masina s-a deplasat putin in spate(noroc ca era in viteza) proptindu-se cu portiera dreapta usor in mal. Am tras in fata, am eliberat portiera si surpriza: ACUM SE INCHIDE PERFECT. Totusi mi-a fost teama sa repet operatia si cu usa din stanga!!! Uneori ma gandeam ca ar fi trebuit sa incerc... Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

Daca tot vrei sa incerci iti propun sa faci operatia cu un cric pus sub usa si intre ele o scandura (sa nu indoi usa) asa poti face operatia mai controlata.

PS. Ia un punct de reper (intre usa si caroserie, cand deja este montat cricul) masori cu o rigla si actionezi cricul putin, iar masori, probezi si tot asa. "Masoara de 2 ori si taie o data."

Share this post


Link to post

Cine ma lamureste si pe mine?

 

La gropi sau plecat mai in forta de pe loc se aude un cloncanit la usa dreapta spate. Am plecat pe premiza ca sunt bolturile si le-am schimbat pe toate 3 desi mecanicul protesta ca nu are pic de joc usa si le schimba degeaba. IN fine, nu m-am luat dupa el si le-am schimbat dar nu am rezolvat nimic. Si cu cele noi se aude acel zgomot la gropi.

 

Ce naiba ar putea fii? Eu sunt cam maniac cu zgomotele din masina si chestia asta imi sta pe creier.

Edited by marius.nita

Share this post


Link to post

Si la mine se auze, dar am pus vaselina pe bolturi, si tija aia culisanta, si nu se mai aude nimic.

Share this post


Link to post

Ar fi bine sa se rezolve doar din atat. Bolturile noi au fost unse cu vaselina inainte de a fi puse pe masina. Daca stau bine sa ma gandesc, singura care nu are vaselina e tija aia.

 

Pur si simplu ai dat cu vaselina pe ele si a tacut?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...