Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Cum Faci Ratio Mare Pe Torrent?

Recommended Posts

Dap, de 2 zile :banana:

Share this post


Link to post

Si nu zici nimic? :P

Share this post


Link to post

It's a traaaap :D

Share this post


Link to post

Pt cei care aveti net prin UPC va recomand ca si client de torrent DELUGE. Stie sa cripteze traficul in asa fel incat sa treaca de limitarile puse de provider.

Share this post


Link to post

demonoid?! Yuhhhuuuu, muuuuuuuuuuuuuuusic!

Share this post


Link to post

The bittorrent protocol is very simple. The client comunicates with the server and gives it all the information about how much you downloaded/uploaded.

Here's an example of the bittorrent client comunication with the server :

 

GET /announce.php?info_hash=%84%25

%17%08%D2%AA%3F% 25%E3%40%AD%C4%E2%C0lh %B9e%D4%FA&peer_id=%2DBC0060%2D%E7%9E%06%A 4%A2%D9%A7%80%201%85%21&port=14410 &uploaded=0&downloaded=0&uploaded=0&left=517164081& numwant=200&compact=1&no_peer_id=1&key=1088&event=stopped HTTP/1.0

 

Ok, so when you press stop/pause on your bittorrent client, it will send this information to the server.

Now, how can we stop it from doing this. Well, with a little imagination and UltraEdit :) - tre downloadat ultraedit ca sa editezi exe-ul

I will use Bitcomet as an example. Ok, open BitComet.exe in ultraedit and search for "downloaded". You should find this :

 

post-2323-1208267600_thumb.jpg

 

 

Now, just edit the file to look like this : &downloaded=0&&&&uploaded=

 

post-2323-1208267638_thumb.jpg

 

Now, your BitComet client will report that you downloaded 0 bytes every time.

 

Folosesc cheatu` asta de 4 ani fara probleme :P

Acum cateva zile a trebuit sa-l fac inapoi cum era pt. ca aveam deja ratie 30 =)) > :)

 

ps: un back-up la executabil ar fi indicat :)

Share this post


Link to post

adica? cine da si lui je niste invitatiuni pe trackere mai mari? sau romanesti, cum ar fi czone, bittorrents, etc...?

Edited by alx

Share this post


Link to post

Adica de fiecare data cand downloadezi ceva iti arata ca si cum ai uploada :D

Share this post


Link to post

Bun tip's asta...numai ca in hexa eu nu prea aveam "noroc"... :D

 

It's a traaaap :D

Serios?

Share this post


Link to post

Asa se zvoneste.

Share this post


Link to post

Ahaaaa, de aia "nu tine minte" username-ul... =))

Share this post


Link to post

Uhm, la mine-i cached, deci in mod cert e exact acelasi server :-S

 

LE: migrat sau nu... :D

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Hmmm, dupa 5 luni? strange...

Share this post


Link to post

Treaba sta asa, dat fiind traficul imens de pe un server de torrent listele cu cat ai downloadat versus uploadat se actualizeaza la cateva zile ( 1-x ).

Si intotdeauna sunt si buguri.

Adica dai jos 4 G, intrii peste 30 minute si vezi ca de fapt NU ai trafic inregistrat deloc sau ai cica uploadat 4 G.

Abia peste cateva zile de la fiecare sesiune se face regularizarea si eventual nu mai ai loc de downloadat.

DAR : mai ales in .RO , pentru a isi creste numarul de useri NU prea se mai blocheaza conturile care nu au uploadat.

Vei intampina un mesaj care te va ameninta ca daca nu uploadezi nu mai poti sa downloadezi dupa care , mai jos de acest mesaj vei gasii un text ceva de genul " limitatorul de download este dezafectat "

 

Ca sa faci upload real, cel mai usor este sa intrii din cand in cand, atunci cand nu ai treaba la calc, noaptea sau cand esti la munca sau... si sa downloadezi CEL MAI NOU fisier de pe server. Atunci , in termen imediat urmator el va fi cel mai cautat si multi useri vor lua de la tine astfel vei avea upload mare.

Daca ti un film, acelasi film, care e pe server de 2 luni la upload, NU vei face rat pt ca nu mai intereseaza pe nimeni, toti l-au luat de mult .

Share this post


Link to post

Eh nah :P

 

Nu-i prea corect.

 

1) 'Ratia' se actualizeaza in functie de cat de des se updateaza trackerul (de regula pana intr-o ora). ?torrentul (ca mai toate, de altfel) are optiune de update manual, astfel incat iti poti vedea ratia 'adevarata' in fiece moment. La demonoid insa, lucrurile au mers dintotdeauna 'un pic altfel'.

 

2) Ratia nu are atat legatura cu 'noutatea' unui torrent, cat cu 'dezirabilitatea' lui. Un joc indelung asteptat (NFS Pro Street, de exemplu), va face mii de downloaduri, in timp ce "VA-Radioplay_Pop_Express_762P-2008-SC" nu va face mare branza (is al doilea sa seed si am doar un ratio de 0.96 la el, in timp ce la tampenii -nu dam nume- am chiar si 16, chiar daca le-am luat la 'zile distanta').

Mai mult, totul depinde de 'upload'. Cei de pe fiberlink sunt norocosi, putand de regula vâna in voie. La cable-link sau conexiuni fantoma, se schimba problema - si, la fel cum am patit eu pe cable-link, mai cunosc amici - pastrarea marjei de 0.3 de pe majoritatea trackerurilor private devine o problema.

 

Ca 'final', pt fiberlink va fi intotdeauna de preferat un tracker local (.ro), eventual privat, unde se va gasi mai mereu cineva la seed (plus ca, datorita frecventelor comentariilor, aveti si garantia ca respectivul torrent functioneaza); pentru cei cu conexiuni mai slabute, trackerele externe (sunt cateva 'de elita', dar si 'la duzina' unde se gaseste orice) n-ar trebui sa reprezinte o mare diferenta. Problema pt .ro e ca putine trackere 'de top' permit inregistrari gratuite, iar invitatiile sunt greu de obtinut.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Omu' eu vorbeam de ce iti arata serverul de torrent cand intrii in pagina in contul tau nu ce iti arata clientul gen Utorrent sau Bittorent.

Ai dreptate, upul se face pe ceva interesant nu neaparat nou, dar cu precadere trebuie sa fie si nou pt ca daca de ex. apare un film 2.0 care l-a luat toata lumea ( inclusiv tu ) si il ti la uploadat iar peste 2 luni apare acelasi film 5.1 , nu o sa iti mai uploadeze nimeni filmul 2.0 indiferent cat de tare e, toti vor merge la nou, la 5.1

Chiar stiu useri care dupa ce vad filmul 2.0 il trag din nou 5.1 ca sa il aiba de colectie.

Eu prefer sa il vad direct dvd si 5.1 nici o alta varianta.

Share this post


Link to post

Mdah, pai tocmai trackerul (serverul de torrent) primeste informatia cand apesi pe functia de "update tracker" - functie ce, cum spuneam, va face ca ratia ta sa se actualizeze. Online. Deci da.

 

Cat despre noutatea duplicatelor, e adevarat - insa se aplica, destul de strict, la filme. N-am vrut decat sa subliniez ca 'dezirabilitatea' primeaza in fata noutatii, pentru ca, nu-i asa, partea cu 'noutatea' o aflam de peste tot, iar daca luam vreo porcarie ce la cateva minute va fi descoperita cu 'nuked'...

 

Si eu prefer sa vad 5.1. La 2.0 :D

Share this post


Link to post
adica? cine da si lui je niste invitatiuni pe trackere mai mari? sau romanesti, cum ar fi czone, bittorrents, etc...?

 

nobody?

Share this post


Link to post

Din cate stiu pe bittorent iti poti face cont free, fara invitatie .

Share this post


Link to post

Pe czone nu se dau invitatii, e plin pana la refuz...care'o apucat sa se inregistreze dupa crash... :(

Share this post


Link to post

Are cineva o invitatie pe iPlay? Pot oferi la schimb cont pe c-zone.

Share this post


Link to post

Da, cred ca am eu. Si chiar mi-ar trebui una pe CZONE.

Share this post


Link to post

Dar la trackere externe, fara conturi, v-ati gandit? Eu numai din astea folosesc si gasesc ce imi trebuie. Adevarat, nu caut raritati prea des, dar cand caut totusi le gasesc, chiar daca sta mai mult la download.

Share this post


Link to post

Ba m-am gandit, dar le folosesc NUMAI cand caut ceva ce nu gasesc pe astea ale noastre. :)

Share this post


Link to post

Hehe, tot eu am scis ultimul pe aici, acu' mai bine de-un an!!!

 

Stie cineva de ce nu mai merge link-ul torrents.czone.ro? NU mai reusesc sa deschid pagina de login. Initial am crezut c-au banat aia vreo clasa de IP-uri RDS, dar patesc la fel si acasa (unde am alt provider).

Any idea?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...