Jump to content
Sign in to follow this  
Florinut

Insonorizare Nubira 2

Recommended Posts

Stie cineva pe unde si cum se mai poate izola fonic interiorul masinii? Ma tot plimb de ceva vreme cu niste masini mai bengoase si sincer sa spun , in momentul in care ma-m urcat in ele si am inchis usa, dintr-o data parca intri in alta lume. Nu tu galagie, zgomote de afara, nimic.

Se mai poate imbunatatii izolarea fonica la Nubira?

Share this post


Link to post

Probabil ca da, dar nu stiu cat de mult merita Florine. Mie unul imi place asa cum este, adica masina este linistita pana la 3000 rpm, dupa care este mai sportiva, atat ca si comportament cat si ca sound. Aseara mi s-a parut ca tremura un pic de la injectoare, si cum aveam benzina de 98 + Casite am forjat-o un pic, adica schimband treptele in jurul a 5000 rpm. Suna BESTIAL :D

Revenind la insonorizare, cred ca poti insonoriza usile, podeaua masinii, folosind benzi insonorizante autoadezive (cam scumpe insa). La masinile mai rasarite, chiar si geamurile sunt insonorizate.

Depinde de gusturi.

Share this post


Link to post

Cum adica geamuri insonorizate? Si din ce sunt facute benzile astea autoadezive?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Sunt geamuri mai groase. Benzile adezive se numesc Dynamat parca, oricum despre genul asta de imbunatatire s-a mai discutat si aici. Sunt mai multe variante (nu neaparat pentru Nubira, dar aplicabile).

Share this post


Link to post

@Florinut,podeaua este prevazuta din fabrica cu folie autoadeziva bituminoasa, peste care vine un strat de burete de 4cm lipit de un linoleum,peste care este mocheta.

Sub tapiteria de pe tavan ar trebui sa fie un strat de cel putin 1cm de pasla,dar inca nu am desfacut-o sa verific.

Cred ca singurul loc unde se mai poate face ceva este la usi.

E adevarat ca este cam zgomotoasa de la 3000 rpm in sus,dar daca pui o toba finala sport,vei avea o limuzina cu sound super sport =D> :D !!

Share this post


Link to post

Eu am folie Caliber (asemanatoare Dynamat : bitum+aluminiu) in usi + polita spate - ii adevarat ca izoleaza si fonic - dar eu am pus-o cu scopul de a elimina vibratiile date de boxe.

Share this post


Link to post

Era vorba de toata ambianta, chiar si cu motorul oprit. Intr-un BMW 530 nou nout nu auzi aprope nimic de afara. Ma sui dupa aia in Nubira mea si am exact aceeasi senzatie pe care o am cand trec din Dacia '78 a lui socru-meu in Nubira.

Share this post


Link to post

Mie mi s-ar parea util daca s-ar putea izola contraaripile spate. Eu am SX, poate la CDX nu e asa, dar la mine e tabla goala so orice pietricica se aude ca naiba. La inceput m-am speriat si am oprit sa ma uit... :) old Dacia habit. E posibil sa se gaseasca aparatori sau oale sau cum se numesc, pt contraaripile din spate la Nubira?

Share this post


Link to post

Dupa cate am observat eu dynamatul este cam la fel ca neoprenul ...insa mult mult mai scump...Credeti ca se poate folosi cu succes si neopren?

Share this post


Link to post
Mie mi s-ar parea util daca s-ar putea izola contraaripile spate. Eu am SX, poate la CDX nu e asa...

 

Stai linistit, Silviu, si la CDX e exact la fel. Poti sa numeri lejer pietricelele pe care le salta roata si le proiecteaza in contraaripi... :-? Scuze pentru raspunsul cam tarzior, dar aseara am citit topicul de insonorizare pentru Nubira. Destul de bine insonorizata pe fata, subtire tare pe spate...Cand e motorul cald, pe loc la relanti aud cum lucreaza pompa de benzina, un zumzait-tarait. Tabla goala sub bancheta, pacat! Cand o veni caldura intru tare in antifonari si promit, o sa va tin la curent cu poze, tipsuri&stuff. Si tinand cont ca maine intram in cu totul alt an, va urez tuturor o Integrare fericit, piese de rezerva ieftine si de calitate si drumuri germane dpdv al calitatii! Un An Nou cu impliniri sa ne aduca Domnul! =D>

Share this post


Link to post

Si eu m-as baga sa incerc sa izolez portierele, mai ales ca s-au umplut de greieri, daca as sti sa le scot fetele :mda:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...