Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Nu Artificiilor ?!

Recommended Posts

Dar nici macar nu s-a asteptat rezultatul masurilor luate anii trecuti. De fapt pentru ca nu le-a pus nimeni in aplicare. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Cred ca in felul asta putem sa ne dam cu parerea pana la revelionul viitor.

Cate capete atatea idei!

Share this post


Link to post

e de fapt importanta nu legea in sine, ci promovarea ei. si la fel de importanta e promovarea pedepselor. Daca vezi mereu la tv oameni bagati la puscarie pentru un lucru, iti cam trece cheful sa-l incerci si tu.

 

uitati-va la camerele de pe dn1. au efect din cauza tonei de publicitate care li s-a facut, iar acum ploua cu articole cu zeci mii de amendati si amenzi de sute de milioane. si oamenii au capatat frica: "daca gresesc, sigur sunt pedepsit".

 

daca s-ar face asa ceva si cu petardele, ar fi o chestie.

dar marea problema e ca de obicei la miezul noptii aia care le arunca nu mai sunt treji, prin urmare ii doare undeva de posibila amenda.

Share this post


Link to post

eu am dat doar vreo 10 petarde anul asta chiar la 12 in noaptea de revel. e primul an in care raman fara petarde dupa anul nou,si primul an in care n-am cumparat petarde.

in italia aia mai au putin si dau cu dinamite...suntem mici copii pe langa ei

Share this post


Link to post

Le organizam revelion pe Valea Jiului. Se baga?

Share this post


Link to post
John

Aruncati un ochi si pe aici:

 

Strainii astia sunt bolnavi, nu stiu sa se distreze, sa se imbete, sa simta adrenalina si sa sparga tot ce le iese in cale, dupa care sa lase in urma lor niste mormane de gunoi. Nu pot sa inteleg cum poti sa te uiti linistit la focurile de artificii, sa aplauzi si sa faci poze.

Niste nebuni dom'le!

Share this post


Link to post
Strainii astia sunt bolnavi, nu stiu sa se distreze, sa se imbete, sa simta adrenalina si sa sparga tot ce le iese in cale, dupa care sa lase in urma lor niste mormane de gunoi. Nu pot sa inteleg cum poti sa te uiti linistit la focurile de artificii, sa aplauzi si sa faci poze.

Niste nebuni dom'le!

in ceea ce priveste distractia strainilor, nu e chiar asa.

cand am fost in grecia, m-am imprietenit cu niste lituanieni...si un grec.

lituanienii se aseamana cu noi,am ras,am dansat...s-au imbatat oamenii aia mai rau ca noi.

nemtii...nu stiu deloc sa se distreze...daca ati sti voi ce spectacole de koko dadeau pentru ei la hotel,si ei radeau ca idiotii (faceam misto cu baietasii de ei)

greci...sunt nici-nici...sunt intre romani si nemti...

in ceea ce priveste artificiile, sunt de acord cu dreamlike...farmecul revelionului consta in artificii,petarde,etc.

zicea si un medic psiholog " oamenii se descarca psihic,dand pocnitori,etc"

Share this post


Link to post
Strainii astia sunt bolnavi, nu stiu sa se distreze, sa se imbete, sa simta adrenalina si sa sparga tot ce le iese in cale, dupa care sa lase in urma lor niste mormane de gunoi.

Intr-adevar, strainii astia au invatat mai inainte de toate: sa nu lase gunoi, sa nu sparga tot ce le iese in cale, sa munceasca, sa castige si sa pretuiasca munca lor si a altora. Atat au invatat si din cauza asta sunt la 10x peste noi. Noi am invatat sa dispretuim orice, inclusiv realizarile noastre, mai repede realizarile unora dintre noi pentru ca Noi nu avem realizari. Exemplele sunt prea multe, iar nume de Coanda, Cioran, Brancusi, Eminescu, Caragiale sunt prea mici pentru noi. Noi pupam in koor nume ca: Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, Nastase, Basescu, Becali, Sandu, Dragomir, Mutu. Adica mancam kkt cu polonicul si ne miram ca altii nu sunt ca noi, dar sunt mult mai sus.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Mesajul meu anterior avea un ton condescendent (daca n-ati sesizat).

@tolin_afc daca ai stii de cate ori ma enervez singur uitandu-ma la televizor la cat rahat se mananca...

Nu mai vorbesc de emisiuni culturale, gen ciao darwin, gogomanii, trazniti in nato si alte emisiuni din care sincer sa fiu vad doar fragmente la cronica carcotasilor.

Personal, eu sunt un om civilizat si nici nu va inchipuiti cat as vrea sa traiesc intr-o tara civilizata. Dar vorba unui moderator: traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

Share this post


Link to post

60 de victime ale petardelor Luni 09 Ianuarie 2006

 

60 de persoane ranite din cauza petardelor s-au prezentat, in perioada sarbatorilor de iarna, la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu". Bilantul acestor cazuri a fost transmis de dr. Monica Pop, directorul Spitalului de Urgente Oftalmologice, atat Politiei cat si conducerii Ministerului Sanatatii si Directiei de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti. Ultima victima a petardelor de la spitalul bucurestean a fost un copil ranit de propriul tata. Acesta necesita transplant de cornee. In timpul sarbatorilor de iarna, 323 de persoane au fost ranite grav din cauza petardelor, fata de 169 anul precedent. Dintre raniti, 11 au fost mutilati, 12 au suferit diverse amputatii si opt si-au pierdut unul din ochi sau vederea. Directorul Monica Pop a insistat asupra necesitatii unor masuri foarte stricte in privinta materialului exploziv, mai ales ca doua persoane si-au pierdut viata. Principalele cauze care produc astfel de evenimente au fost folosirea materialelor pirotehnice de catre persoane neinstruite in manuirea lor, nerespectarea instructiunilor de folosire, intrebuintarea lor de catre persoane aflate sub influenta bauturilor alcoolice, nesupravegherea minorilor, infantilismul si carentele in educatie. Reprezentantii Politiei sustin ca incearca de mult timp sa inaspreasca legislatia cu privire la utilizarea materialelor pirotehnice, pentru a reduce numarul accidentelor, dar aceasta initiativa intampina pareri diferite din partea celor cu competenta in acest domeniu. Una din propunerile Inspectoratului General al Politiei Romane este initierea unui proiect de act normativ care sa separe domeniul explozivilor de uz civil de cel al materialelor pirotehnice, in conformitate cu legislatia din tarile UE.

 

Luni 09 Ianuarie 2006 Romania Libera

http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...09012006&idx=53

Share this post


Link to post

Eu nu sunt pentru interzicere si sa va spun de ce.

Eu , spre exemplu am "lansat" artificii rachete etc , NU PETARDE , in curte, am facut revelionul la un var care sta la casa si are o curte destul de mare.

Care ar fi aici problema?

E adevarat ca desi exista lege referitoare la aceasta pb nu se respecta .

Tiganii vindeau petarde copiilor , fara nici un fel de problema si nimeni nu ii controla .

Atata vreme cat legea nu e respectata si chiar de cei care ar trebui sa o respecte..politie etc ..de ce sa se interzica total?

Share this post


Link to post

Pai daca chiar in conditile astea NU Se respecta legea ii dai seama ce-ar fi sa lasi asta nereglementata!!!

Share this post


Link to post

Bine ar fi sa poate controla utilizarea lor. Dar sa controlezi 22 de milioane de oameni in acelasi moment, in noaptea de revelion este clar imposibil.

 

Asa ca solutia mai simpla este sa controleze vanzarea.

Share this post


Link to post

una tare de rev, ora 12 fara ceva, absolut reala

unei tipe ii pocneste o petarda in fata, i se umfla si innegreste o juma de cap,

barbat-su o ia repede s-o duca acasa, un pusti ii vede si exclama:

băă, da si de rev te porti aşaaa!!

 

"sed bat tru.. "

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...