Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

Topicul se refera la Matiz doar, iar eu ar trebui sa veghez la ramanerea in granitile lui.

O limita de doar 6 luni pare aberanta, majoritatea nu face decat 3-5000 km in perioada aceea, mai ales iarna. Altfel pare un suport acordat service-urilor autorizate ptr. a compensa scaderea nr. de masini noi iesite pe poarta fabricii. Atata timp cat consumatorul roman nu este aparat de nimeni, se poate orice.

Acum, pentru masina ta nu este rau, din contra, doar buzunarul tau este violat la greu.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fac revizia de 10 000 KM. Voiam sa pun la motor ulei Daewoo 5w30, dar vanzatoarea de la magazin a zis ca nu se mai fabrica , si in locul acestuia se vinde ulei GM, pret 450 000 litrul. Asta e fostul ulei Daewoo? Din cate am inteles, Daewoo era acelasi lucru cu uleiul Total , care costa 750 000 trei litri. As merge pe total, iese mult mai ieftin. O alta varianta ar fi uleiul Mobil, care, din cate am inteles, ar face ca motorul sa fie mai linistit. Asta cat costa, si uinde se gaseste in Bucuresti ?

Ar mai fi si uleiul de la cutia de viteze. Cineva, recomanda pe aici Castrol, pentru cutii automate. Asta merge si la cutiile manuale, nu e nici o problema?

Share this post


Link to post

daca accepta serviceul poti sa pui total ca e chiar Daewoo sau GM cum se cheama acum

Unde faci revizia ?

Share this post


Link to post

La Autonet, nu e problema, pot sa vin cu uleiul meu. Daca Total e acelasi lucru cu GM si Daewoo, prefer sa merg pe Total, pentru ca la pret ies cam la jumatate, fata de GM.

Share this post


Link to post

E adevarat ca in cartea tehnica se trece uleiul Daewoo la Autonet, desi se baga orice alt ulei :) ?

Share this post


Link to post

Nu e adevarat ! La revizia de 1000 Km, initial voiau sa puna Texaco, dar am aflat ca au si Daewoo, asa ca am pus Daewoo, dar in cartea de service, apucasera sa scrie Texaco. Asa ca la mine e invers, in carte am Texaco, iar in motor Daewoo :)

Share this post


Link to post
E adevarat ca in cartea tehnica se trece uleiul Daewoo la Autonet, desi se baga orice alt ulei :) ?

 

Nu-i !

 

 

IMG_6188_c.jpg

 

- subliniat cu verde = reviziile la Autonet

Share this post


Link to post
...

O limita de doar 6 luni pare aberanta, majoritatea nu face decat 3-5000 km in perioada aceea, mai ales iarna.

...

Acum, pentru masina ta nu este rau, din contra, doar buzunarul tau este violat la greu.

 

Insinuezi cumva ca ar trebui sa fac reviziile din 10 in 10000km, indiferent de intervalul de timp scurs intre ele?

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Din ce am scris eu aici nu rezulta o astfel de insinuare.

Eu am zis ca fiecare trebuie sa faca ce scrie producatorul masinii lui, atata timp cat vrea sa beneficieze de garantie. In plus, am zis sa nu fie depasaita limita de timp la lichide pe care o recomanda toti producatorii, chiar daca nu s-a atins limita de km. Dar 6 luni este o precautie exagerata atata timp cat nu se atinge nici jumatate din limita de km. Pentru Romania si asa se aplica o penalizare de -33% fata de limita de km din tarile europene, explicabila, dar nu pe deplin.

 

Rugaminte: ai putea posta o copie a paginii din Manualul de Utilizare a masinii tale in care se afla orarul reviziilor din care sa rezulte ca ti-au impus un schimb de ulei la motor la fiecare 6 luni ?

Share this post


Link to post
....

Rugaminte: ai putea posta o copie a paginii din Manualul de Utilizare a masinii tale in care se afla orarul reviziilor din care sa rezulte ca ti-au impus un schimb de ulei la motor la fiecare 6 luni ?

 

Astea sunt paginile cu pricina, precum si manualul dupa care ma ghidez si pe care l-am primit cand am luat masina.

 

post-2220-1146429609_thumb.jpg post-2220-1146429632_thumb.jpg post-2220-1146429648_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mi se pare aberant ca la fiecare 6 luni sa schimb uleiul in conditiile in care am 5000 km. Cred ca trebuiau sa scrie 12 luni sau 10.000 km dar au zis ca sa nu moara de foame service-urile

Share this post


Link to post

@dreamlike > Multumesc. Am vrut sa vad cu ochii mei chestia asta. Probabil ca, ajungand la sub 7% cota de piata, fata de 25% acum 6-7 ani, au compensat ceva veniturile service-urilor autorizate. N-aveti ce face, cat sunteti pe garantie sau pe leasing trebuie respectat acest program.

Share this post


Link to post

In acest caz, cei care baga alt ulei in afara de Daewoo sau GM (mai nou) sunt in pericol sa nu beneficieze de garantie motor conform Dlui Iovan de la Daewoo Craiova (rel cu clientii). Eu m-am certat cu el deja!!!

Share this post


Link to post

Are dreptate dl. Iovan, alt ulei nici nu trebuie sa bagi in Matiz. Numai pe aici se poarta discutii inutile si interminabile asupra uleiului ce trebuie bagat intr-o masina de strada, de parca producatorul n-ar sti cei mai bun pentru tine si pentru motor.

Share this post


Link to post

Iti dai seama cati au constatat acum ca nu mai au garantie la motor ? @-) majoritatea celor care au postat aici nu au pus uleiul recomandat de fabricant :o

Share this post


Link to post

Nu scrie in nici un contract: A se folosi obligatoriu uleiul X. Din moment ce service-ul a semnat revizia, nu vad cum sa fie vreo problema.

Share this post


Link to post

Pai ce contract vrei tu sa ai cu fabrica? Serviceul are niste recomandari de la producator, daca ala nu pune uleiul corect e pe barba lui si a ta!

Pe urma te judeci tu cu serviceul si el spune ca ai vrut tu cu uleiul tau...Am vazut scris in manualul de revizii

"ulei client" - acolo inseamna ca nu-si asuma raspunderea (discutat la Sebastian problema) !

Share this post


Link to post

Daca imi amintesc bine, in manual nu scrie "a se folosi cutare ulei" ci "a se folosi uleiul recomandat de fabricant sau un ulei din aceeasi clasa sau superioara"!!!

 

Asa ca nu cred ca pierde nimeni garantia, chiar daca baga Lubrifin, atita vreme cit e din aceeasi clasa.

 

;)

Share this post


Link to post

Eu atat stiu ca m-am certat cu reprezentantul fabricii si a ramas ca el. Intr-un cuvant i-am spus ca ceea ce fac ei este santaj pe fata! El a spus ca nu ma obliga (deci nu e santaj) dar o fac pe riscul meu ca-mi pierd garantia la motor. Daca vrei un nr. de telefon te las si pe tine sa te distrezi cu Deawoo Craiova ! Nici mie nu-mi convine situatia mai ales ca eu am schimbat ulei si la 3000 km folosinta !

Cine are curiozitatea 0251581676 Dl. Iovan Rel. clienti Craiova !!! sunati si spuneti-mi si mie daca au intervenit modificari fata de acum 1 luna :D

 

In manual cica pot interveni modificari fara a fi necesara o informare in prealabil! nu are decat rol de informare generala cica :D

Edited by lucian14

Share this post


Link to post
...N-aveti ce face, cat sunteti pe garantie sau pe leasing trebuie respectat acest program...

 

Dupa cum se vede, in majoritatea cazurilor se schimba doar uleiul si filtrul si avand in vedere ca in Constanta praful e si in ciorba din frigider, iar un schimb de ulei e in jur de 1 mil, nu ma deranjaza sa-l inlocuiesc semestrial. Pana la urma uleiul e sufletul motorului (sa-i parafrazez pe batranii posesori de dacie 1300).

Singurul motiv pentru care mai merg la Arrow (service-ul unde am masina in garantie) este ca pot sa stau langa masina in timpul "plimbarii" mecanicului in perimetru si ma pot asigura ca uleiul nu e reesapat. Dupa revizia de 36 luni nu o sa ma apuc de schimbat aiurea curele si piese care trebuiesc schimbate pe la 50-60000 km. Parerea mea.

Share this post


Link to post

M-am uitat azi la un bidon de ulei GM 5w30. Asta nu mai este produs de Total, pe el scrie made in Germany.Asa ca ezit in continuare, sa pun din asta, la 1 400 000, sau Total, la 750 000

Share this post


Link to post

Am o mare rugaminte

Trebuie sa fac revizia de 10.000 km (1 an) si nu stiu la ce service sa ma duc.

Am cautat vreo doua zile pe forum un top al servce-urilor si nu am gasit nimic. Ma poate ajuta cineva cu un link sau cu o recomandare calitate/pret . Mentionez ca am fost la cea de 1000 si de 5000(6luni) la Radacini Giurgiului si nu prea am fost multumit In afara de schimbat ulei si filtru ulei nu au facut nimic. Am facut putin scandal si au pus-o iarasi pe rampa iar un mecanic s-a facut vreo 20 min ca stringe pe sub ia (cred ca doar s-a facut). Sa nu credeti ca sunt un super pretentios insa cind iti factureaza 2.3 ore si termina treaba in 15 minute te cam enervezi

Cost revizie: (Noiembrie 2005) Ulei valvoline Synpower rw40 3l 84 RON

Filtru ulei 8,4 RON

Manopera 68,43 RON

 

TOTAL 162,43 RON

 

Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat in legatura cu un service mai serios

 

Nu am dat spaga si nu sunt adeptul unor astfel de metode

Share this post


Link to post

vezi aici...e un topic dedicat serviceurilor...good luck :)

 

autonet si grand garage ca recomandari...

Edited by stryder

Share this post


Link to post

La link-ul de mai sus, rege este Autonet Giulesti!

Share this post


Link to post

Prestarile de servicii in service-uri nu se factureaza la timpul scurs pentru efectuarea lor, tariful lor este exprimat in ore conventionale. O operatiune de 2 min poate fi mult mai valoroasa decat una de 30 min prin calificare si dispozitive implicate.

In Manualul de Utilizare a masinii ai lista completa a operatiunilor obligatoriu de facut la fiecare revizie. Tu ai posibilitatea sa nu semnezi actul reviziei si factura emisa de service daca toate acele operatiuni nu au fost efectuate. In fiecare service ar trebui sa gasesti afisat nr. de telefon la care sa poti face orice reclamatie.

N-ai gasit topul service-urilor bune pentru simplul fapt ca nu s-au strans astfel de informatii pentru a fi alcatuit. Pentru topul celor mai rele service-uri avem material bereghet.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...