Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Imnul Tarii!

Recommended Posts

Nu mai pot... Pe Pro(shit)TV canta Desteapta-te Romane manea!!! Manelisti de frunte au manelizat imnul!!! Ieri l-am auzit rock, pop si alte dude... Sincer, nu pot sa cred ca se permite asa ceva... Chiar daca pe multi ii doare in cur, Imnul Tarii ar trebui sa fie ceva care, cand il auzi, sa-ti dea furnicaturi pe spate!!! Cum e la englezi, la americani, la francezi, la nemti!!! La noi?? INCREDIBIL, Imnul de Stat al Romaniei e facut manea!!!!

Share this post


Link to post
... Imnul Tarii ar trebui sa fie ceva care, cand il auzi, sa-ti dea furnicaturi pe spate!!! ...

Acum faci bube in urechi! X(

!!! Traiasca prostul gust! Moarte bunului simt!!!

Edited by tyranus

Share this post


Link to post

din pacate asta este..

suntem asaltati de comercial, si daca imnul in conceptia celor de la protv se vinde asa, de ce nu..

atata bataie de joc nu am ami vazut.. bine ca nu e cantat si in tiganeste.

eu zic ca "desteapta-te romane" trebuie sa fie cantecul la care toti trebuie simtim romaneste si inainte de a fi un cantec este un mesaj.

pacat, dar cum manelisti sant mai multi.. poate schimbam imnul..

si punem"te-am ginit printre morminte..."( e singura manea poe care o stiu.. din '90

mi-e scarba de viziunile protv

calcam in picioare simboluri.. nu avem grija de imn, de drapel, de istorie, de nimic

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Eu stiam ca batjocorirea insemnelor nationale se pedepseste. Se aplica legea asta doar la unii, cand nu ne place de mufa lor ?

Share this post


Link to post

Asta nu inteleg nici eu!!! Pentru mine Desteapta-te Romane, cantat cum si de cine trebuie, imi (re)aduce lacrimi in ochi ca atunci cand l-am inmormantat pe Unchiul meu, colonel in Armata Romana. Atunci s-a intonat Imnul de Stat acompanoat de salve de pusca... Na, ca iar mi s-a pus ceata pe ochi... Asta e senzatia care trebuie sa o ai cand iti auzi Imnul: de mandrie in primul rand!!!

Share this post


Link to post

Intrebare: ce formatie mega-cunoscuta a cantat "God save the queen"?

Share this post


Link to post

Da, dar aia cred ca au fost decorati, pentru ca l-au facut sa fie cantat pana si de dusmani. Sa vad eu macar un rus beat sau un ungur dezorientat cantand dupa Gutza-Putza ?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Cred ca rusii sunt usor de convins in felul asta. (mai ales daca sunt beti) Si pana la urma manelistii nu sunt si ei romani?

Share this post


Link to post

Au au, perfecta dreptate va dau. Acusi mai scot si altii nu stiu ce remixuri si albume cu imnul national... ceva videoclipuri de negrii cu tarfe in fundul gol. Eu am cautat vre-o 3 saptamani CD cu imnul national dar abea am gasit, si aia a fost pe comanda de la o librarie... Se pare ca numai gradinita mai cumpara cd cu imnul ... cel putin asa mi-a zis vanzatoarea. Poate spuneti ca e o prostie cu patriotismul asta si va intrebati de ce mi-am luat cd-ul... Ei bine, nici eu nu stiu exact dar asa am simtit eu nevoia sa il ascult cand vreau si sa-l invat.

 

Mai urmeaza un megamix intre Treceti batalioane romane carpatii si imnul de stat... si ete ne prezentam cu ceva HIT la eurovision...

Share this post


Link to post

Zmeule, nu numai Imnul facut manea m-a deranjat, ci toate cele 7 (sapte!) variante cu care idiotii se lauda! Adica rock, pop, hip-hop etc!!!

 

Si, ca veni vorba, cine a cantat "God Save The Queen"?

Share this post


Link to post

Pai... Queen. Si a fost rock. Nu vad unde vrei sa bati.

Share this post


Link to post

Pai tu unde vrei sa bati? Romania este reprezentata muzical de manelisti? Anglia era reprezentata de Queen peste tot in lume! Daca raspunsul la a 2-a mea intrebare este DA, eu deja incep sa-mi fac bagajele spre orice zona a lumii...

Share this post


Link to post

Bine ca nu am vazut (auzit) imnul tarii facut manea ca ma gaseati la spitalul 9 sectia agitatzi, si cred ca stateam mult pe acolo. Oare o sa cante si la armata marsh militar facut manea? O slujba bisericeasca manea nu au facut, sa-si cante inmormantarea sa scapam dracu de ei!??

Share this post


Link to post
Si, ca veni vorba, cine a cantat "God Save The Queen"?

 

A cantat-o Sex Pistols. Si tu compari Sex Pistols cu manelistii contemporani ? :-? de fapt, daca stau sa ma gandesc, asa cum ii privim noi pe manelisti acum, asa erau priviti atunci probabil si Sex Pistols. Cu diferenta ca Sex Pistols n-aveau atat de multi fani precum manelistii b-(

Share this post


Link to post

Scuze, dar Sex Pistols aveau si alta versiune, parca: God Shave The Queen!...

 

Care mai zice ca poporul roman e un popor evoluat?

Share this post


Link to post

"Art. 236 Cod Penal - Ofensa adusã unor însemne - Orice manifestare prin care se exprimã dispret pentru însemnele României se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Manifestarea prin care se exprimã dispret pentru emblemele sau semnele de care se folosesc autoritãtile se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amendã."

 

Considerati insa ca exista macar 1% sanse sa se sesizeze cineva din oficiu?

Share this post


Link to post

Ca de obicei, legea lasa loc de interpretari... Sunt sigur ca cei care au facut asa ceva au consultat un avocat inainte de a face...ceea ce au facut. Prin dispret se poate intelege orice si practic nimic...

Pacat... Pacat ca nu suntem in stare sa arboram un drapel, sa stam drepti cand se intoneaza imnul si se ridica drapelul...Am avut pe 1 Decembrie un stegulet prins de oglinda... Am atras o gramada de priviri hai sa le spunem...ingaduitoare de genul: Io-te-l si p-asta...

Share this post


Link to post

adevarul e ca aceea televiziune au cam dat-o bara de 1 decembrie,ei au crezut ca fac ceva frumos dar i-au bucurat numai pe fanii manelelor care sunt destul de numerosi la noi in tara

Share this post


Link to post

Ce fac unele televiziuni ca sa isi mai ridice rateing-ul...! Sincer sa fiu eu unul sunt dezgustat de aceste chestii. Dar cat timp ai bani cu lopata faci ce vrei in tara asta... Viper are dreptate! Asa ceva ar trebui pedepsit. In trebarea este de catre cine?

Share this post


Link to post
"Art. 236 Cod Penal - Ofensa adusã unor însemne - Orice manifestare prin care se exprimã dispret pentru însemnele României se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Manifestarea prin care se exprimã dispret pentru emblemele sau semnele de care se folosesc autoritãtile se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amendã."

 

Considerati insa ca exista macar 1% sanse sa se sesizeze cineva din oficiu?

 

 

Prin manifestarea respectiva nu s-a manifiestat dispret. Nu poti ingradi dreptul la libera exprimare a unor romani. Ei nu au injurat imnul nici nu au facut caterinca pe deasupra lui. Poate si ei sunt mandri ca sunt romani.

 

Potrivit logicii voastre de mai sus eu ar trebui sa fac puscarie daca as canta imnul din cauza ca nu am voce.

Share this post


Link to post

Acum sunt pe OTV imaginile de la circul protv, am ramas degustat cum "vedetele" postului si altele dansau de mama focului pe maneau imn. :wallbanger:

ce poti sa le ceri daca atat ii duce capul. asta e NO COMMENT

Share this post


Link to post

Zmeule: Imnul e Imn si gata, nu trebuie re-mixat nici manea, nici rock, nici nimic!!! Sa-si faca alt imn al lor daca vor! Ce e asa greu? Chiar asa a murit patriotismul in toti? Macar pentru Drapel si Imn! Chiar au murit aia ca fraierii in 1989???

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

Si nu numai in 89...si in 1918 si in 1945 si... si...

Share this post


Link to post

Eu am zis doar de ultimii in speranta ca, fiind evenimentele mai aproape, nu le-au uitat chiar toti... Dar se pare ca m-am inselat...

Share this post


Link to post

Imi plac concluziile de genul asta: "Ca asa e, nu mai pune intrebari. Crede si nu cerceta!"

 

De ce trebuie sa fie imnurile cantate doar de coruri? Pana la urma unii isi arata bucuria de a fi romani si prin alte metode decat stat drept, infipt adanc bat in cuvantul ala urat si purtat cat de serios cu putinta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...