Jump to content
Sign in to follow this  
mortymer

Bec Comutator Reglare Faruri

Recommended Posts

Am inteles ca exista. Eu nu am, sau e ars. Parca odata, demult era ceva aprins. Stie cineva cum se poate pune/ schimba acel beculet care lumineaza comutatorul de reglat faruri? In manualul meu (o mie si ceva de pagini) nu am gasit nimic desprea acest bec, siguranta lui, sau legaturile lui. Va multumesc.

Share this post


Link to post

Pai nu ai gasit ca nu prea exista...

Matizul nu are bec la comutatorul ala, de ce dracu nu stiu, dar nu are... Daca bagi mana pe sub bord ajungi la el si te convingi...

Share this post


Link to post

ideea e ca un ami cu matiz a zis ca la el se aprinde un beculet, si parca si la mine, demult, demult, parca se aprindea.

Share this post


Link to post

Comutatorul ala se scoate prin interior, acum nu stiu exact cum, stiu ca iesise la cineva si l-am pus doar la loc, nu l-am si scos. Lumina este acolo, intr-adevar. Mai degraba demonteaza comutatorul si apoi ai sa vezi ce si cum.

Share this post


Link to post

l-as demonta, dar cum, ca in manualul de o mie douasute si ceva de pagini, nu e nici macar pomenit.

 

are sau nu bec? ast-i problema. ma apuc sa-l desfac, dupa 50-70 secunde de incercari nereusite il smulg cu tot cu fire si bucati de bord si constat ca nu are bec ?!? ma umplu de draci , trag un picior in portiera fata dreaptacare se indoaie, din cauza impactului cu caroseria se sparge si geamul... etc. deci, sa revenim, are sau nu BEC???

Share this post


Link to post

intai ia un distonocalm :) ca sa nu mai fi atat de nervos :)

 

si da are bec :)

Share this post


Link to post

multumesc. dar cum se scoate? o schema, un sfat, de unde iau bec, orice ajutor e binevenit.

Share this post


Link to post

tu ai intrebat daca are. la mine e aprins deci are. mai multe nu stiu :P

Share this post


Link to post

Iote schemaaa! Deci exista (mai ramane sa cugeti la cum se ajunge la el, despre asta manualul nu spune nimic)!

 

(* e aiurea ce scrie aici).

post-482-1132159462_thumb.png

Share this post


Link to post

hmm...nu cred ca am inteles despre ce vorbesti...tu zici sa fie iluminat comutatorul adica rotitza in sine si sa fie vizibil martorul(adica dunga aia de pe rotitza) de pozitie sau sa fie iluminata masca comutatorului cu inscriptiile 0 - 1 - 2 ?? :-?

Edited by allkool2all

Share this post


Link to post

Sunt iluminate inscriptiile, nu si dunga de pe rotita, n-aveau cum.

Ia baga mana pe sub bord si "gadila" pe acolo, poate e vreun contact imperfect.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

DA!Comutatorul de reglaj faruri are bec.Pt a-l schimba trebuie scos din locas.Apoi se desface fata.iar inauntru exista un cablaj imprimat pe care este lipit un bec ca la casetofoane si are un prezervativ albastru.Deci cine vrea sa-l schimbe sa se duca la un magazin de electronice si sa-si cumpere un bec de casetofon la 12v.

Share this post


Link to post

Am avut si eu problema. Se pare ca becul este lipit un pic mai prost si de la vibratii nu mai face contact bine. Cu un letcon se rezolva in 2 timpi si 3 miscari. Mai mult te chinui sa-l scoti. La mine se stingea la un moment dat ii mai dadeam 2 bobarnace isi mai revenea, iar se stingea. Pana la urma am rezolvat cu letcon.

Share this post


Link to post

si eu am incercat pana am dat totul drak si am strica lumina la el.. acum merge fara, bine ca mai merge... dar cred ca-i trebuie totusi lumina

Share this post


Link to post

Am avut si eu problema asta, am obs la un moment dat ca nu mai lumineaza si s-a nimerit sa ma duc si la revizie..., cand le-am pomenit la cei de la service, langa mine era si directorul de service, au inceput sa rada, ca ce??, matizul are bec acolo??? desi se vedea clar..., si asa a ramas... a mai avut cateva tentative in care s-a aprins, dar nu am stat sa-l desfac..., e sigur un contact prost pe placuta aia...

 

am uitat sa va zic..., Service Daewoo Radacini, Ferdinand..., nu mai e nimik de zis

Share this post


Link to post

deci exista!!!

Share this post


Link to post

cine se ofera sa mi-l repare si pe al meu.. ca am incercat eu dar nu am reusit decat sa ard siguranta...

dar trebuie sa fac rost de bec..

Share this post


Link to post

vreau si io... dau o bere tuborg sau o revista arhitectura

Share this post


Link to post

am fost azi la service rad. giurgiului... vorbit cu baietii"dom'le se schimba cu totul"... nu se poate schimba becul separat... cam asta e

Share this post


Link to post

Nu ca nu se poate. Nu vor

Share this post


Link to post

Orice service pentru produse electronice iti schimba becul respectiv fara probleme, n-ar trebui sa te coste mare lucru. Becurile de tipul asta, la 12 V, sunt folosite curent pentru iluminarea afisajului la casetofoanele auto. Scoate modulul din bord cu totul si cauta un service pe langa casa.

Operatiunea de extragere din bord se face in modul urmator: scoti mai intai fisa care alimenteaza modulul (te bagi putin pe sub bord si o vezi, are o mufa de plastic deschisa la culoare). Apoi modulul de reglaj faruri se scoate cu totul, prin partea din fata a bordului, dupa ce in prealabil apesi cele doua "piedici" de plastic din partea superioara si respectiv inferioara a modulului. Aceste "piedici" sunt situate in interiorul bordului si sunt mai greu vizibile, dar pe baza descrierii facute ar trebui sa le gasesti fara probleme.

Share this post


Link to post

ma duc vineri la revizie... poate mi-l schimba ei... poate chiar in garantie... sper...

Share this post


Link to post

... gata... l-am schimbat pe garantie... la radacini giurgiului... nu au zis nimic ca am casetofon... alarma... inchidere puse de altii... alte firme vreau sa zic, nu in fata blocului... dar se sustinea pe aici ca daca iti pui aste(alarma...etc) in alta parte, pierzi garantia la partea electrica... si comutatorul asta e electric... dar nu au zis nimic... l-am rezolvat...

Share this post


Link to post

Ar fi fost aproape culmea sa-ti zica ca ti s-a ars becul de la butonul de far pentru ca ti-ai pus casetofon.

Nu prea am inteles cum adica ti-ai schimbat becul "pe garantie". Eu stiam ca e "consumabil" si nu intra in garantie. Ai platit ceva oficial pentru operatia asta?

Share this post


Link to post

... nu am schimbat doar becul, ca nu se poate...mi-au schimbat tot comutatorul... pe garantie... si asa e, nu se arde becul ala ca mi-am pus alarma, inchidere si casetofon, dar nu au fost puse in service autorizat daewoo... aia e... daca le puneam la ei(orice serice autorizat daewoo) nu mai primeam garantie la scule(nu mai imi dadeau aia de la care le luasem)... daca luam de la service daewoo si le montam tot la ei, aveam garantie, dar costau x 3 fata de cat m-au costat... intrebati prietenii cu DACII Logan, cat ii costa sa-si puna alarma la service dacia-renaul(si ce alarme)...

... deci mi-au schimbat tot comutatorul pe garantie...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...