Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Fumatori, Ce Faceti Cu Tigarile Dupa Ce Le Fumati

Recommended Posts

Am impresia ca Mircea este nefumator :) )

Regretabil ce s-a intamplat in acel incident cat despre folosire toti ne folosim scrumiera, dar doar pentru a scruma, restul se stie.

Consider ca o picatura intr-un ocean ca o tigare nevinovata nu e asa grava ca poluare sau pericol fata de marile chestii poluante.

Dar ca sa revin topicul era ce facem cu tigarile nu? :P

Share this post


Link to post

Mircea, de cate cazuri stii tu sa se fi intamplat asa ceva?

Cate masini ai vazut mergand pe strazi? Ia imparte primul nr la al doilea nr si vezi ce iese. O sansa de 1 la un milion, 2-5 milioane?

Pai ai sanse sa-ti ia foc de la un scurt inainte de la a-ti lua foc de la o tigara...

Share this post


Link to post

Maxx, da sunt nefumator sau mai bine spus, fost fumator.

Nu am pus problema poluarii ci al pericolului potential pe care il reprezinta jarul aruncat aiurea. Eu m-am trezit cu un chistoc la 130 kmh aruncat de unul cu o dubita din fata mea, care chistoc a lovit fix in mijlocul geamului lateral stanga. Daca as fi avut geamul deschis (thanks AC!) ar fi intrat in masina, unde: putea sa arda tapiteria (cred ca-l beleam pe respectivul), putea sa ma arda pe mine (pe gat, haine etc), putea lovi unul din pasagerii din masina. Strict la asta ma refeream!

Share this post


Link to post

Si eu m-am trezit la 120 km/h cu o bucata de gheata in parbriz, pe turbo-zone, tot de pe o dubita. Si ? vor exista in continuare.

Share this post


Link to post

Gheata se formeaza natural, nu prea ai ce-i face...

Share this post


Link to post

zau ... si de curatarea masinii inainte de a pleca la drum ai auzit? astia cu tiruri dube etc. sunt obligati sa le curete pt. ca pericolu sa plece o paleasca de zapada de pe un tir e imens.

Share this post


Link to post

Da steph, dar repet se poate forma natural inclusiv in timp ce masina respectiva circula! Tigara nu se formeaza natural, si se poate stinge in scrumiera.

Share this post


Link to post

miros urat chistocurile dupa ce le stingi asa ca de obicei le arunc pe geam dar am grija sa ajunga pe jos nu in alta masina.

Share this post


Link to post

mircea, eu nu spun ca nu ai avea dreptate... spun doar ca e o chestie fff greu de realizat. ca si aia cu boicotarea mersului cu masina pt ca e benzenu' scump.

Share this post


Link to post

eu ma uit cu atentie in stanga si`n dreapta dupa care caut un incepator sa ii arunc chistocul ( de preferat jumatate ) pe geamul lu deschis sa ii cada intre picioare eventual in momentul in care depaseste vre-un TIR...sa vezi distractie... :lavolan:

Share this post


Link to post

De obicei folosesc scrumiera, dar se intampla si sa arunc "mucul" pe geam :( . Insa in acele cazuri opresc masina, bag in R si trec cu rotile stanga fata-spate peste "muc" pana se stinge :tongue:

Share this post


Link to post

Ar fi cazul sa ne cam civilizam si noi odata, zic eu ...

 

Folosesc scrumiera de cite ori e nevoie (in oras mai deloc, nu e timp de fumat, afara cam 1 tigara la 50km) pentru depozitarea mucurilor ... scrumul merge pe geam , prin simpla apropiere a tigarii de fanta lasata intre rama si geam, de unde il fura depresiunea si il imprastie in cele 4 vinturi ... prin urmare, garnisajul de plastic de la geamul din stinga fata are mici urme de cenusa mai tot timpul.

 

Ca sa nu ma dau mai rotund decit sint, am aruncat si eu pe geam mucuri in urmatoarele situatii: urgenta in trafic sau scrumiera atit de plina incit nu se mai putea deschide/inchide fara un efort serios ... lene mare, monsher; cred de asemenea ca cei care avem acest viciu ar cam trebui sa ne asumam si disconfortul cauzat de miros in masina ... parerea mea ...

Edited by FLEX

Share this post


Link to post

Desi nu prea fumez in masina (circa de doua ori pe saptamana), asta fiind in oras , recunosc ca si eu procedez la fel , dar eu cand le arunc las geamul pana jos si arunc chistocul in jos. Nu stiu daca e mai bine , da pana acuma nu am primit reclamatii :P

Share this post


Link to post

Ma bucur mult ca s-a deschis aceasta discute.

 

Sunt nefumator dar nu ma opun absolut deloc deloc fumatului. Ma opun insa acelor fumatori care printr-o actiune cat de mica ma pot afecta cat de putin.

 

Din posturile de aici am extras cateva motive pentru care unii dintre fumatori arunca chistoace pe geam:

- filtrul este biodegradabil, adica (false) principii ecologiste

- miroase neplacut (pute) in masina

- scrumiera plina

- scrumiera "virgina"

- risc de a se intimpla un accident/incident = 1/1.000.000

- o tigare nevinovata nu e asa grava ca poluare sau pericol fata de marile chestii poluante

- pana acuma nu am primit reclamatii

 

Sa presupunem au dreptate si pot sa-si justifice oricand faptele. Dar ce nu pot justifica este LIPSA DE RESPECT fata de cei din jurul lor. Fata de cei care stiu ca filtrul este biodegradabil dar ca dureaza mai multi ani pana se distruge. Fata de cei care stiu ca miroase neplacut in masinile unora dar nu vor sa le miroasa neplacut si in mediul in care ei traiesc. Fata de cei care ar vrea sa pastreze si natura "virgina" nu numai scrumierele unor masini. Fata de cei care ar vrea sa se supuna unor riscuri de 1/1.000.000.000 si nu de 1/1.000.000. Fata de cei care considera ca marile chestii poluante au la baza de fapt o suma de f.f.f. multe chestii poluante mici. Fata de cei care n-au reclamat dar o fac acum pe acest forum prin acest topic.

 

O societate civilizata se bazeaza pe niste reguli adoptate declarat (scrise) sau tacit (subintelese). In societate, diversi membrii sau grupuri de membrii au pretentia anumitor drepturi proprii care uneori pot veni in contradictie. Regulile societatii sunt facute ca sa apere si sa delimiteze drepturile fiecaruia si sa faca un echilibru intre diversele pretentii. Atunci cand cineva incalca o regula, in fapt restrange sau anuleaza un drept al altcuiva, iar aceasta este considerata cel putin lipsa de respect. Regulile cele mai bune sunt cele care respectandu-le aduc avantaje ambelor parti si de multe ori cei care incalca aceste reguli nu realizeaza ca de fapt isi creaza niste dezavntaje pentru ei insisi.

Consider ca traim intr-o societatea care are stabilite niste reguli care sa permita atat fumatorilor cat si nefumatorilor sa poata convietui. In acest context, mucurile aruncate pe geamul masinilor reprezinta incalcarea unor reguli si de aici lipsa de respect la care faceam apel mai sus.

 

As mai adauga ca aruncarea resturilor, de orice fel, pe geamul masinii mai are o implicatie care ma deranjeaza foarte mult. Gestul in sine creaza o puternica POLUARE VIZUALA.

 

Si ca sa ma leg de ceea ce am declarat la inceput, eu respect drepturile fumatului si ale fumatorilor, si am pretentia ca si acestia sa le respecte pe ale mele.

Share this post


Link to post

nu fumez in masina. e pacat de ea...

Share this post


Link to post

zack, tu postezi ca sa postezi, sau chiar ai ceva de spus la obiect? Nu e nici un concurs aici! Reciteste titlul topicului si incearca sa te cenzurezi.

Share this post


Link to post

o sting si-apoi de regula o arunc pe geam, rareori in scrumiera

asta e.. nu pastrez romania curata :)

(probabil e mai toxica tigara mea decat toate rablele de 30 ani care scot fum ca locomotiva cu aburi)

l-ati spanzurat pe sebian :)

mai sunt care nu fumeaza in masina.. m-am ales odata cu un scandalau de la taica-miu c-a gasit 'murdarita' scrumiera matizului cat atata :)

si fumega cateodata pina la 2 pachete pe zi, dar niciodata in masina

Share this post


Link to post

Fumator sunt, insa cu fumatul la volan o las mai moale, atat din cauza ca fumul intr-adevar pute in masina, cat si din cauza ca o mana este permanent ocupata cu tigarea, ochii sunt pe scrumul care sta sa cada...Insa in rarele ocazii in care apuc sa fumez in masina, in 90% din cazuri arunc tigarea pe strada :- . Stiu ca nu este civilizat, nu am nici o scuza pentru asta (si nici nu-mi caut), dar adevarul este ca asa procedez.

Edited by D3vill

Share this post


Link to post

Fumatul in sine este un gest de egoism in conditiile in care acum stim atat de multe despre felul in care fumul de tigara afecteaza pe toata lumea. Aruncarea mucului de tigara pe strada, din masina ca sofer sau din mana ca pieton, este doar o alta manifestare a egoismului de care dau dovada fumatorii. Iar in ceea ce priveste motivatia ca "pute in masina" mi se pare culmea egoismului, dupa ce ca fumezi si-ti bati joc de toti cei din jur, lasa-i sa se umple si de mucuri de tigara ca doar n-o sa puta la tine in masina.

 

Felicitari stimati fumatori !

Edited by remix

Share this post


Link to post

=)) Remix, always contra :dizzy:

Share this post


Link to post

Remix, daca ai fuma, nu ai fi atat de nervos :) Pe de alta parte, o fi un gest de egoism, dar asta nu inseamna ca un fumator este o persoana mai buna. Cine stie? Poate e criminal in serie :)

Share this post


Link to post

Incercati faza cu sticla mai baieti si o sa vedeti cat de fain ii!!Si suntem si civilizati!!! :) ))))...NU PUTE ABSOLUT DELOC IN MASINA!!!!

Share this post


Link to post

Da mai, da' sticla aia nu te deranjeaza vizual?

Share this post


Link to post

Da, dar v-ar deranja vizual numai pe VOI. Iar NOI n-am mai vedea noaptea chestii rosiatice zburand din masina din fata aiurea spre masina noastra ;) Eee, ce ziceti, merge?

Share this post


Link to post

Şi unde vărsaţi, mă rog, sticluţa cu par-fum, tot pe stradă?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...