Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Pastile Antistress

Recommended Posts

Cred ca nu sunt singurul de pe aici care s-a lovit de problema asta si probabil unii dintre voi au gasit si remedii. Pe mine m-ar interesa niste pastile antistress, ( nu ma intereseaza cat costa), insa sa fie de-o calitate buna si aici ma refer la faptul sa-si faca cu adevarat treaba. Da ..stiu o sa ma trimiteti la farmacie insa pe gagica aia o doare fix in pix si-mi poate da orice pastila si sa zica ca e super buna (nu numai la supt) :P .

Asa ca daca sunt persoane care au incercat asa ceva si au a avut efect ..sa ne anunte si pe noi aici (denumirea produsului, cat de bune sunt ...)

Share this post


Link to post

Da, eu am incercat acum cativa ani. Fix Anti-Stress le chema... Buba e ca erau cu valium... Totul era ok, eram calm deja, painea lui Dumnezeu... Luam una pe zi si totul era roz. Pana in ziua cand am uitat sa iau pilula... Am spart totul in jur!!! Usa de sticla de la camera (cu pumnul), sticle prin casa, tastatura prin pereti, si totul din nimic... Cum am luat iar pastila, iar eram calm... Si mi-am bagat picioarele pe romaneste...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

man, nu incerca tot felul de prostii... incearca sa-to organizezi viata astfel incat sa iti faci timp si pt relaxare... macar sambata dupa-masa incearca sa iesi in parc la o plimbare sau la iarba verde. nu te speria de frig, sa stii ca e ff relaxant sa TE PLIMBI pe jos...

Share this post


Link to post

De doua ori am apelat la Xanax in momente f dificile pentru mine si dupa o pastila eram zombi, nu imi mai trebuie. Recomandarea cu plimbarea este foarte buna, intotdeauna aduce relaxare. In momente tensionate fumez o tigara-doua si ma mai linistesc cat de cat.

 

Un stress-relief natural, sau o metoda de descarcare a nervilor caut si eu dar fara mare succes. :(

Share this post


Link to post

O bere. Remediul perfect :mrgreen:

Share this post


Link to post

Corecta faza cu plimbarea!!! Mi se mai intampla sa am draci... Si plec de nebun, si ma calmez in jumatate de km... Plus ca in timp ce merg imi pun ordine si la mansarda...

Share this post


Link to post

Sa nu luati Xanax...este foarte tare. Ajungi sa fii dependent de el. Am trecut si eu printr-o faza cand simteam nevoia de calmant, dar nu-mi facea bine.

Am luat cand am dat examenul auto...si am picat sala de doua ori cu 21, a trei-a oara nu am mai luat. Tremuram de emotii in sala, bifam casutele in zig-zag, dar am reusit.

Cand iei xanax, pur si simplu nu-ti mai pasa de nimic.

Mie nu au vrut sa-mi dea la farmacie fara reteta...

 

Un anti-stres care m-a ajutat pe mine a fost un amarat de modelino, pe care il stalceam in fel si chip, de nervi...pana m-am umplut toata de faina :) . Ar fi bine daca ai gasi ceva asemanator!

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

Ok .. sa ma fac inteles. De bere n-am nevoie ca ajuta doar pe moment ..de plimbari nici atat ca-mi sta capu' la altceva...de femeie m-am saturat (pe moment :P ).

Cat despre calm ..nene Viper, sunt o persoana f. calma insa agitata in interior :) .

Problema e ca de cca 2 ani stau intr-un stres continuu cu foarte putine pauze de relaxare ... si din cauza asta am ajuns sa-mi tremure dimineata mana pe cana de cafea ..si mi-e frica ca la 40 ani sa nu-mi tremure al draqului de tare.

Asa ca am hotarat urmatoarele .. cafea mai putina, tigari la fel si ... da .. mi-am bagat preavizu azi la firma unde lucrez ...sa se mai streseze si altii ca eu m-am saturat. Mai am nevoie de niste bobmbonele minune care sa ma faca sa ma simt relaxat cel putin o perioada dupa care sa las si bombonelele pe mai tarziu :)

 

bafta!

Share this post


Link to post

Iti recomand o partida de pescuit,dar in crescatorie ca altfel te enervezi si mai tare daca nu prinzi.Faza cu berea cade.E mult mai eficienta o suta de vodka.

Daca nici astea nu merg apeleaza la dictonul las-o ma ca mege asa adica nu mai da tot din tine ca sa-ti iasa treaba bine.

Si preferata mea:refuza cel putin o persoana pe zi.Sadismul relaxeaza.

Share this post


Link to post

Pai daca esti calm pe afara si fierbi pe dinauntru (mai stiu eu pe unul...) ai mai multe variante. Dar trebuie sa gasesti ceva care sa-ti descarce energia. Urmeaza variante (testate):

1. Fa un copil si scapi de stress... Asta e clar, uiti de stress-ul tau personal.

2. apuca-te de un sport mai dur (box, etc). sau ia-ti un sac de box si descarca-te pe el.

3. apuca-te de un sport care cere concentrare (pescuit, cum zicea mai sus Gigi, tir etc).

 

Lasa naibii alcoalele, tigarile si alte tampenii, ca nu mori fara ele!!! Io cum pot???

Share this post


Link to post

Tu spargi si darami :) )

Tigari nu servesc, cel mai bine ma asez la PC si omor niste inamici in delta force si in timpul asta rad o BRRC si aproape gata. Restul retetei de destresat este personala si nu se spune, dar voi sunteti baieti destepti si o intuiti ;)

Share this post


Link to post

Man, unde esti mai stresat: la scarbici sau acasa? Acasa poti scapa de stress cu:

- o pisicuta sau un catelus

- un acvariu

- o colivie cu 2 canari / papagali / sticleti

- aspirina saracului, din 2 in 2 zile

Primele 3 chestii de mai sus iti “responsabilizeaza” viata de acasa (sa le dai de mancare, sa-i speli, sa le faci curatenie etc.) adica iti ocupa timpul cu ingrijirea lor si uiti de problemele tale. Joaca cu un pisoi sau cu un catelus echivaleaza cu 100 de pastile de Xanax.

A patra chestie depinde de “putirinta” ta! :redface: :X

 

La scarbici incearca sa ai in jurul tau cateva elemente “naturale”: cateva pietricele (da, pietre!) de diferite culori, marimi, aspect etc. puse frumos intr-o scrumiera; o “craca” de 20-30 cm dintr-un copac, mai ciudata, cat mai intortocheata cu putinta; un cristal de cuart (costa cam mult dar te relaxeaza formele lui geometrice) etc. Tot ce inseamna “natural” te relaxeaza! In fiecare sambata sau duminica poti sa evadezi o ora intr-un parc (sau gradina zoologica, gradina botanica) si sa-ti incarci bateriile!

Sau, cel mai bine iti incarci full bateriile, pentru 50 de ani de-acum incolo, in zilele de destrabalare salbatica si creatie bahica multilateral dezvoltata de la Moeciu http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=6509

:drinkers: :tongue:

Later edit: cand faceam facultatea de care mi-am batut joc prin 1988-1989 foloseam Rudotel. Nu stiu daca mai exista pe piata dar ma calma etraordinar de bine in sesiuni! Si nu cred ca (,) crea dependenta!

Edited by florinbad

Share this post


Link to post
Later edit: cand faceam facultatea de care mi-am batut joc prin 1988-1989 foloseam Rudotel. Nu stiu daca mai exista pe piata dar ma calma etraordinar de bine in sesiuni! Si nu cred ca (,) crea dependenta!

Medicamentul asta se elibereaza doar pe baza numelui din buletin.Obligatoriu C.V.Tudor

Share this post


Link to post

Da, se mai foloseste si acum, dar numai cu reteta.

 

Cum am uitat oare chestia care ma rupe cel mai bine de lume (dupa copil si familie, desigur!)? Automodelismul!!! Uiti de toate, esti prea scufundat in minunile tehnicii miniaturale. Apoi incepi sa te dai, si vrei competitie, etc etc. Merita!

Share this post


Link to post

Mie mi s-a recomandat Xanax. Insa nu mi-a spus nimeni ca nu trebuie sa il iau inainte sa conduc. De abia dupa ce mi-am dat seama ca nu mai aveam deloc frica de a intra in alte masini sau pietoni sau ... am renuntat la el. :)

Share this post


Link to post

Niciodata nu am luat asa ceva !

Eu ma relaxez destul de mult la volan !Cand am mai avut momente mai naspa luam masina si plecam unde vedeam !

A bine si normal o vodca...maxim2...lazi :D

Share this post


Link to post

Da, buna idee. Si eu am facut asta odata si m-am oprit cu masina in poarta. Asta = vodca + masina.

Share this post


Link to post

Si la mine au fost combinatii whisky+bere+volan...A vrut sotia sa ma convinga sa lasam masina si sa mergem pe jos (erau doar 10 min), dar orgoliosul din mine...

Pe de alta parte cand sunt stresat bag somn de voie...mi se intampla cateodata sa dorm si 12 ore neintrerupt...si ma trezesc beton!

Sunt contra pastilelor! Mai bine actionez asupra subconstientului!

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

@lucian79.. bine ar fi sa rezolvi cauza nu efectul..

Share this post


Link to post
De doua ori am apelat la Xanax in momente f dificile pentru mine si dupa o pastila eram zombi, nu imi mai trebuie.

Xanax-ul se da la dilimake, cand ti-au plecat piticii de acasa. Dupa el nu se conduce, se sta in casa sau in imprejurimi, de preferat in supraveghere. In combinatie cu alcool e de Mutu. Nu luati singuri prapastii din astea, doar la recomandare expresa si cu mare retinere ptr. ca unii doftori au inceput sa faca abuz inconstient din recomnadarea lui.

Insa ma intreb, au uitat romanii de cea mai buna pastila, panaceul universal, SEXul ?

Share this post


Link to post

bravo toline...io n-aveam coraj s-o spun, ca parca vad ca incepea bascalia

Share this post


Link to post
@lucian79.. bine ar fi sa rezolvi cauza nu efectul..

Pai asta ar fi cea mai buna pilula, dar ne-ai mai zis ca n-ai cum s-o folosesti.

Eu am "folosit-o" acum o luna-doua si de atunci ma simt excelent.

In rest iti recomand ca si gigikent o partida de pescuit (doar cu el ma duceam la pescuit) si iti spun ca te ajuta foarte mult, nasol e ca s-a cam lasat frig de-acum si nu prea mai merge.

La pastile e bine sa nu faci abuz, nici la altele, eu de exemplu nu pot sa le folosesc, mai rau imi fac, mai degraba ma deprima efectul (mie imi place sa fiu in priza continua, asa ca nu suport sa fiu baut/tranchilizat).

Ar mai fi o solutie: dute la agatat, eventual fara sa stie prietena. :D E foarte relaxant :X (recunosc ca si de asta ma simt mai bine in ultimul timp).

Share this post


Link to post

Xanax mi-a fost recomandat de doftor. Cica nu a iesit bine scannarea la motorash.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...