Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

cit consuma espero cu motor de 2000cm?

Recommended Posts

cunoaste cineva detalii despre consum?

Share this post


Link to post

din cate cunosc eu un esperache de 2000 iti ia 14-15l/100 in oras si un 9.5-10 la drum intins...parerea mea... :lol:

Share this post


Link to post

mai e parere(presupunere) sau e auzita de la cineva care are?

Share this post


Link to post

asteapta si tu sa treaca uichendul ca baietii intra majoritatea de la birou...

Share this post


Link to post

Iuzere, nu presupune şi tu în stilul dulce românesc, că nu e aşa. Din ce-am citit eu pe forumurile străine înainte de-a-mi cumpăra maşina, 2.0 consumă aproximativ la fel cu 1.8, ba (culmea) în unele cazuri chiar oleacă mai puţin.

 

:P

Share this post


Link to post

Bre, la asta m-am si gindit... :lol: ...a mea atit consuma...dar eu am si cutie automata...

 

 

BTW...nu sunt roman decat cu cetatenia...sunt grec de la Thessaloniki

Share this post


Link to post

Un espero de 2000 consuma intre unul de 1.8 si 1.5.Adica 11.7 in oras(asa zice cartea).Acu' toata lumea care are nubira I de 2000 zice ca sare in 15 consumul.Sau leganza de 2000 care cica sare in 18(urban ma refer).

Share this post


Link to post

Cam mult... Deh, traiul bine cu cheltuiala se tine (sau cam asa ceva...)

 

 

Motoare imbatranite (vechi de conceptie)... Parerea mea...

 

La ora actuala (Sau acum 5-6 ani) nu se mai consuma peste 10% nici la motor de 2000.

 

Parerea mea, care este...

Share this post


Link to post

Parerea ta e un pic gresita... Uita-te la masini din 2002 cu motoare de 1.6 sau 1.8 si vezi cat consuma in oras...

Share this post


Link to post

am si eu un espero de 2.0 varianta Luxus...si consuma in jur de 17-18 in oras...asta inainte sa0i schimb injectoarele..acum astept sa vad rezultatele

Share this post


Link to post

18 ?!?! Schimbat injectoare ?!?! Cum ai măsurat consumul ăsta, că e imens, se potriveşte unui motor de cam 4000 cmc.

Share this post


Link to post
am si eu un espero de 2.0 varianta Luxus...si consuma in jur de 17-18 in oras...asta inainte sa0i schimb injectoarele..acum astept sa vad rezultatele

Ce varianta????cati cai?fuge?ce are in plus fata de ale noastre?are piele?

Share this post


Link to post

atata consuma inainte sa-i schimb injectoarele...si sa constat ca nu aveam catalizatorul, deci sonda Lambda analiza????...acum urmeaza sa vad noile rezultate...in rest masina este super

 

are piele, bordul cu imitatie de lemn, si are 105 CP

 

varianta este Espero 2.0 Luxus

 

VIPER: ti-am unit ultimele 3 mesaje. Foloseste te rog butonul modifica daca adaugi ceva la un mesaj si tu esti ultimul care a scris...

 

mersi mult...este mai greu la inceput

Share this post


Link to post

bogdan acum cit iti consuma?.....dupa ce ti-ai bibilit injectoarele????

Share this post


Link to post

acum dupa toata "bibileala" mi-a consumat la dus pana la Buzau, fara sa depasesc 120...4,8 - 4,9...iar la intoarcere cand am largato pana la 140 si m-a prins si furtuna cu torentiala + grindina si nu am putu depasi 20 - 30 km/ora...mi-a consumat 6.4 - 6.6 deci eu zic ca stau bine...acum mai ramane de vazut in oras

==========================

cum reusesti sa scrii in acelasi mesaj...eu sunt cam nou pe acest site si nu prea ma descurc

=======================================

si cum ar trebui sa fac daca vreau sa raspund la un anumit mesaj???

Share this post


Link to post

mai bogdan, nu-i prea putin 4,8...4,9 pt 2000cc? 8)

nu te superi daca nu te cred, da? :?

oricum astept de la tine un consum pe mai multi km rulati.

multam

Share this post


Link to post
==========================

cum reusesti sa scrii in  acelasi mesaj...eu sunt cam nou pe acest site si nu prea ma descurc

=======================================

si cum ar trebui sa fac daca vreau sa raspund la un anumit mesaj???

 

Pentru a scrie in acelasi mesaj al tau, ai in dreapta su un buton "modifica", apesi pe el si iti poti edita mesajul

 

Pentru a raspunde la un anumit mesaj al altui user, apesi butonul din dreapta sus pe care scrie "citeaza" si stergi tot ce nu te intereseaza, avind grija sa pastrezi

 

brusli, nu e chiar imposibil ... conteaza curba de consum, daca are o inflexiune in zona de turatie corespunzatoare vitezei de 90-100-110 km/h in tr.V, se poate ... e drept ca e cam FOARTE putin cit i-a luat lui Bogdan ...

Share this post


Link to post
acum dupa toata "bibileala" mi-a consumat la dus pana la Buzau, fara sa depasesc 120...4,8 - 4,9...iar la intoarcere cand am largato pana la 140 si m-a prins si furtuna cu torentiala + grindina si nu am putu depasi 20 - 30 km/ora...mi-a consumat 6.4 - 6.6 deci eu zic ca stau bine...acum mai ramane de vazut in oras

==========================

cum reusesti sa scrii in  acelasi mesaj...eu sunt cam nou pe acest site si nu prea ma descurc

=======================================

si cum ar trebui sa fac daca vreau sa raspund la un anumit mesaj???

Wow. Cam mic consumul. Mie imi ia undeva la 8-9 in afara. 4,8 - 4,9 mi se pare incredibil. Sa ne zici si in oras.

Share this post


Link to post

si de matiz e chinuit. mai degraba motor de tico si ala bine reglat

Share this post


Link to post

Astazi plec din nou la drum lung si o sa-ti zic care este treaba cu consumul...dar dupa ultimile analize...inclusiv un drum de 3.000km dus-intors pana in Grecia ...consumul ar arata cam asa

afara oras...<120...cu are pana in 6%

....>120...(160 - 180) undeva in jur de 8-9%

in oras cu aer < 13%

 

in rest vrrrrreau si eu un eleron, din alea cu "beculete" de la un cap la altul

 

Salut

Share this post


Link to post

Mda, se pare ca iti consuma exact cum ar trebui. In afara probabil ca iti ia putin mai mult, dar e greu sa fii obiectiv la consum, depinde cat de "plin" e plinul facut. Am avut si eu probleme de genul asta.

In alta ordine de idei eu sunt curios de altceva. Ai condus Espero de 1.8? Sau 1.5? Ca sunt tare curios cum e ala de 2.0 comparativ ca performante si dinamica. Zi-ne si noua impresii. Eventual schimbam numele topicului in "Espero 2.0, impresii". Eu initial voiam sa imi iau unul de-asta de 2L. Dar nu se prea gasesc la noi. Pacat. Poate cand o sa mai treaca ceva vreme peste motorul asta o sa mi-l schimb cu unul mai potent, poate unul de nubira de 2000 (am inteles ca sunt altele decat pe Espero, au vreo 120 cai nu 105).

Share this post


Link to post

mie mi se pare un pic cam exagerata partea cu consumul.fara suparare bogdan.nu pot sa cred.in rest m-ar (ne-ar) interesa detalii tehnice,impresii,performante,povesti "pescaresti" despre espero de 2 litri.nu am avut "inca" placerea sa ma dau cu unul din ala. :shock:

Share this post


Link to post
Mda, se pare ca iti consuma exact cum ar trebui. In afara probabil ca iti ia putin mai mult, dar e greu sa fii obiectiv la consum, depinde cat de "plin" e plinul facut. Am avut si eu probleme de genul asta.

In alta ordine de idei eu sunt curios de altceva. Ai condus Espero de 1.8? Sau 1.5? Ca sunt tare curios cum e ala de 2.0 comparativ ca performante si dinamica. Zi-ne si noua impresii. Eventual schimbam numele topicului in "Espero 2.0, impresii". Eu initial voiam sa imi iau unul de-asta de 2L. Dar nu se prea gasesc la noi. Pacat. Poate cand o sa mai treaca ceva vreme peste motorul asta o sa mi-l schimb cu unul mai potent, poate unul de nubira de 2000 (am inteles ca sunt altele decat pe Espero, au vreo 120 cai nu 105).

Share this post


Link to post
cu cel de 1.8 nu am mers, cu cel de 1.5 am mers 1 an de zile si tot ce pot sa-ti spun este ca la viteze mai mari si AC cuplat daca vrei sa depasesti nu prea mai are forta...in rest daca vrei sa cumperi unu de 2.0 litri intra pe Autovit si o sa-l gasesti pe al meu...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...