Jump to content
Sign in to follow this  
ediblue

Pot Sa Ajung Director?

Recommended Posts

Salut,

As avea si eu o intrebare mai neobisnuita...directorul tehnic de la mine si-a dat demisia...a gasit ceva mai bun. Credeti ca e o mutare buna daca as discuta cu directorul general sa ma propuna pe mine director tehnic? Sau sa astept ca ei singuri sa ia o decizie?

Si actualul a fost numit director tehnic cand era cu mine in acelasi departament si avea acceasi functie...

Share this post


Link to post

Daca simti ca palaria nu-i prea mare pt. tine, go for it!

Share this post


Link to post

Pai... depinde de Directorul General... Daca e un om fair, incearca sa-i dai de inteles fara a te lingusi. Daca nu e, da-l in masa de post.

Eu nu accept varianta cu lingusitul...

Share this post


Link to post

Daca vorbiti de director sa inteleg ca e ceva pe la stat nu?

Share this post


Link to post
.. daca as discuta cu directorul general sa ma propuna pe mine director tehnic?

Sa iei in calcul si refuzul+eventualele consecinte.

Share this post


Link to post

Daca sti sa "vorbesti", nu ai ce pierde, ba dimpotriva.

Altfel, mai bine "taci".

Gandeste-te bine si... succes!

Share this post


Link to post

Poti sa ajungi si Presedinte, e o tara libera! :D

Share this post


Link to post

Mai io ma gandeam sa ajung general...fara director ...s-o mai putea? :-?

Share this post


Link to post

Daca-as fi pentru o zi Presedinte...

Share this post


Link to post

nu e o firma de stat, e o firma particulara si de obicei promovarea se face pe rezultate din interior. asa ar mai fi 2 colegi cu acceasi functie ca mine care ar putea fi numiti...Intrebarea era daca ar fi bine sa ma duc sa ma propun singur ?!

Share this post


Link to post

Pai io cred ca tu sti cel mai bine, ca dintre cei prezenti, esti singurul care il cunoaste pe director. Io nu m-as propune singur, pentru ca stii cum e cu lauda de sine, si oricum cred ca omul are deja idee despre ce are de facut in perioada urmatoare in legatura cu postul vacant. Pe de alta parte, s-ar putea sa iti para rau ca nu te-ai dus, in cazul in care il alege pe unul din ceilalti doi... Oricum, revin la ce am zis la inceput, tu sti cel mai bine cum e omul si care ar fi cea mai buna abordare... Bafta mare si sa te vedem director tehnic :) >-

Share this post


Link to post

in general nu e bine: "EU ma propun pe MINE"

in particular.. depinde de relatia cu seriful mai mult decat de 'CAPACITATEA' ta

 

dupa cum formulezi intrebarea.. sfatul meu e sa stai in banca ta

 

scuze :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

0eu i-as lasa mana libera directorului general..

nu e bine sa vi cu autopropunerea..

cel mai bine cred ca e sa faci pe responsabilul, sa te gandesti ca nu e numai o functie , ci si o responsabilitate..

daca te propui tu, da nasom

daca esti numit, denota o oarecare incredere in capacitatea ta..

asteapta si vei vedea, chiar daca nu esti numit acum, vine si randul tau

Share this post


Link to post

Cel mai bine, vii un pic mai repede dimineatza, si te instalezi complet in biroul raposatului. Nu cred ca se mai chinuie cineva sa te miste, ar fi prea mare deranjul :D .

A si sa nu uit: iti pui si ecuson cu Director Tehnic si pui footer la mailuri Tehnical Manager, etc.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post
nu e o firma de stat, e o firma particulara si de obicei promovarea se face pe rezultate din interior. asa ar mai fi 2 colegi cu acceasi functie ca mine care ar putea fi numiti...Intrebarea era daca ar fi bine sa ma duc sa ma propun singur ?!

 

NU. Orice transfer de responsabilitate se face cu probleme si acelea se var sparge in capul tau. Numai ca daca te propui, lumea tinde sa uite ca acele probleme sunt de neevitat si o sa ti le atribuie.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa fi director tehnic fi pregatit sa raspunzi la intrebarea 'Ce ai face tu in plus fata de ce s-a facut pina acum si cum vei imbunatatii activitatea firmei in viitor?' Sau pe scurt, io daca as fi director general te-as intreba 'De ce sa te pun pe tine director?' si as astepta un raspuns referitor la intrebarea de sus. Ca esti tu mai vechi in firma asta nu conteaza. Asa ca pregatestete pt. aceasta intrebare.

Oricum du-te si discuta treaba asta. Chiar daca nu te va pune director ai de cistigat: vei afla ce parere are lumea despre prestatia ta in firma si chiar daca pune pe altcineva, daca vei raspunde bine la intrebarea de mai sus directorul general o sa zica 'ia uite mai ce tare e tipu' asta! '

 

Toate cele de mai sus sint din iecsperienta :) mea de interviuri/avansari.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Eu am de gand sa ma propun in sensul ca sund disponibil sa imi asum responsabilitatea si sa preiau toate activitatile vechiului director, in plus am de gand sa imbunatatesc eficienta, echipa, etc etc...Am multe in minte, si stiu ce sa zic.

Ideea de a ma autopropune, vine si in intampinarea nevoii, si anumea accea de a gasi pe cineva...Probabil ca managerul general deja are pe cineva in minte, poate nu...eu zic ca il ajut sa ia mai usor o decizie...poate...

Functia nu e cine stie ce, dar e un progres..

Share this post


Link to post

ca-n militie.. functia bate gradul

Share this post


Link to post
sund disponibil sa imi asum responsabilitatea si sa preiau toate activitatile vechiului director...

 

Wrong emphasis !!!!! Nimeni nu da un ban pe fraza cu care ti-ai inceput discursul. Si deja ai o bila neagra daca incepi asa. Cu fraza asta o sa inceapa toti care doresc postul asta. Si probabil deja i s-a acrit directorului sa o auda.

Repet: 'Ce ai face tu in plus fata de ce s-a facut pina acum si cum vei imbunatatii activitatea firmei in viitor? Cu asta tre' sa incepi cu argumente solide.

 

Si inca un tip important: ai 20 sec (din teoria interviului am luat acest interval de timp) sa incepi si sa captezi atentia directorului respectiv. Daca nu ai facut asta in 20 sec, restul nu prea mai conteaza.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

fazele "este":

1. angajat de jos (mai nou se spune 'entri') - hau hau, da sa traiti, sigur sefu, etc

2. mic sefulet (se ajunge si prin suflatul in ureche, o mica pîra nevinovata, un mic stat peste program, o atentie, etc)

3. mic 'directoras' de aici incepe greul (trebe' lucrat seful al mare), mancatorimea creste, "nu am mama nu am tata", cearcane, incrancenare, inceput de urlat la 'subalterni'

4. director general (i-am mancat pe toti!!!!) (respiratie grea, burta mare, privire superioara)

 

ps. e drept ca mai pot fi trepte intermediare

 

hehe, just joke :thumbl:

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mai edi cel albastru,

Daca zici ca sti ce sa spui (in fond tu raspunzi pentru ceea ce spui) si daca esti hotarat, du-te si vorbeste si nu mai pierde timpul. Pana te sucesti si te invartesti si ceri zece pareri, oportunitatea trece. Ori crezi tu ca poate sa inteleaga careva din doua-trei vorbe exact cum stau chestiile la tine in firma.

Zau asa, daca vrei si daca simti ca poti, da-i drumu'! Doar n-o sa-ti taie popa limba?!

Share this post


Link to post

Cum am zis mai sus, eu nu m-as autopropune. E adevarat, responsabilitatile pe care le am acum sunt putin prea mult pentru mine si am o tendinta naturala de a fugi de cat se poate din ele.

Oricum... daca ar fi as baga o faza de genul: stiu cum as putea sa fac ca procesul x sa fie imbunatatit cu y%. pentru asta nu ne trebuie decat x ceva sau ... Cu alte cuvinte i-as da un 'taste' of what can i do.

Share this post


Link to post

Acum depinde de firma unde lucrezi .. de obicei in firmele micute functiile astea apar numai pe CM ca indatoririle is altele. daca firma are un management eficient atunci da ..merita sa mergi si sa-i spui verde-n fata ce vrei si responsabilitatile pe care ti le poti asuma. Vezi sa nu iei teapa sa te bage tehnical manager da sa faci aceeasi treaba ca si pina acuma :) . Ptr functiile astea iti trebuie caracter si personalitate + experienta. Daca crezi ca le ai .. nu ezita ..spune-i clar si raspicat ce vrei.

BAFTA!!!

Share this post


Link to post

@ediblue si pana la urma ai reusit? :) mai bine zis ce ai facut?

Share this post


Link to post

Eu cred ca va fi numit dir. tehnic ala dintre voi trei care are un subaltern indeajuns de pregatit sa-i preia indatoririle. Seful tau actual nu se intreaba acum doar pe cine sa puna director tehnic, ci si pe cine sa puna in locul noului avansat.

Cum ar veni, daca vrei sa fii avansat este bine sa-ti pregatesti din timp un inlocuitor. Suna aiurea si stiu ca e cam greu sa iei un subaltern si sa-l inveti cam tot ce stii tu, dar asta este o realitate.

 

Ca o parere personala, nu te autopropune. Risti prea mult, iar daca esti refuzat, si se afla asta printre colegi, o sa fii vazut drept "carieristul" care e in stare sa calce pe cadavre. Nu mai spun ca vor fi multi dintre colegi care se vor bucura.

 

Si mai retine o chestie: daca vei fi numit, iti va creste numarul dusmanilor in firma. Bafta.

Edited by florinzanc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...