Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Computer de bord la CheWoo-uri

Recommended Posts

Pun si eu o intrebare...poate s-a mai discutat... Lacetti are computer de bord?

Share this post


Link to post

Nu, nu are.

Share this post


Link to post

Cred ca GM cam vrea sa ascunda ceva...consum, parametri...din pagina lor reiese ca nici Evanda nu are computer de bord...Sau s-au gandit la pret? Oricum, consider ca era bine macar daca-l treceau la "Optionale"...

Share this post


Link to post

Fii serios. Cum sa ascunzi consumul? Crezi ca se furiseaza masina noaptea si isi pune benzina? Daca vrei sa ascunzi consumul pui BC si il pui sa arate ce vrei tu.

Share this post


Link to post

De acord. Masina arata super, am reusit sa vad si eu una in 5 usi prin Slatina...Ma gandeam ca GM vrea sa ascunda consumul instantaneu... ceea ce ar arata cumva faptul ca totusi motoarele de pe Lacetti nu au evoluat prea mult fata de cele de pe Nubira...Parerea mea! Oricum, Lacetti SW e, pentru acum, masina visurilor mele...Astept noul model Lacetti SW 2 (sau cum se va numi el) din 2008, ca pana atunci am de gand "ma trag" cu Nubirica (eu zic ca la 8-10 ani un Daewoo trebuie sa se pensioneze, cel putin din motive legate de design).

Share this post


Link to post

Nu ai de ce sa ascunzi consumul instantaneu. Oricum, acela nu este foarte important (instantaneu, remember! :) ). Nu au pus ca.. nu e nevoie. Ai masina, merge, nu se strica... nu ai nevoie de un gadget care sa te convinga sa o cumperi. Este o masina (relativ) simpla si robusta.

 

Ok, te asteptam sa ne prezinti masina ta :)

Share this post


Link to post

[OFF TOPIC] Imi place sa cred ca forumul va mai fiinta in 2008 si imi place sa cred ca GM va mai exista si va mai face o masina ca Lacetti atunci...si ca nu imi voi schimba orientarile auto...

[ON TOPIC] Din p.d.v. estetic, Lacetti SW arata la fel de bine ca Peugeot 407 SW (bine, aia e cam avion...)...Eu am fost intotdeauna adeptul break-urilor, considerandu-le elegante... Inainte de Nubira am avut o Dacie Break din '98 si mi se parea superba fata de berlina...La Nubi n-a fost sa fie Wagon...

(again) [OFF TOPIC] Credeti ca ar fi util un topic sau ceva prin care sa ne prezentam masinile cu care ne mandrim atata? Si sa ne prezentam si masinile de vis?

Share this post


Link to post

E drept că nu are computer de bord. Şi dacă ar avea cu ce m-ar ajuta ? Maşina tot atât consumă . Eu sunt foarte mulţumit şi fără aceste gadget-uri care iau ochii pentru că nu m-ar ajuta cu nimic .

Share this post


Link to post

Da, siiiigur ca da... Nu te-ar ajuta la nimic... ca si geamuri electrice, abs, airbag, etc. Pt fiecare putem gasi o explicatie prin care demonstram ca nu e utila...

Nu are dar asta nu cred ca faptul ca nu are computer de bord e un argument pt care sa nu iei masina... E doar un minus...

Share this post


Link to post

Ba mie-mi lipseste foarte mult computerul de bord pe Kalos (de fapt confortul mai bun al suspensiei din Logan si computerul de bord). Dar decat o vopsea proasta, mai bine fara computer de bord! Nu inteleg, i-ar mai fi costat 30-40 euro...

Share this post


Link to post

Poate nu au vrut sa puna unul de mantuiala. :P

 

Oricum, icea e Lacetti. Kalos e dincolo!

Share this post


Link to post
Oricum, icea e Lacetti. Kalos e dincolo!

 

La Lacetti e si mai grav, masina are alte pretentii! Sau nu? Macar in echiparile cele mai scumpe l-ar fi putut introduce. Au imbracat volanul in piele, au pus comenzi audio pe volan da' un amarat de computer de bord n-a mai avut loc...

Share this post


Link to post

Pentru ce??? Asta e marea intrebare?

Cate 'americane' ai vazut cu BC? Cate 'coreene' ai vazut cu BC?

Share this post


Link to post

Pentru ca e foarte placut sa stii exact cata benzina ai halit, sa poti calcula cu o marja de 5 km cat iti mai ajunge benzina, sa-ti poti adapta stilul de conducere de la sportiv la economic. N-am vazut la coreene sau americane, da' am vazut la nemtesti, care, zic eu, merita mai multa atentie.

Share this post


Link to post

Asa cum ati zis si voi, in bani putini (nu stiu exact cat o fi BC-ul) se obtine mult (mai ales d.p.d.v. comercial, ca si la Logan cand au vazut oamenii BC, au zis "nene, super masina"!). Cum zice si saruman, un consum instantaneu care sa te ajute sa inveti cum se merge economicos n-ar fi rau... Dar asta e, masina vine de pe alte meleaguri cu alte obiceiuri

Share this post


Link to post

Mă rog după pretenţiile fiecăruia . #-o

Eu merg şi cu un logan şi sincer nu ştiu dacă am apăsat de 5 ori butonul să văd cât haleşte. Eu îmi cunosc stilul şi greutatea piciorului şi nu am probleme. Dacă ar fi vorba de ceva cu adevărat util la lacetti-ul meu aş schimba airbagul pentru că nu poţi claxona decât de pe extremităţile volanului. Asta e frustrant dacă ai avut cielo înainte.

:-W . Deci mie nu mi-ar schimba viaţa deloc BC ul,s-ar pune praful pe el şi atât (nu că mă dau banii de benzină afară din casă). Într-adevăr lucrurile enumerate de alx ca abs-ul şi AC-ul le găsesc necesare., nu indispensabile dar necesare.

Share this post


Link to post

Hai sa fim seriosi. Computer de bord ar vrea toata lumea. Ca-i util, ca da bine (cu cat e mai mare, mai albastru si mai vizibil din-afara, cah... invidia din mine), oricum l-am vrea. Altfel, ajungem s ne intrebam la ce e bun kilometrajul. Da, stiu! O impartire poate sa faca (aproape) oricine, dar sa masori distanta cu ruleta alergand dupa masina e mai greu.

 

Povestea e cu politicile de firma. Nu uitati ca avem de-a face cu GM. Cred ca sunteti la curent cu topicele la zi. Tocmai se discuta de Astra H (cu Viper cu tot). Pai, nu credeti ca ar trebui sa fie o oaresce diferenta intre fratele "mijlociu" (as pastra o rezerva pentru cel mare) si mezin? Adica, vreti sa aibe toti... motz?

Share this post


Link to post

Mai, nu criticati o chestie pe care nu ati studiat-o...

Computerul de bord iti spune multe chestii daca stii sa le interpretezi. Iti spune cum se simte motorul cel mai bine sa accelerezi, cand e in sarcina, cand nu e, cand ai bagat o benzina mai proasta, etc. Dupa mine e un accesoriu indispensabil pentru un pasionat al sofatului, nu pentru oricine. De exemplu, lui maica-mea nu-i foloseste la nimic... ;)

Iti mai spune, de ex, cata benzina mai ai in rezervor, in litri.

 

Cu ajutorul lui am descoperit ca portiunea Ploiesti Campina este in panta astfel ca la dus urci si la intors cobori. La fel si cu A1 si o particica din A2.

 

Nu este exact, are o eroare de 0.2l in plus, cel putin cel de pe logan. La modus nu am apucat sa-l verific dar la logan l-am verificat de vreo 5-6 ori deci ma pot baza pe el. Ma refer aici la consumul mediu caci consumul instantaneu este doar un indicator, nu trebuie luat adliteram.

 

Parerea mea este ca la kalos si la lacetti nu au pus un computador de bord din... lipsa de spatiu. Adica ar fi trebuit modificat bordul si nu se incadra in "dizain"...

 

@satori: mai toate masinile mai evoluate au BC. De ex, ca vorbisi de masini din US, stii ca inca de prin 93-94 Grand Cherokee are BC?

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Ok, reformulez: cate masini IEFTINE stii in grupul GM avand BC?

 

PS: Logan este o exceptie. Nu numai in in privinta BC.

Share this post


Link to post

pai cine a zis ca lacetti e "eftina"? la cati 13-14k costa, la renault de ex, exista BC. Ah, scuze, ai zis GM. Pai ia sa vedem: Opeluri si... aaahh...hmmm nu prea mai tin minte de ultima data cand m-am plimbat cu Cadillac, Buick sau Oldsmobile dar precis au si alea...

Share this post


Link to post

My 2 eurocents: nu au pus pentru ca nu au avut inainte asa ceva, nu au inclus in proiect, si ... nu-i intereseaza. Computerul de bord e pentru europenii economicosi, care calculeaza ultima picatura de benzina, si pentru care 1 litru in plus la consum conteaza. Nu neg c-ar fi fost haios "sa fie", pentru ca la urma urmei era o chestie in plus, si de obicei ce e in plus nu strica; dar cred ca s-ar fi intamplat precum un telefon mobil cu 'jde mii de functii: iti mananca timpul in primele zile, dar pana la urma le lasi balta si folosesti unealta pentru scopul pentru care-ai achizitionat-o.

Share this post


Link to post

nu e ca mobilul cu jdemii de functii pt ca eu, dupa 1 an, il folosesc zilnic si permanent. altii nu stiu cum sunt dar eu il folosesc

Share this post


Link to post
europenii economicosi
dupa 1 an, il folosesc zilnic si permanent

 

QED. N-o lua ca pe o jignire. Acum, daca venea vorba de accelerometru si computer de bord cu iesire RS232 sub bord si protocol open, era altceva :)

Share this post


Link to post

Nu numai la Chevi (Daewoo) aka GM nu exista BC... ci si la masini europene (gandite in europa) si masini care se respecta. Cum comentati faptul ca la Ford Fiesta (ultimul model) nu exista computer de bord??? Si asta chiar si pentru varianta GHIA, varianta de varf!!!

Acum ALX am si eu o intrebare: cu ce te ajuta daca stii cati L (exact, de pe ecranul BC) mai ai in rezervor, cand daca cunosti masina poti spune acelasi lucru dupa indicator (marja de +-2 litri) ??? Sa nu-mi spui ca da.. dar mai pot sa merg x km... pentru ca si cu acei x km in plus sau in minus tot aceeasi destinatie o ai... adica BENZINARIA. A.. si tu nu stii ca nu face bine la pompa de benzina/motorina sa mergi pe vapori??? adica oricum ai luao tot nu stai pana mai ai 1L si te duci sa pui benzina.

Consumul instantaneu cu ce ne ajuta??? sa stam cu ochii pe el in loc sa fim atenti la trafic? Sa-ti spun ca la drum lung de obicei arunc o privire pe bord la 30 - 40 km (inafara de vitezometru) ??? Sincer? nu ai nevoie de BC ca sa-ti dai seama ca drumul e in usoara urcare sau usoara coborare... simti si tu ca masina trage mai greu. Cunosc oameni cu masini care au BC de mult timp si nu il folosesc chiar daca in momentul cand si-au cumparat masina au dat bani pe el, ca optional...

 

Un BC daca nu e pe masina e o.k., nu e ceva indispensabil, un lucru hotarator pentru a te face sa cumperi sau nu o masina.

Coreeni (Chevi) insa au pus pe Lacetti alte jucarele: stergatoare automate (senzori de ploaie), directie asistata electrohidraulic si sensibila la viteza (e cazul CDX-urilor) si sincer, daca BC ar fi optional eu unul nu l-as cumpara.

Share this post


Link to post

Ba pe mine faptul ca Fiesta nu are BC m-a facut sa o scot din lista de potentiale achizitii pentru ai mei. La fel si Astra Classic. Amandoua masinile mi se par super dar lipsa BC pentru mine e inacceptabila.

 

Te ajuta sa stii exact cum se simte motorul la anumite viteze/turatii , sa iti dai seama ca tii masina la turatii gresite. Poti sa mergi subturat si sa crezi ca asa se simte masina mai bine dar sa te rupa la consum, pentru ca ei nu-i plac turatiile respective.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...