Jump to content
Sign in to follow this  
Illuminati

Zgomot puternic la acceleratie

Recommended Posts

nu stiu daca e bine sa postez aici..da am o nelamurire legata de un troncanit. Problema e urmatoarea, cand demarez mai in forta, se aude un troncanit destul de puternic. Asta se intampla numai in treapta I, si numai cand accelerez mai puternic. De asemenea, un zgomot asemanator se aude si cand merg cu spatele (nu mereu si nu asa puternic). E o problema? sa ma impacientez, sau se rezolva? Nu era asa la inceput..zgomotul a inceput sa apara pe parcurs. de abia am 400 de km.

Share this post


Link to post

De unde pare a fi? Se simte in volan? Se simte in schimbator?

Share this post


Link to post

nu se simte in volan si pare a fi de dedesuptul masinii

Share this post


Link to post

Hai la o intalnire sa aud si eu.

 

Ai cumva scut pe ea?

Share this post


Link to post

nu am scut..(deocamdata) unde gasesc detalii despre intalniri? Sambata plec pt 2 saptamani in Anglia...ma gandeam sa ma duc oricum la service cand revin.

Share this post


Link to post

asta vroiam sa zic si eu... scutul atinge de motor?

Share this post


Link to post

Intalnirea are loc in fiecare joi, la 8 ('til lasta client) la Sala Polivalenta. Deci ai putea sa vii saptamana asta.

 

Ok, scut eliminat.

Face de fiecare data? Este un singur bum sau o succesiune de zgomote?

Share this post


Link to post

face de fiecare data cand accelerez puternic, e un singur bum

Share this post


Link to post

Prin accelerat puternic se intelege cumva eliberarea brusca a ambreiajului?

 

Sa zicem, la 1500rpm, in mers, si apesi brusc? Face?

Share this post


Link to post
Prin accelerat puternic se intelege cumva eliberarea brusca a ambreiajului?

 

Sa zicem, la 1500rpm, in mers, si apesi brusc? Face?

accelerat puternic inseamna apasat pe pedala de acceleratie barbateste (2000-3000 rpm) in general la plecarea de pe loc, nu in mers (la stopuri..deh) fara a lua in calcul ambreiajul (face zgomot oricum i-as da drumul)

Share this post


Link to post

Incearca pe loc. Nu cumva loveste toba de scutul termic?

Desi nu asa ar suna un asemenea eveniment. :(

Share this post


Link to post

Eu as zice ca e din "jocul" ambreiaj-acceleratie.

"de fiecare data cand accelerez(i) puternic" e o problema sa mai sincronizezi cele doua pedale. Si asta e valabil cam la orice masina. Ca veni vorba, dincolo de cei 400 Km, cati Km de sofat ai, Illuminati (no ofence)?

Share this post


Link to post

no ofence taken..am carnet de 5 ani si km...nu stiu ~10k (nu ca ar trebui sa ma justific), pe mai multe masini (dacia Berlina, Solenza, Cielo si Nissan Primera, si pana acum nu am intalnit asa ceva la nici o masina)

Share this post


Link to post

Face sau nu zgomotul respectiv pe loc?

Share this post


Link to post

nu..pe loc nu face nici un zgomot anormal..tre sa fie si ambreiajul implicat ca sa faca zgomot. NU ERA LA INCEPUT ZGOMOTUL..a fost dobandit. Dupa cum merg lucrurile aici pe forum, mi-am dat seama ca nu e o problema comuna..asa ca primul lucru care il fac peste 2 saptamani cand ma intorc o sa fie o fuga la service. Zgomotul nu apare daca accelerez normal sau f incet, numai cand accelerez mai puternic..cred ca nu au strans aia suruburile ca lumea. Nu cred ca o sa pot veni la intalnire, imi pare rau.

Share this post


Link to post

Scuze pentru intrebarea anterioara cam dura, dar in continuare cred ca zgomotul are drept cauza diferentele de turatie intre cele doua axe ale cutiei (date de accelerarea "barbateasca"), "cuplate" de o debreiere relativ brusca (cazul demarajelor la fel de "barbatesti"). Un zgomot relativ infundat gen "buf" se aude chiar daca, nu e vreo alta piesa mai prost prinsa (cum ar fi scutul) care sa fie antrenata inertial.

Ziceai ca nu ai scut, dar atunci la ce au umblat pe dedesubt ca sa ramana nestrans (citat "cred ca nu au strans aia suruburile ca lumea")?

Share this post


Link to post

la fabrica...in procesul de productie/ansamblare, nu am fost cu ea in service pana acum

Share this post


Link to post

Salut!

zic si eu, ca am mai intalnit cazuri... o fi vreo sticla sau altceva in portbagaj.

Sau ce am patit eu toamna asta, au intrat niste ghinge pe sub capota si nu le pot scoate, iar la viraje bruste se rostogolesc dintr-o parte in alta.

Edited by Dr.Medic

Share this post


Link to post

ar putea fi si un suport de motor... dar e cam aiurea asa de devreme...

Share this post


Link to post

Illuminati @Zgomotul nu cumva apare numai la plecarea in forta de pe loc si ridicare brusca a pedalei de ambreiaj?

Share this post


Link to post

Daca zgomotul apare doar la rece, e din cutie. Am sesizat si eu ieri ceva la a mea, pe sarcina mare la plecare, inainte sau inapoi, un huruit aparte, in premiera. Dar a mea are alta cutie. Sper ca in timp dispare. Aveam doar 300 km si era frig rau. O sa urmaresc cand scade temperatura, poate fi de la ulei sau ceva nerodat inca (autoincurajare).

Share this post


Link to post

daca mai apare zgomotu...sa spui, la mine apare acum si in viteza a II a, la accelerari bruste. Nu am fost pana acum cu ea in service...desi cred ca ar trebui, mai ales ca am strans si banii de scut. Oricum titlul topicului nu e f adecvat..pt ca nu e un zgomot asa de puternic, e doar un pocait...dar indeajuns sa te sperie...nu am mai auzit zgomotu asta la nici o masina...si am condus destule...

In plus de asta, in ultimul timp s-a intamplat ca uneori sa intre greu in viteza I si II (de 2 ori). Oi fi si eu f. sensibil, ca e doar copilasu meu..da mai stii?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

ieri am trecut si eu de 1100 km...si ca sa vezi, brusc a disparut zgomotul...nu se mai aude nimic, si asta fara nici o interventie...si parca e si mai vioaie masina (asta e posibil, pt ca nu o mai calc asa cu frica zgomotului...) sper sa ramana asa..sa nu mai apara zgomotul, nu de alta da la servici am un cielo prapadit..da care la demaraj depaseste cu mult Kalosul..si ma cam enervam (acum pot sa demarez si eu mai in forta..imi mai scade din rusine)

Share this post


Link to post

Legat de demaraj in treapta I-a - si pe mine ma "roade" faptul ca nu "tasneste" asa cum as vrea (si cum am sperat) la cei 94 de caluti ...

 

Mi se pare ca are un demaraj mult mai bun - in sensul ca ai senzatia "te impinge" in scaun - in tr. a II-a la peste 3500 ture.

 

M-am obisnuit da' nu pot spune ca-mi place.

 

PS: la subiect - mie nu-mi "face" nici un zgomot la acceleratie (exceptand "vajaitul" motorului).

Share this post


Link to post

Plecati de pe la 3500 ture in a I-a. Sau de la mai mult, cum vreti. O sa vedeti atunci demaraj.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...