Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Antena Tv De Camera Si Programe Prin "aer"

Recommended Posts

Am nevoie de ajutorul vostru... Ce posturi de TV romanesti mai pot fi prinse cu o antena de camera? Si partea a 2-a a intrebarii: unde gasesc o antena de camera buna, sau la ce trebuie sa ma uit cand cumpar asa ceva?

 

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

majoritatea posturilor "clasice" emit si "in aer" (tvr1,2,protv,antena1,primatv).

depinde de in ce zona a bucurestiului stai. si la ce etaj. si spre ce directie ai fereastra.

 

eu unu am observat ca nici o antena nu are o eficienta mult mai mare decat o simpla surubelnita :D

asta e, probabil nu am avut niciodata o antena "ca lumea".

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Prinzi cam toate posturile romanesti "mai vechi". Celelalte (national, realitatea, antena 3) cred ca emit doar prin satelit.

Nu stiu de unde poti cumpara o antena, dar eu cand mai cade cablu o folosesc pe cea care a venit cu tv-ul si merge beton. Asta desi e doar un "bat" telescopic.

Share this post


Link to post

tvr 1

tvr 2

antena 1

protv

realitatea

sigma

prima

fostul atomic parca.cel de muzica(am uitat numele)

btv(bulgarii)

... poate mai sant atat i-mi aduc aminte acum

acum depinde de localizare in oras si de antena.. la caracteristici nu stiu ce sa zic..sant cam jalnice in oras, multe interferente si paraziti

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Pai in eter gasesti Antena1, Tvr1 si 2 si Pro TV. Astea mai strong ca sa prinzi cu o antena simpla, daca iti iei o antena care are si un amplificator incorporat ai sanse sa prinzi si altceva gen Acasa TV, Prima. In bazar la Obor gasesti antene cu amplificator la preturi mai modeste!

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu Acasa TV e doar prin cablu/satelit.

Share this post


Link to post

Imi amintesti de vremea studentiei pe cand stateam in Grozavesti, la camin.

Prindeam cateva programe, cele amintite mai sus, insa pt fiecare in parte trebuie sa aranjez antena in alta pozitie, lucru nu foarte convenabil.

Poate gasesti variante.

Share this post


Link to post

La firma nu avem cablu si nici nu vrem neaparat... In schimb se doreste OTV... Aveti idee?

 

Multumesc celor care au scris pana acum, deja lista e foarte mare si buna!

Share this post


Link to post

DDTV e "satellite only". Poti merge pe kit de satelit (avantaj: nu ai de platit lunar nimanui, si mult mai multe programe) sau pe kit de televiziune digitala (deja sunt multi care vand, pe langa http://www.digitv.ro, http://www.focussat.ro/ de exemplu), unde ai un abonament lunar similar cu cel de la cablu TV si in perioada asta mai toti dau kitul de instalare (hardware) moca.

 

Edit: vad ca doar DigiTV are DDTV in grila.

Share this post


Link to post

da si digitv, focusat si max tv este o varianta acceptabila. pretul la abonament nu e prea mare.. mai multe detali despre ce ofera si cum se prezinta, care e mai avantajos cred ca le aflii aici

http://forum.softpedia.com/index.php?showforum=127

Edited by aztec

Share this post


Link to post

offtopic: la ce va trebuie sa vedeti zeroTV?

Share this post


Link to post

Nu eu vreau, altii vor... Nu comentam, nu e firma mea...

Chestia cu cablu/satelit etc cade din start, se vrea cea mai ieftina varianta posibila... Si se vrea OTV, nu DDTV, sunt 2 posturi distincte pe grila (nu conteaza ca au aceeasi mama).

Share this post


Link to post

ce e bine.. otv nu va avea in varianta free air.. decat pe satelit.

cel putin asa stiu eu...

Share this post


Link to post
offtopic: la ce va trebuie sa vedeti zeroTV?

Ca sa vedem in curand cum se casatoresc Dan Diaconescu cu sora hotului care a intrat peste familia Iovan. :-? Ca-i face fata cam multe vizite la ore tarzii. > :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: daca v-ati uita pe audientele otv .. ramaneti blocati..

mie-mi pare rau ca exista aceasta televiziune.. dar vad ca sunt enorm de multi care urmaresc.. :mda: :o fftopic:

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Vestea e buna. Acum mai ramane sa gasesc un site pe net care sa-i arate care sunt cele FTA si care nu...

Share this post


Link to post

vezi daca e de ajutor

 

http://www.mcti.ro/2233.html

 

ATELIERELE CULTURALE S.R.L.

BUCURESTI

TV K LUMEA

49

 

S.C. AMEROM TELEVISION S.R.L.

BUCURESTI

PRIMA TV

38 offset 8P

 

S.C. CORPORATIA PENTRU ARTA SI CULTURA INTACT S.A

BUCURESTI

ANTENA 1

57

 

 

S.C. PRO TV S.A.

BUCURESTI

PRO TV

31

 

S.C. REALITATEA MEDIA S.R.L.

BUCURESTI

REALITATEA TV

42 offset 8M

 

S.C. SOCIETATEA ROMANA DE TELEVIZIUNE

BUCURESTI

TVR 2

2

 

S.C. SOCIETATEA ROMANA DE TELEVIZIUNE

BUCURESTI

TVR 1

4; 34

 

UNIVERSITATEA "POLITEHNICA" BUCURESTI

BUCURESTI

TV SIGMA

25

Edited by aztec

Share this post


Link to post

http://www.satcodx1.com/0050/rom/

 

Aici sunt alea care acopera romania. OTV-ul se pare ca e codat(eu il vad ca am receptor dinala smecher, care decodeaza) si e pe Sirius 2. Parca mai emitea undeva dar nu stiu unde, iti zic daca gasesc.

Share this post


Link to post

Sorry man, am dat acum pe Sirius si l-au codat mai smecher, nu-l mai vad nici eu cu decodorul universal acum. :(

Share this post


Link to post
Sorry man, am dat acum pe Sirius si l-au codat mai smecher, nu-l mai vad nici eu cu decodorul universal acum. :(

 

Imi pare rau sa te dezamagesc dar OTV este FTA (Free to air) in pachetul DigiTV pe INTELSAT 10-02 LA 1 W. Pentru mai multe detalii http://www.lyngsat.com/i1002.html, este un site mult mai bun decat SatcoDX.

 

Pentru mai multe detalii tehnice (calitate, preturi, noutati)puteti consulta Romanian Digital Info la http://www.rdi-sat.com/f2/index.php

 

Coordonate OTV:

 

* satelitul : intelsat 1002

* frecventa : 12687

* 1 grad vest polarizare orizontala

* fec : 3/4

* sr 27.500 ms/s

 

Coordonate DDTV:

 

* satelitul : intelsat 1002

* frecventa : 12643

* 1 grad vest polarizare orizontala

* fec : 3/4

* sr 27.500 ms/s

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Asa e, dar nu e de mult, am rescanat acum si este.

 

PS. Da ce, ti-e frica sa ma dezamagesti?!?

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Dragii mei, pe mine ma interesa FTA chiar prin aer, prin antena de camera. Nu ma intereseaza satelitii...

Share this post


Link to post
Asa e, dar nu e de mult, am rescanat acum si este.

 

PS. Da ce, ti-e frica sa ma dezamagesti?!?

 

Absolut deloc. Apropo, offtopic, ce decodor universal ai in dotare?

 

Dragii mei, pe mine ma interesa FTA chiar prin aer, prin antena de camera. Nu ma intereseaza satelitii...

 

Rau faci ca te limitezi la ce e doar prin aer. :) >- :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...