Jump to content
Sign in to follow this  
[i_unit]

Bataie Motor Matiz

Recommended Posts

pe topicul omului de la bursa am scris clar ca il compatimesc dar ca nu va avea nici o sansa sa o vanda pe acest forum pt. ca mult rasfoiesc diverse p`aici. sa o duca la ziar sau sa ii puna foi in geam. nu stiu de ce dar acest mesaj al meu a fost sters.

 

cum spune si tolin e o marfa care se cumpara si se vinde. poate omul nostru e afon si considera ca aceasta e o mica defectiune daca e sa o luam p`asa. spune-mi clar cu text din lege de ce e ILEGAL sa ascund un defect al masinii. Daca eu am o masina si o vand pe buna credinta ( sa spunem ca ionutz nu gasea problema asta si vindea masina pt. ca se plictisise ) si se strica peste 200 km la cumparator cine poate sa il traga la raspundere?

 

nu mai bateti campii cu omenia asta.

 

acuma v-a lovit etica pe toti da colcaie topicuri p`aici cand un om are o problema se trezeste cate`un destept ca reply VINDE-O FRATE!! asta e tot ilegal nu ?

Edited by steph

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca n-am asistat la discutiile dumneavoastra de la ultimul meu post. Abia acum am venit cu masina acasa (in sfarsit!) si tin sa va anunt ca am cheltuit nu o gramada, ci doua gramezi de bani pentru a repara masina... Nu este vorba despre o RK, dar nici de foite de staniol. Imi pare rau sa dau masina acum dar va asigur ca viitorul proprietar nu o sa fie asa de nemultumit ca mine. In privinta veniturilor mele, va pot spune ca nu stau atat de bine: am facut 2 imprumuturi (unul pe numele meu, altul pe numele tatalui) si platesc 5 ani pentru acesti bani; asta pentru a-mi cumpara un Matiz din 2000, sperand ca nu voi avea nici o problema. Nu vreau s-o vand pe forumul dumneavoastra si-mi pare rau ca am vreo cateva posturi la sectiunea bursa (se poate verifica, sunt date cu mult inainte de ivirea problemelor semnalate, asta din motive personale). Imi cer scuze si rog sa fie sterse; oricum, nici eu nu stiam ca am o epava de atatia bani.

Share this post


Link to post

@steph: notiunea de vicii ascunse este bine definita de lege. Pune mana pe una sau intreaba un avocat si vei afla si tu... OK?

Share this post


Link to post

Va reamintesc faptul ca aici ne aflam intr-o arie TEHNICA, prin urmare comentariile despre etica si echitate sint oarecum off-topic; daca cineva simte nevoia sa comenteze aceste aspecte, Cafeneaua ii sta la dispozitie.

 

@Ionutz: ce si cum ai reparat, cit a costat, unde ai facut, cum merge acum rapandula? cit mai detaliat posibil te rog, o sa fie de mare folos celor care vor mai pati ceva similar; nu uit ca un alt user cu o problema similara nici nu a mai calcat pe aici sa ne spuna cit l-a dus reparatia motorului sau, desi citiva din cei de aici ne-am smuls din timpul nostru pentru a incerca sa-l ajutam.

Share this post


Link to post

Multumesc Flex pentru ultimul post; revenim la partea tehnica:

1. arbore cotit sh

2. set cuzineti

3. set segmenti

4. set garnituri

5. set suruburi biele

6. ulei si filtru

7. antigel

 

Numai arborele este unul sh, restul fiind noi. Pentru o RK, ar fi trebuit alezati si honuiti cilindrii, pistoane si biele noi. Urasc aceasta masina si nu vreau s-o mai pastrez.

 

:o fftopic: @roberth: usturatoare vorbele tale, insa nejustificate. Nu inseamna ca tu sau altcineva trebuie sa luati teapa, asa cum nici masina mea nu are vicii ascunse in urma reparatiei facute.

Share this post


Link to post
@Ionutz: ce si cum ai reparat, cit a costat, unde ai facut, cum merge acum rapandula? cit mai detaliat posibil te rog, o sa fie de mare folos celor care vor mai pati ceva similar;

 

1. arbore cotit sh

2. set cuzineti

3. set segmenti

4. set garnituri

5. set suruburi biele

6. ulei si filtru

7. antigel

 

Bun, e un inceput. Pina acum ai raspuns la prima intrebare (ce?). Asteptam si restul (daca nu te deranjeaza, of course) ! :thumbl:

Share this post


Link to post

@ flex

scuze, perfecta dreptate ... [-O<

 

@ionutz

 

scuze Ionut, nu vroiam sa se inteleaga ca tu esti teparul, tu esti o victima, si sincer, nu doresc nimanui asa o nebunie ... dupa cum iti spuneam, daca mi se intampla mie ... cred ca ajungeam ca in reclama cu: " cat costa halatul " :D . Am avut multe probleme in viata datorita sinceritatii si faptului ca, "colcai" de cinste, nu am facut "avere" dar, am multi prieteni, adevarati, care mi-au sarit intodeauna in ajutor si care ma apreciaza si iubesc ceea ce va doresc tuturor !

 

Dar, sa ne intoarcem la " buburuzele" noastre si ma aliez intrebarii lui FLEX, in ce stadiu este acum masina ?

 

 

All my best ! :X

Share this post


Link to post

Piesele au costat aprox. 7mil lei, manopera 4mil. Reparatia a fost facuta de catre un mecanic de la Daewoo service in timpul sau liber. Motorul are in sfarsit "vana".

Probleme ar mai fi la cutia de viteze; cateodata se mai aude o haraiala (in pct mort); uleiul l-am schimbat, posibil vreun rulment. Intrucat fenomenul se manifesta destul de rar, am decis sa nu umblu.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...