Jump to content
Sign in to follow this  
Bobby

Codul Bunelor Maniere In Soferie

Recommended Posts

Cred ca trebuie sa te chinui tare sa ma scoti in decor daca eu conduc duba de 2 t si tu Modusul/Loganul, mai degraba ajunge forumul sa manance coliva decat sa ma scoti in decor ceea ce oricum este o chestie prosteasca si copilareasca de incercat.

 

Pentru a lamuri problema: pe Iasi-Bacau-Focsani etc sunt 4 benzi de trafic separate toate prin dunga discontinua. Daca toti ar merge ca buhaii pe mijlocul drumului s-ar circula cu o medie respectabila de 50 km/h. Tocmai pentru a creste fluenta in trafic s-au cheltuit miliarde bune din bugetul de stat pt largirea drumurilor si creerea inca unei benzi de trafic care este acolo pentru a fi folosita de cei ce au bun simt si dau dovada de respect pentru ceilalti participanti la trafic. Si pe Iasi-Bacau daca circuli numai lipit de dunga, cu 90km/h in 130km de drum sigur te vor injura vreo 80% dintre ceilalti participanti la trafic si te vor face ,,paisan prost''.

Share this post


Link to post

Art. 151. - Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:

a) sa nu mareasca viteza de deplasare;

b) sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile.

 

daca ai fi in fata mea, si nu te-ai da la o parte pt ca vor muschii tai pe bucuresti-urziceni..chiar daca eu semnalizez depasirea.. cred ca ai regreta

Share this post


Link to post

de unde s-a ajuns la concluzia ca sute de km de drum european largit ar fi pentru urgente? doar nu e autostrada...

Share this post


Link to post

deci:

1. este INTERZIS a se circula pe banda de urgenta => in germania ramai 3 luni fara permis pt asta.

2. daca sunt drumuri cu 2 benzi normale pe sens eu ma dau pe dreapta chiar si fara a avea pe cineva in spate.

3. a te baga in fata unuia si a-i pune frana in fata mi se pare cea mai imbecila chestie (atac ideea nu omul). Recunosc ca nu as scoate pe nimeni in decor dar frigiderul lui ar fff plin...

4. as regreta sa am un viteaz in spate, intr-adevar. eu incerc sa ma dau la o parte, PE CAT POSIBIL, din fata tuturor nebunilor care nu vor sa moara acasa...

5. eu pe buc-urziceni incerc sa merg pe dreapta dar aproape tot timpul e cate-o caruta, cate-un camion oprit si nu prea poti sa stai pe dreapta la o vit de 100-120. Si, intotdeauna vine cate-un viteaza d-asta cu 140-160 si, desi vede ca nu am unde sa ma dau in dreapta ca am la mai putin de 50m un camion, claxoneaza disperat de-mi vine sa ies pe camp crezand ca omului ii moare cneva in masina daca nu ajunge in 2 min la spital...

Share this post


Link to post

Dar sa nu uitam ca Alx incurajeaza legalitatea, ne povesteste cum el merge numai cu 90km/h in afara localitatilor si 50km/h in localitate, nu semnalizeaza cand sunt radare etc. Dar tot el dupa cateva luni spune ca merge cu detectorul pe bord(ilegal) si ii da talpa(f ilegal), nu se da la o parte din fata celor mai grabiti pentru ca el daca nu calca dunga din mijlocul drumului nu se simte bine . Hotaraste-te ,care sa fie?

Edited by andreib

Share this post


Link to post

atata timp cat e discontinua linia aia ce separa banda de urgenta fata de banda normala se cheama ca ai voie sa o incalci. si eventual sa circuli pe ea. codul rutier te invata cum sa interpretezi semnele, marcajele, etc, nu sa stai sa te gandesti ca "acolo s-ar putea, dar poate nu e voie" etc aid continua, nu treci si gata. si daca sta marlanul in fata mea nu-l slabesc din flash-uri. tin minte ca la un drum spre buc la sf lui iulie ma grabeam dupa bz pt ca trebuia sa ajung la o intalnire la 8 seara. asa ca ii dadeam in gura cam cu 150-160. faceam flash-uri frumos, lumea imi facea loc etc. pana m-am trezit cu un dobitoc dintr-asta care nici gand n-avea sa-mi faca loc asa ca a trebuit sa o tai pe cotnrasens. era mai bine asa? sa fim seriosi.

si nu-mi veniti acu cu argumente ca de ce mergeam tare: e problema mea de unde imi platesc amenzile. eu vreau sa merg cum vreau eu, ca de asta platesc in draci accize: ca sa ma bucur si eu de o sosea mai buna si sa fac o ora de la bz la bucuresti, nu 2

Share this post


Link to post
1.Dar sa nu uitam ca Alx incurajeaza legalitatea, ne povesteste cum el merge numai cu 90km/h in afara localitatilor si 50km/h in localitate,

 

2.nu semnalizeaza cand sunt radare etc.

3.Dar tot el dupa cateva luni spune ca merge cu detectorul pe bord(ilegal) si ii da talpa(f ilegal),

4.nu se da la o parte din fata celor mai grabiti pentru ca el daca nu calca dunga din mijlocul drumului nu se simte bine (ilegal, enervant si deosebit de nepoliticos)..

5. Hotaraste-te , ai dubla personalitate sau ce se intampla cu tine?

 

1. respect viteza legala in localitati iar in afara merg 100-120... pe drum european, 100 este limita... dupa cum am spus-o...

2. nu semnalizez celor care merg extrem de tare, celor care merg 140 in sate, de ex. dupa cum am mai spus...

3. recunosc ca mai folosesc din cand in cand detectorul. dar numai cand ma grabesc. claz poate confirma, sambata chiar ma grabeam, ca ma asteapta oamenii in bv si eu promisesem ca la 8 ies din buc. La intoarcere, negrabindu-ma, nu am folosit detectorul.

4. tragi concluzii enervant de atacante. am spus ca nu am de ce-mi periclita siguranta mea si nu am de ce frana eu pentru a trece pe dreapta ca sa las unu sa treaca. Nu cumva ai vrea sa ma si opresc, sa-ti pun petale de trandafiri in fata masinii sa poti calca pe ele? Daca NU este nici-un efort pentru mine, trec pe dreapta (pe banda de urgenta) dar daca asta implica frana sau pericol, NU!

5. Nu comentez.

 

 

6. vedeti aici o colectie de linkuri care va spun ca circulatia pe banda de urgenta ESTE INTERZISA. de cate ori trebuie sa repet?

Edited by alx

Share this post


Link to post

putin offtopic: vezi ca la sarca unul cu un ford mondeo cica o avut un accident urat de tot ,i s-o blocat vitezometrul la 150 de km/h, el si cu prietena lui au murit. Si ala o avut bani de amenzi probabil.

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Eu nu te pun sa franezi, sa te bagi printre carute sau pietoni sau sa mergi pe o parte mai proasta a drumului ci doar sa tragi putin de volan dreapta si sa ma lasi sa trec, nimic mai mult. Nu fac flashuri cand vad ca banda 1 e ocupata sau noaptea, dar in miezul zilei nu cred ca e un efort prea mare.

Share this post


Link to post

pai atunci inseamna ca ne certam ca prostii degeaba...

 

dar daca omul se da la o parte, INTRAND PE BANDA DE URGENTA, este la latitudinea lui, tu neavand ce-i reprosa daca nu se da. Cel putin legal.

Share this post


Link to post

3. Depasirea

Art. 45. - Depasirea este manevra prin care conducatorul unui vehicul îl devanseaza pe un altul, aflat în mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie.

Share this post


Link to post

Alx, acolo e vorba de banda de urgenta de pe autostrazi, care sunt marcate ca atare. Aici nu e vorba de astfel de benzi, intelegi?

Share this post


Link to post

Nu este banda de urgenta deoarece este marcata cu dunga discontinua, permitandu-se astfel circulatia pe acea banda. Banda de urgenta nu exista decat pe autostrada.

Share this post


Link to post

Aici e MULT mai clar ca este vorba de banda de urgenta, ca d-aia e mai mica. Dough!!!! E facuta mai mica pentru a se STATIONA pe ea, nu a se circula...! Ce naiba bai baieti, voi nu v-ati intrebat cat de idioti trebuie sa fie astia sa faca o banda in care sa nu incapa un camion?

Share this post


Link to post

Pai, ahhh...Incape un camion pe ea, mai greu dar incape. Sunt multi soferi profesionisti care incadreaza un tir pe banda respectiva.

Share this post


Link to post
putin offtopic: vezi ca la sarca unul cu un ford mondeo cica o avut un accident urat de tot ,i s-o blocat vitezometrul la 150 de km/h, el si cu prietena lui au murit. Si ala o avut bani de amenzi probabil.

Sa-i fie de bine, sa nu conduca asa tare daca nu-i in stare. Eu in general am alt comportament la 120 fata de 90, nu vb la tel fara hands-free, ma uit pana departe, observ din timp reactiile altora etc.

Share this post


Link to post

ma repet si eu..

 

Pe autostrada conducatorului auto îi este interzis:

a) sa circule sau sa stationeze pe banda de urgenta;

-------------------

Art. 26 . Circulatia vehiculelor pe drumurile publice cu mai multe benzi pe acelasi sens se desfasoara astfel:

- pe banda de lânga bordura sau acostament vor circula vehiculele destinate transportului în comun si cele care se deplaseaza cu viteza redusa;

- pe celelalte benzi vor fi conduse vehiculele care, potrivit legii, pot circula cu viteze superioare.

Pe autostrazi, banda de lânga axa drumului va fi folosita numai în vederea executarii manevrei de depasire, daca celelalte benzi, în directia de mers, sunt ocupate de alte autovehicule.

-------------------------

Banda de circulatie reprezinta culoarul longitudinal de drum delimitat de marcaje rutiere simple sau duble, continue sau întrerupte.

---------------------------

Daca latimea insuficienta, profilul sau starea partii carosabile nu permit, datorita intensitatii circulatiei din sens opus, depasirea cu usurinta si fara pericol a unui vehicul lent, lung sau greu ori trebuie sa respecte o limita inferioara de viteza, conducatorul unui astfel de vehicul este obligat sa reduca viteza si, la nevoie, sa elibereze banda de îndata ce este posibil, pentru a lasa sa treaca vehiculele care îi urmeaza.

 

În scopul înlesnirii deplasarilor, pe drumurile din afara localitatilor cu o singura banda pe sens, conducatorul vehiculului lent, lung sau greu este obligat, cu exceptia cazului în care depaseste ori se pregateste sa depaseasca, sa mentina o distanta suficienta fata de vehiculul care îi precede, pentru ca ceilalti conducatori sa poata folosi, fara pericol, intervalul astfel creat. Aceasta dispozitie nu este aplicabila când circulatia este foarte intensa sau în locurile unde depasirea este interzisa.

Share this post


Link to post

din pacate nu aveau unde sa o faca mai lata, si eu cred ca e facuta exact ca sa se poata face depasiri; si un camion aproape ca incape pe ea, daca e baiat finut soferul.

Share this post


Link to post

cred ca vorbim de drumuri diferite. eu cunoasc 2 astfel de drumuri, buc-urziceni si iasi-suceava. Pe niciunul din acestea NU incape un camion, intotdeauna trebuie sa calce banda de separare intre banda normala si cea de urgenta. Drept consecinta, nici cel care trece depasind pe banda normala nu mai incape si trebuie sa iasa pe contrasens incomodandu-i pe cei de pe contrasens... Iar o chestie care ma enerveaza rau... Asta e proasta crestere, sa-i deranjezi pe altii numai ca sa-ti fie tie bine ca "te grabesti".

Share this post


Link to post

Ca sa terminam odata cu aberatiile astea cum ca intre localitati pe traseul Buc. - Urziceni (de ex.) ar fi banda de urgenta, va rog sa va uitati la imaginea luata din codul rutier; asa e marcata o banda de urgenta, marcaj pe care l-am mai vazut in unele locuri si eu pe diferite trasee din tara, dar este pe o portiune limitata si de obicei in localitati.

post-33-1128942853_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bai nene, cum ati mers pana acum pe strazi??? Pai marcajul asta NU se face continuu pe banda de urgenta... Se face din loc in loc... La fel si pe autostrada

Share this post


Link to post

Alx, se cunoaste ca nu circuli mult pe astfel de drumuri. Eu fac vreo 300km spatamanal pe drumul asta si crede-ma ca lumea deja s-a obisnuit, traficul are fluenta. Este deja rutina si politete la volan, dupa ceva timp te obisnuiesti. Soseaua este f aglomerata si de aceea se fac astfel de manevre, daca ar fi fost libera nu ma durea sa semnalizez si sa trec pe contrasens.

 

Este ca si stilul de condus in Bucuresti, cand ajungi in alte orase esti injurat pentru cum conduci. :)

Share this post


Link to post

Nu incape un camion pe "banda" aia. Cele din nordul Moldovei sint mai noi si o idee mai late, dar pe Urziceni Nu incape! Sint locuri, mai ales in unele localitati, in care nici nu Tico nu incap pe banda aia, de fapt e cam un metru de asfalt pe margine, care nu se poate numi in nici un caz banda de circulatie.

 

Deja s-a si pus problema, daca erau 2 benzi pe sens, de ce nu incap 4 masini deodata? Stiu, la limita incap, dar numai daca sint autoturisme, daca unul din cele 4 este un tir NU mai incap toate 4! De ce?

Loc este destul pentru a face cu 4 benzi. Sau daca nu este loc, de ce nu au facut numai 3 benzi clare, 2 pe un sens si 1 pe celalalt! Si din loc in loc le alternau, ca la munte, cei care urca au 2 benzi!

 

Mie nu imi place sa circul la limita, sa am doar 15 cm in stinga si zero in dreapta!

 

Btw, am observat ca flash-arii uita brusc sa se dea si ei la o parte cind le vine rindul (i-am facut-o pe A1 unuia: era in zona naspa, de la km 36 spre Bucuresti, aveam 100, el flash-uri, m-am dat pe banda 1 - si am regretat, si nu am repetat dupa-aia cu ceilalti- apoi cind a redevenit drumul bun, i-am dat 160 si l-am ajuns pe idiot. S-a dat la o parte dupa multe flash-uri si claxoane, desi banda 1 era perfecta!)

Share this post


Link to post

ar trebui si dacistii sa invete sa conduca inafara localitatii, ca numai ei cred ca daca merg 110 sunt super speederi

 

neneee, de ani de zile.. inclusiv in romania, care merge mai incet face loc!!!

 

dar bunul simt nu creste pe sant, ca l-ar paste porcii

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Bai nene, cum ati mers pana acum pe strazi??? Pai marcajul asta NU se face continuu pe banda de urgenta... Se face din loc in loc... La fel si pe autostrada

 

:) ) am zis eu asta.. din loc in loc inseamna ca apara din 20 in 20 de metri pe o prtiune de 1-2 km sa zicem si apoi halt... e banada nr. 1 pentru cativa 10 de km, sau tu daca vezi acest marcaj la Bucuretsi, pana la Iasi inseamna ca e banda de urgenta ? :D

Daca observi in imagine linia dintre banda de urgenta si banda nr. 1 este continua, ceea ce nu se intampla pe drumurile de care vorbim.

Eu m-am saturat sa explic. Over & out!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...