Jump to content
Sign in to follow this  
Dana (Purghy)

Astazi ne-am luat MATIZ!

Recommended Posts

Salut baieti! Ca fete n-am vazut pe aici...

Da, astazi ne-am luat Matiz E, alb, de la City Center, Bucuresti. Prima impresie - excelenta, tinand cont ca am avut Dacie toata viata... :wink:

Sa vedem cum va fi mai departe... Va tin la curent!

P.S.: Am citit aproape tot de pe forumul asta, inainte de a face acest pas. Am chiar luat notite dar, sa nu va suprati pe mine daca ma voi repeta uneori.

Forumul este o idee excelenta. E interesant sa pot tine aici un mini-jurnal si sa ne ajutam reciproc. Poate venim si la una dintre intalniri...

Share this post


Link to post

Sa-ti traiasca, te asteptam pe la intalniri!!!

Share this post


Link to post

Salut si bine ai venit pe forum Purghy! Sa-ti traiasca gargaritza si sa ai cat mai putine probleme cu ea (chiar deloc, iti doresc eu). Sper sa gasesti aici pe forum raspunsuri la toate intrebarile tale. Succes!

Share this post


Link to post

Usor, usor, afara ploua si asta nu mai e Dacie... E un pic altceva...

Share this post


Link to post

Purghy, bine ai venit pe forum! :beerchug: shi sa'tzi stapaneshti sanatos matizucu'!

 

(Flex, NFS, in alta ordine de idei, topicul acesta merge la cafenea, da??) :wink:

Share this post


Link to post

Baieti eu sunt o EA, in primul rand si in al doilea am avut ceva probleme sa ma gasesc pe Forum ca m-ati mutat... :aoleo:

Aseara ne-am plimbat pe ploaie si azi dimineata am iesit cu ea pe traseu (dupa o noapte cand am dormit cu un ochi afara pe geam) :lol:

Se comporta bine, noi mai putin pentru ca nu am mai condus de vreo doi ani si am cam chinuit-o. Toata viata am avut Dacie si dup-aia s-a stricat si... PAUZA! Si acum... MATIZ!

Mi-e mila de ea dar... asta e! Ea se invata cu noi, noi cu ea :wink:

Share this post


Link to post

Purghy sa o stapaniti sanatoasa.Stai linistita ca dupa ce va invatat una cu alta nu o sa va mai despartiti.

Share this post


Link to post

purghy, scuze de confuzia de sex..

in sfarshit o fata care mai shi scrie pe forum... :) (mai sunt fete inscrise, dar de scris...oha..)

pai..ce sa zic...te ashteptam la intalniri.. ;)

Share this post


Link to post

Acum ma preocupa confectionarea/cumpararea unei prelate pentru micutza ca tare mi-e mila de ea cum sta ea asa... in ochii tuturor... :wink:

Ce imi recomandati? Cam cat costa?

Share this post


Link to post
Acum ma preocupa confectionarea/cumpararea unei prelate pentru micutza ca tare mi-e mila de ea cum sta ea asa... in ochii tuturor...  :wink:  

Ce imi recomandati? Cam cat costa?

 

Fii serioasa! :D Astea sint apucaturi de mosneag... :roll:

 

Fa-ti un casco si dupa vreo luna maxim doua ai sa vezi ca iti trece faza cu grijile...Asa eram si eu la inceput, eram de-a dreptul paranoic, aveam grija sa nu o las prea aproape de alte masini, sa nu stea linga un copac care nu parea suficient de solid, sa nu stea pe exteriorul curbei ca daca uita unu sa traga de volan, sa nu stea pe sub un balcon sa nu cada un ghiveci pe ea, sa nu o las pe unde mai bat copii mingea...lista e nesfirsita...dar m-am vindecat repede :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post

n'are rost, purghy, mai mult se va zgaria de la prelata..

iar dupa ce se va imbacsi prelata de praf shi va da o ploaie torentiala, sa vezi ce namol vei avea pe mashina...

in ciuda a ce se spune, mashina cel mai bine sta afara, sa o bata vantul (o uda ploaia, o usuca vantul, pe cand in garaj ar sta uda de seara pana dimineatza..)

 

in plus, CASCO e sfant!

Share this post


Link to post
dupa o noapte cand am dormit cu un ochi afara pe geam

Sa o satpiniti sanatosi! Totusi un CASCO nu strica!

Share this post


Link to post

:oops: E, am intrebat si eu...

E ca in reclama aia cu masina care in 15 ani ajunge o epava... :lol:

Adevarul e ca tot ce ai trecut tu acolo pe lista aia de "griji" mi-a trecut si mie prin cap aseara... Paranoia!!... :aloooecineva:

Share this post


Link to post

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Share this post


Link to post

Si eu vroiam prelata sau ceva acoperitor la vapor, dar mi-a trecut... De ce sa bata la ochi si sa se intrebe hotii ce o fi ascuns acolo?

Share this post


Link to post
Avem full Casco! (cica trebuie sa fie minim 20 de caractere - acum cred ca sunt!)  :P

Sa nu ai nevoie de el.Poate niste detalii referitoare la unde,cat etc ar prinde bine si altora.Nici o parere in plus nu strica.

Share this post


Link to post

In prima noapte si eu alergam cainii care se urcasera pe masina. Acum pot doarma linistiti pe capota ca nu ma mai deranjeaza; nici faptul ca nu au unghiile taiate si lasa urma la urcare si la coborare :)

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca pentru Matiz, din cauza lipsei spatiului de depozitare in habitaclu, cel mai bun este un mp3-player, ai pe un singur CD ~ 10h de muzica ... au avut o oferta la unul din supermarket-uri un Clarion la 6.000.000ROL ...

Share this post


Link to post

nu prea stiu...

boxele trebuie luate separat?

si apoi, putem instala noi shmeckeria sau trebuie sa mergem la service?

 

Stii, te intreb ca ne-am luat huse sambata si am stat doua ore in parcare la un hypermarket ca sa le montam... Nu-ti mai spun cum sareau "s"-urile alea de metal prin toata masina de ziceai ca sunt alice. Ma mir ca nu ne-am scos ochii...

 

Traim adevarate aventuri... :help:

Share this post


Link to post

-boxele se iau separat, pe spate 9x15/10x16cm (ovale) sau 10cm (pe fata, cu diverse adaptari merg si pe spate)

- pe spate le puteti monta voi, este extrem de simplu, dar pe fata e mai mult de lucru, trebuie taiata fata de usa

- cel mai bine, daca iei sursa de zgomot (cass, CD, mp3-player) cu 4 iesiri (nici nu stiu daca mai face cineva cu 2!) ar trebui sa iei si 4 boxe (cica foarte bune sint Boshmann, au la supermarket inclusiv din cele ovale mici, pentru Matiz)

- citeste un pic pe la Tips& Tricks cam ce presupune montarea cass-ului pe Matiz E si mai vorbim ... NU E CEL MAI SIMPLU LUCRU DIN LUME! http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=270&start=0 .

- service-urile Daewoo nu prea au piesele necesare si nu se prea baga la adaptari, dar cei specializati pe montari de cass-uri te rezolva fara probleme; uneori, pe cass sau boxe se specifica ca garantia pentru ele e valabila NUMAI daca montezi le montezi la un atelier agreat de ei.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...