Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Ford Scorpio

Recommended Posts

Salutari!!!!

As dori si eu pareri si sugestii despre un Ford Scorpio modelul nou. Ma bate gandul la asa ceva...dar multa lume vb urat Fordul...

 

:drinkers:

Share this post


Link to post

Hmmmm.. care model nou?

Share this post


Link to post

fabricatie 97, limuzina, benzinar...

post-1316-1127921107_thumb.jpg

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Aha! Credeam ca au reinceput seria!

 

Eu stiu doar ca mi s-a spus sa ma feresc de ele. Atat.

Share this post


Link to post

Si mie imi plac enorm si chiar am fost tentat mai demult..gasisem unu in Oradea la 6.000 USD doar ca m-a speriat consumul mare, gabaritu si faptul ca nu se prea gasesc piese ptr ele.

Share this post


Link to post

Parere pur personala :) :

E urrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaattttttttttt!

Share this post


Link to post

E urat (cu spume) , dar e deosebit...

Share this post


Link to post

au avut pe la Pro, luate o data cu Mondeo.. N-au stiut cum sa scape de ele mai repede. Consuma enorm, sunt foarte mari si greu de manevrat, scumpe la intretinere si nefiabile. La unul din ele picase in vreo 40k de km servodirectia, AC, si discurile de frana...

Share this post


Link to post

Din pacate, seria aceasta de Scorpio a fost un mare esec comercial, motiv pentru care nici nu a mai capatat un urmas ... Ford nu mai are nava-amiral.

Am inteles (de prin reviste) ca esecul comercial s-a datorat lipsei constante de fiabilitate.

Share this post


Link to post

cind ma fac mare si am bani o sa-mi iau unul :>

e masina mea preferata

ca ex Fordar iti dai seama ca mi-au ramas in suflet

In ceea ce priveste fiabilitatea nu sint asa negativist sint masini bune, piese se gasesc, mai ales in vestul tarii, iar consumabile mainca ca orice masina

sint greu de manevrat e adevarat te costa infim un senzor de parcare

De gurmande, sint gurmande, orice isi are radacinile undeva in SUA sau in Rusia e facut sa manince, insa ai alternativa GPL, si crede-ma ca ai unde sa pui butelia

Share this post


Link to post

un prieten de-al meu a avut asa ceva...

a avut probleme cu franele...in rest stiu ca nu i-a mai schimbat nimic.

o sa revin cu informatii(o sa al intreb)

Share this post


Link to post

Eu am mers intr-un Scorpio modelul ala mai vechi. Am ramas foarte prost impresionat. Puturos rau.

Share this post


Link to post

Scorpio exact ca ala a avut un vecin de al meu. M-am plimbat cu el de vreo 2 ori si pot spune ca masina este pur si simplu un monstru. Este limuzina in adevaratul sens al cuvantului in interior. Plasticele sunt de calitate iar masina este smooth all the way daca e bine pusa la punct. Surprinzator de stabila , manevrabila si confortabila (te simti ca intr-o veritabila masina de lux - fara sa exageram). Cu fiabilitatea sta bine , dar piesele sunt intradevar scumpe daca "shit happens". Consumul urban este de 13-14 in bucuresti , motor 2.0 16v ...insa daca esti fan al masinilor mari si-ti place sa te simti regeste si-ti place spatiul interior , vei vedea ca acest Scorpio face pana si o Leganza sa para masina de clasa mini (no offence). Acelasi lucru si la exterior..pe atunci taicamiu avea un Benz Cobra E230 si-l tinea in spatele la Scorpio' al vecinului , iar acesta din urma era CLAR mai lung decat Mertanu :shock:

 

Pe scurt masina nu merita din punct de vedere al unui bugetar de rand , insa daca iti permiti s-o intretii .. te-ai scos cu lux.

 

PS: Vecinul a dat Scorpio-ul deoarece aparuse o problema cu sonda lambda , consumul urcase undeva la 16-17 si mai erau inca ceva chestii de inlocuit . Pana la urma a dat-o , a mai pus un ban si a luat un Astra G 1.7 DTi model 2001.

Share this post


Link to post

Clasa mini, ai??? =)) Tu ai stat vreodata intr-o leganza??? Ia de-aici: :rambo:

Scorpio: Saloon Estate

Interior Front

F Effective headroom 969 972

G Max. effective legroom 1069 1069

H Shoulder room 1434 1434

Interior Rear

I Effective headroom 955 991

J Min. effective leg room 979 950

K Shoulder room 1423 1423

 

Leganza:

 

Front Head Room, in. 39.3 (998.22)

Max. Front Leg Room, in. 42.3 (1074.42)

Rear Head Room, in. 37.8 (960.12)

Min. Rear Leg Room, in. 38.2 (970.28)

 

 

 

=))

Share this post


Link to post

si mondeo si scorpio au avut probleme de fiabilitate. focus a fost reusita dar mondeo, din 97 incoace...

Share this post


Link to post

Daca tot vrei vapor Ford, cauta un Crown Victoria, macar stii o treaba...

 

369_0509_crownvic_lf.jpg

Share this post


Link to post

OK, deci probl pe care le stiam: spatiu imens, bine finisat..si consum mare(aici ma gandisem la un GPL)....dar cu fiabilitatea... trebuie sa ma interesez...

 

:scarpin: Acu hai sa fortez putin si sa intreb cum sunt piesele de schimb comparativ cu o Leganza...pentru ca dintre cele 2 as vrea sa iau 1...

Avantaj clar Leganza--- service in Rom, mai ieftin, dar stiam ca si piesele sunt scumpe... restul?

Astept pareri.

:drinkers:

Share this post


Link to post

despre costuri de intretinere leganza in Ro, gasesti aici cam tot ceea ce te intereseaza.

Share this post


Link to post

Si ironia sortii...in final am luat Omega... :D

:drinkers:

Share this post


Link to post

Once a giem, always a giem =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...