Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Un Milion De Dolari Pe Zi Spaga La Doctor

Recommended Posts

Sunt prea "nervosi" ca sa faca distinctie... Si la romani asa e: dai cu paru in toti, 'tu-le muma lor de doftori!!! Da ca unii muncesc in conditii incredibile si salveaza vieti cu aparate din Evul Mediu, asta nu stie si nu vede nimeni... Ca unii se si imbolnavesc pe viata din cauza acelorasi conditii, asta iar nu vede nimeni... Hai sa o luam altfel: de cate ori pe an mergeti la doctor si dati spaga? Dar la spalatoria auto? Dar cand va prinde Politia ca ati gresit? Sa mai caut exemple?

 

Mi-e sila de inchizitia asta de 3 lei... Da-ti-le frate in cap la toti, sa vad apoi cine va mai repara cand sunteti bolnavi!!!

Share this post


Link to post

@arp , Cum ar fi daca si tu atunci cand te duci undeva , desi ai platit pt ceea ce iti trebuie , repectivul sa-ti mai ceara si muuult nu asa...

Ti se pare normal?Doamne fereste de ce zici tu cu omoratul...dar fooarte rar am vazut sa nu ceara ( asta e ) ...

Share this post


Link to post

NU, nu mi se pare normal sa ceara! CLAR! NU mi se pare normal sa conditioneze tratamentul de spaga! Dar nu mi se pare normal sa ai salariu de 4 milioane. Cu ce traiesti? Trist e ca unii pacientii dau de frica...unii dau pentru ca sunt multumiti, altii pentru ca asa stiu ei ca trebuie...Dar nimic nu este alb sau negru in chestiunea asta...

 

PS: un judecator debutant are salariul de aproximativ 15 milioane. Si este plasat pe aceasi treapta sociala...

Edited by arp

Share this post


Link to post

eu tot nu inteleg un lucru.. salariile sunt mici, ok..

dar cine te obliga sa faci o anumita meserie?

Share this post


Link to post
PS: un judecator debutant are salariul de aproximativ 15 milioane. Si este plasat pe aceasi treapta sociala...

:scarpin: eu stiam ca au undeva peste 20 in mina...dar nu sunt sigur...

Share this post


Link to post

n-au 20 in start dar se urca repede

Share this post


Link to post
eu tot nu inteleg un lucru.. salariile sunt mici, ok..

dar cine te obliga sa faci o anumita meserie?

 

Pai poate medicina e genul de meserie pe care o practici pentru satisfactii morale..Poate pentru ca iti place sa faci asta si nu altceva banos...Poate ca sunt doar idealist si nu-mi dau seama ca se rezuma totul la bani...Si daca tot fac ceva cu relevanta in societate poate as merita si un venit decent! Sau nu?

Share this post


Link to post

foarte corect si frumos ce ai spus, exact asta e esenta

am mare stima pentru medicina, chiar am

 

am ce am cu sistemul si ce a ajuns el

 

p.s. sunt si alte meserii care se fac din pasiune si sunt oameni care o fac din pasiune si ..poate ca din cauza ca aia traiesc, aia simt, aia e viata pt ei

 

urasc parvenirea popilor, si a celor din alte meserii care o fac exclusiv pentru capatuire, si sa nu imi spui ca tu nu

Share this post


Link to post
urasc parvenirea popilor, si a celor din alte meserii care o fac exclusiv pentru capatuire, si sa nu imi spui ca tu nu

 

Un ins care profita de suferinta altora sa se imbogateasca nu se poate numi om...Valabil in orice meserie...

Share this post


Link to post

Bineinteles ca meriti un venit decent, deoarece desfasori o activitate cu impact major in social si societatea ar trebui sa te recompenseze pe masura. Cunosc medici care chiar au facut facultatea din pasiune pentru stiinta asta grea si ciudata.

Inteleg si mica revolta a noastra, a pacientilor, din cauza ca banii nostri nu ii regasim in servicii de calitate si asta ar trebui sa intelegi si tu, ca viitor medic.

Solutia? io nu o vad decit in privatizarea medicinei ...

 

PS: arp, daca activitatile colaterale iti permit un trai decent si poti sa te inhami pe cararea grea a medicinei private, go for it! numai ca ... stii cine o sa iti puna bete in roate? colegii tai, reprezentantii MS ...

 

PPS: BAFTA!

Share this post


Link to post

Da, privatizarea cel putin partiala ar fi o solutie pentru ca ar pune bazele unor servicii de calitate pe baza de concurenta...asa cum s-a intamplat in stomatologie. Cine are bani de servicii premium merge la cabinetul X, cine are bani de servicii mid merge la cabinetul Y. Dar in Romania daca sunt 3 spitale private in anul de gratie 2005...

Share this post


Link to post

taraboi pentru nimic...

balcanisme adunate cu o tona de frustrari din trecutul mai apropiat sau mai indepartat...

Medicii din romania au fost invatati sa ia spaga...culmea.. chiar de noi...sau mai bine zis de parintii nostrii si bunicii lor...de pe vremea vraciului.

Chiar daca sunt curios cand o sa fie platiti cum trebuie doctorii (sau mai bine zis intreg personalul din sistem) nu cred ca o sa ajung sa traiesc ziua aia.

Intre timp vad doar cum sunt invatati si cei mai noi dintre ei...si parca am devenit impasibil...

 

PS

Sotia mea e medic...si nu ia SPAGA ... INCA

Cand o sa o ducem si mai rau decat acum poate va accepta...

Share this post


Link to post

bafta si din partea mea arp, poate ai fi suprins ... sunt in familie la mine si care se ocupa cu medicina, si cu justitia si cu invatamantul

asa ca am ceva idee cum e cu astea

 

si intr-adevar exista oameni necorupti

 

dar intreg hatisul sistemului imi provoaca scarba

Share this post


Link to post

Da, un subiect interesant si...din pacate trist...

Asta e...se da spaga, doctorul e elementul care o ia...

Asta e ipoteza...acu, ca si concluzie...de ce se ia spaga?

Oare ambianta, oare neajunsurile?..sau putem uni totul intr-un cuvant si spunem sistemul asta corupt ?

:drinkers:

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Problema in RO este actul medical conditionat si tratamentul diferentiat in functie de cat a dat fiecare. Bordelizarea spitalelor a plecat de la cativa medici, la care lacomia si parvenirea sunt singurele mobile in meserie si n-are legatura cu majoritatea.

Share this post


Link to post

ok...de acord..dar in momentul in care asta ma afecteaza direct si stau la coada cu fetita care facuse temperatura in ziua aia si vad cum intra altii in fata mea si dupa 3 ore mi se spune ca nu mai are timp ca s-a terminat programu...ma doare in cot ca nu toti sint la fel.Eu nu ma izbesc de majoritate...doar de citiva si ma afectea za al dracului de tare...dupa sta 3 ore si ceva la coada , sa ajung tot la urgenta cu copilu pt ca o vaca de doctorita nu a avut chef sa mi-o vada...cihhhhhhhhh

Share this post


Link to post

@zapacitu: schimba-ti medicul de familie

Share this post


Link to post

deja am schimbat-0...dar problema ramane pt altii, saracii...si cind te gindesti ca majoritatea pacientilor de acolo sint copilasi...

partea proasta e ca si in alte locuri am mai patit-o...si nu numai odata

Share this post


Link to post

cu doctorii sunt probleme muuult mai grave:

- operatie care trebuia sa se faca laparoscopic (intr-un spital care permitea interventia) s-a facut normal si supradimensionata numai pt ca era spital universitar si trebuia sa vada si studentii ce face domnul "profesor" acolo.

- diferite interventii la un om bolnav de cancer. muuulte greseli carora le-am pierdut randul si o singura interventie buna (la una din operatii au fost taiati niste nervi pentru a nu muri persoana in chinuri). Am vazut cu ochii mei cum un om foarte mandru si corect toata viata, un om care a tinut piept si regimului comunist, cum se milogeste de vreun doctor si cum, desi operat recent si cu drena in mana, alearga pe holuri sa stea de vorba 5 min cu doctorul - mare profesor.

 

Din aceasta experienta personala eu am tras urmatoarele concluzii:

1. daca esti bolnav de o boala incurabila (de ex: cancer malign) nu face decat interventii ce pot sa te scuteasca de durere. orice incercare de tratament nu face decat sa prelungeasca o existenta mizera, plina de dureri insuportabile...

2. traieste-ti viata ca, pentru majoritatea dintre noi, speranta de viata nu depaseste 55-60 de ani.

3. fa un copil cat mai repede sa ai timp sa-l vezi la majorat...

 

Eu unul, dupa aceste principii incerc sa-mi traiesc viata, dupa experimentul trait in ultimii 5 ani cu tatal meu.

Share this post


Link to post
...ma doare in cot ca nu toti sint la fel.Eu nu ma izbesc de majoritate...

 

Sa dea Dumnezeu sa nu te doara pe bune si sa te duci la un doctor cinstit, corect (DA, sunt si din astia, culmea!!!) care sa-ti aminteasca ce ti-ai dorit...

 

I-am certat pe ai mei si-i cert si acum ca nu au luat!!! La ce pana mea le-a folosit cinstea??? La o coaja de Dacie din '80 toamna si la un amarat de apartament intr-un oras (ex)muncitoresc? Super!!!

 

Se intreba cineva cine ii obliga sa faca asta... Ce ar fi sa nu mai faca nimeni medicina? Sau sa o faca, cum zicea altcineva, numai pilele? La care o sa mergeti, Doamne-fereste, cu copilul bolnav, o sa ceara spaga si o sa faca si tampenii poate chiar fatale? E mai bine asa?

 

Romani, voi loviti efectul, nu cauza!!!

Share this post


Link to post

sefu...una e sa te duci la un doctor, se uita la tine, te rezolva si tu ii lasi ceva(aici e de discutat, tu esti vinovat ca dai, el ca ia...samd) si alta e sa stai la usa la coada pt ca nu ai sacosa la tine.asta e grav si asta se intimpla din pacate la noi.toata stima pt parintii tai, dar din pacate realitatea e alta.

 

 

ps.si sint convins ca orice salarii ar avea doctorii , tot ar lua spaga...e deja in singe.

Share this post


Link to post

Cred ca problema cu spaga data si luata s-ar putea rezolva daca Finantele ar avea evidenta veniturilor si cheltuielilor la nivel de cetatean si l-ar trage de maneca pe ala care isi face vila din salariul de angajat la stat.

Share this post


Link to post

vipere, asta e parerea mea, (cu schimbatul meseriei)

am avut una, acum am alta, probabil ca voi face altceva la anul

e piata, cerere si oferta, prea multi avocati? probabil si fara ei nu ar fi bine

 

oamenii inteligenti au capacitatea de adaptare

 

ca i-ai certat pe ai tai ca nu iau.. ha, problema ta,

eu nu m-as lauda, i-as lauda pe ei!

 

si ai mei puteau lua de sa aiba clasa s si nu au, si-s mandru de asta

 

nu te supara pe mine, si prostitutia e o meserie, fiecare face ce vrea si ce poate

 

nu ma surprinde sa aud ca unii oameni sunt disperati sa-si calce demnitatea pentru o bruma de bani ce.. desigur nu-i va insoti dincolo

Share this post


Link to post

toate cele scrise de mine mai sus s-au intamplat in conditiile interventilor inalte si spagilor mari date. nici-un moment nu s-a economisit nici-un ban, intotdeauna s-a platit minim 100e pt orice interventie + sute de mii la asistente, anestezisti, femei de serviciu, etc.

Share this post


Link to post
Da, privatizarea cel putin partiala ar fi o solutie pentru ca ar pune bazele unor 

 

Este, este. Si nu trebuie neaparat sa fie spitale. Clinica la care sunt abonat are doctori in spitalele bucurestene. Nu stiu daca este sau nu legal si cum se face, dar daca ceva nu poate fi tratat la ei, te duci la doctorul recomandat de ei si este foarte simplu sa faci asta. Respectivul te va trata de parca ai fi dat spaga (sau asa cred, nu am dat niciodata ca sa stiu cum este) adica cu respect samd.

Oricum, prima oara cand m-au sunat astia dupa o ora de cand plecasem de la ei sa ma intrebe daca am ajuns acasa, am ramas masca. Pe urma m-am obisnuit. Ah, si inca ceva. Cand am lesinat pe masa, doar cu asistenta langa mine si m-am trezit cu 2-3 doctori langa mine, tare uimit am fost. Unde s-or fi dus palmele si "trezeste-te ca esti barbat"-urile?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...