Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Cati Proprietari?

Recommended Posts

Am achizitionat un tico de cca 6 luni de la cineva care sustine ca a fost primul proprietar numai ca pe cartea de identitate figureaza ca prim proprietar daewoo leasing si apoi omul de la care am luat masina.

intrebarea este daca am cum sa stiu daca a avut mai multi proprietari masina?

Share this post


Link to post

vezi ca mai e o smecherie , undeva mic intr-un subsol de pagina, scrie daca cartea e "duplicat al cartii ..."

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca nu te minte. Cind iei o masina in leasing, pe perioada leasingului, banca figureaza ca proprietar al masinii.

Share this post


Link to post

Asa este, daca masina a fost luata in leasing la proprietar apare prima oara societatea de leasing pentru ca ea isi insuseste dreptul de proprietate (cel care plateste ratele e doar utilizator), dupa care la sfarsitul leasingului masina este trecuta pe numele utilizatorului care devine proprietar.

Share this post


Link to post

Da, e foarte posibil sa fie primul proprietar, dar a luat masina in leasing si atunci e normal sa apara asa.

Share this post


Link to post

@Shenck: "smecheria" aia nu e nici o smecherie... Poate fi duplicat daca originalul s-a pierdut, asta nu inseamna ca datele sunt incomplete. La RAR sunt toate datele de la prima inmatriculare pana in prezent.

 

La Espero al meu apareau 3 proprietari si lumea fugea ca naiba... Si era greu sa le explic: primul era Daewoo, al doilea Omniasig si al treilea Autosig. Pur si simplu si le-au trecut de la una la cealalta. Era ca si cum ar fi fost un singur proprietar, dar schimbandu-se numele din acte trebuia schimbat si acolo. Autosig tine de Omniasig care a primit-o de la Daewoo... Ma rog, in mintea fostilor cumparatori a ramas ca ei devin al 4-lea proprietar (adevarat ca numar si atat).

Share this post


Link to post

Viper, da, asa e dar cidn te uiti STRICT in carte vezi 1 max 2 proprietari

si masina putea sa aiba 10 inainte

Share this post


Link to post

ba nu. are 4-5 rubrici. si sunt trecuti toti. cand se termina rubricile iti mai da o anexa unde scrie si cine e nr 6,7, etc. nici macar in .ro nu e asa cum ai zis tu.

Share this post


Link to post

Era vorba de DUPLICAT. Asta se da cind pierzi cartea originala si arata exact ca una originala, numai ca scrie mic undeva ca e duplicat. Pe duplicat nu se trec si fostii proprietari! D-aia tre sa casti okii!

Share this post


Link to post

Da cine zice ca nu se trec? Si de ce nu se trec?

Share this post


Link to post

Salut, aici am si eeu o intrebare: Am cumparat masina de la o persoana care a facut taxi cu ea. El este al 4-lea proprietar, pe cartea de identitate fiind trecut ca prim proprietar DAEWOO AUTOMOBILE ROMANIA SA cu sediul in Iasi, str. Pacurari, etc...ce sa inteleg? masina a fost pe firma, a fost luata in leasing sau asa este trecut pe carte firma producatoare?

Share this post


Link to post

A fost in leasing.

Share this post


Link to post

In rate...a a fost si tico-ul meu.

Share this post


Link to post

@ Mircea Multumesc ,se poate sterge acest post :)

Edited by nonel

Share this post


Link to post

Cumpar un cielo de la cineva care a terminat cu leasingul. Masina are inca cerificat de inmatriculare pe numele firmei. Care sint pasii de urmat: firma leasing - actualul proprietar (cel care a achitat ratele) - viitorul proprietar (adica eu). Multam anticipat pentru eventualele raspunsuri

Share this post


Link to post

laurentiu_73 firma de leasing, dupa achitarea ultimei rate trebuie sa radieze autoturismul. Acesta in mod normal intra in posesia utilizatorului (pers. care a achitat ratele) printr-o factura.

Dupa ce respectivul a devenit proprietar, vei putea intocmi cu acesta contract de vanzare-cumparare.

Gasesti aici toate documentele necesare la inmatriculare.

Bafta !

Share this post


Link to post

Multumesc mult!

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post
laurentiu_73 firma de leasing, dupa achitarea ultimei rate trebuie sa radieze autoturismul. Acesta in mod normal intra in posesia utilizatorului (pers. care a achitat ratele) printr-o factura.

Dupa ce respectivul a devenit proprietar, vei putea intocmi cu acesta contract de vanzare-cumparare.

Gasesti aici toate documentele necesare la inmatriculare.

Bafta !

Revin cu inca o intrbare: Daca firma de leasing (din Bucuresti) a radiat masina, cu factura (sau actul pe care il trimite proprietarului), se poate circula pina la inmatriculare? Daca da, cit timp? Nu am mai trecut prin asa ceva, si nici un prieten nu a stiut sa ma lamureasca. Multumesc anticipat! PS: Vinzatorul masinii a terminat ratele acum cam o luna!!

Share this post


Link to post
Revin cu inca o intrbare: Daca firma de leasing (din Bucuresti) a radiat masina, cu factura (sau actul pe care il trimite proprietarului), se poate circula pina la inmatriculare? Daca da, cit timp? Nu am mai trecut prin asa ceva, si nici un prieten nu a stiut sa ma lamureasca. Multumesc anticipat! PS: Vinzatorul masinii a terminat ratele acum cam o luna!!

 

NU! Risti dosar penal!

Share this post


Link to post

Exact, e infractiune. Se poate face insa inmatriculare provizorie - numere rosii - odata cu radierea.

 

LE: daca a trecut deja o luna de la incheierea leasingului, cum mai circula cu ea :scarpin: ?

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

inseamna ca puteam sa dau de dracu, am fost si eu cu ea pina la Filiasi, aprox 30km. Am avut noroc!! Va multumesc de atentionare!

Share this post


Link to post

Dar la radiere, odata cu factura finala, nu se cer numerele inapoi? Eu asa stiam.

Share this post


Link to post
Dar la radiere, odata cu factura finala, nu se cer numerele inapoi? Eu asa stiam.

S-ar putea sa nu fi fost prea explicit: a terminat ratele de acum o luna dar inca nu i-au trimis actele (factura sau altceva, v-am zis ca nu stiu); zice ca o sa le primeasca prioripost azi sau miine. Am vb ieri cu proprietarul, telefonic, sa ne intilnim miine pt contract vinare-cumparare si pentru a-i da restul de bani. Nici el nu stia cu ce data este radiata masina. Masina are inca numere de leasing B-47-.....De la servici nu prea pot sa plec sa rezolvam treaba mai repede sau macar sa ma interesez ce pasi trebuie facuti in acst caz :wallbanger: ...Din sapt asta mai sint 2 zile, sarbatori, saptamina viitoare liber,Omu a zis sa iau masina, dar ...tentatia e mare, mai bine am lasat-o tot la el.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...