Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Baze De Date - Sfaturi Pentru Incepator

Recommended Posts

Bun.. m-am decis ca vreau sa invat sa lucrez cu "programe de baze de date", in ideea ca vreau sa fac ceva pentru care este cerere pe piata, din care sa se poate castiga decent. Ce imi recomandati sa incep sa invat?Ce carti ar fi de capatai si de unde le-as putea lua din romania, eventual la ce pret? Sunt avantajat daca urmez niste cursuri(daca da , care?), eventual daca in urma lor obtii niste certificari care au valoare pe piata.. si nu doar ca o "tidula", ci ca rezultat al unui examen serios si credibil... Cu ce alt ceva ar trebui sa le combin? Sub ce platforma ar trebui sa incep?Linux(unde am f putin cunostine), Windows.. etc.. MySql,Oracle.. numiti-le voi, si la care sunt sanse sa castigi mai bine, la nivel egal de abilitati in exploatarea lor..

 

 

Cenusa in cap: Stiu ca nu zis tocmai corect "programe de baze de date", dar va rog sa treceti peste aceasta inexactitate. Am facut rost de o carte de mysql in format electronic de la teora(scrisa de Paul DuBois, tradusa in romana, in 2001) si pdf-ul lui valentin ivascu despre php si mysql.. pentru mysql si php sunt bune pentru inceput?..

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

pai zi ce cunostinte ai deja in domeniul programarii/calculatoarelor.

sunt n-spe tutoriale pe net de baze de date.

mysql-ul e cel mai popular.

Share this post


Link to post

visual c++ 6.0 la nivel de incepator.. ca experienta mai relevanta, in rest pascalul facut acum n-spe ani. Pe piata, acum ce este mai cautat(deci mai bine platit)? Oracle,sql.. orice amanunte imi sunt de folos

Share this post


Link to post

Uita-te si la cartile de prin librarii sa scrie pe coperta SGBD.

Felicitari pentru alegere. Chiar se castiga bani buni din asta ;)

Eu lucrez in Access, SQL, VB.

Share this post


Link to post

mie mi-ar trebui sa fie o carte de tip pedagogic (indiferent de "baza de date" folosita), adica cu multe exemple, cu exercitii, cu screenshoturi.. etc etc... claz, da-mi te rog mai multe detalii despre sql.. cam ce carti crezi tu ca ar fi de capatai (daca e in romana ar fi cel mai bine)..

Share this post


Link to post

Recomandarea mea ar fi sa nu te axezi pe un anumit mediu/sistem (adica sa nu inveti "Visual Fox Pro", "Access" si asa mai departe) ci sa inveti SQL si atat deocamdata. O carte care mi-a placut este "Marin Fotache - SQL"; e cartea tipului care-a scris "Fiola de SQL" din PC Report (sau Net Report cum ii zicea in ultima vreme).

 

Dupa ce inveti SQL generic, poti sa extinzi pe sisteme cu particularitati/add-on-uri, cum sunt Oracle, Access, etc.

Share this post


Link to post

Ar trebui sa incepi cu fundatia, adica teoria bazelor de date, forme normale, etc.

Dupa treci la SQL - ANSI e standardul SQL folosit de majoritatea SGBD-urilor.

Daca esti beton pe teorie si SQL standard poti sa te orientezi pe: Oracle, MS SQL Server, etc. Fiecare din astea au si un SQL proprietar...

 

Ca si carte de teorie, sa caut eu pe-acasa, aveam una f.buna din timpul facultatii...

Share this post


Link to post

vaxxi , claz, totti, ticolino, multam pentru sfaturile de inceput.Voi cauta cat mai multe din materialele de care vorbeati voi, sper sa le gasesc. Poate totti imi faci un bine, si imi spui cum ii spune, eventual daca nu o gasesc, poate cu un xerox.. rezolvam noi cumva cu banii.. :) >- Ca ideea generala cred ca voi incepe cu fundamentele teoretice, apoi acces.. apoi mai vedem noi :osanale:

Share this post


Link to post

Ce pot sa-ti spun e ca la ora actuala pe piata se gasesc multe multe job-uri pe MS-SQL si ORACLE , joburi incepind cu 300E net si urca si urca si urca...

Share this post


Link to post

Uite aici cartea de care vorbeam (si vad c-a mai scos si altele): =Marin%20Fotache">http://www.raft.ro/rez.asp?=Marin%20Fotache

Share this post


Link to post
O carte care mi-a placut este "Marin Fotache - SQL";

Marin Fotache e seful de catedra de la Informatica Economica de la mine de la Facultate. Cred ca o gasesti si la libraria de la Corpul B de la parter. Daca vrei xerox atunci mai asteapta pana ajung prin IS si ma interesez pe la fosti colegi care sunt la IE.

Share this post


Link to post

Si eu lucrez tot in baze de date.

Ei, acum e multe de spus si depinde de fiecare.

 

Cel mai bun inceput este sa inveti conceptele de baza ale unei baze de date corect realizata. Apoi sa treci la SQL, mijlocul prin care vei incerca sa realizezi conceptele pomenite mai sus.

Apoi treci la un anumit SGBD, parerea mea fiind ca numai ORACLE si MS SQL SERVER merita asemenea cunostiinte aprofundate. Apoi iti iei diploma de la ORACLE sau MS si pui CV-uri.

 

Joburi ce implica doar BD o sa gasesti in companiile mari, foarte bine structurate ca job description. In celalalte iti trebuiesc si cunostiinte despre un mediu de programare care sa comunica bine cu respectivul SGBD. Media salariilor este cam aceiasi, desi cel din al doilea scenariu are un avantaj clar, pe viitor.

Share this post


Link to post

Ma bag si eu cu o carte destul de buna pentru început:

Grupul BDASEIG (un grup de profesori de la ASE Bucuresti), Baze de date: fundamente teoretice şi practice, Ed. Infomega, Bucureşti, 2002, unde gasesti conceptele de baza ale SGBD-urilor, modelele de reprezentare a datelor, proiectarea bazelor de date (cu normalizare cu tot), ACCESS cu limbajul VBA, SQL, securitatea bazelor de date etc. In plus, ai câteva aplicatii cap-coada (micute, dar bune).

Este foarte bine sa începi cu ce ti-au spus CLAZ si VAXXI. Toata lumea are MS OFFICE si implicit ACCESS-ul si te poti descurca aproape oriunde în tara sau aiurea. Mult mai putine firme (cele mari) au ORACLE (cursuri foarte scumpe si, în plus, se cauta oameni cu experienta...)

Personal, pentru aplicatii mici folosesc Visual Basic si Access, iar pentru aplicatii laborioase SQL si Visual FoxPro.

Share this post


Link to post

in programare .. bazele de date sunt cel mai 'curat' lucru

 

parerea mea e sa citeasca lucruri generale, sa faca ceva probleme si sa caute o slujba de implementator/service la inceput la o firma de soft

(rsicul e sa nu treaca de asta, dar tine de cerebelul fiecaruia, dar si asa se poate castiga rezonabil plus altele.. masina, tel, etc)

 

juma de ase sau mai mult au diplome de oracle si-s varza majoritatea, no offense

 

nu prea pune lumea la angajare baza pe hartoage, mai mult pe experienta, dar nu are ce strica sa ai hartii la mana

Share this post


Link to post

Depinde... depinde...

Eu, daca as lua-o de la inceput, nu as mai incepe cu Access si VB. Pierdere de timp. Poti oricand sa te intorci la ele, though.

Share this post


Link to post

asa e :)

daca vrei sa inveti programare nu se incepe cu acces sau vb,accesul nu-i server macar, are un sql de rahat, nu respecta sql-ansi-ul, se umfla ca porcul si nu te ajuta :) vb .. e un limbaj care daca mergi de la romana pina la mosilor gasesti 200 programatori cred

cine vrea sa invete sa puna mana pe C la inceput, sa invete C++ sau java si apoi cele vizuale, dupa ce stapaneste clase si alte concepte..

 

asa .. iar sunt sute cu .net dar n-au auzit de o mostenire multipla sau o functie virtuala

 

pentru @maximus: pari baiat bun, daca vrei sa ajungi sa stii ceva .. du-te invata nu sta zi lumina pe forum :) (fara suparare :) )

Share this post


Link to post

Mai copile, in claris non fit interpretatio! Macar ai vazut cartea despre care vorbesc? Omul vrea sa câstige bani rapid!

Uite, fie ca voi: Maximus, uita de cartea pe care am amintit-o! Vad ca ai ceva cunostinte de Pascal, ia carti de C, C++ si apoi de Visual C++ si realizeaza-ti visul...E bine?

Share this post


Link to post

nu am zis ca vreau sa castig bani rapid (mai ales pe nemuncite) ci vreau ceva de viitor, care sa se plateasca bine. Nu vreau nici supersalariu mare la inceput(daca nu il merit :mrgreen :) . Cred ca asa cum bine zic cativa de aici, voi invata bazele mai intai, si mai apoi le voi particulariza pe unul sau doua medii. Eventual si un visual c++ la nivel mediu..

Share this post


Link to post
Mai copile, in claris non fit interpretatio! Macar ai vazut cartea despre care vorbesc? Omul vrea sa câstige bani rapid!

 

da maestre, asta e parerea mea despre programare

celula de baza e memoria, pina nu ajungi sa intelegi pointerul, nu ai sa sti ce e programarea,

ca sa fi unul bun tre sa stii ceva mai mult

 

vrei sa dai si eu titluri de carti.. uite numai una:

Thinking in C++, Bruce Eckel

 

nu exista roman care sa fi scris la nivelul asta, si sunt multi altii

 

bani multi faci usor doar la loto sau daca esti fiu de deputat

Share this post


Link to post

... sau, sa te completez, daca esti un mos betiv si fumator :)

 

Ontopic: pentru inceput, Access acopera multe situatii, mai ales pentru lucru independent, asa cum foarte bine a punctat florinbad.

Share this post


Link to post

:) nu am zis ca nu acopera, am lucrat si cu acces si e cum e

uite ce a zis un coleg acum cateva minute .. fara sa aiba habar ca eram pe forumul asta (avea un acces linkuit la un sql)

 

bah.. la accesul asta imi trebuie vreo 2 celeroane :) )

 

p.s. later edit: si s-a mutat la asta:

post-1549-1127309191_thumb.jpg

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pai accessul nu e pentru orice, asta e clar. Daca ai o baza de peste 10MB sa zicem, deja e cazul sa te gandesti la un engine adevarat. Aaaa, ca in romania decat sa cumperi licenta de SQL, mai bine iei doar Office, asta nu inseamna ca programul e prost.

Share this post


Link to post

MSDE-ul parca era gratuit.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...