Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

PRIVATIZAREA PETROM

Recommended Posts

Este o diferenta intre cele 2 companii.

OMV este procesator (adica are 2 rafinarii la Burghausen - Germania granita cu Austria si Schwechat - langa Viena) si distribuitor de carburanti auto si produse petrochimice in timp ce PETROM are intregul lant, de la prospectiuni geologice, foraj, exploatari petroliere, transport, rafinare (tot cu doua rafinarii) si distributie.

Parerea mea: Petrom are un potential mult mai mare decat OMV, iar daca OMV va reusi sa-si impuna managementul si sa faca curatenie in relatia cu furnizorii de servicii investitia lor va avea succes.

Din auzite, la Petrom singura activitate profitabila este cea de extractie, desi aici sunt implicate o suma de firme furnizoare de servicii "de casa".

La salariati trebuie sa se umble, dar nu se poate face imediat deoarece cred ca media de varsta a personalului TESA este de peste 40 de ani si va raspunde cu greutate noilor cerinte.

In toate privatizarile mari din Romania (vezi Dacia, Sidex, Romtelecom) a fost foarte greu pentru investitorul strain sa-si impuna managementul (de fapt inca nu cred ca vreuna din companiile amintite corespunde 100% dorintei investitorului strain).

Speranta mea pentru viitor este ca austriecii vor reusi macar implementarea formulei "Respect pentru client!"

Share this post


Link to post

Pus punctul pe i j si sub sh tz si alte puncte ..OMV face un deal excelent si va avea una dintre cele mai tari companii de profil in europa ..Cu know how-ul salariatilor astia de la Petrom poate face fatza oriunde in lume (vorbesc acum exclusiv de faza de extractie)....Parerea mea e ca au avut de castigat enorm si cred ca pe termen mediu va fi lider de piatza cel putin in europa centrala si de est!....

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...