Jump to content
Sign in to follow this  
kata

Ajutor, Beculete!

Recommended Posts

Caut de ceva vreme 5 beculete: 2 sunt cele de la bricheta (unul lumineaza bricheta iar celalalt scrumiera), iar celelalte 2 sunt primele doua (de la stanga la dreapta) care lumineaza ventilatorul (de unde se deschide si se regleaza treptele lui). Inca unul din bord, rosu care se aprinde cand se deschid portierele (becul de fapt e alb dar plasticul prin care lumineaza e rosu).

Va rog daca cineva ar putea sa le cumpere (mentionez ca am cautat in Iasi si nu am gasit) si sa mi le trimita prin posta sau curierat, le platesc (ramburs) si la pret de specula numai sa le am.

(am un Cielo din '96, fab Corea 1,5OHC)

Nu stiu unde sa postez asa ca am postat aici. Daca deranjez pe cineva rog moderatorii sa-l mute in alta parte!

Edited by kata

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, la espero sunt aceleasi becuri ca pentru pozitiile din fata. La Cielo nu e asa?

Share this post


Link to post

Nu stiu dar vad ca esti din Bucuresti (nu dintr-un orasel amarat si neaprovizionat ca al meu)(m-a surprins ca in Iasi nu am gasit, care e totusi mai mare); daca ai putea sa cauti la magazin de piese Daewoo ce vreau (costa maxim 200 000lei) si sa mi le trimiti (cu plata ramburs bineinteles) ti-as fi vesnic recunoscator.

La magazin cu piese Daewoo au catalog cu piese pt. Cielo si acolo le da "mura in gura". La ventilator becurile sunt la reperele 15 si 16 din catalog (le-am gasit in catalog)

Share this post


Link to post

Parca nu as cumpara asa la ghici!

La magazin intrebi vanzatoru, el iti raspunde!

Mai astept, poate ma serveste careva!

Share this post


Link to post

Pai si autodaewoo.ro nu sunt din iasi? Nu au si magazin?

Share this post


Link to post

Au magazin, chiar foarte aprovizionat dar nu mai aveau beculete.

Share this post


Link to post

incearca la magazin de piese dacia. sunt aceleasi beculete. Eu am pus de la nova beculete din alea. Sunt beculete de bord de dacie fara soclu. mi se pare ca se vand cu soclu cu tot, nu stiu sigur. e max. 30.000 cu soclu cu tot.

Share this post


Link to post

Beculetele din bord sunt ca cele de dacie (sunt mai ieftine la un magazin de piese auto straine-se potrivesc cu renault ,peugeot-eu am luat cu 2 mii cand alea de dacie erau 16 mii pt ca erau lipite de soclu si nu separat).Alea din butoane sunt mai mari un pic decat cele din casetofoanele auto(merg si alea) sau puneti leduri de celular;eu am pus (pt ca nu gasisem becuri) leduri verzi inseriate cu 470 ohm(rezistente smd).Pt doritori fac cadou leduri si rezistente.Leduri gasiti la orice depanator gsm(inlocuiesc verzi si rosii cu albastre iar alea ramase nu le folosesc la nimic-ala rosu merge la butonul de avarie)

 

Succese!

Share this post


Link to post

am si eu nevoie de becurile de la butoanele din bord (avarii, proiectoare de ceata, dezaburire luneta....) as avea nevoie de becuri si de soclurile lor, le-am pierdut pe cele care erau in butoane...as gasi pe autodaewoo?

Share this post


Link to post

Se gasesc dar iti trebuie un catalog cu piese. Acolo gasesti coduri pt. fiecare piesa in parte.

Asa dai comanda exact de ce iti trebuie, altfel daca dai comanda doar dupa denumiri risti sa primesti altceva!

Share this post


Link to post

Ptr cine e din Bucuresti il poate ruga pe Satori sa va arate la intalnire un catalog cu tot felul de relee,leduri,SMD,intrerupatoare etc . . .

Share this post


Link to post
Din cate stiu eu, la espero sunt aceleasi becuri ca pentru pozitiile din fata. La Cielo nu e asa?

 

Nu, cele de bord sunt mai mici, cam cat un LED, cele din pozitii sunt cam duble in diametru. Tot fara soclu, dar sunt de doua ori mai subtiri. Eu asa am, cel putin :) .

Share this post


Link to post

Care sunteti din Bucuresti puteti sa mergeti la strand la Salajal unde pe lateralul lui ve-ti vedea un magazin de piese daewoo.Acolo au beculete pt. cielo bord.Am cumparat eu de acolo.

Sunt mai mici decat cele de pozitie. Costa 20000 un beculet osram.

Share this post


Link to post

Apropo de beculete... stie cineva de unde se pot cumpara 2 beculete pentru butoanele de deschidere portbagaj si capac buson rezervor???

Share this post


Link to post

Ati gasit beculetele pt. butoanele de avarii,etc?

as avea si eu nevoie si nu gasesc nicaieri!

Share this post


Link to post

Salut, daca ajungi prin Constanta, gasesti beculete pentru butoane la magazinul Dioda.

Share this post


Link to post

Offf...nu stiu cand o sa ajung..nu ma poti ajuta cu achizitionarea lor?Si apoi sa le trimiti prin posta...platesc eu tot!sau eventual le poti trimite cu microbuzul pana la Tulcea!!!!

 

 

Nu mai exista Mesagerie Privata pe forum sau s-a trasformat topicul de piese auto in unul de Bursa ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...