Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Revizie 5.000km Matiz

Recommended Posts

Facut si eu revizia la 5k

 

Ulei Daewoo 10w30 - 750.264 lei

Filtru - 115.781 lei

vaselina Aral - 43.950 lei

 

+ manopera (486.000 lei) + tva = 1.661.234 lei

 

 

Mi-au schimbat si telescoapele spate si au disparut troncaniturile. Pe cutia telescoapelor scria Made in Koreea si era o eticheta mica cu textul ,,Genuine GM".

 

Alte probleme n-au gasit. :lavolan:

Share this post


Link to post

facut si eu ieri revizia la 5000 km. iata ce s-a schimbat:

- ulei daewoo 10W30 3 litri: 770.000 lei (fara TVA)

- filtru ulei daewoo: 103.000 lei (fara tva)

- vaselina: nu stiu ca o uitat sa o treaca pe factura

 

total manopera: 1.50h x 270.000 lei = 405.000 lei (fara TVA)

TOTAL REVIZIE: 1.521.439 (cu TVA)

 

timp efectiv lucrat la masina 40 min.

 

S-a mai verificat cu un levier incheieturi la suspensie,s-au mai verificat becuri, frane.S-a suflat cu aer filtru de aer, si bagat vaselina in ambele butucuri pe spate, si suflat cu aer tot butucurile de pe spate.

 

In rest toate bune.Doamne ajuta. :)

 

Apropo cred ca vaselina mia pus-o de la adrian(@amagdea), ca au uitat-o sa o taxeze. :thumbl:

 

am uitat sa precizez, am facut la acelasi service revizia ca si adrian(amagdea), nu stiu de unde diferenta la ulei si filtru, cine stie vodoo :D .

Edited by dan22y

Share this post


Link to post

Pana la urma trebuie facuta revizia la 5ooo km sau nu? Ca ma apropii de cifra asta si nu stiu incotro s-o apuc sau sa-mi vad de treaba.

Share this post


Link to post

La 5000 revizia nu e obligatorie. Te duci numai daca ai 6 luni de la ultimul schimb de ulei! Cel mai probabil, te vor trimite acasa. Sfatul meu e totusi sa insisti ca macar sa-ti puna o stampila pe cartea de service, sa se vada ca ai fost acolo, chiar daca nu-ti fac nimic. Iti va prinde bine mai tirziu... (la vinzare de exemplu)

Share this post


Link to post

ca,merci,e un punct de vedere bun.Nu m-am gandit la vanzare,dar ai dreptate odata o sa se intample si asta.

Share this post


Link to post

buna!

sunt din bucuresti. unde imi recomandati sa ma duc pentru revizia de 5K?

multumesc.

Share this post


Link to post

LA SERVICE ! =)) Unde ai facut revizia de1000km,sau da o avansata=service si ai sa gasesti tot felul de impresii si de pareri.

Share this post


Link to post

Mai baieti, sa inteleg si eu bine: SE FACE REVIZIE DE 5000 LA MATIZ? :-?

Edited by voicu001

Share this post


Link to post

Mie cand am facut revizia moca la 1500 mi-au spus (si scris in carticica) ca ma asteapta peste 10000 sau peste 6 luni. Nu mi-au zis nimic de 5000.

Share this post


Link to post

Facut si eu revizia la 5000km(de fapt aveam 2600km si un an de zile,circul putin si numai urban),la service automobile 2 cluj:

-schimbat ulei, mobil sintetic si de vara si de iarna 5w40, 3L=1 mil.

-filtru ulei 115.000

-curatat filtru aer

-verificat antigelul

-manopera 450.000

-timp cca 1 ora

Urmatoarea revizie mi-a zis la 10.000 sau 1 an.

Share this post


Link to post

Salutare de la Oradea.

Am facut revizia la 5200 km(6luni).

Schimb ulei Daewoo 10W30 + filtru, Scimb ulei CV Total 75W80.

270 RON cu atentie cu tot.

Fata de revizia la 1000 km aceasta a fost OK. Au verificat tot.

AutoClass Oradea :thumbl:

P.S. Pentru 100g de ulei am fost nevoit sa cumpar 3 litri :-? la CV, deoarece intra 2,1 L.

Share this post


Link to post

Guys pentru ce avem forum? Ca sa ne bage mecanicii pe gat ce vor?

 

Ulei in motor era indicat 5w30.

 

In cutia de viteze 75w85 si nu acum ci la 10k km.

 

p.s. E foarte bine ca au pus 2.1 litrii in cutie, nu trebuie sa iti para rau. ;)

Edited by steph

Share this post


Link to post

Azi facui si eu revizia de 5000(4800km aveam) la service daewoo pe Dorobantilor in Cluj.Timp petrecut langa masina 40 minute, facturate 1.43 minute :scarpin: , schimbat uleiul mobil 5w30, filtru de ulei, curatat filtru de aer.M-a costat 200 ron :wallbanger: , cu reducere de 10 % pt ca am luat masina de la ei :dizzy: .Foarte incantat am fost de bunavointa cu care au vorbit cu mine si faptul ca m-au lasat sa intru sa vad cum lucra la masina.Ciudat, data trecuta nu m-au lasat in acea zona :shock:

Share this post


Link to post

Revizie de 6 luni (cu ceva timp in urma):

Piese si materiale :3 litri ulei 10W40 :o , 2 litri ulei transmisie , 1 filtru ulei =135 lei

Manopera :2,7 ore :o *75 lei /h=203 lei X(

TOTAL:aprox 340 lei.

Cam scumpe reviziile la MATIZ :)

Altii de mai sus au scapat mai ieftin...

Share this post


Link to post

75 roni ora?! Ti-ai facut revizia la sc. hotziepefatza srl?

Share this post


Link to post

@Daryus: scumpe tarife de manopera... si fii atent cu uleiul motor, ca ce ti-au pus tie, nu e pentru Matiz. [-X

Share this post


Link to post
@Daryus: scumpe tarife de manopera... si fii atent cu uleiul motor, ca ce ti-au pus tie, nu e pentru Matiz. [-X

 

 

Din cate stiu eu Daewoo 5w30 este pt matiz; ca parere personala, daca nu consideri ca este, spune-ne ce folosesti tu, si de ce?

multumesc.

Share this post


Link to post

Pai n-a zis nimeni ca 5w30 nu e de Matiz. Daryus a zis ca i-au bagat in motor 10w40. Raspunsul lui costinel era adresat @Daryus. Nu vad unde e problema

Share this post


Link to post

sorry, browswrul meu facea figuri si am citit alt mesaj... :osanale:

Share this post


Link to post

Am sa pun 5W30 , pentru ca am sa vin cu uleiul cumparat de mine. Acum motorul este mai zgomotos si nu reusesc sa cobor sub 5,35% , extraurban max 110km/h, drumuri destul de lungi si doar cu o singura persoana.Acum imi pun intrebarea daca ma mai duc la service-ul respectiv sau fac revizia la Brasov de exemplu pentru ca din banii in plus pe manopera imi pun benzina si mai fac si eu o plimbare la munte!! :) )

Share this post


Link to post

Salutare tuturor ,sunt mai nou pe forum ca mi-a crescut si mie un Maty de vreo 4 luni sivreau sa va spun ca la noi la Timisoara service -ul unde merg eu la Daewoo e char ok, char mecanicii de acolo DIVULGA informatii demne de luat in seama.Nu are rost sa facem noi tuning si alte fitze pe Maty ca nu au nici un rost.Si eu visam la ulei Castrol ,buji Bosch super 4 , coloana de esapament Akrapovici da m-am dezumflat ca mi-au exlicat oameni aia ca arunc bani degeaba si ca tot nu fac racheta din el.Ce e de mentionat ,ca uleiul daewoo e mai bun decat havoline sau marog ceva din fam. texaco ce-l pun ei la garantii.Si ca bujii cele mai recomandate sunt Champion .

 

Salut ..Darius . Vreau sa iti spun ca uleiurile din gama 5w30 sau 5w40 se deosebesc , ca 30 se preteaza la temp mediului de la -30 grade celsius la +40 si 30-ul dela -30 la + 30

atit 10 grade difera.deci mai bine al alegi pe 5w40. zic eu ca ,calduri din alea de peste 40 noi nu prea avem sau mai rar.si ierni de -30 in Siberia

 

scuze 5w40 = -30 +40

Share this post


Link to post
... Vreau sa iti spun ca uleiurile din gama 5w30 sau 5w40 se deosebesc , ca 30 se preteaza la temp mediului de la -30 grade celsius la +40 si 30-ul dela -30 la + 30

atit 10 grade difera.deci mai bine al alegi pe 5w40. zic eu ca ,calduri din alea de peste 40 noi nu prea avem sau mai rar.si ierni de -30 in Siberia

Asta e de pe vremea cand era bunica fata. 30-40-50-60 sunt grade de vascozitatea din sistemul SAE, ele sunt relative la vascozitatea masurata la 40'C si la 100'C. Doar din atata explicatie, toata teoria ta s-a dus la canal. Reteta 5w30 a fost facuta pentru un ulei economic, care sa asigure ungere buna in condtiile unei frecari minime. La motoarele moderne s-a trecut la 5w20. Singura conditie este ca motorul sa fie proiectat pentru respectivul grad de vascozitate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...