Jump to content
Sign in to follow this  
daweep

Obd Ii Pe Kalos

Recommended Posts

hola!

 

a vazut cineva unde este pozitionat conectorul OBD II pe kalos? service-ul zice ca langa pedale, dar poate nu l-am ochit eu. e trapezoidal, arata oarecum ca un Euroscart de TV.

 

ma intereseaza ca sa pun un carpc cu interfata OBD (http://www.daewooclub.ro), sa putem citi tot din chip-ul masinii. m-am uitat ce se vede pe alte masini si cred ca ar fi super ca inlocuitor de computer de bord, plus ca te poti juca de-a Fast & Furios.

 

stie cineva?

 

silviu

Share this post


Link to post

pe site-ul de la carpc nu sunt preturi.

ai idee cam la cat se ajunge o jucarie de-aia?

 

cred ca fiecare dintre noi si-a dorit la un momentdat sa-si confectioneze un carpc dar din mii de motive am abandonat proiectul. unul gata facut si testat cred ca totusi ramane o alternativa ok.

atata timp cat pretul bineinteles e rezonabil.

Share this post


Link to post

sunt preturi in sectiunea de produse / oferta pdf.

 

sa ne intelegem, eu nu fac reclama aici, am intrebat ceva de care sunt direct interesat.

 

satori, poti sa confirmi ca topicul e legitim, plz?

 

tnx

Share this post


Link to post

Conectorul este prea usor de identificat ca sa fie legitim. Dar merge, atat timp cat chiar ai o solutie care sa functioneze. Te avertizez ca Daewoo s-a jucat nitel cu protocolul si s-ar putea sa nu ai succes.

Zi cat si cum facem un test. Hai joi la intalnire.

Share this post


Link to post
sa ne intelegem, eu nu fac reclama aici, am intrebat ceva de care sunt direct interesat.

Pai, site-ul acela n-are nici o legatura cu interfete OBD II pentru ECM-uri. Intr-un coltz apare o frantura dintr-o interfatza seriala RS232 cu ELM323, pe care o vantura pe la nasul necunoscatorilor si care nu apare in nici o oferta. Acolo-i vorba doar de mini pc-uri cu port USB. Nu tu interfete, nu tu soft, noi ce sa intelegem ca si un simplu laptop poate face aceleasi functii, eventual mai multe si mai repede ?

Share this post


Link to post
Pai, site-ul acela n-are nici o legatura cu interfete OBD II pentru ECM-uri. Intr-un coltz apare o frantura dintr-o interfatza seriala RS232 cu ELM323, pe care o vantura pe la nasul necunoscatorilor si care nu apare in nici o oferta. Acolo-i vorba doar de mini pc-uri cu port USB. Nu tu interfete, nu tu soft, noi ce sa intelegem ca si un simplu laptop poate face aceleasi functii, eventual mai multe si mai repede ?

 

hai sa te lamuresc :-) fara sa incepem un flame...

piata cunoscatorilor in Romania e mica, iar carpc.ro nu cauta clienti individuali, ci distribuitori si pasionati care sa poata crea o comunitate. ce apare in colt e o poza tematica, nu o interfata functionala, vandabila si/sau recomandata. minipc-urile au si seriale (2xCOM ports, vezi in oferta), si se poate aduce scantool la comanda pentru cei amatori de softuri free, si pachete profesionale pentru cei cu bani. daca vrei o bucata, mai bine lasa, deoarece pretul e neatractiv la volume mici si teritoriul e inca nedeztelenit (multe masini vechi, multe implementari dupa ureche etc).

laptopul si carpc-ul sunt lucruri diferite, care cel mult se completeaza. pc-urile pe care le dau eu sunt industriale (fanless), daca stii sa te descurci de pe compactflash sau DOM nu ai nici o piesa in miscare. merg la 12V si consuma putin. mai mult, au o constructie solida, potrivita mediului dur (-25 la +45 grade, vibratii, ventilatie proasta etc).

partea ascunsa... exista prea multe modele si oferta ar fi incarcalita - exista posibilitatea de captura video pana la 4 camere cu 25fps, modele cu sloturi PCMCIA (unde pui GPRS+EDGE, GPS, Wireless etc)...

 

sper ca am lamurit nitel problema si voi tine cont de sugestiile tale - de fapt, forumul ar putea sa-si spuna cuvantul, cunoscatorii sa se pronunte si oferta se va conforma, iar primul loc unde vom da toate detalii va fi aici :-)

 

multumesc pentru ajutor!

silviu

Share this post


Link to post

Mai nene, da, bine, chestiunea aia are piese in miscare dar, corecteaza-ma daca gresesc:

- costa fro 600 monitorul, 600 carpc-ul, toate astea fara soft de citire a parametrilor motorului. sa zicem ca ar costa 1200 cu totul fara navigatie. => ca daca vrei mp3+calculator de bord+dvd (eventual) te costa jucaria 1200 de $. Enorm de mult, banii astia ii dai pe un laptop pe care ai toate cele de mai sus + mobilitate + functionalitate si in casa.

Share this post


Link to post

Nu e enorm de mult. E enorm de mult pentru un Kalos :(

Mi-ar placea asa ceva in masina.

Share this post


Link to post

sa nu intram in detalii de genul la 1500 usd iti iei un laptop cu touch screen...

Share this post


Link to post

in discutia carpc vs. laptop/palmtop, cred ca e similara celei potrivit careia poti sa mergi si offroad cu o limuzina - e altceva. Palm, laptop, tabletPC, sunt lucruri diferite - si le vand si eu in alte aplicatii. Pretul unei solutii custom e altceva, vezi rugged laptops pentru topometri sau pentru armata, care sunt niste laptopuri "ordinare" care costa 4000-5000USD. pentru bugete reduse se poate scoate carpc in 800-900usd (display-uri nepretentioase, fara motorizare in-dash de exemplu). mentalitatea romaneasca are niste dezavantaje - pui un display in parasolar sau vizibil in bord, iesi ieftin, dar e greu de manipulat sau atrage atentia in parcare. de cate ori lasi laptopul vizibil in masina pentru ca e playerul tau preferat de mp3-uri sau solutia de acces internet mobil?

 

revenind la topica, deoarece aia e interesanta - in afara de satori confirma cineva OBD conectorul?

 

Multumesc.

Edited by daweep

Share this post


Link to post

Este sub volan, la 2-3 cm de plasticul mastii, la pedalier. Nu ai cum sa il ratezi.

Share this post


Link to post

Eu tot n-am inteles, e reclama aici ?

Share this post


Link to post

la ceva fff scump. Hai sa nu zic inutil, ca mi-ar placea sa am asa ceva in masina, daca plateste altcineva... Dar sa dai mai bine de o mie de euroi si nici navigatie sa nu ai la banii astia...

Share this post


Link to post

Nu e reclama, s-a divagat de la subiect. O sa ramana toate posturile, pentru moment.

Share this post


Link to post

Si eu sunt de parere ca nu e recalama. Oricum, chiar daca ar fi reclama, eu cred ca nu are target aici. Poate multi ne-am dori asa ceva da' nush'tiu cine-si permite.

 

Eu unul as fi mort dupa asa ceva... Sa-i mai pui si GPS module plus un mobile Internet, ca sa nu mai zic de interfata GSM.

 

Nu-ti place cum suna motorul, sau s-a aprins martorul airbag : dai un call la service, si-i spui ca-i trimiti prin mail atasat un log de pe scantool, sa dea un ochi (daca se pricepe) si sa-ti zica ce are :X .

 

Eheeee... da' chestiile aste sunt pentru "tari cu apa calda". La noi e inca SF... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...