Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Cum E Cu Condusul Pe Dreapta

Recommended Posts

primit pe mail, mi s-a parut interesant

 

Motivul pentru care se merge pe stinga:

 

In vremurile feudale era avantajos sa mergi pe stinga soselei pentru a

putea intimpina cu sabia (tinuta in mina dreapta) eventualii

atacatori. De asemenea, daca mergeai pe stinga teaca sabiei (tinuta pe

stinga, deoarece sabia se tragea din teaca cu mina dreapta) nu ii

lovea pe cei care mergeau pe drum in sens opus.

 

 

Motivul pentru care se merge pe dreapta:

 

La sfirsitul anilor 1700 in Franta se transportau produse in carute

mari trase de mai multe perechi de cai. Majoritatea vizitiilor fiind

dreptaci, tineau biciul in mina dreapta, si preferau sa stea pe calul

din stinga ca sa poata biciui eficient caii. Pentru ca stateau pe

calul din stinga, preferau sa mearga pe dreapta ca sa poata sa aiba

grija ca roata cea mai apropiata de caruta care venea in sens opus sa

nu se ciocneasca de roata acelei carute.

Share this post


Link to post

Deci daca ti-o tineai pe stanga, mergeai pe stanga. Interesant. AAaah, de sabia vorbeam, da!

Share this post


Link to post

eu is curios cum e sa conduci ca european intr-o tara ca anglia si viceversa.. fara copilot si pe un drum cu 2 benzi :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sau sa uiti de asta si sa ai sens giratoriu in drum. b-(

Share this post


Link to post

Ca european in Marea Britanie ai probleme cand virezi si intri pe alta strada, pentru ca ai tendinta de a intra cat mai in dreapta. Dupa zece-cinsprezece kilometri se atenueaza suficient de mult incat sa nu ai probleme de genul asta. Insa ramane a doua problema, si anume ca dai pumni in usa cand vrei sa schimbi vitezele. Ordinea pedalelor e aceeasi (ambreiajul in stanga, acceleratia in dreapta).

Share this post


Link to post

La fel de aventuros e si traversatul strazii. Insa te obisnuiesti rapid. In intersectii, unde sunt si problemele de altfel, sunt diverse atentionari, atat pentru soferi cat si pentru pietoni.

Share this post


Link to post

Am mers in Anglia cu masina..dar in stanga :D E interesant , pe autostrada nu e mare dificultate dar la sensuri giratorii te-ai ras. Oricum in timp de obisnuiesti!

Share this post


Link to post

M-am intors in urma cu 2 zile din Africa de Sud ... unde se merge tot pe stanga.

 

In primele 2-3 zile a fost groaznic, chiar daca stateam in stanga (adica in dreapta la noi) :D

Dupa aceia m-am mai obisnuit, dar mereu mi se parea ca la intersectii o ia in partea gresita.

 

Nu am avut curajul sa conduc ... mai ales ca permisele noastre nu au nici o valoare acolo :(

Share this post


Link to post

In Anglia e parfum, in cateva zeci de km m-am acomodat, condusul pe dreapta e mult mai natural.

Maaari probleme am avut cand m-am intors in tara. Sa treci de la condusul pe dreapta la cel normal, pe stanga, e infernal. O luna de zile am tot gresit, m-am trezit pe contrasens :D

Share this post


Link to post

Cel mai aiurea la faza cu volanul pe dreapta mi se pare faptul ca trebuie sa schimbi vitezele cu stanga. Sunt chiar asa multi stangaci in Marea Britanie???

Eu cred ca e doar o fitza de-a lor pt a ne arata cat de diferiti sunt ei fata de restul muritorilor europeni

Share this post


Link to post

De fapt e invers, Ford a vrut sa fie diferit si a facut masina cu volanul pe stanga si cum el a fost primul care a facut masini de serie iti dai seama de ce majoritatea mergem pe dreapta.

Share this post


Link to post

Pai mi se pare firesc ce-a facut nenea Ford, nu mai suntem in antichitate sa scoatem sabiile sa ne batem pe strada. In plus avantajul major il reprezinta posibilitatea schimbarii vitezelor mai usor cum am zis si mai sus. Eu unul parca sunt handicapat cand vreau sa schimb viteza cu stanga in caz ca vb la tel si-l tin la telefon, niciodata nu nimeresc viteza cu stanga.

Deci daca s-a desteptat tot globul de ce englezii au ramas pe dreapta? De prostie n-as crede, tot fitzele sunt pe acolo :D

Edited by woulfy

Share this post


Link to post

parerea mea e ca ai tu o frustare legata de Anglia. nu te supara pe mine, dar stilul britanic e ceva aparte. si condusul si atitudinea si orice mai vrei tu.

 

cutia de viteze e la fel ca la restul masinilor. nu am vazut una sa aiba a 1-a cum avem noi a 5-a.

 

 

@woulfy: ia-ti un handsfree ;)

Share this post


Link to post

Hmm, cam la fel cu sistemul metric. Din toate tarile care au incercat sa treaca la sistemul metric doar Anglia si SUA nu au reusit.

Anglia se chinuie de 40 de ani, asta dupa ce planuisera sa le ia 10 ani "migrarea". La SUA nu stiu de cati ani se chinuie.

Share this post


Link to post
parerea mea e ca ai tu o frustare legata de Anglia. nu te supara pe mine, dar stilul britanic e ceva aparte. si condusul si atitudinea si orice mai vrei tu.

 

cutia de viteze e la fel ca la restul masinilor. nu am vazut una sa aiba a 1-a cum avem noi a 5-a.

@woulfy: ia-ti un handsfree ;)

 

Te asigur ca nu am nici o pb cu Anglia, dimpotriva ii apreciez ca au inventat fotbalul :banana:

Tu insa cred ca ai o pb pt ca eu nu m-am legat de felul in care sunt dispuse vitezele in cutia de viteze ci am zis ca mi se pare aiurea ca schimbatotul de viteze este plasat in STANGA (deci nu DREAPTA), ceea ce te obliga sa schimbi vitezele cu mana STANGA, lucru care e cel putin stupid pt majoritatea oamenilor care sunt dreptaci. Sper ca acum m-ai inteles ce-am vrut sa zic.

 

Ca un off-topic comic - vad ca si smileyurile au fost facute de britanici. Dovada :lavolan: :D

Edited by woulfy

Share this post


Link to post

am inteles din prima. nu vad relevanta.

 

eu sunt stangaci si schimb fara probleme vitezele. cu mana dreapta. recunosc, tin mana stanga pe volan. am handsfree ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...