Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Kitsch-URI

Recommended Posts

Audi-ul ala primul chiar este Showcar si a aparut la multe saloane specializate, iar parerea mea personala este ca nu este urat ci mai degraba extravagant!!!

Share this post


Link to post

La audi se vede ca s-a muncit mult si s-au bagat multi bani dar parca a iesti prea inalta!

Share this post


Link to post

O fi showcar dar din punctul meu de vedere tot kitsch a ajuns, ca de altfel multe showcar-uri. Adica s-ar putea usor folosi pe post de ornament de brad.

Iar la a II-a proprietaru a inteles gresit termenul de woodie.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Haideti totusi sa reiteram definitia Kitsch-ului pentru ca am impresia ca este inteleasa gresit:

 

KITSCH, kitschuri, s.n. Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ de prost gust. ◊ Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere de artă, multiplicate şi valorificate comercial. [Pr.: chici] – Din germ. Kitsch.

Sursa: DEX '98

--------------------------------------------------------------------------------

KITSCH, kítschuri, s.n. ~ 2. Creaţie de nivel scăzut, artă de prost gust, pseudoartă.

Sursa: MDN

--------------------------------------------------------------------------------

KITSCH [pr.: kiciî ~uri n. 1) Produse cu caracter de pseudoartă, caracterizate prin platitudine, imitaţie superficială a operelor de artă; lipsă de originalitate. 2) Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere artistice, multiplicate şi valorificate comercial. 3) Obiect (tablou, carte etc.) de proastă calitate. [Monosilabicî /< germ. Kitsch

Sursa: NODEX

 

In cazul audi-ului, fiind showcar, fiind o realizare unica, de inalta calitate, produsa cu materiale dedicate, modelate, in care s-a investit mult timp si efort chiar nu cred ca se poate incadra la Kitsch. Showcar-ul nu se doreste a fi o masina extrem de practica, extrem de rapida, extrem de utila... uneori poate nici extrem de frumoasa. Se doreste a fi o masina extravaganta, o masina care sa atraga atentia, priviri, sa starneasca discutii, sa aprinda spirite, sa produca o emotie in ochiul privitorului, oricare ar fi ea. Din punctul asta de vedere mi se pare ca este o masina foarte reusita, fix pe domeniul ei.

A considera o masina de spectacol Kitsch doar pentru ca nu este pe placul cuiva mi se pare o abordare lejera.

 

Despre restul masinilor din postul respectiv putem spune cu usurinta ca sunt kitschuri pentru ca se vede clar ca sunt niste aproximari ale unor idei, niste imitatii de prost gust realizate cu materiale de proasta calitate, pe fuga, investitia de timp si resurse fiind minima sau cel putin prost facuta.

 

Parerea mea !

Share this post


Link to post
Haideti totusi sa reiteram definitia Kitsch-ului pentru ca am impresia ca este inteleasa gresit:

 

KITSCH, kitschuri, s.n. Termen folosit pentru a determina un obiect decorativ de prost gust. ...

 

Pai mai bine hai sa iteram definitia prostului gust!

Share this post


Link to post

stai sa vezi acuma cati gogosari incap in limuzina..

Share this post


Link to post

mai degraba shtiuci ;)

Share this post


Link to post

F*ck me! Mama da' urata-i! :wallbanger: Parca ar fi un Mercedes lovit bine.

Share this post


Link to post

Eu zic ca initial a iesit tanc si ca sa-i dea o forma l-au luat la pila. Da tot naspa e. oricum cred ca va avea succes la manelisti! E pe stilul lor.

Share this post


Link to post

Ca nu ne place sau ca e urat e una dar kitchul e altceva. Eu nu consider ca e kitch... > :)

Share this post


Link to post

Da' asta e sau nu kitsch? > :)

post-2330-1138116071_thumb.jpg

post-2330-1138116078_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu. E Dacie.

Share this post


Link to post

Are discuri fata/ spate...dar nu a mai avut bani si de etrieri...toate la timpul lor :) )

Share this post


Link to post

auziti, dar breakul ala albastru ce are? eu inafara de emblema aia cu dacia mai mare nu am vazut altceva la ea, din contra am vazut o bara fata f bine lucrata, jante dragute, etc...

Share this post


Link to post
Da' asta e sau nu kitsch? > :)

 

 

Nu. E Dacie.

 

 

auziti, dar breakul ala albastru ce are? eu inafara de emblema aia cu dacia mai mare nu am vazut altceva la ea, din contra am vazut o bara fata f bine lucrata, jante dragute, etc...

 

Pricipisi? Orice e Dacie e kitsch...

Share this post


Link to post

Cica la dacia sport parbrizul este la fel ca luneta, au aceiasi dimensiune...

Share this post


Link to post

de la primul stalp pana la spate, nimic nu e comun cu berlina, alte usi, alte geamuri, doar parbrizul(ele) sunt la fel, dar e o masina mult mai stabila, usoara si rapida decat berlina, am avut mai demult una si acum imi pare rau ca a dat-o tata, si pe un pret infim: 7 mil in '97...

Share this post


Link to post

Rahat, alx. Nu stiu ce e cu break-ul dar uita-te la sportul ala: ce dracu cauta cdurile alea rosii la roti? 3 prize de aer? sa fim seriosi. uita-te la continuitatea barilor fata spate... e kitch.

Share this post


Link to post

Mda, mare tuning pe break-ul ala. I-a pus un plug de dezapezire in fata, nishte jante de aliaj oribile si e mare masina tunata...Aaa...si sa nu uitam evacuarea dubla si rugiita...

 

PS:Alx, sincer acum, tie ti-ar place asa ceva pe masina ta sau iei numai parararea daciei pt ca e dacie.

 

PPS: Eu nu am vazut pana acum NICI o 1310 tunata uman, frumos, numai kitch-uri

Share this post


Link to post
Rahat, alx. Nu stiu ce e cu break-ul dar uita-te la sportul ala: ce dracu cauta cdurile alea rosii la roti? 3 prize de aer? sa fim seriosi. uita-te la continuitatea barilor fata spate... e kitch.

 

na refeream la raspunsul tau. si era o ironie...

 

PS:Alx, sincer acum, tie ti-ar place asa ceva pe masina ta sau iei numai parararea daciei pt ca e dacie.

 

nu ai remarcat ca nu prea ma mai bag in topicurile de tuning deoarece sunt COMPLET impotriva tuningurilor estetice si nefunctionale? d-asta m-am si certat mai demult cu oamenii impatimiti ale acestor activitati...

Share this post


Link to post

Pe triple nu este pusa folie,ci sunt vopsite si se vede foarte clar prin ele...am facut testul! iar cu politzia oricum o sa am de furca nu numai din cauza triplelor! :(

acum parerile sunt impartzite ..dar astea au fost singurele modele de spoilere care erau mai frumoase!

iar spoilerul fatza nu ai sa-l gasesti nicaieri ca deocamdata e unicat.. :) abia a fost conceput! am sa pun o foto cu modelul de spoiler care trebuia sa-l am pe masina dar m-am gandit sa fac altceva!modelul ala de spoiler fiind intalnit pe foarte multe masini!!

BMw-urile nu sunt pe placul meu sincer...

si masina nu se lasa in curbe pt ca am niste suspensii tzapene ... :)

Fiecare om are alte gusturi ,ca daca totzi oamenii ar fi al fel ar fi o mare monotomie si nu atzi avea de ce vorbi!!

 

 

am sa mai pun doua poze cu o masina tunata sa vad daca asta va place!?

 

:)

post-1425-1138201248_thumb.jpg

post-1425-1138201409_thumb.jpg

post-1425-1138201432_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...