Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Coltul Gurmandului

Recommended Posts

:grumpy: refuz sa mai citesc topicul asta m-ati fortat sa ma duc la frigider

Share this post


Link to post

Bei Cumnate tu chiar ai timp sa faci si poze, eu dupa ce gatesc nu am timp nici sa respir dapai sa fac poze, sau in cazul tau gateste sotia :mrgreen:

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Fu.k ...Cumnate, m-ai terminat. Am umplut tastatura de saliva. Ma duc sa imi pun niste fulgi cu lapte, pe post de cina (sunt singur, frigiderul l-am scapat gol, daca fac acum comanda la ceva de mancare ajunge pe la ora 1....) .Mi-e foameeeeeeeeeee.

Share this post


Link to post

Cumnate ce ai cu noi. Azi la munca mai aveam putin si faceam ulcer cand am vazut omleta aceea. Acum ma obligi sa ma duc la frigider.

Share this post


Link to post

Am "boala " pe voi.

IN general gateste sotia dar acum acum nici ea nici Ana nu se simt bine le fac si eu cate una alta ca deh, rar ma prind pe acasa.

Saptamana viitoare incep munca si nu mai pupa delicatese d-astea :D

Share this post


Link to post

Da, problema este ca dupa cum imi pari, vei gasi un colt si la birou pt a gati...deci chinul continua :-S .

Edited by Cristaky

Share this post


Link to post

Imi permit sa-ti dau cateva "indicatii" referitor la pusul in farfurie: Vad ca ai farfurii suficient de mari, asta e foarte bine. Incearca sa tii mancarea cat se poate de compacta in centru si daca e vorba de omleta sau ceva similar sa nu aiba colturi iesite afara. Sa fie un cerc destul de bine facut.

 

La salau eu as fi pus sosul pe toata marginea farfuriei si fiecare "user" si-ar fi luat cat ar fi vrut, iar pentru un plus estetic verdeata ar sta mai bine pe peste. Se mai fac garnituri exterioare foarte reusite din parmezan ras foarte fin (din bucata mare, sub nici o forma la punga!) si cu niste piper proaspat macinat sau niste ceapa verde uscata taiata foarte marunt.

 

Aspectul vizual (mai ales cand faci mancare pentru altii) conteaza foarte mult si contrar asteptarilor este foarte simplu de facut, nu doar cei de la televizor reusesc ;)

Share this post


Link to post

sa va spun si eu o reteta simpla, gustoasa si care nu cade greu la stomac; cumparati o punguta de calamar inele, preparati un besamel ca pt snitele, treceti calamarul prin el si se prajeste la foc potrivit 1-2 minute...in paralel fierbeti 2 cartofi taiati cubulete pe care ii asezati pe farfurie langa calamar; pe cartofi se pune un varf sau doua de margarina si se orneaza cu 2-3 felii de lamaie...Pota buna

Share this post


Link to post

SAU :

Se cumpara punga de inele de pestic.

Se spala bine in apa rece ( spalati fff bine )

post-3313-1205865261_thumb.jpg

 

Se pun la fiert 15 minute in apa clocotita.

Se strecoara si se lasa la uscat :

post-3313-1205865286_thumb.jpg

 

Se prajesc in ulei incins in foietaj de snitzel , in paralel se fierb cartorii si se face sosul ( 1 cana iaurt, 2 catei usturoi, juma de pumn de branza, juma lingurita maioneza, 3 lingurite zeama de lamaie, se dau prin blender )

Se pot aseza in felurile urmatoare :

 

post-3313-1205865424_thumb.jpg

post-3313-1205865451_thumb.jpg

 

Este o mancare usoara, buna de mancat seara. Nu ma omor eu dupa mancarurile usoare ( daca nu e porc nu e carne :P ) dar e ok .

Pofta mare ! ( nu m-a dus capul sa le pun pe o foaie de salata pe toate - pt prezentare )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Masa Taraneasca :

( "foarte" sanatoasa )

 

Carnati semiafumati

Cartofi

Mamaliga

Unt

Oua

Branza grasa si sarata

 

Se prajesc in fff putin ulei 4-5 carnati semiafumati ( preferabil la tuci ) ( la foc mic )

Se face un bol de mamaliga moale.

Se completeaza tuciul cu ulei cat e necesar ( se lasa si uleiul de la carnati ca sa capete si cartofii gust ) si se prajesc cartofii NU PAI ci taranesti adica taiati de mana ( pai se usuca prea tare pt mancarea asta )

Se pune mamaliga intr-un castron si se amesteca cu oua ochiuri ( MOI ) unt si branza sarata.

 

Se serveste repede, ca neamul prost pt ca mamaliga are prostul obicei de a te umfla in burta si nu vei putea manca mult.

Eventual se poate ciupii din cand ini cand din ceva catei de usturoi.

 

MI-era pofta de asa ceva : post-3313-1206129918_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Bre, daca-i taraneasca, cumpara carnati taranesti, nu d-astia "mezeliti" :P

Share this post


Link to post

Asta aveam prin casa da merg f bine ca sosul din carnati turnat peste mamaliga.. hmm

Share this post


Link to post

@Cumnate, cand ziceai ca incepi munca? Ca ne bagi in boala!

Am inceput sa plec de la servici spre casa cu gandul sa gatesc "a la cumnatu"

Share this post


Link to post

N-are niciunul dintre voi un restaurant ?

Poate facem o combinatie ( face nevasta-mea o ciorba taraneasca de porc cu zeama de varza de mori mancand ) , sa nu mai zic de sarmale cu sorici prajit !

Share this post


Link to post

Ce dracu caut eu aici la ora asta??????????? Ma bagati in spital!!!! Doamneeee ce foame mi-ati facut. Felicitari maestrilor !

Share this post


Link to post

Mancarea saracului :

 

Ai dormit ca vaca si nu ai facut piata si nu ai nimic in frigider si nu ai chef de pizza la domiciliu ?

Incearca sa faci cat mai multe din cele de jos si vei manca cald pe cinste din mai nimic .

 

Intai ( e important sa fie asta facauta intai ca sa se fragezeasca pana se face toata mancarea ) se taie felii o ceapa mare sau 2 mai mici si se pun intr-un castron. Se rade peste ea 1-2 pumni de branza. Se pune ulei si otet ca pentru orice salata. Sa o numim salata de ceapa. ( Este foarte buna mai ales pt o salata compusa din ceapa dar nu faceti multa ca nu veti putea manca multa )

post-3313-1206220038_thumb.jpg

 

Se curata si se taie pai ( eventual cu razatoarea ) 2-3 cartofi si se pun la prajit pana prind o tenta rumena ( in tuci NU in tigaie )

Se pune la prajit orice forma de carne pe care o aveti in casa ( in cazul meu 2 carnati si 3 cremfusti ) ( personal imi plac cremvustii mai mult prajiti decat fierti )

 

Se scot cartofii pe farfurie si se rade fff putina branza pe ei.

Se pun deasupra cele 2 ultimele oua pe care le aveti in casa prajite ochiuri MOI. Se inteapa astfel incat galbenusul sa se scurga pe cartofi. Se stropeste farfuria cu rosie rasa si se adauga "carnea" prajita si asta e masa.

 

Totul a solicitat :

ultimii 4 cartofi

2 din cele 6 cepe existente

ultimele 4 oua

ultimii 2 carnati si ultimii 3 cremvusti

ultima bucata de branza ramasa intinsa pe peretii caastronului.

ultima rosie

ulei

otet

sare

paine veche :P

Rezultatul ( alaturi de care vine salata ) :

 

post-3313-1206220262_thumb.jpg

 

Pofta mare !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Spaghete cu sos !

 

1 kg de carne tocata ( e de preferat interiorul de la carnatii proaspeti dar merge si carnea tocata pt sarmale )

2 feliute fff fine de slana afumata

2 cepe

1 capatana usturoi

rosii

toate tipurile de ketchup posibile ( dulce, iute, pt friptura ) + maioneza.

Zahar

Sare

Tarhon

Cimbru

Busuioc

Spaghete

 

Spaghetele se fierb in metoda clasica.

Apoi.

Se amesteca intr-un castron mare 1 kg carne tocata cu 2 cepe taiate ( una mai marunt si una mai mare ) + 1 capatana de usturoi tocata marunt + 4 linguri ulei + slana tocata maximd e marunt + cimbru + tarhon + busuioc + sare + piper

post-3313-1206306986_thumb.jpg

 

Se asaza pe tigaia incinsa si se amesteca din cand in cand pana cand se piseaza carnea ( are o tendinta de a se face gogoloase )

post-3313-1206307029_thumb.jpg

 

In timp ce prajeala se face la foc mediu-mare , in fostul castron folosit se amesteca ( in mod normal numai rosii dar la ce "gust" au rosiile noastre ... ) 1-2 rosii taiate cu ketchup dulce, iute samd, un varf de lingurita de mustar, 2 linguri de bulion, jumatate de lingurita de maioneza :

post-3313-1206307154_thumb.jpg

 

Dupa ce prajeala NU mai e roz si au inceput sa se inegreasca firicelele de ceapa :

post-3313-1206307192_thumb.jpg

 

se adauga sosul facut mai devreme :

post-3313-1206307213_thumb.jpg

 

si se amesteca pana se omogenizeaza si pana scade de apa :

post-3313-1206307240_thumb.jpg

 

Dupa ce a scazut se pune jumatate de litru de apa calda si se amesteca des pana scade din nou de data asta perfect omogenizat :

post-3313-1206307274_thumb.jpg

 

Odata scazuta se trece intr-un castron buna de servit :

post-3313-1206307296_thumb.jpg

 

Se serveste separat si fiecare isi pune cat sos doreste :

post-3313-1206307326_thumb.jpg

 

( NU exagerati cu nuantele dulci ; puteti exagera cu ustoiul NU si cu ceapa ; se poate pune - la sfarsit - si jumatate de cana de vin rosu dar trebuie sa fi cunoscator ca sa iasa bine iar eu nu le am cu vinurile )

Se serveste cu salata acra ( muraturi sau varza alba )

 

Pofta mare !

post-3313-1206307400_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Fratele meu ce ai cu noi. Iar trebuie sa ma duc la frigider sa vad ce mai e pe acolo. Nu mai incepi munca odata :P

Share this post


Link to post

Maine cred ca ma duc sa vad daca au terminat de amenajat birourile.

Voi posta mai rar ( mancare ) dar indeajuns de des pana va enervez sa postati si voi. Incep sa raman fara idei :P

Share this post


Link to post

Cumnate, mancare nu donezi? :P

Share this post


Link to post

Nu dar vezi ca ala care ti-a furat parola probabil ca a folosit keylogher asa ca iti cam fura toate parolele :P

Save to disc and format C !

Iar intre timp, arzi o friptura !

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Asa. Pai numai tu Cumnate?

Supa de fasole cu ciolan afumat :D

Ingrediente:

Fasole boabe, 3 morcovi, albitura, telina, o rosie potrivita, 2 cepe potrivite, o bucata de ciolan dezosat:

Ingrediente.JPG ciolan.JPG legume.JPG

Se spala fasolea si se pune la inmuiat de seara. Se pune la fiert in apa cu sare, si se spumeaza, dupa care se lasa sa fiarba circa 30 de minute.

fasole.JPG Fasole2.JPG

Ciolanul se taie cubulete mici, 2 morcovi, albitura si telina se dau pe razatoare (sau se toaca marunt cum preferati):

Ciolan_tocat.JPG

Ingrediente_fiert.JPGSe scurge fasolea de prima apa, se adauga apa proaspata, se lasa sa dea in clocot si se pun circa 2/3 din ciolanul taiat, legumele rase si o ceapa tocata marunt si se lasa la fiert circa o ora.

 

Separat, se toaca cealalta ceapa si se rade ultimul morcov (daca aveti ajutor de bucatar, aveti grija sa calculati un morcov in plus :) )

Ingrediente_prajit.JPG

Ajutor de bucatar:

Steff2.JPG

Se incing cateva linguri de ulei, in care se pune ciolanul ramas si se rumeneste bine.

Tigaie_ciolan.JPG

Cand este rumenit, se adauga ceapa si morcovul ras si se calesc impreuna.

Tigaie_legume.JPG

Cand totul a devenit asa:

Prajeala.JPG

se ia cu polonicul zeama din fiertura si se stinge totul, adaugandu-se sare si boia de ardei dulce.

Fiarta.JPG

Se lasa totul sa scada si apoi se adauga peste fasolea ce trebuie sa fie deja fiarta si se mai fierb impreuna circa 30 minute, completandu-se cu apa calda daca scad prea mult.

Se potriveste de sare, apoi se curata de pielita o rosie, se taie cubulete si se adauga impreuna cu o lingura de pasta de tomate si se fierbe pana se inmoaie rosia.

Rosii.JPG

Se opreste focul si se pune patrunjel proaspat tocat marunt.

Gata.JPG

Pofta buna :)

Pofta_Buna.JPG

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Terminati cu pusul de poze, aveti mila.

Share this post


Link to post

No way, acum ma duc sa savurez, cred ca s-a racit suficient! Alaturi de o bucata de paine proaspata pe vatra, e o nebunie!

Share this post


Link to post

Incearca si punand 1 lingurita de smantana in ciorba ( in castron ) , eu ma inebunesc dupa combinatie, poate iti place si tie !

Deja la ora asta cred ca ai terminat de mancat asa cum am terminat si eu .

La mine a fost :

Cod cu cartofi si aerata de usturoi

 

Peste ( Cod ) :

post-3313-1206390567_thumb.jpg

 

 

taiat bine :

post-3313-1206390586_thumb.jpg

Se prajeste pestele in malai ( am mancat asa de mult ca mi-e si greu sa scriu )

post-3313-1206390729_thumb.jpg

 

Cartofi prajiti ( aici stiti ce avei de facut )

 

Aerata de usturoi ( usturoi, sare, ulei, pputina apa ) se face la blender, se pun ingredinetele in el si se lasa la amestecat vre-o 30 secunde . Va iesii o spuma aerata de usturoi.Se poate orna cu verdeata :

post-3313-1206390710_thumb.jpg

 

Uite si rezultatul :

post-3313-1206390754_thumb.jpg

 

Pofta mare si mancati porceste, asa merita mancat pestele asta !

post-3313-1206390790_thumb.jpg post-3313-1206390802_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...