Jump to content
Sign in to follow this  
Alex___

Se incinge intre scaunele din fata

Recommended Posts

neatza tuturor...zilele trecute am sesizat o problema aparenta la al meu cielo ci anume ca intre scaunele din fata in spatele suportului de pahar ceva se incinge foarte tare...o fii cutia de viteze acolo??habar n-am...voi ce spuneti??

Share this post


Link to post

sa fie ora catalizatorul????

Share this post


Link to post

Si la mine se incinge. De fapt se incingea inainte sa schimb tobele. Dupa ce le-am schimbat parca nu se mai incinge atat de tare.

Share this post


Link to post

Salut Alex___, si eu ma "confrunt" cu aceeasi problema, dar se manifesta constant in ultimii ani, iar eu cred ca este normal sa se incinga mai ales de la aceste temperaturi #-o . cu care ne confruntam zilele astea.

Nu cred ca este ceva grav, oricum se incinge dupa perioade mai lungi de timp.

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

da se incinge dupa 30-40 de km..tobele le-am schimbat acum vreo 2-3 saptamani...multumesc la toti pentru sfaturi

Share this post


Link to post

Se incinge de la toba intermediara.

In mod normal nu vad nimic de facut decat daca montezi cumva o aparatoare de azbest deasupra tobei intermediare, sau sa iti iei alta toba intermediara mai bine facuta :-W Si la mine la Cielo 96, am remarcat chestia asta, dupa ce am schimbat tobele intermediara si finala - conex cu un singur n - da nu mai recomand la nimeni ... la 3 zile dupa ce le-am montat am constatat ca una dintre tobe avea un por cam cat o maciulie de chibrit la o sudura ... halal calitate made in .ro

Share this post


Link to post

Am spus-o si o repet: fabrica Conex din Iasi care de vreo cativa ani produce si esapamente si elemente de caroserie pentru automobile autohtone face piese de o calitate f REDUSA.

Share this post


Link to post

Si pretul este la fel de redus asa ca eventualii clienti nu ar trebui sa fie surprinsi cand o toba ieftina fasaie direct de la montare.

Share this post


Link to post

eheee daca as fi stiut eu dinainte cum sta treaba cu Conexu ... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Ar fi bine sa va uitati daca la toba de mijloc mai aveti scutul termic .

Share this post


Link to post

Thanks Ovi pentru ghidare - nu am gasit postul asta desi am cautat.

 

Totuşi am rămas cu 2 nelămuriri:

1. Unde e cutia de viteze la Cielo? Unii zic cum că ar fi pe acolo (ca la dacie) :dizzy:

2. Ce este acela scut termic? Unde este poziţionat - pe tobă sau pe caroserie? Se înlocuieşte uşor?

Share this post


Link to post

Cutia este in compartimentul motor, iar scutul parca e prins deasupra tobei de caroserie, stiu ca trebuie desfacut pentru a regla frana de parcare .

Share this post


Link to post

1.Cutia de viteze este in compartimentul motor.

2.Sant piesele 21,23,25 din atasament si sunt pozitionate pe caroserie.

Daca sant la locul lor e ok.E oarecum normal sa se incalzeasca tunelul median al caroseriei mai ales la cele care au si catalizator

310.gif

Share this post


Link to post

Si fostul meu Cielo se incingea destul de tare deasupra tobei intermediare.El are un scut de metal acolo,dar recomand a se monta un material care sa izoleze si sa reflecte caldura,ceva cu folie de aluminiu.

Inainte de aceasta operatie recomand a se verifica vopseaua pretectoare de pe podea deasupra locului cu pricina ,deoarece la modelele mai vechi vopseaua se cam arde(datorita temperaturii) si acolo apare rugina.Deci daca aveti asa ceva actionati in consecinta curatand si vopsind cu vreun grund ceva si antifon.

 

Spor la treaba!

:) >-

Share this post


Link to post

Pentru 200.000 lei vechi, nu se merita sa cumparati toba de Conex. [-X Originala este mult mai calitativa si parca nu face asa mare galagie!

 

Cand schimbati este de preferat sa schimbati tot kit-ul inclusiv saxofonul pt. a avea un sound placut si totodata original. La Cielo-ul meu 1996, nu am sesizat aceasta incalzire, dar este posibil sa fie de la esapamentele de proasta calitate sau uzate.

Share this post


Link to post

În week-end am făcut un drum până la Sinaia.

 

Pe lângă faptul că mi-a scăzut consumul (8,7 mixt cu AC mai tot timpul 270 afară din 450 km) nu am observat fenomenul cu încinsul la drum în afară - se pare că se întâmplă numai în aglomeraţia din BUC pentru că mai mult stai pe loc şi nu se poate răci toba :uff:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...