Jump to content
Sign in to follow this  
dann

Probleme timonerie cutie viteze Tico

Recommended Posts

azi am constatat. la 100-110 incepe sa zdrangane ceva jos in carcasa aia de plastic la schimbator. am vazut ca face asa si pe la 50. cam ciudat. alaltaieri nu facea si azi...se aude chiar de la baza schimbatorului.

 

aveti idee de ce face asa?

Share this post


Link to post

si daca pui mana pe schimbator se opreste?

Share this post


Link to post

S-ar putea sa fie mecanismul de la schimator.Scoate capacul din plastic si vezi ce zdrangane

Share this post


Link to post

Despre ce masina vorbesti? vad ca ai trecute 2, un Tico si un Logan.

Daca este vorba de Tico (de Logan nu poate fi vorba pt. acesta nu se strica niciodata) iti recomand sa-l vinzi cat mai repede pt. ca aceasta "chestie" nu poate fi numita masina, nu ai spatiu interior, nu ai portbagaj mare, nu ai oglinzi reglabile, in final nu ai nimic.

 

:o fftopic:

intre maneta si cutie ai un sistem de transmitere, nu stiu cum se numeste, mai mult ca sigur ai acolo un joc, si maneta preia vibratiile atunci cand e subturat motorul.

 

Numai bine

Share this post


Link to post

pai da, si mie imi zdrangane la subturare, dar el zicea (si) de 100-110...

Share this post


Link to post

ma gandesc ca poate sa-i apara odata ca-i subturata si apar vibrati iar in cealalta situatie ca-i prea turata si iar apar vibratii.

Nu stiu ce sa zic, sa puna mana pe maneta in ambele situatii si sa ne zica.

Share this post


Link to post

Nici la 100-110 nu ar trebui sa vibreze, poate de la 130 in sus :banana:

Share this post


Link to post

@tribunul: remarca aia cu vanzarea nu prea am inteles-o...loganul e al tatalui, iar tico are tot ce ii trebuie din punctul meu de vedere.

 

 

daca pun mana pe schimbator tot se aude, dar ceva mai atenuat. dupa 120 dispare. nu am avut cum sa scot masca aia ca eram singur in masina. face asa si pe la 50. schimbatorul are un joc si pe liber si in viteza. ma gandeam si eu la timoneria aia de pe dedesubt, eventual o schimbare..

Edited by danmoise

Share this post


Link to post

Tico nu are timonerie pe dedesubt.Are cabluri spre cutia de viteze.Asa ca scoate plasticul si ai sa gasesti acolo mecanismul.

Share this post


Link to post

matizuri are cabluri, tico-ul are timonerie. Se vede clar daca il urci pe o rampa.

Share this post


Link to post

eu stiam ca e tot pe cabluri. asa s-a zis pe forum pe undeva. am dat jos capacul si nu se vede decat articulatia aia cilindrica.

Share this post


Link to post

uita-te pe dedesubt si o sa vezi timoneria. e la vedere.

Share this post


Link to post

din masina cand dai capacu jos, se vede doar o articulatie cilindrica. nu am cum sa ma bag sub masina, mai ales in mers. acu vad ca la 50km/h nu mai face asa. cam ciudat...

Share this post


Link to post

nici nu tb sa te uiti in mers. tb sa urci masina pe o rampa si sa tragi cu mana de tije sa vezi unde au joc. Probabil ca sunt niste chestii de cauciuc care in timp se deterioreaza.

Share this post


Link to post

a disparut de tot. o sa ma duc sa schimb unele piese pe acolo pt ca ma cam deranjeaza jocul pe care il are schimbatorul si pe liber si in viteza.

 

 

am vazut ca la altii intra mai "fix" in viteza.

Share this post


Link to post

Se rezolva super usor. Dai capacul de la schimbator jos si bagi vaselina pe langa rotula schimbatorului, zgomotul dispare ca prin minune.

Share this post


Link to post

are vaselina din belsug. acu' a si disparut... :scarpin:

Share this post


Link to post

Cred ca ai de schimbat cele 2 bucse de la capetele axului care transmit miscarea catre cutie. Daca te bagi sub masina si invarti de ax o sa vezi are joc.

Share this post


Link to post

am vb cu mecanicul si sapt viitoare o sa ma duc la service. si el a zis ceva de niste bucse.

 

aseara am avut ocazia sa merg cu 110 si tot se aude zgomotul ala. sper sa dispara dupa vizita la service.

Share this post


Link to post

S-a mai discutat pe undeva problema asta. Jocul provine de la bucsi care s-au dus dar si de la suruburile care fac legatura intre tije, schimbator si furci si care s-au umplut de sare, praf etc. La mine am si eu joc dar dupa ce am uns suruburile respective a disparut zgomotul. Bucsile eu nu le-am gasit...

Share this post


Link to post

am avut si eu problema asta dar am rezolvat-o temporar cu vaselina lichida pentru lant de motocicleta (e ca o miere) . am ridicat primul burduf si am bagat teava sprayului printre al doilea burduf si maneta.

daca mai face probleme schimb ce e de schimbat

Share this post


Link to post

@ZLI: unde ai gasit asa ceva, ma intereseaza si pe mine (vaselina pt lant) ?

Share this post


Link to post

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie mai babeste cam pe unde trebuie pusa vaselina si ce piese trebuie schimbate.

Ma refer la situatia cand iti intra mai greu in viteza.

Va atasesj o poza ca sa pot sa pricep si eu ca nu am habar cum vin.

post-762-1124345162_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca intra greu in viteza, intai trebuie sa verifici tijele daca sunt drepte si apoi sa vezi ce joc ai la legaturile tijelor cu schimbatorul si cutia. Poti incerca sa le ungi, dar daca au joc prea mare trebuie schimbate bucsile.

Daca nu merge problema e in cutie.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

vezi daca ai joc la piesele 22 si 25, din desen as crede ca astea sunt bucsile de care zice si Petala.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...