Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Kalos vs Accent vs Logan vs Cielo

Recommended Posts

saruman&osirus@company

Valeo produce in romania componente pentru dacia logan.

Share this post


Link to post

Da, produce unitati de climatizare, si sisteme electrice. Si evident, faptul ca este un grup cu unitati de productie in 25 de tari nu conteaza! In Romania le face pe alea mai proaste. Pfui!

Share this post


Link to post
In Romania le face pe alea mai proaste.

 

Mare adevar grait-ai.

Share this post


Link to post
Mare adevar grait-ai.

Q.E.D.

Share this post


Link to post

Ovi jer,Valeo produce in Romania cu mult inainte sa apara Loganul!Daca nu stiai Takosan,producatorul ceasurilor de bord pentru Renault,are o filiala si in Romania,pe la PLoiesti.In Romania se mai produc unele componente si pentru grupul wv,pentru mercedes,pentru Toyota(si mai sunt dar nu i-mi vin in minte acum).Astea inseamna ca respectivele componente sunt proaste?Dar la noi inca mai persista mentalitatea aia de acum 15 ani,ca tot e facut la noi e prost!

Share this post


Link to post

Vorbsti de Takosan de parca ai vorbi de VDO.Crezi ca sant vreun renume turcii in asa ceva?Deaia indica loganul cu mai mult de 10km in plus pe fiecare 100km parcursa?

Share this post


Link to post
Deaia indica loganul cu mai mult de 10km in plus pe fiecare 100km parcursa?

Cred ca te inseli la faza cu km!Takosan e furnizorul Renault,nu face special numai pentru Logan.

Share this post


Link to post

Pe reno-ul meu din 90 pe cadrane scria VDO.

Share this post


Link to post
In curand vom afla ca de fapt Cielo are cutie precisa si 'se lipeste de asfalt', nu? Avem tendinta de a lua lucrurile foarte personal, adica, daca mi-am luat o masina care are si defecte, inseamna ca ceva e in neregula cu mine, nu? :o

Fiecare masina are calitati si defecte, doar ca aici incercam sa facem oaresice comparatii. Unii se bazeaza pe sute, mii, zeci de mii de km parcursi cu respectivele masini, altii pe o tura in fata blocului. Aici nu este important ce mi-as dori eu, ca posesor sau ce-mi inchipui ca face masina, ci realitatea.

Daca banii ne-ar da afara din casa, probabil ne-am cumpara alte masini. Eu mi-as lua un Porsche 911 Carrera S :D . Dar...

Eu nici n-am zis ca e proasta. Doar ca se putea mai bine, comparat cu tot restul masinii :) >-

 

Pai sa stii ca Cielo are o cutie excelenta si chiar se lipeste de asfalt !Am avut una koreeana si (fara nici o supararae) e mai stabila decat loganul si chiar se lipeste de asfalt.

Si astea romanesti sunt la fel dar cu un mare minus la calitatea plasticelor si la zgomotul interior !

Share this post


Link to post

singura masina cu izolir band la bornele bateriei de la siab, era .. logan

Share this post


Link to post

Furnizorul tradiţional al celor de la renault este Jaeger,takosan fiind pentru cele mai ieftine modele.

Share this post


Link to post

si inca un element stilistic unique :)

post-1549-1128932904_thumb.jpg

Share this post


Link to post
si inca un element stilistic unique :)

 

Decat deloc?! Sa stii ca destul de util sistemul cu arcuri, nu e ca cel cu telescoape dar merge! Vrei sa-ti cada in cap cand nu esti atent..ca la cielo? :D

Share this post


Link to post

ti-a cazut tie in cap? ce anume?

Share this post


Link to post
ti-a cazut tie in cap? ce anume?

 

Hayonul la portbagaj cand e in pozitie intermediara! da hai sa o lasam balta ca facem numai caterinca.

Share this post


Link to post

ai grija la cric :)

Share this post


Link to post

Cricul e pus bine si la cielo. SI pe cielo ar fi bun un sistem asemanator la portbagaj. Cel mai fain e cum e la bora cu telescoape.

Share this post


Link to post

am observat si eu arcul acela...PRIMITIVmai e...

uitati si voi o poza cu motorul loganului(facuta de un prieten)

auziti...la masinile astea "noi"(nu ma refer la dacia,ca la ea stiu sigura ca se mai foloseste) se mai foloseste cand le fabrica...masticul ??

post-851-1128937179_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Masticul se mai foloseste încă :D şi la Mercedes la încheiarea dintre table ce-i drept poate mai îngrijit.

Share this post


Link to post

Eu am inceput serios sa ma gandesc la Accent. Dieselul de 1.5 e 8.500 CIP si la anul va scadea taxa de import se pare.

Unde mai pui ca are 5 ani garantie!

Share this post


Link to post

citeste aici despre garantia hyundai, incepand cu postul lui LaScurt, despre garantia asta de 5 ani si cum e ea.

Share this post


Link to post

unde mai pui ca e 9900 daca vrei sa ai ceva dotari..

Share this post


Link to post
si inca un element stilistic unique :)

Te inseli :D !Elementul asta surpriza e preluat de la Clio si e mai bun decat la cielo/espero(sistem de arcuri torsionate).

Share this post


Link to post

Si garantia extinsa la Dacia cum e ???? Nu este aceiasi jecmaneala ,a ajuns o revizie (in garantie) la Logan cit una la un VW GOLF TDI .Este hotie pe fata ce fac astia in service-uri si felul in care te prostesc in fata .

Share this post


Link to post
citeste aici despre garantia hyundai, incepand cu postul lui LaScurt, despre garantia asta de 5 ani si cum e ea.

 

O duda ... eu am Getz la firma pe care-l calaresc toata ziua ( nu stiu cat timp ca vreau sa plec de acol' :) ) ... dar piesele si durata de asteptare nu e asa lunga. Eu am lovit in August getzu si in 7 zile a venit capota si farurile iar manopera 23 EURO/ORA [-X .. ala viseaza . La ultima revizie fara schimbat ulei mi-a luat 340 ron

 

P.S. Si in afara de revizie chiar nu ai ce da pe la service-urile Hyundai. masinile sunt f. f. fiabile

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...