Jump to content
Sign in to follow this  
MCojo

Zgarieturi in plasticele din interior

Recommended Posts

Stiti cumva cum se pot remedia zgarieturile facute in plasticele interioare ale masinii?!! De pilda ieri am vrut sa intru la volan fara sa-mi dau seama ca avea in bozonar o surubelnita, asa ca inevitabilul s-a produs...am lasat o ditamai zgarietura in plasticul stalpului de pe mijloc...E cumva vreo solutie gen polish care acopera zgarieturile??!!

Edited by mcojo

Share this post


Link to post

peste zicea ceva de un creion corector, dar nu cred ca merge pentru ca acesta actioneaza termic si niveleaza suprafetele, pe cand la noi ar trebui sa aiba aspectul acela valurit.

si eu trebuie sa rezolv ciupiturile de pe stalp, provocate de centura.

Share this post


Link to post

Dar pielea de pe volan, stie cineva cum se remediaza daca e zgariata? Cred ca am atins-o in graba cu cureaua de la ceas si s-a zgariat putin. Noroc ca e in partea de jos si se vede doar cand e volanul rotit la 180 de grade, insa se simte la mana.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Nu am vrut sa mai deschid un topic nou.

Postul lui Dr. Medic mi-a amintit o problema cu pielea de pe volan (poate nu sunt singurul care o am - problema asta adica):

- Stie cineva cu ce se poate curata pielea de pe volan ?

 

Intreb asta deoarece in zilele calde (ce de mult trecut-au ... :wallbanger: ) mi-au cam transpirat mainile pe volan si se simte ...

Edited by marr

Share this post


Link to post

Cred ca daca stergi bine cu o carpa umeda si curata suprafata volanului, o sa dispara petele albe care apar de la transpiratie. Am avut si eu asa ceva se asta iarna, de la maini umede de la zapada. S-au curatat si petele si mizeria fara probleme.

Edited by Dr.Medic

Share this post


Link to post

Merci,

 

La fel ma gandem si eu - eventual sa folosesc si un sapun "moale", din cele pentru copii.

 

Alta problema ar fi cu o solutie, ceva pentru protectie - ma gandesc sa nu cumva sa crape pielea in timp datorita expunerii la soare.

Cred ca o crema de genul celor pt. maini nu ar fi prea potrivita deoarece prin expunerea la caldura volanul ar putea deveni "unsuros".

O sa intreb un prieten care are o sectie de marochinarie, cred ca este cel mai in masura sa-mi dea o sugestie in cunostinta de cauza.

Share this post


Link to post

Si dupa aia sa ne spui si noua .S-ar putea si la noi sa apara aceeasi pb !

 

Nu mai cita mesajul anterior!

Share this post


Link to post

Eu am incercat cu solutia de curatat piele de la Sonax(Leather Care Lotion),care curata destul de bine tapiseria.Curata destul de bine si volanul,dar daca va transpira abundent palmele problema(volan lipicios,murdarie ) recidiveaza.La mine masina fiind mai veche(1997), la service mi-au recomandat inlocuirea pielii(cca.70 Euro).

 

Pentru zgarieturile de pe plasticele interioare desi am folosit diferite tipuri de produse(emulsie ce da un aspect mat,nu lucios de silicon,de la Sonax si ceva asemanator de la Arexons) nu am obtinut rezultatele asteptate.

Share this post


Link to post

Vara trecuta intr-una din zilele teribil de calduroase,mi-am uitat ochelarii de soare pe bord...in urma acestei intamplari in locul unde au stat ramele ochelarilor,s-a topit bordul si au aparut niste zgarieturi de toata frumusetea pe o suprafata de aproximativ 10 cm.Stie cineva ce as putea sa fac,altceva decat sa schimb bordul cu totul?A reparat cineva astefel de zgarieturi?

Share this post


Link to post

Nu te gandi numai la schimbarea bordului.Nu poti gasi alta solutie mai ieftina ? Eu iti sugerez sa improvizezi, adica ma gandesc la un autocolant ceva, sau emblema!

Acum depinde si in ce zona a bordului este zgarietura , daca zona nu iti permite sa improvizezi d p d v estetic sau pur si simplu nu vrei sa improvizezi, incerca ceva de genul mastica sau un chit de izolatii ,ceva ca o pasta (sau ceva de genul POxilina pt ca e si la culoare cu bordul).

Share this post


Link to post

mi-a zis un amic ca s-ar putea sa schimb eventual doar vinilinul care acopera plansa de bord.O sa ma duc maine sa cer si parerea unui tapiter sa vedem ce spune.Mersi mult pt sfat oricum.

Share this post


Link to post

am fost azi la un tapiter care mi-a spus ca nu a schimbat niciodata vinilinul de pe bord si nu crede ca se poate...o sa mai caut pe cineva si...daca raspunsul va fi tot negativ,atunci o sa incerc,la sugestia lui Onyx-esp,sa astup zgarieturile cu un chit ceva.Imi poti recomanda te rog o marca sau o firma?...ma refer la chitul acela de izolatii...nu am folosit niciodata.

Share this post


Link to post

Daca cauti si tu un pic, vei gasi un topic pe tema asta.

Share this post


Link to post

In seara asta am luat din Carrefor un chit special care indeparteaza zgarieturile de pe plastice si un creion corector culoarea gri asemanatoare bordului.Maine o sa incerc produsele.

 

scuze...am vrut sa zic Carrefour...dar mi-a iesit Carrefor

Share this post


Link to post

de la centura...(cel putin asa imi explic) mi s-a zgariat argintiul de pe manerul usii.

ceva solutii ?

ps: imi cer scuze pentru calitatea pozei.

post-851-1145827828_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Acel maner e vopsit. Problema la el este ca se decojeste, deci, in afara de o revopsire, ma indoiesc ca sunt prea multe solutii.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Salutare prieteni,

 

Ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare pentru a revopsi cateva plastice de interior?

Mai exact: manerele de la portiere, si capacul de la butoanele de aer conditionat.

Am citit toate recomandarile voastre insa eu nu ma pricep si as prefera sa gasesc pe cineva care poate sa ma ajute.

 

Masina: Chevrolet Kalos.

 

Multumesc!

 

Share this post


Link to post

Vezi aici, poate reusesti si singur :)

Edited by vrazvanc
  • Like 2

Share this post


Link to post

Pai in acest caz, astept sa se mai imbunatateasca vremea si ma apuc de treaba. O sa revin la voi cu rezultatul :) . Multumesc!

Edited by ciprianvf9
  • Like 1

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...