Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Ia ajutati un om sa se hotarasca.

Se da un TV LCD de 5''

Se da un Kalos

Unde l-ati pune?

 

 

Trebuie sa iau in considerare ca:

- uneori va trebui sa il las in masina, deci mi-ar trebui ceva pivotant ca sa il pot ascunde la nevoie

- iarna si cand e frig, trebuie sa il scot. Nu tolereaza temperaturi foarte scazute

- nu e pentru sofer, desi cu o mica camera video ar fi bun de parking aid deci ar trebui sa il poata vedea si moi

 

... idei? sugestii? ceva? :)

Share this post


Link to post

pune o poza sa vedem ce ti-ai luat si cu ce te lauzi. :D

Share this post


Link to post

Din cate am vazut eu, ai optiunile urmatoare:

 

- undeva in bord. Solutiile gasite erau fie slide-out vertical, din partea superioara a bordului; fie slide orizontal iesind din consola centrala, si rotatie la 90 de grade ca sa-l vezi.

 

In cazul unei modificari aftermarket, cum ai tu ... ambele sunt greu de implementat.

 

- in tetiere (se poate acoperi cu husa)

 

- in spatarul scaunului (se poate acoperi cu un buzunar al husei)

 

- in tavan, ca un capac (cand vrei sa-l vezi, se desface partea din spate si se lasa in jos, fiind fixat in partea dinspre fata).

Share this post


Link to post

Tetierele si spatarul pica... vreau sa il pot vedea si eu.

Altfel il turnam in locul masutei din spate si gata.

Sus ar fi perfect... undeva prins pe plafon... :) cum fac asta? :D

Share this post


Link to post

Pai nu mai ai suportul cu care a venit? Ca ala te lasa sa-l pui cam unde vrei... Plus ca ai vazut ca poti sa-l dai peste cap, nu se supara...

Share this post


Link to post

Il mai am... nu mai am transf de casa care s-a prajit. :)

Trebuie sa il studiez, dar stiu ca ultima oara cand m-am uitat la el am hotarat ca nu el o sa fie folosit in masina.

Share this post


Link to post

Ar fi fost frumos sa dai afara faivcidiu, sa-ti iei un RCD normal, ca sa-ti ramana "gaura" aia ca la modelele noi.

 

De fapt daca merge jmecheria, pui RCD-ul in jumatatea de jos a gaurii si lasi displayul in partea de sus. Daca ar incapea, sa-l faci cu slide in-out. Da' nu stiu daca iti permite suportul. Ai incercat sa-l bagi la cineva care n-are faivcidiu? Intra in gaura aia?

Share this post


Link to post

Cred ca ar intra, dar pe latime. Oricum, fivecidiul si cassul fac corp comun, deci ar trebui date amandoua afara.

Pana la urma, ramane varianta cu atasarea langa lampa de citit sau pe bord, in fata pasagerului. Acum trebuie sa gasesc si solutia de atasare.

Share this post


Link to post

Uite cum ziceam eu :

post-1015-1120344128_thumb.jpg

 

S-ar rezolva si daca intra numai pe latime. Important e sa intre.

Aici ar fi greu de construit (sau de gasit) suportul. In ideea mea, prinderea in suport poti sa o faci in partea stanga a ecranului.

Ecranul s-ar misca in felul urmator:

1. in pozitia "la cutie" ar sta cu fata in jos in gaura.

2. il tragi afara.

3. il rotesti 90 de grade in jurul axei de prindere (orizontale), pentru a-l aduca cu ecranul spre tine.

4. il rotesti inspre scaunul din dreapta in jurul axei de prindere (verticala).

Iti imaginezi cum ar veni toata miscarea? :-?

 

Ceiling mounted e mai finut, dar va fi tot timpul "la vedere" pentru ciorditori.

Alta buba ar fi ca nu cred ca e atat de usor ca sa-l prinzi direct de "cartonul" "tavanului". Si probabil, daca ar rezista cartonul, scula ar vibra cam mereu in mers. Deci ar trebui o solutie sa-l prinzi direct pe tabla.

 

Oricum, daca pui niste poze cu el (in masina, ca sa-mi dau seama de proportii) poate mai vin cu alte idei...

Alta ar fi sa-l pui pe bord, in partea dreapta, in spatele airbagului, acolo unde are bordul o mica adancitura? Da' acolo poti sa pui direct pe el un sticker cu "Sparge geamu' si fura-ma!" > :)

Share this post


Link to post

Nici in fata airbag-ului nu-i o solutie... In caz de Doamne-fereste, il plantezi pe fata pasagerului...

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca cea mai buna locatie este pe bord, pe bucata aia plana din dreapta, are si adancime suficienta si poti sa faci o masca care sa acopere toata bucata aia de bord si sa incadreze cumva si tv-ul care bineinteles sa se rabateze. Astfel poti sa si maschezi...in plafon nu prea vad cum l-ai putea prinde...

Share this post


Link to post

@viper : Nope! nu in fata airbagului. In spatele lui (intre airbag si parbriz). Arp a inteles unde!

Daca il face cu slide de deasupra RCD-ului, atunci se poate sa acopere un pic din airbag-ul din dreapta, nu-mi dau seama. Oricum nu ar fin nici o problema. Ecranul avand axul de pivotare undeva in mijlocul consolei centrale, daca sare airbagul si il atinge, ii va imprima o miscare de rotatie in jurul axului. in mod cert nu-l va arunca in fata pasagerului.

 

Uite inca o poza cu ii sta tipului ala de pe cardomain ecranul:

post-1015-1120384151_thumb.jpg

Si asa zic eu ca ar sta la tine:

cu slide:

post-1015-1120384176_thumb.jpg

si in spatele airbagului (cum zice si ARP):

post-1015-1120384198_thumb.jpg

Edited by maniakz

Share this post


Link to post

Io am inteles unde ziceai tu, satori avea in gand cumva in fata airbagului si de aia eram impotriva ideii...

Share this post


Link to post

argh... scuze! :osanale: In fata airbagului nici nu se pune problema [-X !

Share this post


Link to post

Eu as vrea pozitia 2. Sau plafon.

In pozitia 1 ma enerveaza ca imi acopera ba gurile de ventilare, ba sistemul audio pe care nu vreau sa il ating...

Am descoperit ca incape si pe lungime si chiar bine de tot, daca ar fi sa scot sis. audio. Ar fi perfect pentru cei care nu au fivecidiu.

 

Iata si pozele:

DSCF1629.JPG

DSCF1630.JPG

DSCF1631.JPG

Share this post


Link to post

:o fftopic: puteai sa pui si tu telecomanda aia cu scrisu' invers... :tongue:

Share this post


Link to post

Cred ca daca il pui pe bord,o sa bata lumina in el si pe linga faptul ca nu-i va face deloc bine,scade mult de tot vizibilitatea...

Cred ca cel mai bun loc e plafonul,sau parasolarul din dreapta.

Edited by SSorin

Share this post


Link to post

Ar mai fi asa ceva, cu prindere in torpedou, da' nu cred ca e prea fiabil!

post-1015-1120681449_thumb.jpg

 

Cred ca ultima solutie ramane "sus".

SSorin are dreptate. Incearca sa vezi daca ar intra in "gaura" parasolarului dreapta!

Share this post


Link to post

herr satori, vizitati si www.carpc.ro. avem display, avem idei, avem si kalos...

 

poate ne vedem la intalnire si puteti comenta pe o instalare functionala, cu tot cu pc-ul aferent

 

silviu

Share this post


Link to post

ai cumva idee daca display-ul incape sub cd player-ul care e montat pe modelele 2005 (fara changer) in locul ala liber?

Share this post


Link to post

Ar trebui sa incapa perfect.

 

Oricum, desi e foarte tentant, o sa zic pass. Prea scump. Daca se poate face ceva sa 'citim' si motorul, poate.

Share this post


Link to post

Eu nu-nteleg ptr ce trebuie un LCD in masina? Ca doar nu-i sta in masina sa te uiti la ultimele filme aparute? Din cate am vazut eu singurii oameni care-si pun LCD in masina sunt taximetristii din cauza timpului extrem de lung pe care-l petrec in masina ..am fost odata cu un taximetrist si avea bietu om un monitor la care se holba toata ziua la filme ( avea si un video micut) ..iar portbagaju era plin cu casete video ... m-a intrebat daca nu vreau una 50.000 la alegere :) . Si mai sunt categoria aia de oameni care tin sa impresioneze pasagerii din masina ...am lcd bre in masina ..marfa de marfa.

 

:o fftopic: Oricum ptr ce-i care n-au ce face cu banii va aduc la comanda LCD super slim ... montabile pe suportul de oglinda de la sofer sau pasager dreapta.

 

P.S. Daca e reclama ..plz delete

Share this post


Link to post

Pai ce are nenea Satori si aduce Je este si TV, nu numai monitor LCD. Si e destul de slim...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...